14 09 2017


Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

Autor:

|

7 października 2013

|

Edytowany: 23 marca 2017

|

120 komentarzy

|

Kategoria: Azja / Kotowate / Ssaki / Tygrysy / Zwierzęta

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

Potężny drapieżnik, który w starciu z człowiekiem ma niewielkie szanse na przetrwanie. Na swoich terenach tygrys sumatrzański pojawia się coraz rzadziej, być może niedługo będzie go można podziwiać jedynie w ogrodach zoologicznych…

Dziś przenosimy się do dalekiej Indonezji, aby poznać bliżej króla Sumatry – tygrysa sumatrzańskiego. To najmniejszy z żyjących obecnie podgatunków tygrysów. Najmniejszy, lecz  nie mniej niebezpieczny niż jego kuzyni – tygrys syberyjski czy tygrys bengalski.

Klasyfikacja

 • Gromada: ssaki
 • Rząd: drapieżne
 • Rodzina: kotowate
 • Rodzaj: Panthera
 • Gatunek: tygrys
 • Podgatunek: tygrys sumatrzański

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Występowanie

Tygrys sumatrzański żyje w małych, odizolowanych populacjach na Sumatrze (wyspa w Indonezji leżąca w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich). Zajmuje wiele rodzajów siedlisk od 0 m n.p.m., czyli nadmorskie nizinne lasy Parku Narodowego Bukit Barisan Selatan na południowo-wschodnim krańcu prowincji Lampung, do 3200 m n.p.m. w górskich formacjach leśnych Parku Narodowego Gunung Leser w prowincji Aceh.

Wielokrotnie fotografowano go na wysokości 2600 m n.p.m. w północnym regionie Sumatry.

Obecnie istnieje 27 siedlisk o powierzchni powyżej 250 km2 każde.

Kły tygrysa sumatrzańskiego mogą osiągać 9 cm długości.

Populacja

W 1978 roku populację tygrysa sumatrzańskiego oszacowano na 1000 osobników, 7 lat później w 26 obszarach ochronnych na Sumatrze doliczono się ok. 800 osobników.

W roku 1992 liczba ta zmniejszyła się do 400 – 500 tygrysów mieszkających w 5 parkach narodowych i 2 obszarach chronionych; w tamtym okresie największą populację odnaleziono w Parku Narodowym Gunung Leser składającą się z 110 – 180 osobników, jednak najnowsze obserwacje pokazują, że najliczniejsza populacja tygrysa sumatrzańskiego występuje w Parku Narodowym Kerinci Seblat w centralnej części Sumatry, oszacowana na 165 – 190 kotowatych.

Obecnie populację tygrysa sumatrzańskiego szacuje się na 400-500 osobników…

W ogrodach zoologicznych na całym świecie przebywa około 210 tygrysów sumatrzańskich, z czego 65 w Indonezji.

Samce tygrysa sumatrzańskiego posiadają charakterystyczną dużą grzywę.

Charakterystyka

Wygląd

Sierść i wzór na niej różnią się nieco od tygrysa bengalskiego (Panthera tigris tigris) i wymarłego tygrysa jawajskiego (Panthera tigris sondaica): pasy są szersze od gatunku jawajskiego. Pręgi często rozdwajają się na końcach, a między regularnymi, poprzecznymi wzorami pojawiają się ciemne łatki na grzbiecie, po bokach ciała i tylnych nogach.

Wielkość

Szyje samców ozdobione są okazałą kryzą – jest to znak rozpoznawczy sumatrzańskich tygrysów. Osobniki płci męskiej ważą 100 – 140 kg i mierzą 220-225 cm długości, samice osiągają 75 – 110 kg masy i 215 – 230 cm długości.

Największa czaszka samca mierzyła 29,5 – 33,5 cm, natomiast samicy mieściła się między 26,3 – 29,4 cm.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Sierść i pręgi

Tygrys sumatrzański ma najciemniejszą sierść spośród wszystkich gatunków tygrysa. W przeciwieństwie do tygrysa syberyjskiego posiadającego niewiele pasów, podgatunek z Sumatry wyróżnia się pręgami nawet na przednich kończynach.

Na czole często widnieje uformowany z czarnych pręg chiński znak króla lub Wang.

Pazury

Tygrys sumatrzański podobnie jak wszyscy kuzyni ma pięć palców na przednich łapach oraz cztery palce na łapach tylnych, wyposażone w ostre pazury, których długość mieści się między 8 – 10 cm i, podobnie do kotów domowych, może je chować.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Oczy

Źrenice są czarne i okrągłe, a tęczówka nabiera złoto-żółtego odcienia (wyjątkiem są niebieskie oczy u białych okazów). Dzięki budowie i barwie oka narząd wzroku działa w nocy jak noktowizor, który zauważy najdrobniejszy ruch.

Ogon

Ogon o długości 90 – 120 cm jest o połowę krótszy od ciała; zwierzę używa go jako stabilizatora podczas gwałtownych zakrętów, ogon pełni także ważną rolę w komunikacji z innymi tygrysami.

Zęby

W jamie ustnej wyrasta 30 dużych zębów mierzących od 7,4 do 9 cm.

W ogrodach zoologicznych znajduje się ok. 200 tygrysów sumatrzańskich.

