AzjaKotowateSsakiTygrysyZwierzęta

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

Potężny drapieżnik, który w starciu z człowiekiem ma niewielkie szanse na przetrwanie. Na swoich terenach tygrys sumatrzański pojawia się coraz rzadziej, być może niedługo będzie go można podziwiać jedynie w ogrodach zoologicznych…

Dziś przenosimy się do dalekiej Indonezji, aby poznać bliżej króla Sumatry – tygrysa sumatrzańskiego. To najmniejszy z żyjących obecnie podgatunków tygrysów. Najmniejszy, lecz  nie mniej niebezpieczny niż jego kuzyni – tygrys syberyjski czy tygrys bengalski.

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki
  • Rząd: drapieżne
  • Rodzina: kotowate
  • Rodzaj: Panthera
  • Gatunek: tygrys
  • Podgatunek: tygrys sumatrzański
Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Występowanie

Tygrys sumatrzański żyje w małych, odizolowanych populacjach na Sumatrze (wyspa w Indonezji leżąca w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich). Zajmuje wiele rodzajów siedlisk od 0 m n.p.m., czyli nadmorskie nizinne lasy Parku Narodowego Bukit Barisan Selatan na południowo-wschodnim krańcu prowincji Lampung, do 3200 m n.p.m. w górskich formacjach leśnych Parku Narodowego Gunung Leser w prowincji Aceh.

Wielokrotnie fotografowano go na wysokości 2600 m n.p.m. w północnym regionie Sumatry.

Obecnie istnieje 27 siedlisk o powierzchni powyżej 250 km2 każde.

Kły tygrysa sumatrzańskiego mogą osiągać 9 cm długości.

Populacja

W 1978 roku populację tygrysa sumatrzańskiego oszacowano na 1000 osobników, 7 lat później w 26 obszarach ochronnych na Sumatrze doliczono się ok. 800 osobników.

W roku 1992 liczba ta zmniejszyła się do 400 – 500 tygrysów mieszkających w 5 parkach narodowych i 2 obszarach chronionych; w tamtym okresie największą populację odnaleziono w Parku Narodowym Gunung Leser składającą się z 110 – 180 osobników, jednak najnowsze obserwacje pokazują, że najliczniejsza populacja tygrysa sumatrzańskiego występuje w Parku Narodowym Kerinci Seblat w centralnej części Sumatry, oszacowana na 165 – 190 kotowatych.

Obecnie populację tygrysa sumatrzańskiego szacuje się na 400-500 osobników…

W ogrodach zoologicznych na całym świecie przebywa około 210 tygrysów sumatrzańskich, z czego 65 w Indonezji.

Samce tygrysa sumatrzańskiego posiadają charakterystyczną dużą grzywę.

Charakterystyka

Wygląd

Sierść i wzór na niej różnią się nieco od tygrysa bengalskiego (Panthera tigris tigris) i wymarłego tygrysa jawajskiego (Panthera tigris sondaica): pasy są szersze od podgatunku jawajskiego. Pręgi często rozdwajają się na końcach, a między regularnymi, poprzecznymi wzorami pojawiają się ciemne łatki na grzbiecie, po bokach ciała i tylnych nogach.

Wielkość

Szyje samców ozdobione są okazałą kryzą – jest to znak rozpoznawczy sumatrzańskich tygrysów. Osobniki płci męskiej ważą 100 – 140 kg i mierzą 220-225 cm długości, samice osiągają 75 – 110 kg masy i 215 – 230 cm długości.

Największa czaszka samca mierzyła 29,5 – 33,5 cm, natomiast samicy mieściła się między 26,3 – 29,4 cm.

Podobne artykuły
Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Sierść i pręgi

Tygrys sumatrzański ma najciemniejszą sierść spośród wszystkich gatunków tygrysa. W przeciwieństwie do tygrysa syberyjskiego posiadającego niewiele pasów, podgatunek z Sumatry wyróżnia się pręgami nawet na przednich kończynach.

