DomowePsowatePsySsakiZwierzęta

Pies domowy (Canis lupus familiaris)

Pies a wilk

Między tymi dwoma psowatymi istnieje sporo różnic fizycznych i charakterologicznych. Jeśli chodzi o cechy fizyczne, psy mają o 20% mniejsze czaszki i 30% mniejsze mózgi od wilków oraz najmniejsze zęby spośród wszystkich przedstawicieli rzędu. Ponadto, psy potrzebują mniej kalorii dziennie niż wilki.

Niektórzy eksperci uważają, ze nie sterczące uszy u psa domowego są wynikiem zaniku niektórych mięśni żuchwy. Psia skóra wydaje się grubsza od wilczej, z czego korzystały pewne plemiona eskimoskie. Skóra z psów to dla nich świetny materiał na odzież, bowiem jest bardzo odporna na zużycie w trudnych warunkach atmosferycznych.

Psy wydają się być słabszymi uczniami w nauce przez obserwację, ale są bardziej podatne na warunkowanie instrumentalne (metoda nagród i kar). Psy dzikie przejawiają bardziej złożone struktury społeczne lub hierarchie opartą na dominacji, która jest obecna w watahach, ale – w przeciwieństwie do wilków – u dzikich psów para alfa nie zmusza reszty stada do czekania na swoją kolej podczas jedzenia.

To jak to jest z tym powiedzeniem, „jak pies z kotem” :)?

Psy dzikie są głównie padlinożercami, podczas gdy wilki to przeważnie drapieżnicy polujący na duże zwierzęta kopytne, przez co wpływają w ogromnym stopniu na populacje wielkich, dzikich roślinożerców. Co ciekawe, na wyspach Galapagos zaobserwowano, że stada dzikich psów wyspecjalizowały się w skutecznym polowaniu na gady.

Psy domowe mogą być monogamiczne, a w stadzie zdziczałych przedstawicieli rozmnażanie nie jest przywilejem wyłącznie pary alfa, jak ma to miejsce u wilków, choć zdarzają się wyjątki. Samce psa domowego są jednak mniej rodzinne, praktycznie nigdy nie opiekują się swoim potomstwem, podczas gdy u wilków samiec alfa pełni istotną rolę w życiu szczeniąt.

No, właśnie…:)

Rozmnażanie

U obu płci dojrzałość płciowa zostaje osiągnięta między 6., a 12 miesiącem życia, ale u kilku dużych ras moment ten zostaje „odroczony” na następne 2 lata. W tym czasie suki po raz pierwszy wchodzą w tzw. ruję, a okresy płodności będą występować 2 razy w roku. W szczytowym okresie cyklu samice wchodzą w ruję, w czasie której są fizycznie i psychicznie gotowe do kopulacji. Komórki jajowe są żywe przez ok. tydzień po owulacji, a suki w tym czasie kopulują z wieloma psami.

Ciąża

Ciąża u psów trwa 58 – 68 dni (średnio 63), chociaż długość jest raczej elastyczna.

Miot

Przeciętny miot składa się z 6 szczeniąt, ale liczba ta również jest bardzo zmienna, zależna od rasy. Rasy małe i wręcz miniaturowe rodzą od 1 do 4 młodych, a rasy średnie i duże są obdarzane liczniejszymi miotami liczącymi nawet 12 młodych.

Mięciutkie, prawda :)?

Wiek psa w porównaniu do wieku człowieka

Kazimierz Ściesiński, w swoich książkach poświęconych naszym pupilom, przedstawia szacunkowe, zestawienie wieku psa, z wiekiem człowieka. Poniżej zamieszczamy tabelę ilustrującą, jak szybko nasze psiaki dorastają i niestety opuszczają nas.

Pies    Człowiek

 • 6 m-cy     10 lat
 • 10 m-cy  14 lat
 • 12 m-cy  15 lat
 • 18 m-cy  20 lat
 • 2 lata    24 lata
 • 3 lata    28 lat
 • 4 lata    32 lata
 • 5 lat      36 lat
 • 6 lat      40 lat
 • 7 lat      44 lata
 • 8 lat      48 lat
 • 9 lat      52 lata
 • 10 lat    56 lat
 • 11 lat    60 lat
 • 12 lat    64 lata
 • 13 lat    68 lat
 • 14 lat    72 lata
 • 15 lat    76 lat
 • 16 lat    80 lat
 • 17 lat    84 lata
 • 18 lat    88 lat
 • 19 lat    92 lata
 • 20 lat    96 lat
Radość z zabawy.

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

22 komentarzy

  1. Chyba Maćku nie zjednasz sobie tym komentarzem miłośników psów 😉

   Skąd aż takie radykalne stwierdzenia? Jakieś złe doświadczenia z psami?
   My mamy zgoła odwrotne wrażenie (oczywiście bywają psy złośliwe), ale w przeciwieństwie do kotów nie są egoistami i naprawdę są niezwykle mocno związane ze swoim właścicielem.

 1. sorry że odkopuje stary temat, ale: Maćku, wiec to znaczy że tygrysów i krokodyli też nie lubisz, bo napisałeś że psów nielubisz bo mogą zabić więc innych zwierząt takie jak lwy i tygrysy też nielubisz 🙂

 2. Nie ma złych psów, są nieodpowiedzialni właściciele. Każda rasa to odrębny charakter, natura, usposobienie i zachowanie. Zanim weźmiemy psa konkretnej rasy, dobrze się zastanówmy czy decyzja jest słuszna. Ja mam mieszanca wyzła niemieckiego, adoptowany ze schroniska. Łobuz niesamowity, pełen energii, ale jest kochany ogromnie. Moi synowie go uwielbiają, ja również. Ma niespełna 7 m-cy, ale szybko się uczy, jest pojetny i posłuszny. Trochę uparty, ale da się to wytrzymać, kocham tego psiaka bardzo.