Dieta i sposób polowania

Tygrys sumatrzański to król sumatrzańskich lasów, dominujący drapieżnik śledzący swe ofiary, które atakuje z zaskoczenia. Żywi się głównie dużymi ssakami kopytnymi: jeleniami, dzikami, bydłem i kozami.

Ze względu na siłę i wielkość nie posiada naturalnych wrogów poza człowiekiem, który stał się jego wrogiem w dosłownym, „nie biologicznym” znaczeniu tego słowa.

Tygrysy w niewoli mają zupełnie inną dietę, którą akceptują, na ich stole często pojawia się bowiem konina.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Usposobienie

Najlepiej czuje się w lasach, ale ze względu na ich wycinanie na rzecz powstawania plantacji akacji i olejowca gwinejskiego, formacje leśne szybko się kurczą. W naturalnych warunkach przebywa na terenach wyżynnych, gdzie opady roczne są niższe, a skraj lasu daleki.

Preferuje lasy o gęstej ściółce, starszej roślinności i stromych urwiskach.

Rozpaczliwie wręcz unika terenów zajętych przez człowieka. Na plantacjach akacji korzysta z dostępu do zbiorników wodnych, bardzo rzadko jednak spotykany jest na plantacjach palm olejowych i kauczukowych.

Niezależnie od lokalizacji tygrys sumatrzański nie przetrwa bez gęstej i bogatej w roślinność ściółki – bez odpowiedniego podłoża jest bowiem jeszcze bardziej narażony na prześladowanie ze strony ludzi.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Samotnik z wyboru

Nie ma w zwyczaju żyć w grupie, jak czynią to lwy. Podstawową jednostką społeczną jest relacja matki z potomstwem. Zespołowość nie jest dobrym rozwiązaniem w lesie, ponieważ o wiele łatwiej można schwytać ofiarę w pojedynkę, uskuteczniając atak z zaskoczenia, co dla grupy byłoby raczej niemożliwe, albo co najmniej bardzo trudne do osiągnięcia.

Terytorium

Wielkość terytorium jest uzależniona od ilości dostępnego pożywienia i zwykle waha się między 26, a 78 km2. Choć preferuje samotność, terytoria tygrysów mogą się pokrywać – obszar należący do jednego samca jest złożony z terytoriów kilku samic. Granice areału osobniczego oznaczane są moczem, intensywnym zapachem wydzielanym z gruczołów znajdujących się blisko odbytu oraz śladami pazurów na drzewach.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Rozmnażanie

Ciąża trwa 3 – 4 miesiące, po której na świat przychodzi ok. 2-3 młodych (najwięcej 5). Nowo narodzone tygryski ważą ok. 1 kg, są ślepe i bezbronne. Zazwyczaj jedno – najsłabsze – umiera niedługo po urodzeniu.

Matka karmi kocięta mlekiem przez pierwsze 6-8 tygodni, potem uczą się spożywać pokarm stały. Potomstwo jest zależne od samicy przez ok. 18 miesięcy, po tym okresie rozpoczynają samodzielne łowy.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Tygrys sumatrzański a człowiek

Zmniejszanie terenów dostępnych dla tygrysów związane z niszczeniem ich siedlisk, a tym samym zmniejszanie również liczebności potencjalnych ofiar, powoduje, iż tygrys sumatrzański pojawia się na terenach zaludnionych.

Konflikt pomiędzy tygrysami a ludźmi występujący na Sumatrze jest silniejszy niż pomiędzy tygrysami występującymi w innych częściach naszego globu.

W rezultacie dochodzi do ataków tygrysów na ludzi, co pociąga albo ranne osoby, albo ofiary śmiertelne, co często jest powodem odwetu rdzennej ludności, w wyniku czego giną tygrysy.

Tygrys sumatrzański w kadrze filmowym

Poniżej krótki film prezentujący przepięknego tygrysa sumatrzańskiego (Panthera tigris sumatrae). Jeden z tych dwóch tygrysów we wrześniu 2015 roku zabił pracownika wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Kłusownictwo

Pomimo wzmożonej ochrony i podjętych środków ograniczających kłusownictwo oraz pozornego sukcesu w ograniczeniu handlu kośćmi i skórami tygrysów na świecie, na Sumatrze rokrocznie ginie ok. 40 tych wielkich kotów z rąk kłusowników. Wysokie ceny jakie są skłonni płacić za skórę tygrysa i jego kości (afrodyzjak) zmanierowani ludzie bez wyobraźni, powodują, że kłusownicy nie cofają się przed niczym aby te koty uśmiercać.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Szczegółowe dane i wymiary

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

 • Długość: samce: 220 – 225 cm, samice: 215 – 230 cm
 • Wysokość w kłębie: 60-75 cm
 • Masa: samce: 100 – 140 kg, samice: 75 – 110 kg
 • Długość życia: 10 – 15 lat na wolności; 16-20 lat w niewoli (rekord 26 lat)

W przypadku tygrysów sumatrzańskich samice są podobnej wielkości co samce. Są jedynie od nich nieco lżejsze.

