AfrykaAzjaKotowateLwySsakiZwierzęta

Lew afrykański – król zwierząt

Lew (Panthera leo)

Przydomek „król zwierząt” lew zawdzięcza wyglądowi swojej gęstej, iście królewskiej grzywy. Naturalnym środowiskiem tego drugiego co do wielkości (po tygrysie) kota są suche obszary południowoafrykańskiej sawanny. Lwy można jednak spotkać również w… Indiach.

Występowanie

Choć lew afrykański to nieodłączny symbol Afryki, to należy wiedzieć, że lwy zamieszkiwały kiedyś również Azję, Europę, Amerykę Północną i Południową. Obecnie poza Afryką żyje jedynie lew azjatycki, perski (Panthera leo persica), który występuje w parku narodowym w Gir Forest w stanie Gudźarat, w północno-zachodnich Indiach. Żyje tam ponad 400 lwów (411 osobników, w tym  97 dorosłych samców, 162 dorosłych samic, 75 prawie dorosłych kotów oraz 77 małych lwów – dane z kwietnia 2010 roku).

Grzywa lwa znamionuje często jego pozycję w stadzie.

Grzywa lwa

Zwierzę to jest bez wątpienia najlepiej poznanym dużym drapieżnikiem. Mimo to na temat funkcji lwiej grzywy ciągle krąży wiele hipotez. Najprawdopodobniej służy ona do dawania sygnałów w obrębie stada, może też chronić szyję przed zranieniem podczas walk z innymi zwierzętami.

Grzywa lwa znamionuje jego siłę i zdrowie. Im grzywa jest bujniejsza tym groźniej wygląda lew i ma większe szanse na obronę swego terytorium. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wygląd grzywy lwa ma wpływ na wybór samca przez samice (lwice). Grzywa lwa ciemnieje wraz z wiekiem. Pierwotnie lwy najprawdopodobniej nie posiadały grzywy. Grzywa pojawiła się u samców lwów prawdopodobnie w okresie 300 – 200 tys. lat p.n.e.

Lwy mają wyjątkowo masywną budowę ciała, co w połączeniu z dużą sprawnością czyni z nich najdoskonalsze lądowe drapieżniki. Szczęki tych olbrzymich kotów doskonale dostosowane są do chwytania i zabijania zdobyczy, a wyjątkowo duże kły mogą łatwo wbijać się w ciało ofiary. Lwy są bardzo sprytne, więc często żywią się zdobyczą odebraną innym drapieżnikom.

Lwy żyją w grupach rodzinnych

Lwy w przeciwieństwie do innych kotów nie są samotnikami (choć samotniczy tryb życia dotyka często stare lwy wypędzone ze stada przez samca alfa). Lwy żyją stadach zwanych grupami rodzinnymi. Stado takie podlega najsilniejszemu samcowi a występują w nim inne samce, kilka spokrewnionych samic i młode lwy.

Lew polujący w stadzie jest bardzo skutecznym myśliwym.

Polowanie – lew skuteczny myśliwy

Podczas polowania na duże zwierzęta lwy działają w grupie. Stado może bowiem otaczać ofiarę i ścigać ją, podczas gdy pojedynczy myśliwy ma znacznie mniejsze możliwości. Samotnie polujący lew nie mógłby pokonać np. bawołu.

Polowanie odbywa się zwykle nocą. Lwy bezszelestnie podkradają się do ofiary, po czym, gdy są już wystarczająco blisko, w kilku skokach dopadają nieszczęśnika, chwytając go za szyję. W chwilę potem jest już po wszystkim. Podczas dzielenia się zdobyczą obowiązuje ścisła hierarchia. Do jedzenia zabierają się najpierw lwy, potem lwice, a na końcu lwiątka.

Ofiary lwów

Ofiarami lwów padają głównie łatwo ulegające panice zwierzęta kopytne, takie jak antylopy gnu i zebry. Zdarza się, że polują także na dziki, jelenie, bawoły afrykańskie i zwierzęta domowe. Osobniki stare i zniedołężniałe napadają niekiedy na ludzi. Na zdobycz polują głównie samice, samce żywią się zwierzyną upolowaną przez lwice bądź odebraną innym drapieżnikom.

Łatwość hodowli

Z uwagi na łatwość hodowli w niewoli lwy często spotyka się w ogrodach zoologicznych i cyrkach. Czasem nawet konieczne jest ograniczanie ich rozrodu.

Biały lew
Biały lew.

Białe lwy

W oparciu o aktualną wiedzę i przeprowadzone badania określono, iż biały lew, to najczęściej osobnik albinotyczny (lew albinos). Zdarzają się jednak wśród lwów podobnie jak u tygrysów przypadki naturalnego, całkowicie białego ubarwienia. Białe ubarwienie spowodowane jest działaniem tzw. genu recesywnego, który musi występować u obojga rodziców, co zdarza się niemiernie rzadko. Białe ubarwienie z wiekiem ciemnieje, przypominając barwą kość słoniową. Podobnie jak dzieje się to u białych niedźwiedzi, których futro z białego z wiekiem staje się żółte.

Obecnie większość żyjących współcześnie białych lwów urodziła się w wyniku świadomych krzyżówek dokonanych przez człowieka i żyją w niewoli. Ponieważ białe lwy hodowane w ogrodach zoologicznych pochodzą z co najmniej trzech różnych linii genetycznych, pozwala to z optymizmem patrzeć na możliwość odtworzenia większej populacji, tak skutecznie wytrzebionej przez bezmyślnych myśliwych, dla których niezwykłym trofeum było zabicie białego lwa.

Więcej na ten temat w artykule: Białe lwy.

Biały lew
Biały lew, białe lwy / white lion, white lions

Lew – ciekawostki – Czy wiesz, że…

  • Lwy doskonale widzą w każdych warunkach. Ich źrenice błyskawicznie dostosowują się do zmiany oświetlenia.
  • W epoce lodowcowej gigantycznych rozmiarów lwy żyły w Europie i na Syberii.
  • Dorosły lew musi zjeść 5-7 kg mięsa dziennie.
  • Lwy jako jedyne z kotów żyją w stadzie.
  • Lwy śpią do 12 godzin w ciągu doby choć potrafią nawet i 19 godzin! Aktywne są zatem tylko 5 godzin!
  • Lew na krótkim dystansie osiąga prędkość do 60km/h – patrz: Najszybsze zwierzę na świecie.
  • Pierwszy udokumentowany przypadek napotkania białego lwa pochodzi z 1928 roku.
  • Lwy jako jedyne koty żyją w grupach rodzinnych.
Lew potrafi wspinać się na drzewa.

