24 05 2016


Tygrys – największy kot

Autor:

|

29 czerwca 2012

|

Edytowany: 7 grudnia 2015

|

4 komentarzy

|

Kategoria: Azja / Kotowate / Ssaki / Tygrysy / Zwierzęta

Tygrys – największy kot


Tygrys (Panthera tigris)

Tygrys (Panthera tigris) to największy przedstawiciel kotów i jeden z największych drapieżników lądowych. Tygrys jest trzecim pod względem wielkości drapieżnikiem lądowym (po niedźwiedziu białym i niedźwiedziu brunatnym). Miejsca, w których tygrys lubi najbardziej przebywać, to bujne lasy. Dlatego tygrysy zamieszkują syberyjską tajgę oraz tropikalne lasy południowej i południowo-wschodniej Azji.

Podgatunki tygrysów, występowanie i populacja

Istnieje kilka podgatunków tygrysów. Największe osobniki żyją we wschodniej Syberii, najmniejsze występują zaś na wyspach Sumatra, Jawa i Bali.

Największym tygrysem jest tygrys syberyjski.

Ofiary tygrysa

Ofiarami tygrysa padają bardzo różne zwierzęta. Drapieżniki te polują głównie na sarny, dziki, jednak ich ulubiony przysmak stanowią dzikie świnie. We wschodniej Syberii tygrysy atakują nawet niedźwiedzie, co jednak nie zawsze kończy się szczęśliwie dla napastnika.

Sposób polowania tygrysów

Tygrys to samotny myśliwy, w przeciwieństwie do lwów rzadko poluje w stadach. Gdy spostrzeże ofiarę, czołga się do niej tuż przy ziemi, powoli i bezszelestnie. Kiedy ofiara jest w odległości ok. 20 m, rzuca się na nią znienacka dopadając kilkoma susami, chwyta za kark i próbuje przewrócić ciężarem swojego ciała. W razie niepowodzenia tygrys potrafi gonić ofiarę przez około 200 metrów. Jednak taka pogoń rzadko kończy się powodzeniem.

Tygrys – piękny, ale niezwykle groźny kot…

Tygrysy – gatunek zagrożony

Niestety tygrysy zagrożone są wyginięciem. Te piękne zwierzęta występowały niegdyś na terenie całej Azji, jednak wycinka będących ich naturalnym środowiskiem lasów oraz nielegalne polowania spowodowały, że ich populacja drastycznie spadła. W niektórych państwach azjatyckich powstają, co prawda, specjalne rezerwaty dla ochrony tygrysów, jednak nie wydaje się, aby kroki te mogły zapobiec zagładzie tych największych na świecie kotów.

Tygrys jest dobrym pływakiem.

Tygrys jest dobrym pływakiem.

Tygrysy – Ciekawostki. Czy wiesz, że…

 • Największy zbadany okaz tygrysa syberyjskiego ważył 384 kilogramy (465 kg w niewoli).
 • Tygrys ma doskonale rozwinięte zmysły, szczególnie wzrok. Dzięki temu widzi w ciemności pięciokrotnie lepiej niż człowiek.
 • Pomimo dużej zręczności tygrys poświęca łowom wiele czasu. Dzieje się tak, ponieważ przeciętnie tylko co dziesiąty atak kończy się powodzeniem.
 • Charakterystyczne ubarwienie tygrysa umożliwia mu przystosowanie się do środowiska. Pasiaste futro sprawia, iż kontury ciała drapieżnika zamazują się i może on niezauważony podkraść się do upatrzonej ofiary.
 • Tygrys potrafi skoczyć na wysokość 5 metrów. Zdolność tę wykorzystuje, gdy ofiara znajduje się na drzewie.
 • Tygrys podczas jednego posiłku może zjeść nawet 50 kg mięsa.
 • Skok tygrysa może osiągać nawet 10 m długości.
 • Podczas srogich zim futro tygrysa syberyjskiego blaknie. Dzięki temu zwierzę łatwo wtapia się w otoczenie.
 • Tygrys potrafi biec z prędkością 60 km/h.
 • Tygrys, podobnie jak jaguar jest dobrym pływakiem.

Tygrys sumatrzański w kadrze filmowym

Poniżej krótki film prezentujący przepięknego tygrysa sumatrzańskiego (Panthera tigris sumatrae).

Dzikość w sercu i w duszy

Wszyscy czytelnicy, którzy oglądali ekranizację powieści Yanna Martela – „Życie Pi” – mają świadomość, że tygrys to dziki kot, którego oswojenie w pewnym stopniu owszem jest możliwe, jeśli rozpoczyna się w wieku niemowlęcym. Pozostaje jednak zawsze groźny dla człowieka, a oswojenie dorosłego osobnika jest praktycznie niemożliwe. Nawet oswojone koty potrafią zaatakować swego opiekuna, a taki atak niesie ze sobą … śmierć.