Wielkość tygrysów sumatrzańskich zdeterminowana jest przez gęstość lasów, w których żyją oraz wielkość ich ofiar. Gdyby były większe, podobnie jak tygrysy syberyjskie, miałyby problem z polowaniem w gęstych lasach. Na Sumatrze nie ma również tak dużych ofiar, jak niedźwiedzie, na które między innymi poluje tygrys syberyjski.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Tygrys sumatrzańskiciekawostki

 • W Parku Narodowym Kerinci Seblat żyje więcej tygrysów sumatrzańskich niż w całym Nepalu, Chinach, Laosie, Kambodży i Wietnamie razem wziętych.
 • Gęstość pasów na sierści jest największa u tygrysa sumatrzańskiego spośród wszystkich podgatunków.
 • Tygrys sumatrzański jest jednym z najmniejszych podgatunków tygrysa.
 • Tygrys sumatrzański to jedyny żyjący przedstawiciel gatunku w Archipelagu Sundajskim. Poza nim na tamtejszych terenach żył również tygrys balijski (Panthera tigris balica) i tygrys jawajski (Panthera tigris sondaica), ale zostały wytępione w XX wieku.
 • Tygrys sumatrzański ma płetwiaste łapy, które pozwalają na sprawne pokonywanie rzek i jezior.
 • Tygrys ten ma ok. 1700 – 2000 włosów na cm2, podczas gdy tygrys syberyjski w zimie ma 3000 – 3300 włosów na cm2.
 • Tygrys sumatrzański jest krytycznie zagrożony wyginięciem z powodu kłusownictwa i wylesiania Sumatry. Mimo wielu starań na rzecz ochrony podgatunku jego liczebność nadal spada.
 • W maju 2014 roku w zoo w Wielkiej Brytanii tygrys sumatrzański zabił 24-letnią pracownicę tego ogrodu. Tygrys wychowuje się tam od dzieciństwa, pracownica zaś z nieznanych przyczyn weszła na wybieg, na którym tygrys się znajdował.
 • 16 września 2015 roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym tygrys sumatrzański śmiertelnie ranił 57-letniego pracownika. Mężczyzna sprzątał wybieg tygrysów sumatrzańskich. Nie wiadomo dlaczego tygrys nie był zamknięty podczas tej procedury. Dotarcie do umierającego było trudne, tygrys bowiem pilnował mężczyzny. Kiedy pracownikom udało się odciągnąć go, ratownicy medyczni z pogotowia mogli się zbliżyć. Niestety rany okazały się śmiertelne.
 • 20 września 2015 roku w ogrodzie zoologicznym w Hamilton (Nowa Zelandia) tygrys sumatrzański zabił swoją opiekunkę. Kobieta miała 43 lata i podobnie jak pracownik wrocławskiego ogrodu zoologicznego, ponad 20 letnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Samantha Kudeweh opiekowała się małymi tygrysami i opisywała je.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Polecamy

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Drzewołazy – zabójczo piękne żaby
Nosorożec jawajski – milczący samotnik.
Surykatki (Suricata suricatta).
Królestwo zwierząt – Płazy
Foki – urocze drapieżniki
Airedale terrier – król terierów

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(120) Komentarze

 1. bartek
  9 lutego 2014 at 10:08

  czy liczebność tygrysa sumatrzańskiego wzrasta czy zmniejsza się ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   9 lutego 2014 at 11:55

   Bartku, odpowiedź znajduje się w artykule. Niestety populacja tygrysa sumatrzańskiego, ze względu na konflikt terytorialny z ludźmi, zmniejsza się. Obyśmy nie musieli oglądać tych tygrysów jedynie w ogrodach zoologicznych…:(

   • bartek
    9 lutego 2014 at 13:51

    jaka jest szansa na przetrwanie tego tygrysa

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    9 lutego 2014 at 16:49

    Obawiamy się, że coraz mniejsza. Tych kotów jest już bardzo mało i zmienność genetyczna w obrębie gatunku maleje co samo w sobie jest zagrożeniem. Jednocześnie kłusownictwo pomimo wysokich kar (więzienie) cały czas funkcjonuje. Koty te wchodzą zbyt często na ścieżki ludzi…

   • bartek
    10 lutego 2014 at 10:33

    czy są jakieś filmy dokumentalne o tygrysie sumatrzańskim

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    10 lutego 2014 at 12:24

    Oczywiście – np. dokument BBC „Tiger Island” poświęcony jest tygrysom sumatrzańskim.

 2. bartek
  10 lutego 2014 at 14:01

  a taki np na yotube

 3. bartek
  10 lutego 2014 at 19:23

  czy jest ukryta kamera pozwalająca oglądanie zwierząt na komputerze o tygrysie sumatrzańskim

 4. Robert
  11 lutego 2014 at 16:37

  Bartek, czy ty nie potrafisz korzystać z wyszukiwarki :)? Masz dla przykładu link do kamery z tygrysami: http://www.zoosociety.org/MultiMedia/TigerCam.php

 5. bartek
  11 lutego 2014 at 21:56

  czy w najbliższym czasie będzie artykuł o lampardzie amurskim

 6. bartek
  15 lutego 2014 at 22:05

  czy więcej jest tygrysów indochińskich na wolności w tajlandi czy kambodży

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   16 lutego 2014 at 13:27

   Populację tygrysów indochińskich w Kambodży szacuje się w przedziale 10-50 osobników. W Tajlandii zaś od 250 do 750.

   • Maciej
    16 lutego 2014 at 14:10

    Widzę że bardzo interesujesz się tygrysami

   • bartek
    20 lutego 2014 at 17:57

    tak i nie tylko

 7. bartek
  20 lutego 2014 at 13:31

  czy będzie artykół o nosorożcy sumatrzańskim .jeśli tak czy można wiedzieć jaki to czas

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   20 lutego 2014 at 15:33

   Artykuł na temat nosorożca sumatrzańskiego.