Lew (Panthera leo)

Wielkość lwa:

  • Długość ciała bez ogona:
    • samiec: 170-250 cm (rekord długości z ogonem – 360 cm)
    • samica: 140-175 cm
  • Długość ogona:
    • samiec: 90-105 cm
    • samica: 70-100 cm
  • Wysokość: do 1,2 m
  • Ciężar:
    • samiec: 150-280 kg, średnio 189,6 kg w Afryce Południowej i 174,9 kg w Afryce Wschodniej (rekord – 313 kg w stanie dzikim i 375 kg w niewoli)
    • samica: 110-185, średnio 126,9 w Afryce Południowej i 119,5 kg w Afryce Wschodniej.
  • Długość kłów: do 7 cm
  • Długość życia: na wolności do 20 lat, w niewoli do 30 lat.
Lew i i tygrys – pojedynek…:)

Lew kontra tygrys

Lew jest drugim po tygrysie syberyjskim kotem pod względem wielkości (pomijając hybrydy – lygrys (liger)).  Od lat toczone są spory, który z kotów zwyciężyłby gdyby doszło do ich wzajemnej walki. Ludzie znający te koty doskonale, twierdzą że zwycięski z tej walki wyszedłby tygrys…

Oglądaliśmy kilka filmów, na których zarejestrowane były przypadkowe potyczki tych kotów i w zasadzie były one wyrównane.

Więcej informacji na temat pojedynku lwa z tygrysem znajduje się w artykule: Lew vs tygrys – pojedynek oraz Pojedynki zwierząt.

Lew w kadrze filmowym

Krótki film prezentujący lwy.

Polecamy:

Największe koty / largest cats
Największe koty / the largest cats


Baza Dinozaurów

170 komentarzy

    1. Istnieją jedynie próby uzasadnienia istnienia lwiej grzywy, o których wspominamy w artykule. Część lwów nie ma grzywy, grzywa jest gęstsza w chłodnym klimacie. Czy grzywa się pojawiła, tak jak sugerujemy w artykule, czy też istniała od początku nie ma pewności. Wniosek o pojawieniu się grzywy najczęściej wyciągany jest bowiem na podstawie rysunków naskalnych, na których polujące lwy nie mają grzywy. Co jeśli jednak te rysunki przedstawiają lwice na polowaniu?

      U samców wykastrowanych grzywa nie pojawia się w ogóle, zależna jest więc od poziomu testosteronu.

      1. Sprawa jest już chyba jasna, na podstawie prehistorycznego rysunku z jaskini Chauveta, gdzie widoczne są m.in. innymi dwa ocierające się o siebie lwy. Jeden z nich jest wyraźnie większy. Ma inny kształt czaszki (samcze rysy) i przede wszystkim widoczną mosznę! Oczywiście nie ma grzywy. Byłoby zresztą dziwne, że ówcześni ludzie nie namalowali nigdzie takiego zwierzęcia jak „lew z grzywą”gdyby rzeczywiście istniał.

        1. Samce żyją krótko – najczęściej ok. 10-12 lat. Zdarzają się przypadki starszych samców 15-16 letnich, ale to rzadkość. Samice żyją dłużej. Uprzedzając twoje pytanie – 15-16 lat dla samic to wiek przeciętny. Maksymalne okresy życia są podane w artykule.

          1. To oczywiste – lwice są szybsze od lwów – są lżejsze i nie mają wielkiej grzywy.

          2. To lwice głównie polują. Samce polują głównie kiedy zostają wyrzucone ze stada. A tak to się tylko dołączają do uczty. Oczywiście samiec ma więcej siły i jeśli dopadnie ofiarę to ją szybciej powali i dokończy dzieła, niż lwica. Niemniej jeśli chodzi o pogoń za ofiarą to samiec z lwicą przegrywa.

    1. Tygrysy syberyjskie osiągają w kłębie do 122 cm. Na zdjęciu zaś tygrys ma uniesioną głowę, podczas gdy lew pochyloną. Poza tym kwestia wielkości nie jest jedynie kwestią wysokości, ale również maksymalnej długości oraz osiąganej wagi.

  1. Czy lwy występują również w Azji? Jeśli tak to jaka jest ich populacja i czy jest szansa na spotkanie tygrysa z lwem w środowisku naturalnym?

    1. Owszem żyją. To lwy azjatyckie, czasami zwane perskimi (Panthera leo persica). Jedynym miejscem ich występowania jest Gir Forest National Park and Wildlife Sanctuary w stanie Gudźarat na terenie Indii; w 2010 roku żyło w parku 411 lwów (97 samców, 162 samice i 152 młode). Nie ma tam tygrysów, więc te wielkie koty nie mają szansy się spotkać. Populacja lwów w parku zwiększa się sukcesywnie.

      1. Żałuje że nie stworzyliście osobnego artykułu dla Lwa Azjatyckiego, (Zdaję sobie sprawę że pisanie artykułów na pewno jest czasochłonne). Mimo tego że jest mniejszy a jego populacja niższa to jest równie ciekawy (Jak nie Ciekawszy). Przykładowo widziano Lwa Perskiego pływającego w morzu.
        I tu mam jeszcze 1 pytanie. Czy Lwy Azjatyckie i Afrykańskie mogą się krzyżować? I jeżeli tak to jakie rozmiary osiąga ich potomstwo.

        1. Lwy afrykańskie i azjatyckie mogą się krzyżować. W latach 70. XX wieku podjęto realizację takiego programu, stwarzając 100 hybryd. Większość z lwów zmarła jednak w przeciągu 3 lat. Planowano dokonać introdukcji tych lwów w Azji, niemniej choroby większości osobników doprowadziły do zaniechania programu i krzyżówek, aby nie osłabiać puli genowej lwów azjatyckich. Szacuje się, że ostatnie hybrydy tych lwów znikną koło roku 2020.

          Wielkość hybryd jest podobna do obu gatunków – pomiędzy lwem afrykańskim i azjatyckim nie ma wielkich różnic w wielkości, choć afrykańskie lwy są nieco większe.

          Pamiętajmy, że lwy azjatyckie nie są obecnie szczególnie reprezentatywne dla tego gatunku, pozostało ich bowiem w stanie dzikim nieco ponad 500 osobników (2015 rok), odtworzonych z 411 w 2010 roku. Ich pula genowa nie jest zatem zbyt zróżnicowana.

