PtakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10

Sownik nowokaledoński (Aegotheles savesi)

Szaro-brązowo-czarny przedstawiciel zmierzchników o długim, zaokrąglonym ogonie, krótkich skrzydłach i długich, masywnych nogach. Ptak jest endemitem Nowej Kaledonii, preferującym sawanny i wilgotne lasy pełne drzew z rodzaju Melaleuca. Możliwe, że w przeciwieństwie do innych krewnych woli polować na ziemi.

Bardzo mało o nim wiadomo, ponieważ do tej pory spotkano tylko dwa okazy. Nie wiadomo również, co jest przyczyną krytycznej sytuacji populacyjnej (1 – 49 osobników dorosłych na wolności), podejrzewa się jedynie, że chodzi o drapieżnictwo skierowane zarówno na dorosłe ptaki, jak i ich jaja, za którym mogą stać szczury i koty sprowadzone ze stałego lądu. Innymi przyczynami wymierania jest, prawdopodobnie, utrata siedlisk wywołana wylesianiem, pożarami i rozwojem górnictwa.

Sownik nowokaledoński (Aegotheles savesi)
Sownik nowokaledoński (Aegotheles savesi).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.

    1. Już giną…
      Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
      W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button