   • bartek
    20 lutego 2014 at 20:49

    a gdybym mógł pomoc zebrac wystarczającom ilość czytelników

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    20 lutego 2014 at 21:38

    Bartku, jeśli będzie dużo więcej czytelników, to będziemy w stanie opracowywać wszystkie tematy – również te mniej popularne.

 8. bartek
  20 lutego 2014 at 21:45

  a ile według ciebie powinno być?

 9. Anonim
  21 lutego 2014 at 07:23

  Bartek przestań tak dawać dużo komentarzy bo cały czas piszesz o tygrysach.

  • Ewa
   21 lutego 2014 at 10:47

   Skoro Bartka interesują tygrysy, to dlaczego ma o nich nie pisać? Jednych interesują ptaki, innych gady a jeszcze innych tygrysy Anonimie.

 10. Maciej
  21 lutego 2014 at 12:59

  Chyba myślę na poważnie nad rezygnacją z dawaniem komentarzy. Jest obecnie tyle fanów i przestanę chyba pisać komentarzy. Albo nie będę dawać komentarzy przez tydzień a to najlepsze wyjście i mam pytanie czy męczę was moimi ciągłymi komentarzami?

  Pozdrawiam Maciej

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   21 lutego 2014 at 13:32

   Maćku komentarze nas nie męczą, jest nam miło kiedy się pojawiają, bo to oznacza, ze ktoś interesuje się tematem.

 11. bartek
  22 lutego 2014 at 14:42

  czy będzie artykuł o nosorożcu jawajskim. jeśli tak czy mogę wiedzieć jaki to czas

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   22 lutego 2014 at 15:28

   Artykuł na temat nosorożca indyjskiego.

   • Maciej
    22 lutego 2014 at 18:11

    W sumie to macie nawet sporo fanów ponad 3500 fanów to nie jest tak najgorzej, ale polecę wszystkim moim znajomym waszą stronę żebyście mieli jak najwięcej fanów.Tak przy okazji to głuszce potrafią latać, jeśli tak to jak latają?

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    22 lutego 2014 at 22:54

    Dziękujemy 🙂

    Głuszce zamieszkują gęste lasy, jako, co tu owijać w bawełnę ;), w pewnym sensie kury, fruwają słabo. To największe ptaki grzebiące w Europie.

   • bartek
    22 lutego 2014 at 18:48

    zaraz to naprawie

   • bartek
    22 lutego 2014 at 20:00

    ja też oczywiście zangażwałem sie do utostępniania i polecania moim znajomym i wszystko idzie jak po maśle

 12. bartek
  1 marca 2014 at 18:51

  czy liczebność tygrysów malajskich zwiększa się czy zmiejsza

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   1 marca 2014 at 19:24

   Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie ma dokładnych danych na ten temat. Tygrys malajski jako podgatunek pojawił się dopiero w roku 2004 po przeprowadzeniu dokładnych testów DNA. Wcześniej uważany był za tygrysa indochińskiego. Trudno zatem te tygrysy odróżnić wizualnie, zatem szacunki mówią o liczebności w granicach 500 – 1500 osobników. Ile ich jednak jest naprawdę oraz czy populacja się zwiększa czy zmniejsza, tego nikt nie wie. Jeśli interesuje Cię to bardziej, możesz sięgnąć do literatury (niestety sprzed 10 lat) – Kawanishi, K., Yatim, S. H., Abu Hashim, A. K., Topani, R. (2003). Distribution and potential population size of the tiger in Peninsular Malaysia. Journal of Wildlife Parks (Malaysia).

 13. bartek
  5 marca 2014 at 18:37

  w jakim parku narodowym na suymatrze jest najwięcej tygrysów sumatrzańskich

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   5 marca 2014 at 20:23

   Największa populacja tygrysa sumatrzańskiego znajduje się na północy Sumatry w Parku Narodowym Gunung Leuser. Szacuje się, iż żyje tam od 110 do 180 tygrysów.

   • bartek
    6 marca 2014 at 09:46

    właściwie to na fb polubiłem oraz udostępniłem kilka zdjęć plan mój sie powiódł terza dinop animals ma więcej lubie a urzytkownicy udostępniają

    tylko chciałem polubić zdjęcia ale nie wiem jak

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    6 marca 2014 at 11:20

    Bartku, przy każdym artykule po lewej stronie, kiedy przewijasz stronę wędruje przycisk lubię (pasek – like, share, komentarze) . Wystarczy go kliknąć, lub kliknąć przycisk Share (udostępnij). Ze zdjęciami jest tak samo – jeśli klikniesz na zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie będzie miniatura tego zdjęcia – wystarczy tam kliknąć po lewej stronie lubię lub udostępnij 🙂

 14. bartek
  6 marca 2014 at 12:46

  mam pytanie czytałem że w parku narodowym kerici sebelat żyje najwięcej tygrysów sumatrzańskich a dlaczego mówisz że jest ich więcej w parku narodowym gung lesser? 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   6 marca 2014 at 12:51

   W zależności od źródła rzeczywiście tak jest, jak napisałeś. Wg niektórych szacunków w Kerinci Seblat National Park (południowa górzysta część wyspy) liczebność tygrysów sumatrzańskich waha się w przedziale 160-190 osobników. Pamiętaj, że to wszystko szacunki – tygrysy nie są zamknięte, przemieszczają się, występują na terenach gęsto zalesionych i trudno jest oszacować precyzyjnie ich liczbę.