  2. Witam
    Chcialbym sie zapytac czy lew jest wstanie poradzic na wolnosci jezeli by utraci np.dwa gorne kly ?

    1. Nie – lew nie będzie w stanie przeżyć na wolności bez swego podstawowego oręża. Jako samiec zostanie wypędzony ze stada, a na wolności nie znajdzie miejsca w gronie innych samców. Bez kłów nie upoluje żadnej zwierzyny, gdyż pazury to oręż służąca głównie do przytrzymywania ofiary, kły zaś służą do zadania śmiertelnego ciosu.

        1. Zobacz na drugie stronie tego artykułu. Tam jest tabela zawierająca ponad sto zwierząt i jest tam nie tylko lew, czy tygrys.

    1. Nie ma zgodności odnośnie liczby lwów żyjących w Afryce Zachodniej. To niewielka odizolowana populacją, którą szacuje się na 850-1160 osobników. Największa samodzielna populacja występuje w Burkina Faso i liczy od 100 do 400 lwów. W Waza National Park znajduje się kilkanaście osobników. W 2012 roku w Senegalu było poniżej 50 lwów.

  3. a może lew wcale nie jest królem zwierząt? Mamy taki stereotyp na podstawie bajek i mediów.

    Skuteczność polowania ma niską, samiec generalnie raczej leży i pachnie 🙂
    Aż taki predator z niego nie jest?

    co sądzicie?

    1. Lew tak naprawdę jest świetnym myśliwym, nawet samotny. Poluje na bawoły w przeciwieństwie to tego co jest napisane w artykule jest w stanie poradzić sobie z tym zwierzęciem. Lwy często walczą, tygrysy nie mają takich możliwości. Moim zdaniem gdyby pojedynek mógł odbyć się na wolności lew byłby górą. Myślę że lew zasługuje na tytuł króla zwierząt 🙂

      1. W warunkach dzikich wygra ten który jest …większy i tym samym silniejszy obojętnie lew czy tygrys.A co do łowności wg. przeprowadzonych przez badaczy pomiarów najłowniejszymi dużymi kotami są…Irbis i Puma.Mają najwyższy procent udanych polowań co do swojej wagi(puma średnio poluje na zwierzynę 2,4 razy cięższą od siebie a Irbis 1,4)zaś lwy i lamparty o wadze równej swojej .Co ciekawe lwu wychodzi średnio co 5 polowanie(wg. obserwacji badaczy)a poluje zazwyczaj w grupie. a jeść musi minimum 5kg dziennie na osobnika..więc kto tu jest faktycznie doskonałym myśliwym?U lwów stwierdzono że jadają padlinę(w sytuacjach zwiększonej ilości konkurencji nawet do 50% ich posiłków to padlina) i często podprowadzają upolowaną zwierzynę innym np. lampartowi czy gepardowi…a nawet hienom szakalom czy likaonom..

    2. dlaczego nie słoń jest królem zwierząt przecież jest dużo większy od tego lwa i też żyje w stadach.

      1. Może dlatego, że nie jest drapieżnikiem i nie ma grzywy. Ponadto stadu słoni przewodzi samica a nie samiec (duże, stare samce słoni żyją samotnie). To wszystko kwestia umowna, przenośnia. Tak się przyjęło, choć ten król zwierząt to raczej u nas, bo po angielsku lew jest „King of the jungle”, czyli królem dżungli, choć jak wiemy to tygrys w dżungli mieszka a nie lew.

  4. Wiecie może jakiej długości są lwie kły? Robię prezentację o przystosowaniu drapieżników i nie mogę nigdzie tego znaleźć. Z góry dzięki!

      1. Bardzo dziękuję! Gratuluję strony w weekend zaczynałam robić prezentację i przed 5h wczytywałam się we wszystkie zagadnienia 🙂

  5. Królem zwierząt w rzeczywistości jest lewiatan czyli krokodyl jest to napisane w bibli w hioba 41:1. Jak poszukacie to znajdziecie.

  6. Ciekawy ma racje a pozatym tygrys jest wolniejszy od lwa w programie przyrodniczym powiedzieli że tygrys biega do 65 km/h a lew do 80km/h i to na dłuższych dystansach!

    1. Oj Dawid, jeśli w jakimkolwiek programie przyrodniczym powiedzieliby, że lew biega na dłuższych dystansach z prędkością 80 km/h to powinien być to ostatni program, który na tym kanale oglądałeś, gdyż jest to informacja absolutnie nieprawdziwa. Lew nie jest w stanie nawet zbliżyć się do takiej prędkości na krótkim dystansie.

    1. Jeden osobnik nie jest w stanie – to zbyt duże zwierzęta. Żyrafy potrafią się świetnie bronić nawet przed stadem lwów. Stada lwów próbują atakować czasami dorosłe żyrafy, ale z marnym skutkiem. Żyrafa najłatwiejsza jest do zaatakowania przy wodopoju, wtedy lwy mają największą szansę. Z dorosłym nosorożcem nie mają bladych szans – rozniósłby lwy na strzępy.

          1. czy mógł byś podać link bo nie mogę znaleźć i przy okazji się spytam ile osobników występuje w jednym stadzie i ile osobników poluje

          2. ok w jednym filmie 4 lwom nie udaje się je się upolować dorosłego lwa ale jet też film na którym ponad 5 lwów je nosorożca bo zabiciu go z tego wynika że ponad pięć lwów były by w stanie pokonać nosorożca i jeszcze pytanie ile w przeciętnym stadzie lwów jest osobników i ile zwykle poluje samic

          3. Typowe stado lwów składa się z około 15 lwów, w tym z kilku dorosłych samic i do czterech samców oraz młodych obu płci. Zaobserwowano duże stada, składające się nawet z 30 lwów. Na czele stada jest samiec alfa. Wyjątkiem są stada lwów z Tsavo, gdzie dorosły samiec jest tylko jeden.

          4. a ile osobników poluje i jeszcze jedno czy stado sześciu samców lwów (mam na myśli lwy z mapogo) zdołały by pokonać nosorożca

          5. Zazwyczaj poluje większość dorosłych osobników ze stada. Zapewne 6 lwów z Mapogo pokonałoby nosorożca.

          6. ok to czy przeciętna liczba polujących osobników zdołała by pokonać nosorożca

          7. ok to mam ostatnie pytanie na ten temat czy współpracujące stado lwów zdołało by upolować nosorożca

          8. Wiktor, pytałeś już o to powyżej i była na ten temat odpowiedź. Zerknij do powyższych komentarzy. Tak, byłyby w stanie lwy upolować nosorożca.

