GadyPtakiSsakiTop 1Top 10Zwierzęta

Najszybsze zwierzęta na Ziemi – Top 10

Najszybsze zwierzęta na świecie

Poniżej prezentujemy tabelę zawierającej rekordy prędkości w świecie zwierząt. Wartości wynikające z przeliczenia mil na na kilometry na godzinę zostały zaokrąglone do jedności.


Sokół wędrowny – najszybsze zwierzę świata – Nr 1

Najszybszym przedstawicielem zwierząt jest sokół wędrowny. W trakcie swego lotu nurkowego osiąga prędkość dochodzącą do 350 km/godzinę! Rekordowa prędkość sokoła, jaką udało się zmierzyć wynosiła 389 km/h.

Należy jednak pamiętać, iż sokół wędrowny „na prostej” nie „wyciąga” aż tyle 😉 Na tym polu zmuszony jest oddać palmę pierwszeństwa jerzykowi.

Sokół wędrowny (Falco peregrinus) - najszybszy ptak i zwierzę świata.
Sokół wędrowny (Falco peregrinus) – najszybszy ptak i zwierzę świata.

Sokoły, orzeł przedni i jerzyk – najszybsze ptaki – Nr 1, 2, 3 i 4

Drugie i trzecie miejsce przypada również ptakom – zajmuje je występujący również w Polsce orzeł przedni (320 km/h w locie nurkowym) oraz jerzyk osiągający prędkość 160 km/h (niektóre źródła podają dla tych ptaków prędkość 170  a nawet 180 km/h).

Orzeł przedni, zys (Aquila chrysaetos) – 2 miejsce na liście najszybszych ptaków i zwierząt.

Gepard – najszybsze zwierzę lądowe – Nr 7

Siódme miejsce zajmuje gepard – to najszybszy ssak, osiągający na krótkim dystansie w pogoni za ofiarą prędkość 113 km/godz (wg niektórych źródeł nawet 120 km/godz.).

Co ciekawe – szybszy od geparda jest czarny marlin.

Gepard
Gepard (Acinonyx jubatus) – najszybszy ssak i najszybsze zwierzę lądowe świata. Nr 7 na liście najszybszych zwierząt.

Czarny marlin, żaglica i miecznik – najszybsze ryby świata – Nr 6 i 9 i 11

Szóste, dziewiąte i jedenaste miejsca przypadają przedstawicielom z królestwa mórz i oceanów – żaglica i miecznik niewiele ustępują na tym polu gepardowi, a czarny marlin jest od niego szybszy.

Żaglica pacyficzna (Istiophorus platypterus) – najszybsza ryba świata. Nr 5 na liście najszybszych zwierząt.

Uwagi do zestawienia

W zestawieniu pominęliśmy celowo wielu przedstawicieli ptaków (takich jak inne sokoły, orły, fregaty, czy dzikie gęsi), gdyż zdominowałyby one niniejsze zestawienie zajmując za pierwszą trójką ptaków kolejne pozycje. Dla nich przygotowaliśmy niezależne zestawienie – Najszybsze ptaki świata TOP 10.

Tabela B

Tabela B, to pierwotna tabela, którą sukcesywnie uzupełnialiśmy, zawiera ona dla wygody odnośniki do artykułów opisujących poszczególne zwierzęta.

Końcówka zestawienia w tabeli B, to oczywiście humoreska, zawiera bowiem najwolniejszych przedstawicieli królestwa zwierząt.


Tabela A – aktualna

Nowa, aktualna tabela, uzupełniona została obecnie do 70 pozycji najszybszych zwierząt świata. Dla wygody w tabeli A wprowadziliśmy funkcję wyszukiwania i sortowania.

Prędkość zwierząt TOP10
Prędkość zwierząt TOP10 [km/h]
Na następnych stronach prezentujemy zatem Państwu najbardziej szczegółowe zestawienie prędkości zwierząt jakie dostępne jest w Internecie.

