AfrykaAzjaKotowateLwySsakiZwierzęta

Lew afrykański – król zwierząt

Lew (Panthera leo)

Przydomek „król zwierząt” lew zawdzięcza wyglądowi swojej gęstej, iście królewskiej grzywy. Naturalnym środowiskiem tego drugiego co do wielkości (po tygrysie) kota są suche obszary południowoafrykańskiej sawanny. Lwy można jednak spotkać również w… Indiach.


Występowanie

Choć lew afrykański to nieodłączny symbol Afryki, to należy wiedzieć, że lwy zamieszkiwały kiedyś również Azję, Europę, Amerykę Północną i Południową. Obecnie poza Afryką żyje jedynie lew azjatycki, perski (Panthera leo persica), który występuje w parku narodowym w Gir Forest w stanie Gudźarat, w północno-zachodnich Indiach. Żyje tam ponad 400 lwów (411 osobników, w tym  97 dorosłych samców, 162 dorosłych samic, 75 prawie dorosłych kotów oraz 77 małych lwów – dane z kwietnia 2010 roku).

Grzywa lwa

Zwierzę to jest bez wątpienia najlepiej poznanym dużym drapieżnikiem. Mimo to na temat funkcji lwiej grzywy ciągle krąży wiele hipotez. Najprawdopodobniej służy ona do dawania sygnałów w obrębie stada, może też chronić szyję przed zranieniem podczas walk z innymi zwierzętami.

Grzywa lwa znamionuje często jego pozycję w stadzie.

Grzywa lwa znamionuje jego siłę i zdrowie. Im grzywa jest bujniejsza tym groźniej wygląda lew i ma większe szanse na obronę swego terytorium. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wygląd grzywy lwa ma wpływ na wybór samca przez samice (lwice). Grzywa lwa ciemnieje wraz z wiekiem. Pierwotnie lwy najprawdopodobniej nie posiadały grzywy. Grzywa pojawiła się u samców lwów prawdopodobnie w okresie 300 – 200 tys. lat p.n.e.

Lwy mają wyjątkowo masywną budowę ciała, co w połączeniu z dużą sprawnością czyni z nich najdoskonalsze lądowe drapieżniki. Szczęki tych olbrzymich kotów doskonale dostosowane są do chwytania i zabijania zdobyczy, a wyjątkowo duże kły mogą łatwo wbijać się w ciało ofiary. Lwy są bardzo sprytne, więc często żywią się zdobyczą odebraną innym drapieżnikom.

Lwy żyją w grupach rodzinnych

Lwy w przeciwieństwie do innych kotów nie są samotnikami (choć samotniczy tryb życia dotyka często stare lwy wypędzone ze stada przez samca alfa). Lwy żyją stadach zwanych grupami rodzinnymi. Stado takie podlega najsilniejszemu samcowi a występują w nim inne samce, kilka spokrewnionych samic i młode lwy.

Polowanie – lew skuteczny myśliwy

Podczas polowania na duże zwierzęta lwy działają w grupie. Stado może bowiem otaczać ofiarę i ścigać ją, podczas gdy pojedynczy myśliwy ma znacznie mniejsze możliwości. Samotnie polujący lew nie mógłby pokonać np. bawołu.

Lew polujący w stadzie jest bardzo skutecznym myśliwym.

Polowanie odbywa się zwykle nocą. Lwy bezszelestnie podkradają się do ofiary, po czym, gdy są już wystarczająco blisko, w kilku skokach dopadają nieszczęśnika, chwytając go za szyję. W chwilę potem jest już po wszystkim. Podczas dzielenia się zdobyczą obowiązuje ścisła hierarchia. Do jedzenia zabierają się najpierw lwy, potem lwice, a na końcu lwiątka.

Ofiary lwów

Ofiarami lwów padają głównie łatwo ulegające panice zwierzęta kopytne, takie jak antylopy gnu i zebry. Zdarza się, że polują także na dziki, jelenie, bawoły afrykańskie i zwierzęta domowe. Osobniki stare i zniedołężniałe napadają niekiedy na ludzi. Na zdobycz polują głównie samice, samce żywią się zwierzyną upolowaną przez lwice bądź odebraną innym drapieżnikom.


Łatwość hodowli

Z uwagi na łatwość hodowli w niewoli lwy często spotyka się w ogrodach zoologicznych i cyrkach. Czasem nawet konieczne jest ograniczanie ich rozrodu.

Biały lew
Biały lew.