          9. OK czyli jeżeli stado Lwów składa się z około 6-7 polujących osobników to przeciętne stado było by w stanie pokona ć nosorożca. Odpowiedź po prostu tak lub nie

          10. Jednak mam jeszcze Kilka pytań(sory) 1Czy lwy zaatakowały by nosorożca tylko wtedy kiedy byłyby głodne i nie byłoby w pobliżu żadnego innego zwierzęcia.2Jaka liczbawów poluje proszę jeśli wiesz podaj po prostu liczbe3Gdzie występuje największa populacja Lwów czyli jeśli już wy byłyby zmuszone do walki z nosorożcem to samiec też by przyszedł polować. Spytam jeszcze o to bo muszę napisać wypracowanie z angielskiego z ulubionym zwierzęcieu

          11. *4Czy jeśli byłyby zmuszone lwy do walki z nosorożcem. to samce Też by Dołączyły do polowania

          12. Lwy nie zaatakują nosorożca, jeśli będą miały inne łatwiejsze ofiary, musiałyby być przyparte do muru. Samiec/samce włączają się do polowania. To nie tak, ze zawsze tylko samice polują. 3 z 5 największych populacji lwów afrykańskich znajdują się z Tanzanii.

          13. A czy gdyby musiały Już na nosorożca to samiec wy się włączył jaka jest liczba lewów które polują (Łącznie z samcem który włączył się do walki)ps sory że tyle pytam chce mieć pewność

          14. Odpowiedziałem ci powyżej, że samce się włączają do polowania. Liczba lwów polujących zależy od liczebności stada. Nie ma tu reguły – to nie świat cyfrowy. Lwy decydują ile z nich zapoluje a zależy to do wielu różnorodnych czynników – głodu, wielkości ofiary, ukształtowania terenu, pory dnia, liczby młodych.
            ———-
            Wiem, że dziś w szkole język polski nie odgrywa żadnej roli i każdy może być dyslektykiem, ale na litość – odmieniamy „lwów” a nie „lewów” 😉 Jak już zadajesz pytanie, to napisz je poprawnie 😉

  7. Bardzo dziękuję! Szukałam wszędzie informacji na temat lwów a nigdzie nie było to tak opisane i w ogóle. W wikipedii było, ale takie nie potrzebne informacje 🙂

  8. Bardzo dziękuję! Szukałam wszędzie informacji na temat lwów a nigdzie nie było to tak opisane i w ogóle. W wikipedii było, ale takie nie potrzebne informacje 🙂 A tu są ciekawe info

  9. Wlasnie! Tygrys powinen byc krolem zwierzat.Ale pasuje, lew byc krolem zwierzat,bo kto mu wejdzie w droge odrazu zjada.

  10. Ale przecież niektóre gatunki hien również żyją w zhierarchieryzowanych grupach społeczych (matriarchat)… A zarówno Wikipedia, jak również Wasza stronka i inne podaje/powielają, że dotyczy to jedynie kotów-lwów…

    1. Maja, przeczytaj ze zrozumieniem artykuł. Jedynie lwy pośród KOTÓW, tworzą grupy społeczne. Pozostałe KOTY są samotnikami. Na temat hien, wilków, likaonów, małp, waleni i innych zwierząt tworzących grupy społeczne możesz przeczytać w innych artykułach. Wiele ssaków tworzy grupy społeczne, ale wśród kotów tylko lwy.

      1. Nie całkiem tak.Grupy rodzinne (ale nie ściśle zorganizowane stada) tworzą wolno żyjące koty domowe.Jak wiadomo jest tak że kilka (a.kilkanaście) osobników obojga płci zajmuje określony obszar-piwnicę,strych,śmietnik w okół którego wyznacza swoją strefę wpływów.Każdy obcy kot jest atakowany i przeganiany.Badania (np.Rogera Tabora) wykazały że w 80% są to osobniki spokrewnione ze sobą.W takiej grupie można zaobserwować układy hierarchiczne;są osobniki dominujące i podległe.Kotki często wspólnie opiekują się potomstwem.Czasem dochodzi do konfliktów gdy np.niżej postawiony chce pierwszy dobrać się do jedzenia zostawionego przez dokarmiaczy.Koty żyjące w grupie często ocierają się o siebie i razem śpią-w ten sposób wymieniają się swoim zapachem.Identyfikacja zapachowa jest kluczowa dla tożsamości takiej grupy.Jeśli obcy zdoła wytrwać w pobliżu kolonii tak długo aż przesiąknie jej zapachem może zostać zaakceptowany.Kocięta wychowujące się tam od małego są od początku „pozytywnie zweryfikowane” dlatego po dorośnieciu pozostają zazwyczaj na miejscu.Jednak chów wsobny osłabia kondycję populacjii.W ściśle zorganizowanym stadzie dojrzałe osobniki męskie (patriarchat) lub żeńskie (matriarchat) są zawyczaj przepędzane.

    1. Nie dysponujemy tego typu danymi. Lew angolski (P. l. bleyenberghi) należy do jednych z najliczniejszy populacji żyjących na wolności. Według International Species Information System istnieje niewielka, licząca 29 osobników populacja w niewoli. Czystość genetyczna tej populacji nie jest jednak pewna. Z kolei większość lwów występujących w ogrodach zoologicznych to osobniki posiadające geny różnych podgatunków.

  11. Lwy azjatyckie z rezerwatu Gir posiadają wydłużony fałd skórny na podbrzuszu-coś jakby „kil” od łodzi.
    U lwów afrykańskich jest on nieobecny lub też słabo widoczny.

    1. Najlepsze miejsca na spotkanie lwów w Afryce, w kolejności:
      1. Mara-Serengeti
      2. Północna Bostwana
      3. Park Narodowy Krugera
      4. Północna Nomibia
      5. Dolina Luangwa, Zambia
      6. Park Narodowy Hwange, Zimbabwe

  12. Witam. Mam pytanie na temat obecnego podziału lwów na podgatunki. Kiedyś określało się podgatunek na podstawie miejsca pochodzenia: Wschodnio-Afrykański (Massaica), Południowo-Afrykański (Krugeri), Azjatycki (Persica). Obecnie coraz częściej natrafiam na podział, który został utworzony na podstawie badań genetycznych. Zgodnie z tym podziałem Lwy żyjące na Wschodzie i Południu afryki, a także w delcie Okavango to Panthera Leo Melonochaita. Natomiast lwy żyjące w Azji, Zachodzie, Środku i Północy Afryki to Panthera Leo Leo. I tu pojawia się moje pytanie. Który podział jest bardziej adekwatny, i lepiej z niego korzystać?

          1. Artur, nie w paincie, tylko zamieść gdzieś w necie i daj link do obrazka. Tu w komentarzach nie można dodawać obrazków bezpośrednio.