Na czole często widnieje uformowany z czarnych pręg chiński znak króla lub Wang.

Pazury

Tygrys sumatrzański podobnie jak wszyscy kuzyni ma pięć palców na przednich łapach oraz cztery palce na łapach tylnych, wyposażone w ostre pazury, których długość mieści się między 8 – 10 cm i, podobnie do kotów domowych, może je chować.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Oczy

Źrenice są czarne i okrągłe, a tęczówka nabiera złoto-żółtego odcienia (wyjątkiem są niebieskie oczy u białych okazów). Dzięki budowie i barwie oka narząd wzroku działa w nocy jak noktowizor, który zauważy najdrobniejszy ruch.

Ogon

Ogon o długości 90 – 120 cm jest o połowę krótszy od ciała; zwierzę używa go jako stabilizatora podczas gwałtownych zakrętów, ogon pełni także ważną rolę w komunikacji z innymi tygrysami.

Zęby

W jamie ustnej wyrasta 30 dużych zębów mierzących od 7,4 do 9 cm.

W ogrodach zoologicznych znajduje się ok. 200 tygrysów sumatrzańskich.

Dieta i sposób polowania

Tygrys sumatrzański to król sumatrzańskich lasów, dominujący drapieżnik śledzący swe ofiary, które atakuje z zaskoczenia. Żywi się głównie dużymi ssakami kopytnymi: jeleniami, dzikami, bydłem i kozami.

Ze względu na siłę i wielkość nie posiada naturalnych wrogów poza człowiekiem, który stał się jego wrogiem w dosłownym, „nie biologicznym” znaczeniu tego słowa.

Tygrysy w niewoli mają zupełnie inną dietę, którą akceptują, na ich stole często pojawia się bowiem konina.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Usposobienie

Najlepiej czuje się w lasach, ale ze względu na ich wycinanie na rzecz powstawania plantacji akacji i olejowca gwinejskiego, formacje leśne szybko się kurczą. W naturalnych warunkach przebywa na terenach wyżynnych, gdzie opady roczne są niższe, a skraj lasu daleki.

Preferuje lasy o gęstej ściółce, starszej roślinności i stromych urwiskach.

Rozpaczliwie wręcz unika terenów zajętych przez człowieka. Na plantacjach akacji korzysta z dostępu do zbiorników wodnych, bardzo rzadko jednak spotykany jest na plantacjach palm olejowych i kauczukowych.

Niezależnie od lokalizacji tygrys sumatrzański nie przetrwa bez gęstej i bogatej w roślinność ściółki – bez odpowiedniego podłoża jest bowiem jeszcze bardziej narażony na prześladowanie ze strony ludzi.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Samotnik z wyboru

Nie ma w zwyczaju żyć w grupie, jak czynią to lwy. Podstawową jednostką społeczną jest relacja matki z potomstwem. Zespołowość nie jest dobrym rozwiązaniem w lesie, ponieważ o wiele łatwiej można schwytać ofiarę w pojedynkę, uskuteczniając atak z zaskoczenia, co dla grupy byłoby raczej niemożliwe, albo co najmniej bardzo trudne do osiągnięcia.

Terytorium

Wielkość terytorium jest uzależniona od ilości dostępnego pożywienia i zwykle waha się między 26, a 78 km2. Choć preferuje samotność, terytoria tygrysów mogą się pokrywać – obszar należący do jednego samca jest złożony z terytoriów kilku samic. Granice areału osobniczego oznaczane są moczem, intensywnym zapachem wydzielanym z gruczołów znajdujących się blisko odbytu oraz śladami pazurów na drzewach.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Rozmnażanie

Ciąża trwa 3 – 4 miesiące, po której na świat przychodzi ok. 2-3 młodych (najwięcej 5). Nowo narodzone tygryski ważą ok. 1 kg, są ślepe i bezbronne. Zazwyczaj jedno – najsłabsze – umiera niedługo po urodzeniu.

