EuropaGeografiaJezioraKonieParki NarodowePodróżePtakiZwierzęta

Park przyrody Camargue

Parc naturel régional de Camargue

W krainie koni, byków i flamingów. Regionalny park przyrody Camargue

W ramionach Rodanu, tuż przy jego ujściu do Morza Śródziemnego rozciąga się rozległy teren podmokły, pokryty bagnami, jeziorami i słonymi łąkami. To rezerwat przyrody Camargue, jeden z największych parków podmokłych w Europie i jeden z najważniejszych parków regionalnych Francji.

Powstał w 1970 r. dla ochrony przestrzeni, bogatej w unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Słynie przede wszystkim z żyjących w nim na pół dziko koni i byków. Największą populację wśród jego mieszkańców stanowią jednak ptaki. Nic zatem dziwnego, że to właśnie ich przedstawiciel, różowo upierzony flaming, stał się najbardziej rozpoznawalnym symbolem parku Camargue.

Celem utworzenia rezerwatu było także wsparcie tradycyjnych działań gospodarczych, głównie uprawy ryżu i pozyskiwania soli morskiej, ale też rozwoju turystyki w zgodzie z poszanowaniem naturalnego dziedzictwa. Park jest bowiem otwarty dla zwiedzających i bardzo dobrze do celu turystycznego przystosowany. Jego obszar przecinają ścieżki piesze i trasy rowerowe, przy których umieszczono punkty obserwacyjne.

Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue)

Lokalizacja

Parku regionalnego Camargue na mapie należy szukać na południu Francji, u wybrzeży Morza Śródziemnego. Leży w delcie Rodanu i zajmuje obszar trzech gmin: Arles, les Saintes-Maries-de-la-Mer i Port-Saint-Louis-du-Rhône. Uwięziony w widłach rzeki przypomina wyspę.

Klimat

Camargue najlepiej odwiedzić latem i wczesną jesienią. W regionie panuje typowo śródziemnomorski klimat, charakteryzujący się ciepłym latem i łagodną zimą. W miesiącach letnich temperatura oscyluje w granicach 22 st. C, zimą wynosi ok. 5 st. C. Wiejący znad Rodanu mistral wpływa jednak na obniżenie odczuwalnej temperatury w porze zimowej i wiosennej.

Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue) – konie

Fauna i flora

Region Camargue wyróżnia się dużym bogactwem ekosystemów. Są tam bagna, jeziora, słone łąki, wydmy, lasy i rozlewiska. Aż 84% powierzchni zajmują środowiska wilgotne, sprzyjające rozwojowi wodnej roślinności.

Flora

Zróżnicowanie geologiczne terenu Camargue przekłada się na dużą obfitość i różnorodność tamtejszej flory. W górnej części rezerwatu dominuje gęsta roślinność z drzewami, które znoszą wysokie zasolenie gleby. Z takimi warunkami radzi sobie niewiele gatunków, m.in.: tamaryszek, wiąz, biała topola. Północ parku pokrywają także tereny rolnicze, na jakich uprawia się ryż. Pokryty czerwoną skórką, należy do najdroższych odmian na świecie. Początki jego uprawy w tym rejonie sięgają 1870 r.

Centrum rezerwatu jest zdominowane przez rośliny tolerujące wilgotne środowisko i sól. Z kolei brzeg Rodanu porastają głównie trzcinowiska, sitowia i roślinność bagienna.

Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue) – byki

Fauna

Rozległy teren Camargue daje schronienie wielu gatunkom zwierząt. Niektóre z nich pozostają niezauważonymi bywalcami rezerwatu. Budzą się bowiem do życia dopiero w nocy, gdy w parku nie słychać już szelestu ludzkich stóp. Do tych przedstawicieli świata fauny należą m.in. bobroszczury, dziki, lisy. Pozostają w cieniu innych mieszkańców parku, przede wszystkim koni, byków i flamingów. Ta “wielka trójka” Camargue jest główną przyczyną, dla której turyści tak licznie odwiedzają rezerwat.

Konie Camargue

Bujna grzywa, gęsty ogon, siwa maść i wysokość sięgająca 145 cm. Do tego niewidoczne na pierwszy rzut oka siła i wytrzymałość. To cechy charakterystyczne konia z Camargue. Przedstawiciele tego gatunku występują w delcie Rodanu od około 15 tysięcy lat. Przez długi czas funkcjonowały w całkowitej izolacji, pasąc się na łąkach i mokradłach. Dziś żyją w stanie półdzikim, bo choć egzystują w pierwotnych warunkach, to są wykorzystywane przez człowieka.

Konie Camargue można spotkać na terenach bagiennych rezerwatu. Tam żyją i wychowują swoje źrebięta. Ich młode przypominają brzydkie kaczątka. Rodzą się czarne, szare, kasztanowe, by dopiero po pięciu latach zyskać białe włosie i już jako dorosłe osobniki zaprezentować się w pełnej krasie. W tym czasie zmienia się nie tylko ich wygląd fizyczny, ale i tryb życia. Samce po osiągnięciu dojrzałości są wyłapywane przez pasterzy i szkolone do pracy przy inwentarzu bydła. Ujeżdżane przez tzw. gardianów (kowbojów) asystują przy wypasaniu stad byków.

Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue)

Byki Camargue

Byki zamieszkują teren Camargue od czasów starożytnych. Obecnie są hodowane w  jednym celu – by wziąć udział w prowansalskiej corridzie. W odmianie tej walka przebiega bezkrwawo. Zadaniem torreadora nie jest bowiem ugodzenie byka, a jedynie (lub aż) złapanie wstążki umieszczonej na rogach zwierzęcia. Po widowisku, które odbywa się w niedalekim Saintes-Maries-de-la-Mer lub Nimes byki wracają do rezerwatu, by przygotowywać się do kolejnych starć.