  13. Często zastanawia mnie czemu zwierzęta niemal identyczne, bardzo trudne do odróżnienia, np. Apatozaur i Brontozaur, albo Arctodus i Arctotherium, są zaliczane do odrębnych rodzajów, a zwierzęta widocznie różniące się w budowie, np. Niedźwiedź polarny i niedźwiedź czarny, albo lew, lampart i tygrys są zaliczane do tego samego rodzaju…

        1. Diagnoza dla Apatosaurus „Apatosaurus is diagnosed by the following autapomorphies: (1) presence of an accessory horizontal lamina in the spinodiapophyseal fossa of mid- and posterior cervical vertebrae, not connected to any surrounding lamina (187-1, unique within Apatosaurinae), (2) absence of a roughened lateral aspect of the prezygodiapophyseal lamina in posterior cervical and anterior dorsal vertebrae (208-0, unique within Diplodocidae), and (3) a straight scapular blade in lateral view (368-0, unique within Diplodocidae)”

          Diagnoza dla Brontosaurus:
          „Brontosaurus can be diagnosed by the following autapomorphies: (1) a longer than wide base of posterior dorsal neural spines (279-0, unique among Apatosaurinae), (2) the area on the scapula posterior to the acromial ridge and the distal blade is excavated (365-0, unique among Apatosaurinae), (3) the acromial edge of the scapular blade bears a rounded expansion at its distal end (367-1, unique among Apatosaurinae), (4) the ratio of the proximodistal length/transverse breadth of the astragalus is 0.55 or greater (451-1, unique among Apatosaurinae)”

          te numery w nazwiasach to są numery cech, które zostały ujęte w analizie kladystycznej. Jest to diagnoza obu ridzajów i na podstawie tego widać różnice. W tej samej pracy użyto też Pairwise dissimilarity (porównanie parami- jeśli nie słyszałeś wrzuć w google), chodzi mniej więcej o to, że każdy takson porównuje się w parze z innym. Wartośc wagi dla Diplodocidae, na poziomie rodzaj/gatunek określono na granicę 0,2. Gdzie pomiędzy tymi taksonami uzyskano wyższą niż 0,2 różnice.

          Bibliografia
          A specimen-level phylogenetic analysis and taxonomic revision of Diplodocidae (Dinosauria, Sauropoda) (2015) Tschopp​, Octávio Mateus, Roger B.J. Benson

          Ta praca jest darmowa znajdziesz ją w google po wpisaniu tytułu w wyszukiwarce. Tam masz całą dokładną analize kladystyczną, całą matryce, diagnozy dla wszystkich gatunków jak i dokładne wyjaśnienie jak użyto metody o której wspomniałem (porównanie parami).

          1. Ogólnie wśród paleontologów istnieją dwie grupy „lumper” i „splitter”. Ci pierwsi umieszczają gatunki w tych samych rodzajach np Tyrannosaurus rex i Tyrannosaurus bataar. Inni którzy są tzw splitterami umieszczają gatunki w osobnych rodzajach jak np Tyrannosaurus rex i Tarbosaurus bataar. Nie zawsze te granice pomiędzy gatunkami są bardzo wyraźne… Kolejny przykład to np Brachiosaurus i Giraffatitan. Przez wiele lat Giraffatitan był zaliczany do rodzaju Brachiosaurus jako Brachiosaurus brancai, poraz pierwszy w 1988 roku rozdzielał je Paul (co jest ciekawe bo jest generalnie lumperem), jednak dopiero w 2009 Taylor wykazał conajmniej 23 różnice które potraktował już jako na poziomie rodzajowym a nie gatunkowym. No cóż różnice jak zauważyłeś, pomiędzy gatunkami mogą wydawać się niewielkie (ale przecież nie ma żadnych „ogniw pośrednich” pozdrowienia dla kreacjonistów i innych nawiedzonych 🙂 wynika to z ewolucji, wszystkie gatunki definiujemy na podstawie Autapomorfii – cechy charakterystycznej tylko dla danego gatunku, natomiast rodzaje, klady definiujemy na podstawie cech wspólnych Synapomorfii. W gruncie rzeczy podobieństwa między lwem a tygrysem są bardzo duże. Twierdzisz , że to zupełnie inne zwierzęta… Ale po czym to stwierdzasz? Weź porównaj tylko ich szkielety, szczegółowa analiza wykaże że nie różnią one się tak bardzo jak te np u dinozaurów.

    1. Z ta klasyfikacją jest bardzo różnie nawet u współczesnych zwierząt. Rozdzielane są gatunki a nawet tworzone nowe rzędy – przykład zajęczaków, nie tak dawno zaliczanych do gryzoni.

      1. Oczywiście, że tak w 2017 roku była praca która wywróciła do góry nogami cała kladystyke i podział dinozaurów przyjęty od lat. Utworzono klad Ornithoscelida. Jednak w tego typu pracach i analizach zawsze warto też brać pod uwagę bootstrap (metoda analizy statystycznej, mówiąc najkrócej jest to tzw powtarzalność próby) oraz ilośc cech diagnostycznych jakie użyto w analizie, oraz jakie taksony umiesczono w matrycy (jeżeli np jest wiele takich które są bardzo niekompletne to analiza może być bardzo niedokładna).

  14. Pierwszy mój komentarz może być trochę niejasny… odnośnie zapisu np 365-1 w diagnozie. To wygląda tak, że określa się jak największą ilośc cech (cechy charakterystyczne np kość udowa dłuższa o 30% od strzałki itp) budowy. Np w tej konkretnej pracy było ich wyodrębnione 477. Potem sprawdzamy każdy analizowany gatunek czy daną z tych cech posiadał… I zapisuje się to w systemie zero-jedynkowym. Czyli albo posiadał tę cechę albo nie. Na podstawie tego tworzy się matrycę i kladogram.

  15. ależ kochana redakcjo
    proszę sobie nie pozwalać (-: bo zaraz tu przyjdzie wielki słoń i będzie pozamiatane. a tak serio, to uwielbiam wielkie koty, no i koty w ogóle; pomimo przysłowia 'walczył jak lew’ czy zaistniało kiedyś zwierzę porównywalne potęgą dorosłemu słoniowi i np. paraceratherium? zatem chyba będziemy tu mieć zamach stanu…
    a co do tej społeczności lwów, to nie jestem pewien czy one jedyne; wszak gepardy nie dorównują im stopniem socjalizacji, ale są dowody na ich zaawansowane zachowania społeczne np. względem lampartów.