   • bartek
    6 marca 2014 at 17:49

    a poprzes działania w parku narodowym krici sebelat i genge leuser które z nich mają wg ciebie najlepszą ochrobe tygrysów i innych zowerząt żeby liczba się zwiększyła lub pomniejszyła w przysłości

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    6 marca 2014 at 18:36

    Jeśli przeczytasz uważnie ten artykuł oraz artykuły poświęcone nosorożcowi białemu i nosorożcowi czarnemu, będziesz wiedział, że jak dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody ochrony zwierząt. Ludzie na Sumatrze, podobnie jak w Afryce są biedni, pomimo karania ciężkim więzieniem, podejmują ryzyko upolowania nosorożca czy tygrysa, gdyż potencjalny zysk jest dla nich tak duży, że mogą za to przeżyć rok, czy dwa. Tygrysy na Sumatrze pomimo parków narodowych zbyt często wchodzą w konflikt z ludźmi. Trudno powiedzieć jaki ostatecznie będzie ich los. Dziś ich jest bardzo mało i różnorodność genetyczna maleje, co za tym idzie rośnie problem z ich przetrwaniem. Musiałyby zostać reintrodukowane na obszary zupełnie niezaludnione, aby mogły przeżyć.

 15. Ewa
  6 marca 2014 at 17:18

  Tygrysy są cudowne. Uwielbiam ich piękno i tę dzikość w oczach. Kiedy odwiedzam je w zoo, zauważyłam, że mają charakterystyczną cechę – niezwykle rzadko patrzą na człowieka wprost. Spoglądają jakby z boku, gdzieś poza, udając, że go nie dostrzegają, choć doskonale widzą najmniejsze poruszenie 🙂

 16. bartek
  6 marca 2014 at 20:07

  a która z części sumatry jest bogatsza północna czy środkowa

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   6 marca 2014 at 23:36

   Bogatsza w co? Ludzi, bogactwa naturalne, faunę, florę?

   • bartek
    7 marca 2014 at 08:40

    bogatsza w faune oraz flore
    i ludzi oraz pieniędzy

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    7 marca 2014 at 11:34

    Bartku, chyba jesteś świadomy, że nie ma jednego miejsca wyspie, w którym te wszystkie czynniki są naj 🙂 Moglibyśmy to szczegółowo opisać, ale wówczas powstałby oddzielny artykuł na temat Sumatry, a to wykraczałoby poza ramy DinoAnimals. Jesteśmy przekonani, że sam potrafisz odpowiedzieć sobie na te pytania, interesujesz się tym obszarem jak mało kto.

    Najwięcej miast, a tym samym ludności koncentruje się w północnej części wyspy. Zachodnia to góry i bogactwa naturalne. Na nizinach uprawia się płody rolne. Komplet informacji na interesujące Cię tematy znajdziesz np. w Wiki. Doskonale wiesz przecież gdzie znajdują się parki narodowe na wyspie, i tam właśnie jest największe bogactwo fauny i flory.

 17. bartek
  7 marca 2014 at 13:47

  w jakim stanie są nosorożce sumatrzańskie na borneo oraz sumatrze i czy ich populacja się zwiększa czy zmniejsza

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   7 marca 2014 at 13:54

   Bartek, pytałeś już o to przy artykule o nosorożcu czarnym. Odpowiedzieliśmy, że będzie na ten temat oddzielny artykuł.

   Po prawej stronie jest panel Nowe, Aktywne i Komentarze. Możesz tam zawsze sprawdzić jakie i przy którym artykule znajdują się komentarze i odpowiedzi. Nie ma sensu powtarzać pytań 🙂

 18. bartek
  7 marca 2014 at 17:27

  gdzie wg ciebie tygrysy sumatrzańskie czują się dobrze w parku narodowym kerici sebelat czy gung leser

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   8 marca 2014 at 22:02

   Bartek, w obu parkach mają dobre warunki. W którym czują się lepiej, to już musielibyśmy o to zapytać tygrysy 😉

   • bartek
    9 marca 2014 at 10:42

    a jak ty był byś naukowcem i masz badać tygrysy na sumatrze to gdzie byś pojechał do parku narodowego gung leuser czy kerici sebelat

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    9 marca 2014 at 11:46

    Park Narodowy Kerinci Seblat leży na uboczu głównego sumatrzańskiego szlaku turystycznego i jest rzadziej odwiedzany przez turystów. Zatem z punktu widzenia badań, ten park byśmy wybrali.

 19. bartek
  9 marca 2014 at 13:21

  a czy to prawda że w parku narodowym kerici sebelat żyja człowieko podobny orang pendek

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   9 marca 2014 at 17:49

   Orang-pendek to raczej zagadnienia z dziedziny kryptozoologii. Nieco na ten temat możesz przeczytać w artykule na temat gigantopiteka, gdzie omawiamy również między innym Wielką stopę. Obecności Orang-pendeka nikt oficjalnie nie potwierdził. W 2004 roku znaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores szczątki Homo floresiensis, żyjącego tam jeszcze 12 tys. lat temu i temat Orang-pendeka odżył wśród łowców sensacji (Yeti etc.)