Podobne artykuły
Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue) – byki

Flamingi

Dumne i piękne dostojnie spacerują po lagunie Vigueirat, słonym, wilgotnym terenie porosłym wodorostami. Flamingi. Ich różowe upierzenie dostrzegalne jest już z daleka. Punkty widokowe w pobliżu miejsc najczęstszego pobytu tych ptaków umożliwiają ich spokojną obserwację.

W Camargue znajduje się największa w Europie kolonia lęgowa flamingów. Młode osobniki charakteryzuje białe upierzenie, które z czasem przechodzi w szare, a następnie różowe (jego barwa jest najintensywniejsza w okresie godowym). Ptaki powodują zachwyt turystów i ciekawość badaczy. Do dzisiaj niektóre ich zachowania pozostają dla nich zagadką, jak na przykład zwyczaj stania na jednej nodze.

Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue) – flamingi

Co warto zobaczyć?

Okolica parku regionalnego Camargue obfituje w atrakcje turystyczne. Wizytę w rezerwacie warto połączyć ze zwiedzaniem pobliskich miasteczek. Słyną one z bogatego dziedzictwa historycznego i przyrodniczego.

Plaża Piemanson

Wizytę w parku Camargue najlepiej zakończyć na pięknej plaży Piemanson. Jest ona uważana za jedną z najbardziej dzikich i dziewiczych plaż we Francji. Zajmuje aż siedem kilometrów wybrzeża Morza Śródziemnego. Złoty odcień delikatnego piasku komponuje się tam z błękitem krystalicznie czystej wody. Razem tworzą zapierającą dech w piersiach scenerię. Nic dziwnego, że w szczycie sezonu to miejsce przyciąga tłumy turystów.

Saintes-Maries-de-la-Mer

Saintes-Maries-de-la-Mer

Duży wybór plaż oferuje także stolica regionu Camargue, Saintes-Maries-de-la-Mer. To typowo wypoczynkowa miejscowość, z jednej strony ograniczona zielenią rezerwatu, z drugiej pasem wybrzeża Morza Śródziemnego. Słynie z niewielkiego kościółka Notre-Dame-de-la-Mer. 24 maja pielgrzymują do niego rzesze Romów, aby uczcić swoją patronkę Sarę.

Według legendy służyła ona trzem Mariom, które 40 lat po narodzinach Jezusa uciekły z Jerozolimy przed prześladowaniami. Wsiadły na barkę, która przybiła do miejsca, gdzie obecnie znajduje się świątynia. Wewnątrz można zobaczyć figurę Sary, rzeźbę barki i relikwie świętych.

Grau-du-Roi

Grau-du-Roi

To niezwykle urokliwy dawny port rybacki, którego początki sięgają czasów średniowiecza. Miasto charakteryzuje się śródziemnomorskim krajobrazem z palmami. W Grau du Roi można wypocząć na plaży, podziwiając pływające w oddali jachty i żaglowce. Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest także spacer przez wydmy do latarni morskiej Espiguette.

Arles

Arles

Niedaleko Camargue znajduje się Arles. Miasto słynie z bogactwa rzymskich zabytków, które zachowały się w nim do czasów współczesnych. Ich znaczenie jest tak duże, że ośrodek zyskał nawet przydomek “Małego Rzymu”. Koniecznie trzeba tam zobaczyć Arenę, gdzie w starożytności odbywały się walki gladiatorów oraz teatr antyczny. Poza tym atrakcję stanowi średniowieczny kościół św. Trofima i galerie sztuki, poświęcone m.in. twórczości Vincenta van Gogha. W tym mieście słynny malarz stworzył bowiem swoje najważniejsze dzieła.

Nimes

Nimes

Z rzymskich zabytków słynie także oddalone o 20 km na północ od Arles Nimes. Może się ono poszczycić przede wszystkim imponującą Areną oraz zachowaną w doskonałym stanie świątynią Carree. Ciekawą atrakcją jest nowoczesne, otwarte w połowie 2018 r. Muzeum Romanizmu, prezentujące historię miasta i regionu od VII w.p.n.e do końca średniowiecza. Niezwykłe zabytki Nimes komponują się z bogactwem przyrodniczym ośrodka. Otaczają je zielone lasy, a w jego centrum znajduje się jeden z najbardziej zachwycających ogrodów publicznych we Francji.

Camargue

Szczegółowe dane

Park przyrody Camargue

  • Nazwa francuska: Parc naturel régional de Camargue
  • Założenie: 25 września 1970 r,
  • Powierzchnia: 1200 km2
    • lądowa: 856,9 km2
    • wodna: 343 km2

Ciekawostki

  • Różowy kolor upierzenia flamingi zawdzięczają bogatemu w karotenoidy pokarmowi.
  • Konie Camargue są gatunkiem ponownie zdziczałym. Przeszły ten proces 200 lat temu.
  • Ryż z Camargue służy do produkcji regionalnych alkoholi: wódki i piwa.
  • Popularnym sposobem zwiedzania parku regionalnego Camargue są przejażdżki konne z przewodnikiem.
  • W Parku Camargue odbywają się wyprawy kajakowe.
Park przyrody Camargue (Parc naturel régional de Camargue)

Polecamy


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

  1. Piękne miejsce, chociaż jak dla mnie zupełnie nieznany park przyrody. No może, pod względam widoków nie tak cudowne jak słynne parki, ale mam wrażenie, że warto je odwiedzić. Zwłaszcza przypały mi do gustu te miejscowości z arenami jak rzymskie koloseum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button