DomowePsySsakiZwierzęta

Pinczer miniaturowy – ratlerek

Pinczer miniaturowy – „mały doberman”

Pinczer miniaturowy należy do najmniejszych ras psa domowego i znany jest także pod potoczną nazwą „ratlerek”. Ten niewielki pies jest odważny, bardzo czujny, niezwykle ruchliwy i ciekawy świata. Jest doskonałym psem nie tylko do towarzystwa, ale doskonale sprawdza się także jako stróż domowego ogniska, gdyż szczeka zawsze, jeśli tylko coś zwróci jego uwagę.

Klasyfikacja FCI

 • Grupa 2 Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do zaganiania bydła
 • Sekcja 1.1 Pinczery
 • Próby pracy nie obowiązują
 • Inne nazwy: Zwergpinscher, miniature pinscher, reh pinscher, ratler, ratlerek, pinczer gładkowłosy mały, pinczer karłowaty
Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Historia rasy

Przodkiem pinczera miniaturowego jest pinczer średni, który już od dawna hodowany był w Niemczech. Zauważono, że w miotach pinczerów średnich pojawiały się czasem psy mniejsze od przeciętnych. Wybierając do rozrodu te najmniejsze psy, udało się wyhodować psa nieprzekraczającego 30 cm w kłębie.

Pinczer miniaturowy był częstym mieszkańcem wiejskich zagród i dużych miast. Szczególną popularnością cieszył się w dzielnicach portowych, gdzie pomagał zwalczać uciążliwe gryzonie, takie jak szczury i myszy.

Po raz pierwszy pinczer miniaturowy pojawił się na wystawie w Stuttgarcie w 1900 roku. Spodobał się Amerykanom, którzy przywieźli na Nowy Kontynent kilka okazów tych psów. Na wystawie w Chicago pinczer miniaturowy zdobył pierwsze miejsce w grupie psów-zabawek (bardzo małych psów – ang. toy dog). Dzisiaj jest bardzo popularny na całym świecie. W Polsce pinczery miniaturowe cieszą się również wielką popularnością i są znane od dawna.

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Charakterystyka rasy

Pinczer miniaturowy to pies niewielki, krótkowłosy, proporcjonalnie zbudowany, o długich nogach i czarnym podpalanym lub rudym umaszczeniu. Rasowy pies nie ma cech karłowatości. Jest inteligentny, szczekliwy i bardzo aktywny. Pinczer miniaturowy lubi spacery i wykazuje silny instynkt łowiecki. Jest doskonałym psem do towarzystwa i może być hodowany nawet w małych mieszkaniach.

Charakter

Pinczer miniaturowy jest ruchliwy, wesoły i chętny do zabawy. Jego duży temperament sprawia, że bywa zazdrosny o swego pana. Często wybiera tylko jedną osobę z rodziny, która jest dla niego najważniejsza, ale pozostaje przyjazny wobec wszystkich domowników. W stosunku do obcych osób bywa natomiast nieufny i z tego powodu jest dobrym psem stróżującym.

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Zachowanie

Pinczer miniaturowy jest psem inteligentnym i mimo swych małych rozmiarów, bardzo odważnym. Jest bardzo czujny i reaguje na każdy szmer, co alarmuje głośnym szczekaniem. Tak jak dawniej, dziś również potrafi tępić myszy i szczury.

Pies ten nie lubi samotności, więc chętnie poznaje otoczenie i przyjaźni się z innymi psami. Pinczer miniaturowy dość szybko się uczy i jest bardzo dokładny. Dobrze radzi sobie w zawodach posłuszeństwa i na torze agility. Wymaga jednak regularnych spacerów, a podczas wędrówek często podąża za tropem. Nie nadaje się na towarzysza dla małych dzieci, gdyż w sytuacjach stresowych może ugryźć.

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Wielkość

Pinczer miniaturowy to mały pies, ale o dość mocnej budowie. Jego wysokość waha się w granicach 25-30 cm, a waga to około 4-6 kg.

Umaszczenie

Umaszczenie pinczera miniaturowego jest na ogół czarne lub czekoladowe z rudymi podpalaniami, może być też jednolicie rude w różnych odcieniach.

Szata

Szata pinczera miniaturowego jest krótka, twarda, lśniąca i gładko przylegająca, bez podszerstka.

Długość życia

Pinczery miniaturowe w dobrym zdrowiu żyją 12 – 15 lat.

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Odżywianie

Pinczer miniaturowy nie wymaga dużej ilości karmy. Wielkość jego posiłków musi być jednak kontrolowana i należy zadbać o to, aby nie dostawał zbyt dużo smakołyków, gdyż występuje u niego skłonność do nadwagi.

Tak jak inne małe psy, pinczery miniaturowe mają szybki metabolizm i spalają energię w krótkim czasie. Potrzebują więc częstych, ale niewielkich porcji posiłków. Najlepsza będzie tu karma dla psów małych ras zawierająca odpowiednią ilość składników odżywczych w małych kawałkach, dostosowanych do niewielkiego pyska psa, co zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Pinczer miniaturowy ma krótką, gładką i dość sztywną sierść, więc nie wymaga wiele wysiłku, jeśli chodzi o jej pielęgnację. Wystarczy przeczesać go raz na dwa tygodnie, lecz w okresie linienia należy częściej wyczesywać martwe włosy. Kąpiele można ograniczyć do minimum. Należy systematycznie sprawdzać długość pazurów i skracać je, gdy zauważymy, że nie ścierają się same. Koniecznie trzeba też dbać o zęby i zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego.

Psy tej rasy te chętnie chodzą na spacery i są odporne na warunki atmosferyczne, ale na zimę warto sprawić im ciepłe ubranko.

Kondycja zdrowotna

Jak wiele psów małych ras, pinczer miniaturowy może cierpieć na zwichnięcie rzepki.

Poza tym psy te cieszą się dobrym zdrowiem i są długowieczne.

Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Szczegółowe dane / wymiary

 • Wysokość w kłębie pies i suka: 25 – 32 cm
 • Waga: psy i suki: 3.6 – 4.5 kg
 • Długość życia: 12 – 15 lat
 • Umaszczenie: stag red, chocolate & rust, black & rust, chocolate & tan, czarny podpalany, rudy
 • Usposobienie: bystry, energiczny, posłuszny, towarzyski, radosny, przyjazny
 • Kraj pochodzenia: Niemcy
 • Kraj patronacki: Irlandia
 • Cena psa z rodowodem: 300 – 2200 zł
Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Ciekawostki

 • ”Ratlerek” to potoczne określenie małych, trzęsących się piesków o jabłkowatej głowie, wyłupiastych oczkach i cienkich jak patyczki nóżkach. Są to cechy karłowatości obecne u psów bez rodowodu, sprzedawanych przez pseudohodowców. Istnieje rasa do nich podobna, z cechami karłowatości. Jest to praski ratler, czyli „pražský krysařík”, rasa czeska, uznana jest jedynie w swojej ojczyźnie.
 • Cechą amerykańskiego typu pinczera miniaturowego jest odmienny sposób chodzenia, tzw. „chód konia dorożkarskiego” (hackney). Polega on na wysokim unoszeniu przednich kończyn. W Europie preferuje się jednak pinczery o normalnym sposobie poruszania się.
 • Pinczer miniaturowy przywiązuje się najczęściej tylko do jednego członka rodziny
Pinczer miniaturowy (Zwergpinscher, ratlerek)

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button