    1. p.s.
      czy zostało wytłumaczone naukowo dlaczego mieszańce lwów afrykańskich i azjatyckich były genetycznie słabsze? czy znaleziono inny sposób na wzmocnienie populacji azjatyckiej? czy wzbogacenie puli genetycznej populacji poprzez materiał innego gatunku, np. tygrysa i jaguara byłoby konstruktywne?

    1. Lwy są archetypowym drapieżnikiem szczytowym, ale ich sukces w polowaniu silnie zależy od liczby zaangażowanych lwów – skuteczność pojedynczego lwa w polowaniu wynosi 17–19%, ale zwiększa się dla polujących lwów w grupie do 30%.

          1. To ostatnie pytanie dobre jest 😉 Kto miałby znać skuteczność polowania smilodona 🙂

      1. Rafał.Odpisałeś że lwy w grupie mają 30% skuteczności a w artykule jest że w stadzie lwy są bardzo skutecznymi drapieżnikami .czy 30% tok bardzo wysoka skuteczność??

  16. Ale czy kiedy są w stadzie to zdarza im się polować razem z samicami np. większą ofiarę

    I czy kiedy zamiast zostanie wykończony dostawa w którym było więcej samców to te samce wychodzą razem z nim i później przyjmują nowe stado czy zostają już sami na zawsze

  17. Nie nie nie nie miałem napisać ku*
    Robiłem to za pomocą tego że mówi się do mikrofonu i to pisze to co mówisz i jakoś mi to odczytało to słowo miało być czy kiedy samiec lwa zostanie wygoniony ze stada

    1. Kiedy samiec zostanie wygoniony ze stada to sam z niego odchodzi, nikt mu nie towarzyszy. Może być już zawsze sam, lub przyłączyć się do grup, podobnych jemu samców, które zostały ze swoich stad wygonione. Natomiast będąc w stadzie, samiec czasami poluje razem z samicami.

  18. Zablokowaliście możliwość komentowania tematu „Lew v Tygrys. Nawet uwierzyłem w wasze rzymskie statystyki, gdyby nie fakt, że w sieci znajdują się setki zapisów historycznych (z XIX i XXw.), opisujących jak lwy pokonują nawet największe tygrysy syberyjskie. Tu chociażby lista wycinkowa inf.news/en/nature/dc2085b0146e451b3e054fd783c4ea71.html

    1. Niestety – nasz hosting ma ograniczenia i nie radzi sobie przy dużej ilości komentarzy, dlatego przy niektórych artykułach, pod którymi są setki komentarzy, musieliśmy zamknąć możliwość komentowania.

  19. W XIX i XX wieku odnotowano dziesiątki, jeśli nie setki doniesień prasowych o zabiciu tygrysów przez lwy. Było to pojedynki w zoo i cyrkach. Nie da się u was zamieścić linków, bo cenzurujecie dostęp do źródeł. Podobnie jak zamknęliście możliwość komentowania tematu o pojedynkach lwów i tygrysów „Lew v Tygrys”. W sieci znajduje się nawet film „Big Cage Lion vs Tiger”. Nie sam materiał jest ciekawy, bo w nim tygrys dobrze sobie radzi. Ciekawa jest książka autorki filmu, w której wskazała, że dla potrzeb filmu wymieniono lwa na słabszego, bo lew Sultan natychmiast zabił pierwszego tygrysa. Według tej książki Sultan zabił nawet dwa samce tygrysów w jednej walce. Poniżej auto translacja jednego z zestawień:
    Ze swoją imponującą sylwetką i bujną grzywą samiec lwa jest słusznie nazywany królem dżungli.

    Te wspaniałe, ale zabójcze koty są drapieżnikami wierzchołkowymi, które dominują w ekosystemach, które zamieszkują.

    Lwy są uważane za gatunki kluczowe, ponieważ są bardzo charakterystycznymi i złożonymi stworzeniami.

    W każdym razie walka tygrysów z lwami zawsze była gorącym tematem.

    Dziś przedstawię Wam 10 najsilniejszych lwów w historii! Są bez wątpienia jednym z najodważniejszych, okrutnych, brutalnych, wojowniczych, potężnych i niebezpiecznych kotów na świecie. Rzeczywiście, Lew jest słusznie nazywany „Królem bestii”

    Większość walk, w których brały udział lwy, odbywała się w niewoli, na arenach lub w ogrodach zoologicznych, a nawet w cyrkach. Więc przejdźmy dalej!

    Walki Lew kontra Tygrys
    10. Łazik
    10 najpotężniejszych lwów w historii, które pokonały tygrysa

    Francis Charles Bostock był angielskim przedsiębiorcą i trenerem zwierząt, który reprezentował sekcję objazdową Menażerii Bostock i Wombwell.

    Odbył tournée po Europie i Ameryce, aw tej ostatniej znany był jako „Król Zwierząt”.

    Bostock opowiedział historię w 1911 roku o lwie o imieniu Rover, zabijającym samca tygrysa o imieniu Mentor.

    Ludzie obserwowali, jak przerażający lew łamie Mentorowi kark, depcze po jego ciele i ryczy głośno, ogłaszając swój triumf po walce.

    To jedna z bitew między tygrysami a lwami, w której lew dominował i wyszedł zwycięsko.
    9. Książę
    10 najpotężniejszych lwów w historii, które pokonały tygrysa

    Clyde Beatty był kolejnym słynnym trenerem zwierząt, właścicielem zoo i potentatem cyrkowym.

    Dołączył do Howe’s Great London Circus w 1921 roku jako chłopiec w klatce i spędził następne cztery dekady zdobywając sławę jako jeden z najsłynniejszych cyrkowców i trenerów zwierząt na świecie.

    Miał lwa o imieniu „Książę”, którego wychował i który często angażuje się w walki. W chwili narodzin Książę Lew zabił pięć tygrysów, w tym trzy tygrysy.

    Shiva, Rosy i Silica to imiona trzech tygrysic. Warto zauważyć, że Prince był odpowiedzialny za śmierć wszystkich trzech tygrysów na początku 1951 roku.

    Prince udowodnił swoją moc, zabijając dwa kolejne duże samce tygrysa kilka lat później. Ucz się więcej
    8. Neron

    Wystawę dzikiej przyrody z lwami, niedźwiedziami, tygrysami i innymi zwierzętami zorganizował w 1822 r. Anglik George Wombell.

    Przed występem lew Nero jadł, a obok stał duży niedźwiedź, próbując ukraść Neronowi jego posiłek.

    Nero warknął i zaatakował niedźwiedzia łapami zaciekle, łamiąc mu kręgosłup jak gałąź. Wszyscy myśleli, że Nero był najbardziej przerażającym lwem swoich czasów.

