AzjaCzłowiekGeografiaMiastaPodróże

Wuhan – miasto w cieniu koronawirusa COVID-19

Wuhan – kolebka współczesnych Chin

Niektóre metropolie nie są stolicami ani nawet największymi ośrodkami w swoim kraju, a jednak odgrywają ogromną rolę w jego historii i gospodarce. W Chinach takim miastem jest Wuhan. Mimo że nie zalicza się do czołówki największych metropolii świata, to jednak jest niezwykle ważnym ośrodkiem w historii Chin ostatnich dwustu lat. Obecnie Wuhan jest powszechnie uznawany za źródło wybuchu światowej pandemii koronawirusa COVID-19, który rozprzestrzenił się na całym świecie.

Wuhan nie jest największym miastem Chin – pod względem liczby mieszkańców zajmuje dopiero 9. miejsce w kraju. Jest za to najludniejszym miastem środkowych Chin i jednym z czołowych ośrodków wysokich technologii. Co ciekawe, jest miastem stosunkowo młodym – powstał dopiero w 1949 r. na skutek połączenia się trzech miast – Wuchang, Hankou i Hanyang. Od ich pierwszych liter pochodzi obecna nazwa miasta.

Wuhan

Geografia

Wuhan jest położony w miejscu, gdzie do Jangcy uchodzi jej największy dopływ, rzeka Han. Na południowy wschód od Jangcy leży Wuchang. Po drugiej stronie rzeki, położone jest Hankou, a na zachód od niego, oddzielone korytem Han – Hanyang. Całość zajmuje teren płaski, jedynie na południu pagórkowaty. Samo miasto zajmuje powierzchnię 1528 km2, na której mieszka 8,9 mln ludzi. Metropolia obejmuje obszar 8494 km2 i jest zamieszkana przez 11 mln osób.

Aż ¼ powierzchni miasta stanowi woda. Wlicza się tu zarówno Jangcy i Han, jak też ok. 200 jezior. Wśród nich warto wyróżnić Tangxun – największe w Azji jezioro położone całkowicie na terenie miasta. Dawniej w rzece Jangcy można było spotkać delfina – baji chińskiego, jednak od lat gatunek ten uważany jest za wymarły.

Wuhan znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego. Wyróżnia się tu cztery pory roku. Najcieplejszym (do 29°C) i najbardziej deszczowym (1320 mm) miesiącem jest lipiec. Zimą temperatura spada do ok. 4°C. Dawniej miasta tworzące obecny Wuhan znane były jako najgorętsze miejsce w Chinach – obecnie Wuhan ustępuje pod tym względem kilku innym miastom

Wuhan

Historia

Dzisiejszy Wuhan znajduje się na terenie, który został zasiedlony ok. 1000 lat p.n.e. Z racji położenia nad rzeką Jangcy szybko powstało tam miasto znane jako Wuchang. Pełniło ono funkcję stolicy państwa Wu w tzw. Epoce Trzech Królestw. Później był siedzibą władz administracyjnych w okresie dynastii Yuan i Ming – był wówczas stolicą prowincji.

Około 600 r. n.e. założono w pobliżu drugie miasto, które nazwano Hanyang. Nie odgrywało ono jednak większej roli przez dłuższy czas, dopiero pod koniec XIX w. ulokowano tam hutę, która szybko stała się jedną z największych w kraju. Mieścił się tam również arsenał.

Wreszcie w okolicach 1000 r. powstało trzecie miasto, zwane początkowo Jiangxia, a później przemianowane na Hankou. Stało się ważnym ośrodkiem handlowym, a w 961 r. otworzyło się również dla handlu zagranicznego. Stało się to możliwe za sprawą traktatu zawartego między Chinami, Wielką Brytanią i Francją. W mieście pojawiły się siedziby wielu firm europejskich oraz japońskich. Podobny rozwój zachodził w sąsiednich miastach.