Matka karmi kocięta mlekiem przez pierwsze 6-8 tygodni, potem uczą się spożywać pokarm stały. Potomstwo jest zależne od samicy przez ok. 18 miesięcy, po tym okresie rozpoczynają samodzielne łowy.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Tygrys sumatrzański a człowiek

Zmniejszanie terenów dostępnych dla tygrysów związane z niszczeniem ich siedlisk, a tym samym zmniejszanie również liczebności potencjalnych ofiar, powoduje, iż tygrys sumatrzański pojawia się na terenach zaludnionych.

Konflikt pomiędzy tygrysami a ludźmi występujący na Sumatrze jest silniejszy niż pomiędzy tygrysami występującymi w innych częściach naszego globu.

W rezultacie dochodzi do ataków tygrysów na ludzi, co pociąga albo ranne osoby, albo ofiary śmiertelne, co często jest powodem odwetu rdzennej ludności, w wyniku czego giną tygrysy.

Tygrys sumatrzański w kadrze filmowym

Poniżej krótki film prezentujący przepięknego tygrysa sumatrzańskiego (Panthera tigris sumatrae). Jeden z tych dwóch tygrysów we wrześniu 2015 roku zabił pracownika wrocławskiego ogrodu zoologicznego.

Kłusownictwo

Pomimo wzmożonej ochrony i podjętych środków ograniczających kłusownictwo oraz pozornego sukcesu w ograniczeniu handlu kośćmi i skórami tygrysów na świecie, na Sumatrze rokrocznie ginie ok. 40 tych wielkich kotów z rąk kłusowników. Wysokie ceny jakie są skłonni płacić za skórę tygrysa i jego kości (afrodyzjak) zmanierowani ludzie bez wyobraźni, powodują, że kłusownicy nie cofają się przed niczym aby te koty uśmiercać.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Szczegółowe dane i wymiary

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae)

  • Długość: samce: 220 – 225 cm, samice: 215 – 230 cm
  • Wysokość w kłębie: 60-75 cm
  • Masa: samce: 100 – 140 kg, samice: 75 – 110 kg
  • Długość życia: 10 – 15 lat na wolności; 16-20 lat w niewoli (rekord 26 lat)

W przypadku tygrysów sumatrzańskich samice są podobnej wielkości co samce. Są jedynie od nich nieco lżejsze.

Wielkość tygrysów sumatrzańskich zdeterminowana jest przez gęstość lasów, w których żyją oraz wielkość ich ofiar. Gdyby były większe, podobnie jak tygrysy syberyjskie, miałyby problem z polowaniem w gęstych lasach. Na Sumatrze nie ma również tak dużych ofiar, jak niedźwiedzie, na które między innymi poluje tygrys syberyjski.

Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Tygrys sumatrzańskiciekawostki

  • W Parku Narodowym Kerinci Seblat żyje więcej tygrysów sumatrzańskich niż w całym Nepalu, Chinach, Laosie, Kambodży i Wietnamie razem wziętych.
  • Gęstość pasów na sierści jest największa u tygrysa sumatrzańskiego spośród wszystkich podgatunków.
  • Tygrys sumatrzański jest jednym z najmniejszych podgatunków tygrysa.
  • Tygrys sumatrzański to jedyny żyjący przedstawiciel gatunku w Archipelagu Sundajskim. Poza nim na tamtejszych terenach żył również tygrys balijski (Panthera tigris balica) i tygrys jawajski (Panthera tigris sondaica), ale zostały wytępione w XX wieku.
  • Tygrys sumatrzański ma płetwiaste łapy, które pozwalają na sprawne pokonywanie rzek i jezior.
  • Tygrys ten ma ok. 1700 – 2000 włosów na cm2, podczas gdy tygrys syberyjski w zimie ma 3000 – 3300 włosów na cm2.
  • Tygrys sumatrzański jest krytycznie zagrożony wyginięciem z powodu kłusownictwa i wylesiania Sumatry. Mimo wielu starań na rzecz ochrony podgatunku jego liczebność nadal spada.
  • W maju 2014 roku w zoo w Wielkiej Brytanii tygrys sumatrzański zabił 24-letnią pracownicę tego ogrodu. Tygrys wychowuje się tam od dzieciństwa, pracownica zaś z nieznanych przyczyn weszła na wybieg, na którym tygrys się znajdował.
  • 16 września 2015 roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym tygrys sumatrzański śmiertelnie ranił 57-letniego pracownika. Mężczyzna sprzątał wybieg tygrysów sumatrzańskich. Nie wiadomo dlaczego tygrys nie był zamknięty podczas tej procedury. Dotarcie do umierającego było trudne, tygrys bowiem pilnował mężczyzny. Kiedy pracownikom udało się odciągnąć go, ratownicy medyczni z pogotowia mogli się zbliżyć. Niestety rany okazały się śmiertelne.
  • 20 września 2015 roku w ogrodzie zoologicznym w Hamilton (Nowa Zelandia) tygrys sumatrzański zabił swoją opiekunkę. Kobieta miała 43 lata i podobnie jak pracownik wrocławskiego ogrodu zoologicznego, ponad 20 letnie doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Samantha Kudeweh opiekowała się małymi tygrysami i opisywała je.
Tygrys sumatrzański (Panthera tigris sumatrae).