    Ponieważ ta walka miała miejsce w XIX wieku, nie ma zbyt wielu informacji.

    Lew Barbary kontra Tygrys Syberyjski
    7. Król Edward
    10 najpotężniejszych lwów w historii, które pokonały tygrysa

    W 1924 Daily News opublikował artykuł o lwie o imieniu King Edward, który został wychowany przez trenerkę Lucię Jwar.

    Pewnego dnia Edward ciężko zachorował, a żyjący z nim tygrys bengalski uświadomił sobie chorobę i słabość lwa.

    Tygrys bengalski, Dane, wykorzystał to i zaczął nękać lwa.

    Potem Lucia przekonała Edwarda, by zjadł dużego kurczaka, który potem stał się dość aktywny i rozpoczęła się bitwa.

    Pomimo okrutnego ataku tygrysa bengalskiego, grzywa lwa zablokowała ataki tygrysa. W końcu Edward dokonał kontrofensywy i zabił Tigera Dane’a.
    6. Lew

    W indyjskim zoo Jamnagarstate lew o imieniu Leo zabija ogromnego tygrysa bengalskiego w 1951 roku.

    Vikrama, 18-letni Tygrys podarowany korporacji zoo przez stan Jamnagar w 1949 roku,

    zmarł z powodu obrażeń doznanych w brutalnej bitwie z Leo, siedmioletnim lwem, który przybył do zoo w 1947 roku. Byli trzymani w oddzielnych klatkach obok siebie.

    Stwierdzono, że dwaj sąsiedzi spotkali się na podwórku i walczyli ze sobą przez pomyłkę sługi, który był na swojej porannej rundzie mycia klatek.

    W końcu Lew poturbował Tygrysa, który miał wówczas 18 lat.
    5.Królowie
    10 najpotężniejszych lwów w historii, które pokonały tygrysa

    W roku 1949, 1000-funtowy tygrys przybył do cyrku i miał wystąpić w cyrku, ludzie nigdy nie widzieli tak dużego tygrysa przed tym tygrysem.

    W tym samym cyrku był również lew o imieniu King, który był szkolony przez człowieka o imieniu Prince El Kigordos.

    Podczas występu King i Tiger rozpoczęli walkę. A po brutalnej walce, która trwała kilka minut, Tigera zabił lew.

    Lew ten zyskał wówczas rozgłos za zabicie tak dużego tygrysa.
    4.Baltimore. Na pewno słyszałeś o Baltimore, lwie wychowanym przez słynnego właściciela cyrku Jacka Bonvita.
    Pomimo tego, że ma tylko jedną rękę, wyszkolił dużą liczbę lojalnych lwów.
    Według zapisów lew Baltimore walczył z około 100 stworzeniami, z których większość stanowiły zwierzęta cyrkowe. Szkolenie tak niebezpiecznej bestii jest dość trudne.

    Baltimore zamordował wszystkich trenerów, którzy próbowali go oswoić w latach 80-tych.
    Baltimore walczył i ściął pierwszego 410 kg Rosyjski niedźwiedź brunatny i ścięto mu głowę, ostatecznie zdobywając tytuł „Największego Króla Lwa”.
    3. Menelik

    Ten lew o imieniu Menelik został również oswojony przez Francisa Bostocka. Nagle wszedł do zamkniętej zagrody, gdy ścigał pierwszego niedźwiedzia grizzly o imieniu President w przedstawieniu w 1911 roku. Kanał, który jest dla niego bardzo ślepy i niebezpieczny. Mimo to Menelik mocno zaatakował niedźwiedzia grizzly, zaciekle drapiąc się po jego szyi i prawie odciął szyję od ciała niedźwiedzia grizzly. Wszyscy obecni byli oszołomieni. Nigdy nie widzieli tak śmiercionośnego lwa.
    2. Sułtan

    Najsłynniejszy lew berberyjski w cyrku Clyde’a Betty’ego nazywa się Sułtan i jest największym wojownikiem tamtej epoki. Pewnego dnia walczył z najstarszym i najsilniejszym lwem Clyde Betty, Nero, który zajmuje 7 miejsce na naszej liście. W końcu sułtan pokonał Nerona i został nowym przywódcą areny. Sudan to imponujący lew. Betty chciała nakręcić Sudan w filmie „Wielka klatka” wydanym w 1932 roku i pozwolić mu walczyć z tygrysami w filmie. Ale Sudan szybko zabił samca tygrysa, więc scena walki musiała zostać zmontowana, a zespół reżyserski nie miał innego wyjścia, jak użyć innego lwa zamiast Sudanu, aby mógł dłużej nakręcić walkę między lwem a tygrysem okres czasu. Sułtan w swojej karierze pokonał wiele tygrysów, w tym tygrysa kaspijskiego, tygrysa syberyjskiego i tygrysa bengalskiego, o którym często wspomina się w książce Clyde’a Beatty’ego.
    1. Boss Tweeds

    W 1932 r. ten lew Tweed mieszkający w Cyrku Betty był uważany za największego wojownika wszech czasów. Ten lew jest naprawdę bardzo odważny. Według doniesień, w 1936 roku ten człowiek-lew wybrał 3 dorosłe samce tygrysów bengalskich iw końcu odniósł zwycięstwo i zabił 3 tygrysy!

    To tylko malutka lista. A sieci są wycinki prasowe, skany. Ale ja się wysilę z przygotowaniem, a wy to wyrzucicie.

  20. lew nie jest królem zwierząt bo każdy gatunek martwi się tylko o swój gatunek a pozatym żadne zwierzęta nie słchają sie lwa

    1. Bo to tylko przenośnia, ze względu na grzywę przypominającą koronę. Jasne, że nikt nie słucha lwa, tylko przed nim ucieka, chyba, że jest dorosłym słoniem. Przy czym lew to przynajmniej chroni swoje stado, a u ludzi jest z tym gorzej – „miłościwie” panujący na całym świecie głównie troszczą się o siebie i swoje interesy a nie o swoje kraje.

      1. Wirunga dzięki za to że powiedziałaś mi że tak naprawdę to lew król zwierząt to tylko przenośnia

        1. Trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie – można woleć coś na obiad, ale może odpowiem tak – lew jest bardziej imponujący od lwicy.

          1. a ja wolę lwice i lwiątka bo nie mają grzywy a mi nie pasuje to że większość ciała futra samca lwa jest gładka a to jedno miejsce czyli grzywa jest kudłate.