 20. bartek
  13 kwietnia 2014 at 14:51

  czy lubisz bardziej tygrysa sumatrzańskiego czy indochińskiego

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   13 kwietnia 2014 at 15:24

   Uwielbiamy wszystkie tygrysy jednakowo.

   • bartek
    13 kwietnia 2014 at 16:51

    ale którego bardziej indochińskiergo czy sumatrzańskiego

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    13 kwietnia 2014 at 18:28

    Bartku, tak jak napisaliśmy wcześniej nie różnicujemy tygrysów. Są one dla nas jednakowo piękne i wspaniałe. Możemy je obserwować godzinami. Najbardziej imponujące ze względu na wielkość są z pewnością tygrysy syberyjskie i bengalskie.
    Najwięcej czasu poświęciliśmy na obserwację tygrysów sumatrzańskich, zresztą możesz zobaczyć kilka krótkich filmów prezentujących te piękne koty.

 21. bartek
  13 kwietnia 2014 at 21:17

  wiesz ale tak bardzo chciałbym przeczytać twoją opinie weśmy np że jesteś człowiekiem chroniącym tygrysy a agencja WWF mówi ci że masz za zadanie chronić tygrysy sumatrzańskie lub indochińskie masz do wybory miejsca tajlandie i sumatre to którego tygrysa byś chronił ? 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   14 kwietnia 2014 at 00:41

   Tygrysa sumatrzańskiego, gdyż jest ich mniej 🙂

   • bartek
    14 kwietnia 2014 at 14:02

    dzięki za odpowiedz:) i jeszcze jedno czy mógłbym chronić te dwa tygrysy

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    14 kwietnia 2014 at 15:35

    Oczywiście, że możesz zająć się ochroną tych tygrysów. Musisz nawiązać kontakt ze stosownymi organizacjami w Tajlandii i na Sumatrze oraz zdecydować się na poważany życiowy krok, w którym wyjedziesz z Polski i zaszyjesz się w dżungli.

 22. bartek
  14 kwietnia 2014 at 21:45

  a jak miałbyś chronić tygrysy indochińskie to w jakim parku narodowym rezerwacie bądź sanktułarium 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   14 kwietnia 2014 at 21:59

   Do czego potrzebne są Ci tak szczegółowe informacje?

   • bartek
    15 kwietnia 2014 at 13:44

    chciałbym wiedzieć gdzie najlapiej chroni się tygrysy

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    15 kwietnia 2014 at 14:13

    Ochrona zwierząt to bardzo złożony temat. Często trudno wskazać idealne miejsce do tego typu działań. Nie tylko geografia o bowiem tym decyduje, ale uwarunkowania społeczne (interakcje z ludźmi jak na Sumatrze), stąd niekoniecznie najlepsze położenie w kontekście np. zalesienia o które kiedyś pytałeś, lecz np. rzadszych kontaktów z ludźmi decyduje o wyborze miejsca.

    Bardzo często jest to kwestia planów zagospodarowania danego terenu (planowane drogi, magistrale kolejowe, rurociągi, karczowanie lasów, etc.). Często zwykły upór urzędniczy („nie bo nie”) decydują o tym, czy dany obszar może zostać parkiem ochrony przyrody, czy nie. Niekoniecznie wcale ten najlepszy takim obszarem się staje.

    Programy ochrony zwierząt realizuje się także w oparciu o ogrody zoologiczne – często to jedyne skuteczne rozwiązania, aby dokonać reintrodukcji (powrotu do natury) wielu zwierząt.

    Ochrona zwierząt to wiele kompromisów, zarówno ze strony ludzi, jak i … zwierząt, które tego niestety nie rozumieją. One usiłują jedynie przeżyć. Niestety często nasza ekspansja im to uniemożliwia.

   • bartek
    15 kwietnia 2014 at 16:51

    dziękuje że mi wytłumaczyłeś :).
    a czy mógłbym wiedzieć w jakim parku nardowym rezerwacie bądź sanktułarium chronił byś tygrysy indochińskie

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    15 kwietnia 2014 at 17:04

    W Myanmar, jest tam ok. 50 tygrysów, w warunkach niemal całkowitej izolacji od człowieka. To obszar w dolinie Hukaung. Poszukaj sobie Dr. Alana Rabinowitza, on jest twórcą tego obszaru i sanktuariów dla tygrysów. Jeśli uda ci się z nim nawiązać kontakt, to może rozpoczniesz swoją przygodę życia 🙂

   • bartek
    15 kwietnia 2014 at 18:32

    a jest też takie sanktułarium w tajlandi

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    15 kwietnia 2014 at 18:39

    Owszem – Tiger Temple / Wat Pha Luang Ta Bua – znajduje się w zachodniej części Tajlandii, niedaleko granicy z Birmą.

 23. Creepu
  15 kwietnia 2014 at 13:39

  Czemu ludzie tak rzadko piszą komentarze? No, tu to mamy niezły zbiór komentarzy… akurat.