Polecamy


Baza Dinozaurów

122 komentarzy

    1. Bartku, odpowiedź znajduje się w artykule. Niestety populacja tygrysa sumatrzańskiego, ze względu na konflikt terytorialny z ludźmi, zmniejsza się. Obyśmy nie musieli oglądać tych tygrysów jedynie w ogrodach zoologicznych…:(

        1. Obawiamy się, że coraz mniejsza. Tych kotów jest już bardzo mało i zmienność genetyczna w obrębie gatunku maleje co samo w sobie jest zagrożeniem. Jednocześnie kłusownictwo pomimo wysokich kar (więzienie) cały czas funkcjonuje. Koty te wchodzą zbyt często na ścieżki ludzi…

          1. a znasz jeszcze inne zoo w których są ukryte kamery o tygrysach sumatrzańskich
            prosze o link

    1. Skoro Bartka interesują tygrysy, to dlaczego ma o nich nie pisać? Jednych interesują ptaki, innych gady a jeszcze innych tygrysy Anonimie.

  1. Chyba myślę na poważnie nad rezygnacją z dawaniem komentarzy. Jest obecnie tyle fanów i przestanę chyba pisać komentarzy. Albo nie będę dawać komentarzy przez tydzień a to najlepsze wyjście i mam pytanie czy męczę was moimi ciągłymi komentarzami?

    Pozdrawiam Maciej

      1. W sumie to macie nawet sporo fanów ponad 3500 fanów to nie jest tak najgorzej, ale polecę wszystkim moim znajomym waszą stronę żebyście mieli jak najwięcej fanów.Tak przy okazji to głuszce potrafią latać, jeśli tak to jak latają?

      2. ja też oczywiście zangażwałem sie do utostępniania i polecania moim znajomym i wszystko idzie jak po maśle

    1. Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie ma dokładnych danych na ten temat. Tygrys malajski jako podgatunek pojawił się dopiero w roku 2004 po przeprowadzeniu dokładnych testów DNA. Wcześniej uważany był za tygrysa indochińskiego. Trudno zatem te tygrysy odróżnić wizualnie, zatem szacunki mówią o liczebności w granicach 500 – 1500 osobników. Ile ich jednak jest naprawdę oraz czy populacja się zwiększa czy zmniejsza, tego nikt nie wie. Jeśli interesuje Cię to bardziej, możesz sięgnąć do literatury (niestety sprzed 10 lat) – Kawanishi, K., Yatim, S. H., Abu Hashim, A. K., Topani, R. (2003). Distribution and potential population size of the tiger in Peninsular Malaysia. Journal of Wildlife Parks (Malaysia).

