InneOwadyZwierzęta

Chrząszcze – najliczniejsze owady na świecie

Szczegółowe dane i wymiary

Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)

  • Długość ciała: 0,03-17 cm; najmniejszym rodzajem chrząszczy są pióroskrzydłe (Ptiliidae), największym natomiast rodzaj Dynastes
  • Waga:0,0004-100 g; najlżejszy jest wspomniany rodzaj pióroskrzydłych, najcięższym są larwy gatunku Goliathus goliathus
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera).

Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera) – ciekawostki

  • Rząd chrząszczy jest najbardziej liczny spośród wszystkich owadów, obejmuje bowiem 350 000-400 000 gatunków sklasyfikowanych w 4 podrzędy. Chrząszcze stanowią zatem ok. 40% wszystkich opisanych dotychczas gatunków owadów i ok. 30% wszystkich gatunków zwierząt.
  • Na podstawie badań DNA wykazano, że chrząszcze wyewoluowały w dolnym permie, ok. 299 mln lat temu, w późniejszych analizach okazało się jednak, że pojawiły się one wcześniej – 318-299 mln lat temu.
  • Biegowiec osowaty (Clytus arietis), przedstawiciel rodziny kózkowatych jest uderzająco podobny do osy. Dzięki temu kamuflażowi unika drapieżników, choć w rzeczywistości jest to owad nieszkodliwy.
  • Chrząszcze z gatunku Austroplatypus incompertus to jedne z nielicznych organizmów poza błonoskrzydłymi (m.in. mrówkowate i pszczołowate), przejawiające eusocjalność, czyli umiejętność tworzenia trwałych, kilkupokoleniowych kolonii.
  • „Sok z żuka” (oryg. Beetlejuice; beetle w języku angielskim oznacza „chrząszcz”) to tytuł filmu fabularnego z 1988 r., wyreżyserowanego przez Tima Burtona. Rolę tytułową odegrał Michael Keaton. Ten sam angielski tytuł, ale przetłumaczony na „Żukosoczek” nosił serial animowany, emitowany w latach 1989-1991.
  • Największym chrząszczem występującym w Polsce jest jelonek rogacz (Lucanus cervus). Największe jego podgatunki osiągają do 10 cm długości. Podgatunek występujący w Polsce (Lucanus cervus cervus) osiąga do 9,2 cm (6 cm bez żuwaczek).
  • Biedronki i stonki to chrząszcze.
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera)
Chrząszcze, tęgopokrywe (Coleoptera).

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5

Baza Dinozaurów

7 komentarzy

    1. Na czym opierasz swoją wiedzę o zasadach takiej pisowni? Czy aby nie dlatego, że w Wikipedii przyjęto taką notację zapisu, która zresztą budzi wątpliwości samych autorów encyklopedii i traktowana jest jako archaiczna?

      Międzynarodowy Kodeks Nomenklatury Botanicznej dla przykładu nie reguluje wprost sposobu zapisu naukowych nazw taksonów. Jednak w całym dokumencie wszelkiej rangi taksonów roślinnych zapisywane są kursywą.

      Z kolei International Code Of Zoological Nomenclature zaleca pisanie nazw naukowych rodzajów i gatunków wraz z jednostkami pomocniczymi (podrodzaj, podgatunek, forma itp.) odmiennym krojem czcionki od stosowanej w tekście, nazwy te zwykle zapisywane są kursywą, która nie powinna być stosowana przy zapisywaniu nazw taksonów wyższej rangi. Niemniej środowisko naukowe jest nieco podzielone w tej kwestii i nie należy traktować odmiennego sposobu zapisu w kategoriach błędu, jak Ty to podnosisz przy niektórych artykułach. Wiele uznanych autorytetów czyni to bowiem odmiennie. To kwestia przyjętej konwencji nie zaś istoty rzeczy.

      Z naszego punktu widzenia użycie kursywy wskazuje wyraźnie na nazwę naukową i jest łatwiejsze do wychwycenia przez czytelnika. Nie zawsze jest to konsekwentne, gdyż artykuły tworzone są przez kilku autorów i niektórzy używają nomenklatury podobnej do Wiki, inni zaś nie. Tworzenie jednak z tego przedmiotu dyskusji za każdym razem gdy taki element się pojawia uważamy za zupełnie bezprzedmiotowe dla całości artykułu.

  1. Jakoś ciężko mi uwierzyć w te siły. Z tego co widzę ten Herkules wagowo dochodzi do 115g. 850 swojej wagi daje prawie 100kg. Tyle to ja sam nie uniosę. ^^

    Jakieś potwierdzenie tych liczb?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button