          2. Jeśli chodzi na największe osobniki, to tygrys bengalski był większy od największego lwa.

          3. dlaczego w artykule hipotetyczne pojedynki zwierząt i spinozaur nie mogę nic napisać wirungo?

          4. Redakcja zablokowała pod tamtymi dwoma artykułami możliwość komentowania, ponieważ było zbyt dużo komentarzy i bardzo długo wgrywały się strony przy dodawaniu kolejnych komentarzy. Jak by tego nie zrobili, to tam byłoby pod każdym z tych artykułów po kilka tysięcy komentarzy.

    2. Lew nie jest królem zwierząt bo żadne zwierzęta nie będą słuchały się lwa bo nie wiedzą że ludzie lwa uważają za króla zwierząt a nawet gdyby wiedziały to by ludzi wyśmiały i powiedziały że lwa nie będą się słuchać a poza tym lew też ma to gdzieś czy ktoś go uważa czy nie za króla zwierząt on jest królem ale nie wszystkich zwierząt tylko swojego stada i lew nie rządzi nikim oprócz swojego stada którym też krótko tylko trzy lata później młodszy lew go pokonuje w walce i to on wtedy rządi a jak stary samiec już się ożenił z lwicą i miał młode młodszy samiec zabija jego dzieci jedne lwice na to patrzą i się nie przejmują bo pewnie myślą że i tak będą nowe młode i młode to młode i nie ważne jakie ma się młode inne lwice walczą na śmierć i życie o młode więc lew🦁 nie rządzi innymi zwierzętami od lwów afrykańskich a poza tym lwy są strasznymi leniuchami ciągle na polowanie wysyła lwice polują tylko gdy pomagają lwicom naprzykład jak lwice chcą upolować żyrafe i on wtedy wtym czasie śpią i czekają i jak lwice wracają z polowania i mają ofiarę to zawsze nie jedzą pierwsze lwice czy lwiątka tylko samiec dowódca później inne samce lwów później lwice i dopiero na koniec jedzą lwiątka więc lew jest wredny dla lwic i lwiątek,więc nie zasługuje na miano króla zwierząt.

  21. również wolę oprócz lwiątek lwic i tygrysów,lampartów,jaguarów i innych kotowatych bez grzywy to również wolę lwy z tsavo bo też słyszałem że nie mają grzyw.

  22. lew nie jest królem zwierząt bo żadne zwierzęta nie będą słuchały się lwa bo nie wiedzą że ludzie na lwa mówią król zwierząt i lew też ma to gdzieś czy ktoś go uważa za króla zwierząt czy nie on jest królem swojego stada ale nie innych zwierząt od lwów afrykańskich. lwy również są strasznymi leniuchami ciągle na polowania wysyłają lwice a one sobie w tym czasie leżą i śpią straszne leniuchy a poza tym ich grzywa mi się nie podoba bo większość futra samca lwa jest gładka a dwie miejsca czyli grzywa i pod brzuchem takie kudlate futro te dwa kudłate miejsca mi więc nie pasują poza tym nawet gdyby lwu obciąć grzywę to wygląda męsko i od razu można poznać że to samiec bez grzywy więc grzywa nie jest potrzebna do rozpoznania płci lwów samice mają łagodną i ładną mordkę a samce męską mordkę lwy to jedyne kotowate u których można poznać płeć bez patrzenia pod ogon czy ma moszną czy nie ma wracając do króla zwierząt lew nie zasługuje na to miano po pierwsze jest leniem który ciągle wysyła na polowanie samice a poza tym jest małym kotkiem przy płetwalu błękitnym i płetwal mógł by go połknąć w całości dla mnie królem wszystkich stworzeń które należą do królestwa zwierząt jest płetwal błękitny waży najwięcej ze wszystkich zwierząt jakie kiedykolwiek żyły na ziemi i jest największym zwierzęciem jakie kiedykolwiek żyło na ziemi nawet wielkie zauropody mu nie dorównywały by gdyby wciąż żyły poza tym płetwale błękitne to najgłośniejsze zwierzęta na ziemi mogą wydawać odgłosy o 190 decybelach więc w ogóle wolę płetwala błękitnego od lwa afrykańskiego jest dużo ciekawszy płetwal błękitny to największe i najcięższe zwierzę jakie kiedykolwiek żyło na ziemi więc jest królem wszystkich zwierząt jakie kiedykolwiek żyły na naszej planecie a ten lew to dla nich mały koteczek.

  23. kto woli tygrysa bengalskiego a kto lwa angolskiego a kto lwa berberyjskiego a kto tygrysa syberyjskiego ręce do góry.

  24. a są inne koty które mają grzywę oprócz lwów i tygrysów sumatrzańskich? i dlaczego je wymieniłeś te tygrysy sumatrzańskie miało być pytanie czy wolisz lwy berberyjskie,lwy angolskie,tygrysy bengalskie czy tygrysy syberyjskie a ty wsadziłeś tu sumatrzańskie tygrysy?

    1. Nie ma innych dużych kotów poza lwami i tygrysami sumatrzańskim, które posiadałyby grzywy. Tygrys sumatrzański posiada raczej brodę lub grzywkę, niż grzywę w porównaniu do lwa. Niemniej inne tygrysy nie posiadają takiego atrybutu.

        1. Lew 114 dB, tygrys ma cichszy ryk, ale nie mam wiarygodnych danych w tym zakresie. Na forach podają także 114 dB, ale to nie jest prawdopodobne.

  25. Dlaczego w hipotecznych pojedynkach zwierząt pokazują zebrę która wygryza z lwa kawał mięsa przecież lew je zebrę a nie że a lwa pytam dlaczego?

  26. Dlaczego w hipotecznych pojedynkach zwierząt pokazują zebrę która wygryza z lwa kawał mięsa przecież to lew je zebrę a nie zebra je lwa pytam?

  27. Dlaczego tygrys jest cichszy od lwa przecież jak go słucham mam wrażenie że jest głośniejszy pytam?

    1. Rozumiem, że masz w uchu precyzyjne urządzenie do pomiaru głośności i słuchałeś ich ryków w zoo :)? Po prostu tygrys wydaje nieco cisze dźwięki, tak mówią przeprowadzone pomiary.

    1. To już musiałbyś zorganizować taki pojedynek, aby się przekonać. Ja obstawiam zwycięstwo tygrysa bengalskiego.

          1. jak to mati przecież jak może być lwem afrykańskim ten azjatycki lew skoro nie żyje w afryce tylko w azji proszę pytam??

  28. jak to możliwe że lwy żyły w ameryce południowejj i ameryce północnej w azji i europie i afryce tak ale nie w amerykach redakcjo dinoanimals pytam?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button