      1. właściwie to na fb polubiłem oraz udostępniłem kilka zdjęć plan mój sie powiódł terza dinop animals ma więcej lubie a urzytkownicy udostępniają

        tylko chciałem polubić zdjęcia ale nie wiem jak

        1. Bartku, przy każdym artykule po lewej stronie, kiedy przewijasz stronę wędruje przycisk lubię (pasek – like, share, komentarze) . Wystarczy go kliknąć, lub kliknąć przycisk Share (udostępnij). Ze zdjęciami jest tak samo – jeśli klikniesz na zdjęcie, przejdziesz do strony, gdzie będzie miniatura tego zdjęcia – wystarczy tam kliknąć po lewej stronie lubię lub udostępnij 🙂

  2. mam pytanie czytałem że w parku narodowym kerici sebelat żyje najwięcej tygrysów sumatrzańskich a dlaczego mówisz że jest ich więcej w parku narodowym gung lesser? 🙂

    1. W zależności od źródła rzeczywiście tak jest, jak napisałeś. Wg niektórych szacunków w Kerinci Seblat National Park (południowa górzysta część wyspy) liczebność tygrysów sumatrzańskich waha się w przedziale 160-190 osobników. Pamiętaj, że to wszystko szacunki – tygrysy nie są zamknięte, przemieszczają się, występują na terenach gęsto zalesionych i trudno jest oszacować precyzyjnie ich liczbę.

      1. a poprzes działania w parku narodowym krici sebelat i genge leuser które z nich mają wg ciebie najlepszą ochrobe tygrysów i innych zowerząt żeby liczba się zwiększyła lub pomniejszyła w przysłości

        1. Jeśli przeczytasz uważnie ten artykuł oraz artykuły poświęcone nosorożcowi białemu i nosorożcowi czarnemu, będziesz wiedział, że jak dotychczas nie wynaleziono skutecznej metody ochrony zwierząt. Ludzie na Sumatrze, podobnie jak w Afryce są biedni, pomimo karania ciężkim więzieniem, podejmują ryzyko upolowania nosorożca czy tygrysa, gdyż potencjalny zysk jest dla nich tak duży, że mogą za to przeżyć rok, czy dwa. Tygrysy na Sumatrze pomimo parków narodowych zbyt często wchodzą w konflikt z ludźmi. Trudno powiedzieć jaki ostatecznie będzie ich los. Dziś ich jest bardzo mało i różnorodność genetyczna maleje, co za tym idzie rośnie problem z ich przetrwaniem. Musiałyby zostać reintrodukowane na obszary zupełnie niezaludnione, aby mogły przeżyć.

  3. Tygrysy są cudowne. Uwielbiam ich piękno i tę dzikość w oczach. Kiedy odwiedzam je w zoo, zauważyłam, że mają charakterystyczną cechę – niezwykle rzadko patrzą na człowieka wprost. Spoglądają jakby z boku, gdzieś poza, udając, że go nie dostrzegają, choć doskonale widzą najmniejsze poruszenie 🙂

        1. Bartku, chyba jesteś świadomy, że nie ma jednego miejsca wyspie, w którym te wszystkie czynniki są naj 🙂 Moglibyśmy to szczegółowo opisać, ale wówczas powstałby oddzielny artykuł na temat Sumatry, a to wykraczałoby poza ramy DinoAnimals. Jesteśmy przekonani, że sam potrafisz odpowiedzieć sobie na te pytania, interesujesz się tym obszarem jak mało kto.

          Najwięcej miast, a tym samym ludności koncentruje się w północnej części wyspy. Zachodnia to góry i bogactwa naturalne. Na nizinach uprawia się płody rolne. Komplet informacji na interesujące Cię tematy znajdziesz np. w Wiki. Doskonale wiesz przecież gdzie znajdują się parki narodowe na wyspie, i tam właśnie jest największe bogactwo fauny i flory.

  4. w jakim stanie są nosorożce sumatrzańskie na borneo oraz sumatrze i czy ich populacja się zwiększa czy zmniejsza

    1. Bartek, pytałeś już o to przy artykule o nosorożcu czarnym. Odpowiedzieliśmy, że będzie na ten temat oddzielny artykuł.