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

1 2 3 4Następna strona

47 komentarzy “Najszybsze zwierzęta na Ziemi – Top 10”

 1. Niemożliwe, żeby orzeł przedni pikował 320 km/h, max 160, jego budowa nie pozwala na to a 320 z wikipedii ściągnęliście a tam jest błąd, 320 to było kiedyś dla sokoła wędrownego, zanim nie pobił rekordu. Prawdopodobnie w źródle była mowa o sokole wędrownym i stąd pomyłka. Szybszym od Jerzyka a także od Orła Przedniego jest Kobuz, potrafi dogonić Jerzyka podążając za nim naprzód – dane, które pamiętam to ok 180km/h w locie poziomym

  1. Dziękujemy Boogie za uwagi.

   Pomiary prędkości uzyskiwane przez zwierzęta są trudne do przeprowadzenia i nie zawsze wiarygodne. Staramy się w każdym przypadku podając dane weryfikować je w wielu źródłach.

   Kobuz (Falco subbuteo) osiąga w locie poziomym prędkość ok. 160 km/h i jest najprawdopodobniej najszybszym ptakiem drapieżnym w locie poziomym. Jerzyk zaś w zależności od źródła danych osiąga prędkość od 160 do nawet 180 km/h. Jest zatem najszybszym ptakiem w locie poziomym.

   Źródła dotyczące orła przedniego podają prędkość do 130 km/h w locie poziomym, w przypadku lotu nurkowego do 320 km/h – dokładnie tę kwestię wyjaśnia artykuł – Orzeł przedni.

   Jednoznaczne określenie prędkości jest trudne w przypadku zwierząt – np. do dziś nie wiemy, jaka jest maksymalna prędkość uzyskiwana przez geparda. Mamy jedynie serię pomiarów. W przypadku ptaków takie pomiary są rzadkością i obarczone dużym błędem.

   ___________

   Z ciekawostek – skoczek spadochronowy w zależności od przyjętej sylwetki spada z prędkości od 160 do 300 km/h. Felix Baumgartner w swoim rekordowym skoku osiągnął prędkość 1357,6 km/h. Kwestia prędkości orła w locie nurkowym będzie zależała od wysokości i przyjętej sylwetki.

   1. Witam, skoro jerzyk odżywia się białkiem zwierzęcym pochodzącym z żywych organizmów, to jest drapieżnikiem. Czysta logika. Więc jest najszybszym ptakiem w ogóle i najszybszym ptakiem drapieżnym w locie poziomym.

    1. Zazwyczaj jako ptaki drapieżne przyjmujemy ptaki szponiaste. Rozszerzając tę definicję musielibyśmy uznać, iż np. bocian czy czapla to ptaki drapieżne, skoro odżywiają się innymi stworzeniami. Jerzyka trudno uznać za ptaka drapieżnego, choć w swojej diecie ma owady. Z pewnością jednak jest najszybszym ptakiem w locie poziomym 🙂

   2. Uprzejmie proszę, aby osoby aspirujące do zamieszczania w Internecie informacji popularnonaukowych nie wypisywały głupot.
    Gdzie we wzorze na prędkość jest mowa o ciężarze i jak niby miałby on wpływać na prędkość max. opadającego osobnika?
    Proszę wrócić się do podstawówki i przypomnieć sobie wzory na spadek swobodny.

 2. Tyle że canis to nie przypadkiem rodzaj, gdzie zalicza się psy, wilki a więc to troche dziwne. Ale możecie dodać łacińską nazwe tego Człowieka?

  1. Owszem, już nie chcieliśmy dzielić włosa na czworo, ale skoro poruszasz ten temat, to mamy 4 gatunki szakala:

   Canis adustus – szakal pręgowany

   Canis aureus – szakal złocisty

   Canis mesomelas – szakal czaprakowy

   Canis simensis – szakal etiopski (kaberu)
   Ponieważ nie mamy informacji który z szakali jest najszybszy trzeba było iść na kompromis.

   ____
   Człowieka pozostawimy bez łacińskiej nazwy – łatwiej będzie wyłowić tę pozycję z tabeli i niech tak pozostanie.

   1. Przepraszam jakie według was jest najszybsze zwierzę w stosunku do wagi i rozm ciała?Czytałem że chrząszcz trzyszcz amerykański mimo małych rozmiarów osiąga prędkość 15km.To tak jakby człowiek biegł z prędkością 6 razy większą od geparda nie wiem co o tym sądzicie ale proszę odpiszcie.