  1. Pozdrawiam serdecznie; P. Ewę i Violettę. Zgadzam się z opinią, to od nas ludzi zależy, jak ułożone są psy. Miałem suczkę, mieszaniec pinczera przez 16 lat, przyjaciel do rany przyłożyć, Odeszła 🙁 choroby wiek, byłem z nią do ostatniej chwili, do ostatniego tchnienia.
   Minęło 2 lata bez psa. Mam teraz szczeniaka mieszańca ( jamnika ? ) ma 5 m-cy i znów obowiązki wychowania, jak z dzieckiem. Jest to prezent Mikołajkowy od dzieci, gdyż stwierdziły, że jestem jakiś dziwny nie znośny, że mi czegoś brak, nie mogłem sobie miejsca znaleźć, i trafiły w 10. Znów wspólne spacery, wyjścia do sklepu itp itd. spojrzenie na świat z innej perspektywy.Już wiem, że poszedł by za mną w ogień, tam gdzie ja, tam i on, zaczynamy się rozumieć.
   Psy są też różne, jak większość ludzi, dobrze pokazuje to wypowiedz 🙁 w/w ” pana ” Macieja.
   W świecie zwierząt, to my ludzie jesteśmy najgorszymi bestiami, potrafimy i mamy narzędzia, którymi w perfidny sposób, zadajemy cierpienia i dopuszczamy się czynów bestialstwa.

 3. Witam. Zgadzam sie z P.Ewą, że od ludzi zależy to jak zachowuje się pies. Wszędzie w artykułach czytam, że Yorki to małe wredne i hałaśliwe pieski. Więc ja mam jakiegoś ODMIEŃCA. Bo moja suczka ma 10 miesięcy, wcale nie szczeka, a od 4 miesiąca zna już proste komendy. Uwielbia kąpanie, czesanie i tylko trochę robi focha gdy jej pazurki obetnę.

  z kolei wpis pana Macka mnie zirytował, bo to nie psy, lecz ludzie potrafią być wredni i okrutni o wiele bardziej.
  Pozdrawiam wszystkich co kochaja zwierzeta:)

 4. Wzialem psa ze schroniska . Taki mily posluszny i grzeczny .Pytam siebie samego jak mozna takie zwierze wyrzucic z domu ? Ja pojechalem po niego okolo 1000 km . Jestem zadowolony .

  1. Nie wszyscy widzisz tak uważają, co jest smutne. Z drugiej strony jest wiele sytuacji losowych, które powodują, że psy trafiają na ulicę. Choć jak dla mnie,niewiele z nich można w ogóle usprawiedliwić.

  1. To przychodzi z wiekiem. Szczeniaki tego nie potrafią, ale z biegiem czasu w naturalny sposób to zachowanie się pojawia. Nie trzeba psa tego uczyć.

  1. Z analiz wynika, że zadowolony pies macha bardziej w prawo ogonem. Kiedy jest przestraszony, to bardziej w lewo. Takie badania prowadzone we Włoszech na 43 psach.

 5. Zgadzam się z p.Ewą ,Januszem Z i Violettą K. Dobrze że zostało też zamieszczone pytanie odn. merdania ogonem,bo ja sama często się nad tym zastanawiałam. Jednak nadal nie mam pojęcia co to może znaczyć u kotów?. Moja siostra ma jednego i on cżęsto macha ogonem i jeszcze go podnosi!. Co to oznacza? Dominację?…A co do tego początku artykułu to ja niezłomnie WIERZĘ,że wszystkie zwierżęta (a złaszcza te, które pomagają człowiekowi całe życie) moją wręcz PRAWO mieć duszę i na pewno te dobre(zwierzęta też bywają dobre i złe jak my) idą do Nieba! WIERZĘ,że wszystkie moje zmarłe zwierzaki(oprócz świnek morskich miałam: chomika dżungalskiego,myszkę,papugę NIMFĘ) są w Niebie razem z innymi moim ludzkimi członkami rodziny i innymi bliskimi mi ludźmi! A jestem wierzącą, praktykująca katoliczką i nie wstydzę się tego!!! Zresztą jeśli któś czytał książkę albo oglądał film ,,Niebo istnieje… naprawdę!” i chce w to uwierzyć to tam na pewno znajdzie odp. …. No i nie byłabym sobą gdybym nie zadłą jeszcze pytania na koniec(w końcu kto pyta nie błądzi). Jak się nazywa ten
  mały biały pieseK ze sterczącymi uszami(rasa)?. Często go widuję ale kojarzy mi się tylko z filmami o ASTERIXIE I OBERIXIE. Gdybym chciała mieć psa (a musi być mały!) to wybrałabym właśnie tego z głównego zdjęcia art.! Uważam jednak,że dobrze by było jednak czegoś się o i nim przedtem dowiedzieć….
  To wszystko co mam do powiedzenia. Również pozdrawiam serdecznie wszystkich miłośników zwierząt!.

   1. Dziękuję uprzejmie.Teraz już na pewno to zapamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button