Białe lwy

W oparciu o aktualną wiedzę i przeprowadzone badania określono, iż biały lew, to najczęściej osobnik albinotyczny (lew albinos). Zdarzają się jednak wśród lwów podobnie jak u tygrysów przypadki naturalnego, całkowicie białego ubarwienia. Białe ubarwienie spowodowane jest działaniem tzw. genu recesywnego, który musi występować u obojga rodziców, co zdarza się niemiernie rzadko. Białe ubarwienie z wiekiem ciemnieje, przypominając barwą kość słoniową. Podobnie jak dzieje się to u białych niedźwiedzi, których futro z białego z wiekiem staje się żółte.

Obecnie większość żyjących współcześnie białych lwów urodziła się w wyniku świadomych krzyżówek dokonanych przez człowieka i żyją w niewoli. Ponieważ białe lwy hodowane w ogrodach zoologicznych pochodzą z co najmniej trzech różnych linii genetycznych, pozwala to z optymizmem patrzeć na możliwość odtworzenia większej populacji, tak skutecznie wytrzebionej przez bezmyślnych myśliwych, dla których niezwykłym trofeum było zabicie białego lwa.

Więcej na ten temat w artykule: Białe lwy.

Biały lew
Biały lew, białe lwy / white lion, white lions

Lew – ciekawostki – Czy wiesz, że…

• Lwy doskonale widzą w każdych warunkach. Ich źrenice błyskawicznie dostosowują się do zmiany oświetlenia.
• W epoce lodowcowej gigantycznych rozmiarów lwy żyły w Europie i na Syberii.
• Dorosły lew musi zjeść 5-7 kg mięsa dziennie.
• Lwy jako jedyne z kotów żyją w stadzie.
• Lwy śpią do 12 godzin w ciągu doby choć potrafią nawet i 19 godzin! Aktywne są zatem tylko 5 godzin!
• Lew na krótkim dystansie osiąga prędkość do 60km/h – patrz: Najszybsze zwierzę na świecie.
• Pierwszy udokumentowany przypadek napotkania białego lwa pochodzi z 1928 roku.
• Lwy jako jedyne koty żyją w grupach rodzinnych.

Lew potrafi wspinać się na drzewa.

Lew (Panthera leo)

Wielkość lwa:

 • Długość ciała bez ogona:
  • samiec: 170-250 cm (rekord długości z ogonem – 360 cm)
  • samica: 140-175 cm
 • Długość ogona:
  • samiec: 90-105 cm
  • samica: 70-100 cm
 • Wysokość: do 1,2 m
 • Ciężar:
  • samiec: 150-280 kg, średnio 189,6 kg w Afryce Południowej i 174,9 kg w Afryce Wschodniej (rekord – 313 kg w stanie dzikim i 375 kg w niewoli)
  • samica: 110-185, średnio 126,9 w Afryce Południowej i 119,5 kg w Afryce Wschodniej.
 • Długość kłów: do 7 cm
 • Długość życia: na wolności do 20 lat, w niewoli do 30 lat.
Lew i i tygrys – pojedynek…:)

Lew kontra tygrys

Lew jest drugim po tygrysie syberyjskim kotem pod względem wielkości (pomijając hybrydy – lygrys (liger)).  Od lat toczone są spory, który z kotów zwyciężyłby gdyby doszło do ich wzajemnej walki. Ludzie znający te koty doskonale, twierdzą że zwycięski z tej walki wyszedłby tygrys…

Oglądaliśmy kilka filmów, na których zarejestrowane były przypadkowe potyczki tych kotów i w zasadzie były one wyrównane.

Więcej informacji na temat pojedynku lwa z tygrysem znajduje się w artykule: Lew vs tygrys – pojedynek oraz Pojedynki zwierząt.

Lew w kadrze filmowym

Krótki film prezentujący lwy.


Polecamy:

Największe koty / largest cats
Największe koty / the largest cats

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

44 komentarzy

  1. Istnieją jedynie próby uzasadnienia istnienia lwiej grzywy, o których wspominamy w artykule. Część lwów nie ma grzywy, grzywa jest gęstsza w chłodnym klimacie. Czy grzywa się pojawiła, tak jak sugerujemy w artykule, czy też istniała od początku nie ma pewności. Wniosek o pojawieniu się grzywy najczęściej wyciągany jest bowiem na podstawie rysunków naskalnych, na których polujące lwy nie mają grzywy. Co jeśli jednak te rysunki przedstawiają lwice na polowaniu?

   U samców wykastrowanych grzywa nie pojawia się w ogóle, zależna jest więc od poziomu testosteronu.