Wuhan

XX wiek

W XX w. w Wuchangu, Hanyangu i Hankou zaszło wiele burzliwych wydarzeń. 9 października 1911 r. w Hankou doszło do przypadkowego wybuchu bomby, którą przygotowywali spiskujący przeciwko cesarzowi. To rozpoczęło falę prześladowań, która już następnego dnia dała początek, jak się okazało, ogólnokrajowej rewolucji. Arsenał w Hanyang był łakomym kąskiem obu walczących stron, dlatego na terenie wszystkich trzech miast toczyły się krwawe walki. Ostatecznie istniejący rząd został obalony, a 1 stycznia 1912 r. powołano Republikę Chińską.

Lata 20. były równie burzliwe. W 1923 r. w Hankou odbył się pierwszy duży strajk w historii Chin. Trzy lata później miasto stało się jedną z siedzib chińskich nacjonalistów. Później wszystkie trzy miasta ponownie stały się areną krwawych walk między nacjonalistami a komunistami. Wśród przywódców tej drugiej grupy wyróżniał się Mao Zedong, późniejszy przywódca Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – ogłosił on Hankou swoją stolicą, a poza tym założył tam Instytut Ruchu Ludowego – późniejszy Uniwersytet Wuhański.

W 1937 r rozpoczęła się wojna z Japonią. Hankou stało się siedzibą chińskiego ruchu oporu. Miasto, podobnie jak Wuchang i Hanyang, zostało jednak zdobyte i pozostawało pod kontrolą Japonii aż do 1945 r. Spokój był krótkotrwały – już w 1949 r. wszystkie trzy miasta zostały zdobyte przez komunistów, którzy zdecydowali, że połączą je w jedną metropolię, którą nazwano Wuhan.

Od tego momentu rozpoczął się szybki rozwój. Symbolem tego stał się wzniesiony w 1957 r. pierwszy most drogowo-kolejowy na Jangcy.

Podobne artykuły
Wuhan

Współczesny Wuhan

Od XIX w. Wuhan jest ważnym ośrodkiem metalurgicznym. Doskonale rozwinięty przemysł sprawił, że założono tam również fabryki samochodów; obecnie jest ich tam 5. Obecnie Wuhan zajmuje centralne miejsce w chińskiej gospodarce rolnej. Znajduje się na terenie największego skupiska żyznych pól, dlatego stanowi ważny punkt handlu produktami rolnymi.

Wuhan jest też prężnym centrum finansowym. Ma tam swoje siedziby blisko 6000 firm z 80 krajów. Do najliczniejszych należą firmy francuskie, których działa tam aż 50. Poza tym Wuhan jest ośrodkiem ekonomicznym i handlowym. Znajdują się tu liczne fabryki przemysłu wysokich technologii i urządzeń optycznych. Wuhan jest też ośrodkiem edukacyjnym. Wielkie osiągnięcia dotyczą zwłaszcza uczelni medycznych i technicznych.

Wuhan jest też znany ze swój roli dla medycyny. Jest miejscem, w którym wytwarza się wiele wysokiej jakości sprzętu medycznego. Mieszczą się tu siedziby firm farmaceutycznych i zajmujących się bioinżynierią. Poza tym w 1958 r. otwarto tam Instytut Wirusologii, w którym bada się najniebezpieczniejsze patogeny na świecie, m.in. wirusy SARS i Ebola.

Wuhan

Architektura

Nad rzeką Jangcy przerzuconych jest 11 mostów, a pod nią przebiega jeden tunel. Wśród nich najsłynniejszy jest tzw. Pierwszy Most, który mierzy 1680 m długości.

W mieście znajduje się szereg wieżowców, chociaż nie ma tu budowli szczególnie wyróżniających się wysokością. Tradycyjnie za pierwszy wieżowiec miasta uważa się Wieżę Żółtego Żurawia. Faktycznie obecnie istniejąca budowla powstała w 1981 r., jednak ma niemal identyczną formę jak budynek stojący tu wcześniej i jeszcze wcześniej… Prawdą jest bowiem, że Wieża Żółtego Żurawia była niszczona aż 12 razy, po czym odbudowywano ją jeszcze większą i wspanialszą. Pierwsza z serii powstała w 223 roku! Budowla ta jest uważana za jedną z Czterech Wielkich Wież Chińskich – najwspanialszych i najcenniejszych obiektów w kraju.