Tygrys potrafi osiągnąć prędkość 60 km / godz. Szybko się jednak męczy i po przebiegnięciu 200 metrów zazwyczaj odpuszcza pogoń za ofiarą.

Wielkość tygrysa:

 • Długość: 1,7 – 3,3 m
 • Wysokość w kłębie: 0,8 – 1,2 m
 • Ciężar ciała: samce: 90 – 318 kg (384 kg niepotwierdzone) w stanie dzikim (rekord w niewoli 465 kg), samice: 65 – 160 kg
 • Długość życia: na wolności 10–15 lat, w niewoli 16–20 lat
Tygrys, Tiger © by DobreSciagi.pl

Tygrys jest gatunkiem zagrożonym.

Polecamy – wielkie koty:

____________________

Przeczytałeś i nie polubiłeś? Naprawdę nie podoba Ci się tutaj?
Jeśli nie, to napisz co możemy poprawić.
Jeśli Ci się podoba, to kliknij Lubię i poleć DinoAnimals swoim znajomym. DziękujemyDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Lwy z Tsavo – ludożercy z Tsavo
Sójka zwyczajna – „leśny krzykacz”
Fossa – największy drapieżnik Madagaskaru
Shar pei – prawdziwy indywidualista
Jack Russell terrier – charyzmatyczny pies myśliwski
Czarny terier rosyjski – pies Stalina
Małże – fabryka pereł
Najdłuższe wieloryby – Top 10
Krokodyl syjamski (Crocodylus siamensis)
LaPerm – kot z trwałą
Królestwo zwierząt – skorupiaki (Crustacea)
Kot chausie
Bunyip – aborygeński zły duch?
Rybitwy – niezwykli wędrowcy
Kot peterbald – petersburski sfinks
Mewy (Laridae) – dusze marynarzy
Kot pręgowany
Wieloryb waleń japoński (Eubalaena japonica)
Cymric – długowłosy kot bez ogona
Pingwin królewski (Aptenodytes patagonicus)
Szpic miniaturowy czyli pomeranian

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(4) Komentarze

 1. koleś
  12 października 2015 at 15:59

  Podajcie źródło, że tygrys ważył 423kg. To błąd! Chyba chodziło o Lygrysa, ale takie rzeczy trzeba rozróżniać. Tym bardziej, jako parametrów zwierzęcia nie uwzględniajcie tych osiąganych w niewoli. To taka bzdura jakby podać, że ludzie ważą do 600kg (bo taki się zdarzył) gdyż to patologia. Strona pojawia się wysoko w wyszukiwaniach, więc warto ją dopracować (zweryfikować i podać źródła danych)

  • Robert
   12 października 2015 at 17:36

   Wybacz, ale nie ośmieszaj, że autorzy tej strony mogliby nie rozróżniać lygrysa od tygrysa :) Każdy gatunek tygrysa jest dokładnie opisany w oddzielnych artykułach, zerknij więc do artykułu na temat tygrysa syberyjskiego. Ponadto kwestia podawania wymiarów- tu masz przyjęty zakres od 90 do 465 i jest on jak najbardziej prawidłowy. W każdym z podgatunków dane te zaś są precyzyjnie podane. Jeśli chcesz żeby strona była bardziej dopracowana, to się zaangażuj w jej tworzenie. Będziesz mógł się wykazać wiedzą i pomocą tworząc artykuły.

 2. koleś
  6 grudnia 2015 at 17:44

  Więc się angażuję, bo nie lubię bałaganu i naprawiam świat. A ty Robert zamiast podziękować to się mądrzysz, chociaż jeden błąd, jak widzę poprawiliście. Tak trzymać! No to poprawcie też drugi pod zdjęciem „największym tygrysem jest tygrys syberyjski – do 420kg wagi” Aha, uważam też (możecie to zignorować), że podawanie wagi „samce 90 – 465 kg” przy ogólnej charakterystyce gatunku tygrysa (azjatyckiego) nie jest prawidłowe, gdyż obejmuje dane zwierzęcia w niewoli (a więc zdegenerowanego przez człowieka), a przecież nie o takie zwierzęta chodzi. Od razu mówię, że te parametry przy opisie tygrysa syberyjskiego, wraz z opisem (wyjaśnieniem), które dane dotyczą zwierzęcia dziko żyjącego, a które kota w niewoli, są w porządku. Tak więc Robert nie spinaj się. Nie uznam nawet tego za niegrzeczne, jak usuniesz ten komentarz, bo nie jest tu docelowo konieczny.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   7 grudnia 2015 at 12:28

   Nie ignorujemy :) Zawsze uważanie analizujemy komentarze i staramy się aby dane były jak najdokładniejsze.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.