   1. Sprawa jest już chyba jasna, na podstawie prehistorycznego rysunku z jaskini Chauveta, gdzie widoczne są m.in. innymi dwa ocierające się o siebie lwy. Jeden z nich jest wyraźnie większy. Ma inny kształt czaszki (samcze rysy) i przede wszystkim widoczną mosznę! Oczywiście nie ma grzywy. Byłoby zresztą dziwne, że ówcześni ludzie nie namalowali nigdzie takiego zwierzęcia jak „lew z grzywą”gdyby rzeczywiście istniał.

  1. Tygrysy syberyjskie osiągają w kłębie do 122 cm. Na zdjęciu zaś tygrys ma uniesioną głowę, podczas gdy lew pochyloną. Poza tym kwestia wielkości nie jest jedynie kwestią wysokości, ale również maksymalnej długości oraz osiąganej wagi.

 1. Czy lwy występują również w Azji? Jeśli tak to jaka jest ich populacja i czy jest szansa na spotkanie tygrysa z lwem w środowisku naturalnym?

  1. Owszem żyją. To lwy azjatyckie, czasami zwane perskimi (Panthera leo persica). Jedynym miejscem ich występowania jest Gir Forest National Park and Wildlife Sanctuary w stanie Gudźarat na terenie Indii; w 2010 roku żyło w parku 411 lwów (97 samców, 162 samice i 152 młode). Nie ma tam tygrysów, więc te wielkie koty nie mają szansy się spotkać. Populacja lwów w parku zwiększa się sukcesywnie.

   1. Żałuje że nie stworzyliście osobnego artykułu dla Lwa Azjatyckiego, (Zdaję sobie sprawę że pisanie artykułów na pewno jest czasochłonne). Mimo tego że jest mniejszy a jego populacja niższa to jest równie ciekawy (Jak nie Ciekawszy). Przykładowo widziano Lwa Perskiego pływającego w morzu.
    I tu mam jeszcze 1 pytanie. Czy Lwy Azjatyckie i Afrykańskie mogą się krzyżować? I jeżeli tak to jakie rozmiary osiąga ich potomstwo.

    1. Lwy afrykańskie i azjatyckie mogą się krzyżować. W latach 70. XX wieku podjęto realizację takiego programu, stwarzając 100 hybryd. Większość z lwów zmarła jednak w przeciągu 3 lat. Planowano dokonać introdukcji tych lwów w Azji, niemniej choroby większości osobników doprowadziły do zaniechania programu i krzyżówek, aby nie osłabiać puli genowej lwów azjatyckich. Szacuje się, że ostatnie hybrydy tych lwów znikną koło roku 2020.

     Wielkość hybryd jest podobna do obu gatunków – pomiędzy lwem afrykańskim i azjatyckim nie ma wielkich różnic w wielkości, choć afrykańskie lwy są nieco większe.

     Pamiętajmy, że lwy azjatyckie nie są obecnie szczególnie reprezentatywne dla tego gatunku, pozostało ich bowiem w stanie dzikim nieco ponad 500 osobników (2015 rok), odtworzonych z 411 w 2010 roku. Ich pula genowa nie jest zatem zbyt zróżnicowana.

 2. Witam
  Chcialbym sie zapytac czy lew jest wstanie poradzic na wolnosci jezeli by utraci np.dwa gorne kly ?

  1. Nie – lew nie będzie w stanie przeżyć na wolności bez swego podstawowego oręża. Jako samiec zostanie wypędzony ze stada, a na wolności nie znajdzie miejsca w gronie innych samców. Bez kłów nie upoluje żadnej zwierzyny, gdyż pazury to oręż służąca głównie do przytrzymywania ofiary, kły zaś służą do zadania śmiertelnego ciosu.

  1. Nie ma zgodności odnośnie liczby lwów żyjących w Afryce Zachodniej. To niewielka odizolowana populacją, którą szacuje się na 850-1160 osobników. Największa samodzielna populacja występuje w Burkina Faso i liczy od 100 do 400 lwów. W Waza National Park znajduje się kilkanaście osobników. W 2012 roku w Senegalu było poniżej 50 lwów.

 3. a może lew wcale nie jest królem zwierząt? Mamy taki stereotyp na podstawie bajek i mediów.

  Skuteczność polowania ma niską, samiec generalnie raczej leży i pachnie 🙂
  Aż taki predator z niego nie jest?

  co sądzicie?