      Po prawej stronie jest panel Nowe, Aktywne i Komentarze. Możesz tam zawsze sprawdzić jakie i przy którym artykule znajdują się komentarze i odpowiedzi. Nie ma sensu powtarzać pytań 🙂

  5. gdzie wg ciebie tygrysy sumatrzańskie czują się dobrze w parku narodowym kerici sebelat czy gung leser

      1. a jak ty był byś naukowcem i masz badać tygrysy na sumatrze to gdzie byś pojechał do parku narodowego gung leuser czy kerici sebelat

    1. Orang-pendek to raczej zagadnienia z dziedziny kryptozoologii. Nieco na ten temat możesz przeczytać w artykule na temat gigantopiteka, gdzie omawiamy również między innym Wielką stopę. Obecności Orang-pendeka nikt oficjalnie nie potwierdził. W 2004 roku znaleziono na indonezyjskiej wyspie Flores szczątki Homo floresiensis, żyjącego tam jeszcze 12 tys. lat temu i temat Orang-pendeka odżył wśród łowców sensacji (Yeti etc.)

        1. Bartku, tak jak napisaliśmy wcześniej nie różnicujemy tygrysów. Są one dla nas jednakowo piękne i wspaniałe. Możemy je obserwować godzinami. Najbardziej imponujące ze względu na wielkość są z pewnością tygrysy syberyjskie i bengalskie.
          Najwięcej czasu poświęciliśmy na obserwację tygrysów sumatrzańskich, zresztą możesz zobaczyć kilka krótkich filmów prezentujących te piękne koty.

  6. wiesz ale tak bardzo chciałbym przeczytać twoją opinie weśmy np że jesteś człowiekiem chroniącym tygrysy a agencja WWF mówi ci że masz za zadanie chronić tygrysy sumatrzańskie lub indochińskie masz do wybory miejsca tajlandie i sumatre to którego tygrysa byś chronił ? 🙂

        1. Oczywiście, że możesz zająć się ochroną tych tygrysów. Musisz nawiązać kontakt ze stosownymi organizacjami w Tajlandii i na Sumatrze oraz zdecydować się na poważany życiowy krok, w którym wyjedziesz z Polski i zaszyjesz się w dżungli.

        1. Ochrona zwierząt to bardzo złożony temat. Często trudno wskazać idealne miejsce do tego typu działań. Nie tylko geografia o bowiem tym decyduje, ale uwarunkowania społeczne (interakcje z ludźmi jak na Sumatrze), stąd niekoniecznie najlepsze położenie w kontekście np. zalesienia o które kiedyś pytałeś, lecz np. rzadszych kontaktów z ludźmi decyduje o wyborze miejsca.

          Bardzo często jest to kwestia planów zagospodarowania danego terenu (planowane drogi, magistrale kolejowe, rurociągi, karczowanie lasów, etc.). Często zwykły upór urzędniczy („nie bo nie”) decydują o tym, czy dany obszar może zostać parkiem ochrony przyrody, czy nie. Niekoniecznie wcale ten najlepszy takim obszarem się staje.

          Programy ochrony zwierząt realizuje się także w oparciu o ogrody zoologiczne – często to jedyne skuteczne rozwiązania, aby dokonać reintrodukcji (powrotu do natury) wielu zwierząt.

          Ochrona zwierząt to wiele kompromisów, zarówno ze strony ludzi, jak i … zwierząt, które tego niestety nie rozumieją. One usiłują jedynie przeżyć. Niestety często nasza ekspansja im to uniemożliwia.

