PtakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10

Oceannik maoryski (Fregetta maoriana)

Uważany za wymarły od roku 1850, ale seria obserwacji od 2003 r. pozwoliła dowiedzieć się o istnieniu nieznanej wcześniej kolonii. W 2010 r. przeklasyfikowano go na gatunek zagrożony wyginięciem w stopniu krytycznym, choć bardzo mało o nim wiadomo. Podejrzewa się jednak, że ptaki te mogą być podatne na ataki obecnych tam drapieżników, stąd „profilaktyczne” zagrożenie gatunku. Nie wiadomo również, gdzie znajdują się ich siedliska, najprawdopodobniej pochodzą z Nowej Zelandii, a dokładniej z Półwyspu Banksa na Wyspie Południowej. Kilka lat temu odkryto je również na Wyspie Północnej i Hauturu.

Oceannik to niewielki ptak o ciemnobrązowym grzbiecie i skrzydłach oraz białym zadzie i biało-czarnym brzuchu. Pierś, podgardle i nogi są całkowicie czarne. Poza sezonem lęgowym, odbywającym się w odległych lęgowiskach, są zwierzętami pelagicznymi (przebywającymi na otwartych wodach), dlatego bardzo trudno je obserwować, szacuje się jedynie, że na wolności jest ich ok. 50.

Oceannik maoryski
Oceannik maoryski (Fregetta maoriana).

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.

    1. Już giną…
      Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
      W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button