Wuhan

Transport

Wuhan jest bardzo ważnym węzłem kolejowym i drogowym. Jest jednym z tzw. czterech strategicznych węzłów kolejowych. Przebiega tu druga w kolejności, za to najszybsza trasa kolei dużych prędkości w Chinach (prędkość maks. 394 km/h). Znajduje się tu największa w kraju stacja towarowa ze 112 torami.

Jeśli chodzi o transport po mieście, to najważniejsze jest metro. Składa się obecnie z 9 linii i 228 stacji. Poza tym istnieje to wiele linii autobusowych, a także największy na świecie system wypożyczalni rowerów – obejmuje on aż 90 tys. rowerów.

Ważną rolę w mieście odgrywa transport wodny śródlądowy. Przez Jangcy uruchamiane są promy, którymi przewozi się pasażerów i samochody. W mieście znajduje się również największy w kraju port śródlądowy.

Wuhan

Kultura

Mieszkańcy Wuhan porozumiewają się po mandaryńsku, używają jednak niespotykanego nigdzie indziej dialektu, który w dodatku ma swoje odmiany na terenie każdego z trzech dzielnic będących pamiątką po miastach założycielskich.

Wuhan szczyci się ogromną ilością szkół gotowania. Jest bowiem uznawany tradycyjnie za siedzibę jednej z 10 chińskich szkół kucharzenia. Wywodzi się stąd wiele zwyczajów i tradycyjnych potraw. Na przykład trzeciego dnia trzeciego miesiąca przyrządzano tu posiłek na bazie jaj, który miał gwarantować zdrowie na cały rok. Obecnie zwyczaj ten rozpowszechnił się po całym kraju.

Wuhan – budowa tymczasowych szpitali na potrzeby walki z epidemią koronawirusa COVID-19

Koronawirus COVID-19 z Wuhan

Pandemia koronawirusa w Wuhan

Pod koniec 2019 roku w Wuhan wybuchła pandemia COVID-19, która rozprzestrzeniła się na cały świat. W Wuhan oraz w prowincji Hubei przedsięwzięto bezprecedensowe środki ostrożności, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. 23 stycznia 2020 roku miasto Wuhan zostało odcięte kordonem sanitarnym. Wuhan stał się obszarem zamkniętym. Na potrzeby walki z koronawirusem wybudowano prowizoryczne szpitale i laboratoria

Wuhan – miasto duchów

Po zablokowaniu, wprowadzeniu ograniczeń, niegdyś tętniące życiem miasto z dnia na dzień stało się miastem duchów.

Obecnie sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Chinach, według oficjalnych danych z Chin, poprawia się i wprowadzone w Wuhan oraz miastach prowincji Hubei restrykcje są łagodzone.

Wuhan

Szczegółowe dane

Wuhan w liczbach

  • Powierzchnia miasta: 1528 km2
  • Powierzchnia metropolii: 8494 km2
  • Liczba ludności miasta: 8,9 mln
  • Liczba ludności subprowincji: 11 mln
  • Liczba ludności metropolii: 19 mln
  • PKB Wuhan: 224.28 mld USD
Wuhan

Wuhan – ciekawostki

  • Z racji historycznej przeszłości miasta do niedawna znajdowały się tu trzy główne dworce kolejowe, przy czym każdy obsługiwał połączenia w innych kierunkach.
  • Istnieją plany postawienia w mieście Phoenix Tower – wieżowca mierzącego ponad 1000 m wysokości. Ma to być najnowocześniejsza budowla świata, zasilana wyłącznie energią odnawialną.
  • Miasto znajduje niedaleko największej na świecie elektrowni wodnej – Tamy Trzech Przełomów. Jej to zawdzięcza fakt, że nie jest już zalewane przez powodzie.
Wuhan

Polecamy


Baza Dinozaurów

5 komentarzy

    1. 5 miliardów? To raczej „nieco” zawyżone statystyki, zważywszy, że na początku XX wieku było raptem 1.65 miliarda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button