      1. dziękuje że mi wytłumaczyłeś :).
        a czy mógłbym wiedzieć w jakim parku nardowym rezerwacie bądź sanktułarium chronił byś tygrysy indochińskie

        1. W Myanmar, jest tam ok. 50 tygrysów, w warunkach niemal całkowitej izolacji od człowieka. To obszar w dolinie Hukaung. Poszukaj sobie Dr. Alana Rabinowitza, on jest twórcą tego obszaru i sanktuariów dla tygrysów. Jeśli uda ci się z nim nawiązać kontakt, to może rozpoczniesz swoją przygodę życia 🙂

    1. Bartek, tym razem to zadanie dla Ciebie, aby dowiedzieć się ile tygrysów mieszka w Tiger Temple / Wat Pha Luang Ta Bua. Kiedy znajdziesz tę informację, napisz ją, wówczas powiemy czy jest prawidłowa. Prawdziwy odkrywca nie może mieć wszystkiego podanego na talerzu 😉

      1. w Tiger temple jest ponad 100 tygrysów indochińskich 🙂
        a czy mógłbyś mi wskazać inne miejsce inż tiger temple (chodzi mi o dżungle) bo w tiger temple nie wiem czy mnie przyjmą bo to są buddyści i nie ma tam otwartej przestrzeni tygrysy owszem chodzą sobie po świątyni ale ja chciałbym je zobaczyć w ich prawdziwym domu takim jak jest dżungla 🙂

        1. W Tajlandii polecamy Tiger Kingdom (północna część Tajlandii) albo Tiger Temple, choć wokół tego drugiego istnieją kontrowersje, że to maszynka do zarabiania pieniędzy przez mnichów, a część osób uważa nawet, że tygrysy mają podawane środki uspokajające, aby turyści mogli sobie robić z nimi zdjęcia (jaka jest prawda, tego nie wiemy).

          Nie ma jednak obawy – wpuszczają każdego – musisz zapłacić tylko 19 dolarów i podpisać oświadczenie, że przyjmujesz do wiadomości, iż podczas zwiedzania parku możesz zostać zabity przez tygrysy i wchodząc czynisz to na własną odpowiedzialność. Jeśli jednak nie będziesz upierał się przy Tajladii, to polecamy Ci Birmę – pisaliśmy już o tym wspaniałym Parku stworzonym przez Dr. Alana Rabinowitza.

          _______
          W 2011 roku w Tiger Temple żyło ok. 90 sztuk tygrysów :), dziennie odwiedza je od 300 do 600 turystów.

  7. w jakim parku narodowym jast najwiecjej tygrysów indochińskich może w khao yai i czy w jakimś z nich jest sanktułarium

      1. najwięcej tygrysów indochińskich jest w Huai kha khaeng wildlife sanctuary znajduje się tam połowa liczebności tygrysów indochińskich a czt huai kha khaeng wildlife sanctuary to sanktułarium tygrysów indochińskich

      2. najwięcej tygrysów indochińskich jest w Huai kha khaeng wildlife sanctuary znajduje się tam połowa liczebności tygrysów indochińskich a mam pytanie czt huai kha khaeng wildlife sanctuary to sanktułarium tygrysów indochińskich ? 🙂

        1. Brawo Bartku!, świetnie Ci poszło 🙂 Pomyśl, gdzie znajdują się Thungyai-Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuaries? W…Tajlandii, prawda? Jakie zatem tygrysy żyją w Tajlandii? I już masz odpowiedź na swoje pytanie 🙂

    1. Bartku, nie musisz nam się w żadem sposób odwdzięczać 🙂 Dobrze, że są wśród naszych czytelników prawdziwi miłośnicy przyrody, jak Ty, Maciej, Wiktor czy Creepu. Jedyne w czym możesz nam pomóc to polecać nasz serwis i nasze artykuły innym osobom, tak aby DinoAnimals miał więcej czytelników.

      1. ok zrobię jak każesz a czy więcej jest lasów tropikalnych (dżungl) w tajlandi czy na półwyspie malajskim? 🙂

        1. Thungyai-Huai Kha Khaeng Wildlife Sanctuaries to są SANKTUARIA (liczba mnoga w języku angielskim to Sanctuaries, pojedyncza to Sanctuary). Obszar ten to 622 tysiące hektarów, który jest domem dla 77% dużych ssaków Azji (między innymi tygrysów i słoni), dla ponad 50% gatunków dużych ptaków i ponad 33% gatunków kręgowców. Bartek, naprawdę znalezienie tych informacji nie jest trudne…tylko trochę chęci potrzeba 🙂

    1. Bartek jest dociekliwy i chce poznać wszystko do najmniejszego szczegółu :), nie nazwalibyśmy tych komentarzy głupimi.