 24. bartek
  15 kwietnia 2014 at 20:33

  a ile jest tygrysów w tiger temple

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   15 kwietnia 2014 at 21:19

   Bartek, tym razem to zadanie dla Ciebie, aby dowiedzieć się ile tygrysów mieszka w Tiger Temple / Wat Pha Luang Ta Bua. Kiedy znajdziesz tę informację, napisz ją, wówczas powiemy czy jest prawidłowa. Prawdziwy odkrywca nie może mieć wszystkiego podanego na talerzu 😉

   • bartek
    16 kwietnia 2014 at 15:11

    w Tiger temple jest ponad 100 tygrysów indochińskich 🙂
    a czy mógłbyś mi wskazać inne miejsce inż tiger temple (chodzi mi o dżungle) bo w tiger temple nie wiem czy mnie przyjmą bo to są buddyści i nie ma tam otwartej przestrzeni tygrysy owszem chodzą sobie po świątyni ale ja chciałbym je zobaczyć w ich prawdziwym domu takim jak jest dżungla 🙂

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    16 kwietnia 2014 at 17:18

    W Tajlandii polecamy Tiger Kingdom (północna część Tajlandii) albo Tiger Temple, choć wokół tego drugiego istnieją kontrowersje, że to maszynka do zarabiania pieniędzy przez mnichów, a część osób uważa nawet, że tygrysy mają podawane środki uspokajające, aby turyści mogli sobie robić z nimi zdjęcia (jaka jest prawda, tego nie wiemy).

    Nie ma jednak obawy – wpuszczają każdego – musisz zapłacić tylko 19 dolarów i podpisać oświadczenie, że przyjmujesz do wiadomości, iż podczas zwiedzania parku możesz zostać zabity przez tygrysy i wchodząc czynisz to na własną odpowiedzialność. Jeśli jednak nie będziesz upierał się przy Tajladii, to polecamy Ci Birmę – pisaliśmy już o tym wspaniałym Parku stworzonym przez Dr. Alana Rabinowitza.

    _______
    W 2011 roku w Tiger Temple żyło ok. 90 sztuk tygrysów :), dziennie odwiedza je od 300 do 600 turystów.

   • bartek
    16 kwietnia 2014 at 19:14

    a ile jest tygrysów w tiger kingdom i czy to jest sanktułarium

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    16 kwietnia 2014 at 19:23

    Bartek, prawdziwy odkrywca… 🙂 Masz Tiger Kingdom, lokalizację, zatem trzeba zgłębić temat 😉 Czekamy na Twoje odkrycia w tym obszarze.

 25. bartek
  16 kwietnia 2014 at 21:38

  wiesz wiem że tiger kingdom to sanktułarium a ile ma tyrysów to już nie wiem

 26. bartek
  16 kwietnia 2014 at 21:44

  w jakim parku narodowym jast najwiecjej tygrysów indochińskich może w khao yai i czy w jakimś z nich jest sanktułarium

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 kwietnia 2014 at 00:25

   To już po raz kolejny Twoje zadanie, aby odszukać taką informację 🙂

   • bartek
    17 kwietnia 2014 at 12:00

    najwięcej tygrysów indochińskich jest w Huai kha khaeng wildlife sanctuary znajduje się tam połowa liczebności tygrysów indochińskich a czt huai kha khaeng wildlife sanctuary to sanktułarium tygrysów indochińskich

   • bartek
    17 kwietnia 2014 at 12:01

    najwięcej tygrysów indochińskich jest w Huai kha khaeng wildlife sanctuary znajduje się tam połowa liczebności tygrysów indochińskich a mam pytanie czt huai kha khaeng wildlife sanctuary to sanktułarium tygrysów indochińskich ? 🙂

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    17 kwietnia 2014 at 12:50

    Brawo Bartku!, świetnie Ci poszło 🙂 Pomyśl, gdzie znajdują się Thungyai-Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuaries? W…Tajlandii, prawda? Jakie zatem tygrysy żyją w Tajlandii? I już masz odpowiedź na swoje pytanie 🙂

 27. bartek
  17 kwietnia 2014 at 13:49

  wiecie napisałem dużo komentarzy jak mógłbym się wam odwdzięczyć za te komentarze 🙂

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 kwietnia 2014 at 14:33

   Bartku, nie musisz nam się w żadem sposób odwdzięczać 🙂 Dobrze, że są wśród naszych czytelników prawdziwi miłośnicy przyrody, jak Ty, Maciej, Wiktor czy Creepu. Jedyne w czym możesz nam pomóc to polecać nasz serwis i nasze artykuły innym osobom, tak aby DinoAnimals miał więcej czytelników.

   • bartek
    17 kwietnia 2014 at 14:58

    ok zrobię jak każesz a czy więcej jest lasów tropikalnych (dżungl) w tajlandi czy na półwyspie malajskim? 🙂

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    17 kwietnia 2014 at 15:04

    Tajlandia częściowo leży na Półwyspie Malajskim…

   • bartek
    17 kwietnia 2014 at 15:11

    a który karaj tajlandia czy półwysep malajski mają więcej hektarów dżungli

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    17 kwietnia 2014 at 15:39

    Półwysep Malajski to nie kraj, ale w kontekście Twojego pytania – Tajlandia ma więcej.

 28. bartek
  17 kwietnia 2014 at 17:38

  którego wolisz chronić tygrysa indochińskiego czy malajskiego

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 kwietnia 2014 at 18:31

   A co to za różnica, skoro te tygrysy są niemal genetycznie identyczne? Dopiero w 2004 roku dostrzeżono pomiędzy nimi różnicę i wydzielono niezależny podgatunek, właśnie tygrysa malajskiego?

 29. bartek
  17 kwietnia 2014 at 21:22

  czy park narodowy huai kha khaeng wildlife sanctuary to sanktułarium dla tygrysów indochińskich

  • Michał
   17 kwietnia 2014 at 23:49

   A co według Ciebie znaczy sanctuary po angielsku? Jasne, że sanktuarium.

