DomowePsySsakiZwierzęta

Hovawart – pies z Czarnego Lasu

Hovawartpies z Czarnego Lasu

Pies o uroku labradora – wielkiego przyjaciela rodzin, łagodnego i wesołego miłośnika wody. Hovawart to jednak zupełnie inny temperament niż labrador. Podczas gdy ten drugi to delikatny, łagodny przyjaciel oraz myśliwy, ten pierwszy to silny, terytorialny stróż, obrońca i ratownik.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 2: Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła
  • Sekcja 2.2: Molosy typu górskiego
  • Typ: wilkowaty
  • Próby pracy: wymagane
  • Kraj patronacki / Kraj pochodzenia: Niemcy
  • Inne nazwy: Hovie
Hovawart

Pochodzenia rasy

Współczesna rasa wywodzi się od dużych psów pracujących: nowofundlandów, leonbergerów i węgierskich kuvaszy. Głównym celem hodowców było stworzenie stróża pilnującego wielkich średniowiecznych posiadłości.

Pierwotnie jest to jednak rasa bardzo stara, która w wieku XIII stanęła na skraju wymarcia. Dopiero na początku wieku XX niejaki Kurt Konig rozpoczął prace nad odtworzeniem hovawartów. Jego misja zakończyła się sukcesem, co docenił Niemiecki Związek Kynologiczny – w 1937 r. rasa została oficjalnie zarejestrowana.

Hovawart

Charakterystyka

Wygląd

Pies charakteryzuje się szerokim czołem, mocnym, zwężającym się ku nosowi pyskiem i owalnymi, ciemnymi oczami. Szeroko rozstawione uszy znajdują się wysoko na czaszce. Mocny i prosty tułów zakończony jest mocno owłosionym ogonem, sięgającym stawu skokowego. Kończyny przednie i tylne są umięśnione, mocne i proste.

Hovawart

Sierść

Długi, delikatnie falowany włos okrywowy wyraźnie przylega do ciała, podszerstek za to nie jest zbyt imponujący. Najdłuższy włos porasta pierś, brzuch, tylne strony kończyn przednich oraz ogon. Najkrótszą sierść dostrzeżemy na głowie i przednich stronach kończyn.

W obrębie rasy dopuszcza się 3 typy umaszczenia:

  • Czarną podpalaną – czarne tło, podpalane elementy występują przy grzbiecie nosa, kufie, wargach aż do szyi. Nad oczami widoczne „brwi” – podpalane okrągłe plamki. Duże, symetryczne znaczenia widać na piersi. Brązowe plamy od palców do nadgarstków (kończyny przednie) i w okolicach stawu skokowego (kończyny tylne). Znaczenia pokrywają też spodnią część ogona. Zdarzają się również białe akcenty.
  • Czarną – sierść głęboko czarna, lśniąca. Na piersi może występować biała plamka.
  • Blond – średni odcień, nieco jaśniejszy na brzuchu. Dopuszcza się białe akcenty.
Hovawart

Temperament

W domu zachowuje spokój pod warunkiem, że zaspokoimy jego codzienną potrzebę ruchu. Wyciszony hovie jest posłuszny, czuły i lojalny. Dobrze uspołeczniony i ukierunkowany może żyć z dziećmi. Wymaga jednak opiekuna konsekwentnego i silnego wewnętrznie.

Wykazuje silny instynkt terytorialny, dlatego w stosunku do obcych tworzy dystans. Ze względu na swe usposobienie sprawdza się jako stróż i pies obronny. O swej obecności informuje silnym, głębokim i gardłowym szczekaniem, które trudno zignorować. Obok spokojnego opiekuna, drzemie w nim więc dzielny ochroniarz. Jeżeli jednak zwierzę zostanie zapoznane z przyjaciółmi domu, będzie ich bez problemu wpuszczał na swoje terytorium.

Hovawart

Inteligentny

Dysponuje bardzo dobrym węchem, jest inteligentny i szybko się uczy. Ponieważ hovawart to rasa dominująca, potrzebuje opiekuna charyzmatycznego, spójnego psychicznie i wyważonego. Zbyt łagodny i uległy człowiek nie zyska szacunku u hoviego.

Pies może przejawiać agresję w stosunku do innych psów, dlatego nie zaleca się go osobom posiadającym już jakiegoś czworonoga. Dobrze żyje natomiast z „niepsimi” zwierzętami, np. kotami (ale wymagane jest do tego odpowiednio przeprowadzone uspołecznianie). Niewychowany lub zaniedbany hovawart stanie się strachliwy. Przestraszone zwierzę może być nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne.

Hovawart

Szczegółowe dane / wymiary

Hovawart

  • Wysokość w kłębie:
    • psy 63-73 cm
    • suki 58-65 cm
  • Waga: 25-51 kg
  • Średnia długość życia: 10-14 lat
Hovawart

Hovawart – ciekawostki

  • Czarny Las to spolszczona nazwa Schwarzwaldu – regionu, z którego pochodzili przodkowie odrodzonej w XX wieku rasy.
  • Hovawart to rasa zdrowa, choć w jej obrębie spotyka się niedoczynność tarczycy (głównie w linii europejskiej) i dysplazję stawów biodrowych.
  • Poza stróżowaniem i ochroną, hovawart świetnie sprawdza się jako poszukiwacz, ratownik (zwłaszcza w ratownictwie lawinowym) i pies policyjny.
Hovawart

Polecamy

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button