      Dlaczego miałyby nas denerwować? Staramy się jednak zachęcić do większej samodzielności i poszukiwania odpowiedzi, nie chcemy wszystkiego podawać na tacy, jeśli coś w łatwy sposób można znaleźć samemu. Zajmowanie się ochroną przyrody, a tego pragnie Bartek, wymaga otwartego umysłu i świetnie, że zadaje pytania. Ale wymaga także umiejętności znajdowania informacji, stąd nasze próby ukierunkowania i szereg wskazówek.

  8. Niedawno spotkałem się z nową tezą że Tygrys Sumatrzanski to osobny gatunek a nie podgatunek Tygrysa.Podobno nawet przodków miał innych od kontynentalnych tygrysów.Może redakcja strony zna najnowsze ustalenia naukowców odnosnie tego tematu?

    1. Ta teza nie jest taka nowa. W pracy „Animal Conservation” z 1998 roku, konkretnie zaś w rozdziale „Sorting out tigers (Panthera tigris): mitochondrial sequences, nuclear inserts, systematics, and conservation genetics” Joel Cracraft, Julie Feinstein, Jeffrey Vaughn i Kathleen Helm-Bychowski na podstawie badań sekwencji z kompletnych genów mitochondrialnych 34 tygrysów potwierdzają hipotezę, że tygrysy sumatrzańskie różnią się od populacji na kontynencie i proponują uznać je za oddzielny gatunek Panthera sumatrae.

  9. Byłam dziś w zoo i widziałam dwa takie tygrys sumatrzańskie. To dwaj bracia. Przepiękne koty nie moglam się napatrzec, zrobilam mnóstwo zdjęc. Mam nadzieję że nie wyginą 🙁

  10. Bardzo ciekawy i bogaty artykuł. Na pewno będę zaglądał częściej na stronę 🙂 Napisano jednak, że tygrys sumatrzański jest najmniejszym podgatunkiem, czy aby na pewno? Wydaje mi się, że malajski jest jeszcze mniejszy.

  11. mam 5 pytań
    gdzie znajduje się największa populacja tygrysa sumatrzńskiego
    w jakim parku narodowym sumatry żyją tygrysy sumatrzanski
    czy tygrysy sumatrzańskie żyją w napalu
    aczy tygysy polują na dziki
    i czy będzie aartykuł o sępach nowego świata

    1. Norbercie, sępy Nowego Świata to kondory i na ich temat jest już od dawna artykuł w DinoAnimals.
      Na wszystkie pozostałe pytania dotyczące parków narodowych i populacji odpowiedzi znajdują się w artykule oraz w odpowiedziach na pytania Bartka w komentarzach powyżej.
      Tygrysy i dziki nie występują na tych samych terenach.

  12. Odpowiedź jest trudno znaleźć, w artykule pisze że ich waga dochodzi do 140 kg, być może tyle najwięcej ważą.

    1. Tygrys powinien wygrać taki pojedynek. Nawet, gdyby jaguar był wyjątkowo duży, to tygrys ma mocniejszą budowę.

  13. To takie smutne że tygrysy sumatrzańskie mogą wyginąć?. Gdyby ludzie nie myśleli tylko o sobie to nie kupowaliby tych wszystkich futer i nie wycinali by dżungli. Wtedy tygrysy mogłyby nadal żyć tak jak wcześniej ich populacja rozrosłaby się i nie atakowały by ludzi

  14. Hej dlaczego piszę w słowie pasy różnią się od gatunku jawajskiego jest gatunku a nie podgatunku przecież tyrgys jawajski to podgatunek tygrysa a nie gatunek tygrysa poprawcie to proszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button