    1. Najszybszym zwierzęciem, uwzględniając rozmiary, jest roztocz Paratarsotomus macropalpis. W ciągu sekundy potrafi przemierzyć dystans równy 322 długościom własnego ciała. To tak, jakby człowiek osiągał prędkość 2000 km/h. Gepard w takim porównaniu osiąga 16 długości ciała na sekundę.

  1. Jak to niedźwiedź ? Przecież dorosły niedźwiedź grizzly osiąga prędkość do 55km/h wdg.redakcji 35.Jeśli chodziło ci o najszybsze zwierzę lądowe to jest nim gepard 120km/h.

 3. Ranking przedstawiający 60 najszybszych zwierząt świata, a znajduje w nim człowiek nieco dziwne. Człowiek to zwierzę?

  1. Cóż, czy ssak to zwierzę? A jeśli człowiek jest ssakiem (niezaprzeczalnie), to czym jest jeśli nie istotą należącą do świata zwierząt?
   Odpowiadając jednak bardziej konkretnie – tak. Człowiek rozumny (Homo sapiens) to gatunek ssaka z rodziny człowiekowatych (Hominidae). Należy do królestwa zwierząt.

 4. Rozumiem wasz punkt widzenia, niemniej jednak pozwolę sobie zacytować słownik pwn, który tak opisuje słowo zwierzę: „każde żywe stworzenie z wyjątkiem człowieka”. Czyli według słownika nie można nazwać człowieka zwierzęciem.

  1. Owszem, w powszechnym codziennym znaczeniu definicja Słownika PWN wyraźnie oddziela człowieka i zwierzęta. Jest to dla wszystkich jasne. Niemniej w klasyfikacji biologicznej jesteśmy ssakami i należymy do królestwa zwierząt.
   Pomijając jednak klasyfikację, maksymalna prędkość człowieka ujęta została w tabeli jako porównawcza.

 5. A gdzie w rankingu zaginęły Wilk i Ryś? Oba są znane z tego ze potrafią złapać zająca w pełnym biegu a skoro Zając biega z prędkością o.72 km to znaczy Wilk i Ryś powinny być w tym rankingu,to czemu ich nie ma?

 6. Ciężko się czyta komentarze, gdzie co chwile ktoś Wam wytyka jakiś błąd, ludzie, wyluzujcie 😉 człowiek sę uczy całe życie, ale w naszym „Internecie” siedzą same najmądrzejsze upierdliwe mendy 😉 pozdrowienia dla redakcji ;D

 7. Puma jest drugim najszybszym zwietzeciem ladowym. Potrafi rozwinac predkosc do 105km/h.
  W tabeli nie uwzgledniono hipopotama oraz nosorozca a oboje wyciagaja ponad 50km/h.
  Pozdrawiam.

  1. Żadna Puma nie osiągnęła by takiej prędkości we wszystkich książkach przyrodniczych jakie przeczytałem było co najwyżej ok 70-80km ale nigdy powyżej setki.

 8. Zrubcię ranking najsilniejszych zwierząt prosze!!! Nie muszą to być zwierzęta największe
  Mogą też być np w stosunku do wagi i rozmiarów ciała. Joe monster ma podobno taki ranking ale ja wierze że się bardziej postaracie!

 9. Przynajmniej tak jest w rankingu Joe monster.Także myślę że wasz ranking najsilniejszych stworzeń będzie lepszy.Pozdrawiam.

 10. Skąd wytrzasnęliście tego Quarter Horse’a O.o? 88km/h?!

  Najszybszymi końmi są Folbluty (pełna krew angielska), a zanotowany rekord na torze to 69,9 km/h

  Quarter Horse to niskie, krępe i wytrzymałe konie, ale z prędkości nie słyną.

  1. Quarter Horse to bardzo szybkie konie na krótkich dystansach. Biorą od lat udział w wyścigach na 1/4 mili. Skąd wytrzasnęliśmy ;)?, otóż takie dane prezentuje Iowa Quarter Horse Racing Association, czyli stowarzyszenie zajmujące się organizacją wyścigów koni rasy Quarter Horse.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.