   • bartek
    18 kwietnia 2014 at 08:28

    no tak masz racje a co jeśli to sanktułarium dla np słoni a nie tygrysów

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    18 kwietnia 2014 at 13:00

    Thungyai-Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuaries to są SANKTUARIA (liczba mnoga w języku angielskim to Sanctuaries, pojedyncza to Sanctuary). Obszar ten to 622 tysiące hektarów, który jest domem dla 77% dużych ssaków Azji (między innymi tygrysów i słoni), dla ponad 50% gatunków dużych ptaków i ponad 33% gatunków kręgowców. Bartek, naprawdę znalezienie tych informacji nie jest trudne…tylko trochę chęci potrzeba 🙂

 30. Anonim
  18 kwietnia 2014 at 14:50

  czy denerwują was komentarze Bartka bo cały czas daje głupie komentarze.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   18 kwietnia 2014 at 15:18

   Bartek jest dociekliwy i chce poznać wszystko do najmniejszego szczegółu :), nie nazwalibyśmy tych komentarzy głupimi.

   Dlaczego miałyby nas denerwować? Staramy się jednak zachęcić do większej samodzielności i poszukiwania odpowiedzi, nie chcemy wszystkiego podawać na tacy, jeśli coś w łatwy sposób można znaleźć samemu. Zajmowanie się ochroną przyrody, a tego pragnie Bartek, wymaga otwartego umysłu i świetnie, że zadaje pytania. Ale wymaga także umiejętności znajdowania informacji, stąd nasze próby ukierunkowania i szereg wskazówek.

 31. Zainteresowany
  10 lipca 2014 at 20:20

  Niedawno spotkałem się z nową tezą że Tygrys Sumatrzanski to osobny gatunek a nie podgatunek Tygrysa.Podobno nawet przodków miał innych od kontynentalnych tygrysów.Może redakcja strony zna najnowsze ustalenia naukowców odnosnie tego tematu?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   10 lipca 2014 at 20:59

   Ta teza nie jest taka nowa. W pracy „Animal Conservation” z 1998 roku, konkretnie zaś w rozdziale „Sorting out tigers (Panthera tigris): mitochondrial sequences, nuclear inserts, systematics, and conservation genetics” Joel Cracraft, Julie Feinstein, Jeffrey Vaughn i Kathleen Helm-Bychowski na podstawie badań sekwencji z kompletnych genów mitochondrialnych 34 tygrysów potwierdzają hipotezę, że tygrysy sumatrzańskie różnią się od populacji na kontynencie i proponują uznać je za oddzielny gatunek Panthera sumatrae.

 32. bartek
  25 sierpnia 2014 at 21:01

  a jakbyś miał z filmować tygrysa sumatrzańskiego to w jakim parku narodowym ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   25 sierpnia 2014 at 21:25

   W Kerinci Seblat National Park – tu jest największa populacja (165-190 tygrysów). Jako drugi wskazalibyśmy Gunung Leuser National Park (podobna populacja: 110-180).

 33. Ola
  25 września 2014 at 23:41

  Byłam dziś w zoo i widziałam dwa takie tygrys sumatrzańskie. To dwaj bracia. Przepiękne koty nie moglam się napatrzec, zrobilam mnóstwo zdjęc. Mam nadzieję że nie wyginą 🙁

 34. Wojtek
  29 stycznia 2015 at 22:37

  Bardzo ciekawy i bogaty artykuł. Na pewno będę zaglądał częściej na stronę 🙂 Napisano jednak, że tygrys sumatrzański jest najmniejszym podgatunkiem, czy aby na pewno? Wydaje mi się, że malajski jest jeszcze mniejszy.

 35. ych
  24 czerwca 2015 at 15:59

  SŁODZIAK:)

 36. norbert
  24 lipca 2015 at 10:40

  mam 5 pytań
  gdzie znajduje się największa populacja tygrysa sumatrzńskiego
  w jakim parku narodowym sumatry żyją tygrysy sumatrzanski
  czy tygrysy sumatrzańskie żyją w napalu
  aczy tygysy polują na dziki
  i czy będzie aartykuł o sępach nowego świata

  • Piotr
   24 lipca 2015 at 11:14

   Norbercie, sępy Nowego Świata to kondory i na ich temat jest już od dawna artykuł w DinoAnimals.
   Na wszystkie pozostałe pytania dotyczące parków narodowych i populacji odpowiedzi znajdują się w artykule oraz w odpowiedziach na pytania Bartka w komentarzach powyżej.
   Tygrysy i dziki nie występują na tych samych terenach.

 37. Dawid
  13 lutego 2016 at 23:50

  Ile mógł ważyć największy tygrys sumatrzański?

 38. Franz
  3 kwietnia 2016 at 00:34

  Odpowiedź jest trudno znaleźć, w artykule pisze że ich waga dochodzi do 140 kg, być może tyle najwięcej ważą.

 39. ryjowka
  19 lutego 2017 at 03:15

  tygrys sumatrzański vs. jaguar? Kto wedlug was wyjdzie zwycięsko z takiego pojedynku?

  • Max
   19 lutego 2017 at 11:05

   Tygrys powinien wygrać taki pojedynek. Nawet, gdyby jaguar był wyjątkowo duży, to tygrys ma mocniejszą budowę.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl