PtakiTop 10WymieranieZwierzęta

Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10

Gołębik grenadyjski (Leptotila wellsi)

Endemiczny gatunek wyspy Grenada w Małych Antylach. Jeden z najbardziej zagrożonych gatunków gołębia na świecie. Charakteryzuje się białym podgardlem, jasnoróżową przednią częścią głowy, jasnobrązowym czubkiem głowy i karkiem. Pióra na grzebiecie mają odcień oliwkowo-brązowy, spodnia część skrzydeł jest kasztanowa, a szyja i górna część piersi różowo-biała, blaknąca ku dolnej części piersi, brzucha i podogonia. Preferuje suche lasy w zachodniej i południowo-zachodniej części wyspy.

Już od roku 1947 największym problemem zagrażającym gatunkowi jest niszczenie siedlisk, w tym wypas zwierząt gospodarskich i, co za tym idzie, wylesianie. Nie bez echa pozostaje także wpływ drapieżników wprowadzonych na Grenadę, głównie dydelfa północnego (Didelphis marsupialis), przywiezionego wraz z Indianami.

Dużym zagrożeniem są też oposiki (Mormosa), dzikie koty, szczury czy mangusta złocista. Wszystkie te czynniki spowodowały, że dzika populacja gołębika liczy sobie dziś ok. 87 osobników.

Gołębik grenadyjski (Leptotila wellsi)
Gołębik grenadyjski (Leptotila wellsi).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

3 komentarzy

  1. W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.

    1. Już giną…
      Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
      W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button