  1. Lew tak naprawdę jest świetnym myśliwym, nawet samotny. Poluje na bawoły w przeciwieństwie to tego co jest napisane w artykule jest w stanie poradzić sobie z tym zwierzęciem. Lwy często walczą, tygrysy nie mają takich możliwości. Moim zdaniem gdyby pojedynek mógł odbyć się na wolności lew byłby górą. Myślę że lew zasługuje na tytuł króla zwierząt 🙂

   1. W warunkach dzikich wygra ten który jest …większy i tym samym silniejszy obojętnie lew czy tygrys.A co do łowności wg. przeprowadzonych przez badaczy pomiarów najłowniejszymi dużymi kotami są…Irbis i Puma.Mają najwyższy procent udanych polowań co do swojej wagi(puma średnio poluje na zwierzynę 2,4 razy cięższą od siebie a Irbis 1,4)zaś lwy i lamparty o wadze równej swojej .Co ciekawe lwu wychodzi średnio co 5 polowanie(wg. obserwacji badaczy)a poluje zazwyczaj w grupie. a jeść musi minimum 5kg dziennie na osobnika..więc kto tu jest faktycznie doskonałym myśliwym?U lwów stwierdzono że jadają padlinę(w sytuacjach zwiększonej ilości konkurencji nawet do 50% ich posiłków to padlina) i często podprowadzają upolowaną zwierzynę innym np. lampartowi czy gepardowi…a nawet hienom szakalom czy likaonom..

 4. Wiecie może jakiej długości są lwie kły? Robię prezentację o przystosowaniu drapieżników i nie mogę nigdzie tego znaleźć. Z góry dzięki!

   1. Bardzo dziękuję! Gratuluję strony w weekend zaczynałam robić prezentację i przed 5h wczytywałam się we wszystkie zagadnienia 🙂

 5. Królem zwierząt w rzeczywistości jest lewiatan czyli krokodyl jest to napisane w bibli w hioba 41:1. Jak poszukacie to znajdziecie.

 6. Ciekawy ma racje a pozatym tygrys jest wolniejszy od lwa w programie przyrodniczym powiedzieli że tygrys biega do 65 km/h a lew do 80km/h i to na dłuższych dystansach!

  1. Oj Dawid, jeśli w jakimkolwiek programie przyrodniczym powiedzieliby, że lew biega na dłuższych dystansach z prędkością 80 km/h to powinien być to ostatni program, który na tym kanale oglądałeś, gdyż jest to informacja absolutnie nieprawdziwa. Lew nie jest w stanie nawet zbliżyć się do takiej prędkości na krótkim dystansie.

  1. Jeden osobnik nie jest w stanie – to zbyt duże zwierzęta. Żyrafy potrafią się świetnie bronić nawet przed stadem lwów. Stada lwów próbują atakować czasami dorosłe żyrafy, ale z marnym skutkiem. Żyrafa najłatwiejsza jest do zaatakowania przy wodopoju, wtedy lwy mają największą szansę. Z dorosłym nosorożcem nie mają bladych szans – rozniósłby lwy na strzępy.

 7. Bardzo dziękuję! Szukałam wszędzie informacji na temat lwów a nigdzie nie było to tak opisane i w ogóle. W wikipedii było, ale takie nie potrzebne informacje 🙂

 8. Bardzo dziękuję! Szukałam wszędzie informacji na temat lwów a nigdzie nie było to tak opisane i w ogóle. W wikipedii było, ale takie nie potrzebne informacje 🙂 A tu są ciekawe info

 9. Wlasnie! Tygrys powinen byc krolem zwierzat.Ale pasuje, lew byc krolem zwierzat,bo kto mu wejdzie w droge odrazu zjada.

 10. Ale przecież niektóre gatunki hien również żyją w zhierarchieryzowanych grupach społeczych (matriarchat)… A zarówno Wikipedia, jak również Wasza stronka i inne podaje/powielają, że dotyczy to jedynie kotów-lwów…

  1. Maja, przeczytaj ze zrozumieniem artykuł. Jedynie lwy pośród KOTÓW, tworzą grupy społeczne. Pozostałe KOTY są samotnikami. Na temat hien, wilków, likaonów, małp, waleni i innych zwierząt tworzących grupy społeczne możesz przeczytać w innych artykułach. Wiele ssaków tworzy grupy społeczne, ale wśród kotów tylko lwy.

   1. Nie całkiem tak.Grupy rodzinne (ale nie ściśle zorganizowane stada) tworzą wolno żyjące koty domowe.Jak wiadomo jest tak że kilka (a.kilkanaście) osobników obojga płci zajmuje określony obszar-piwnicę,strych,śmietnik w okół którego wyznacza swoją strefę wpływów.Każdy obcy kot jest atakowany i przeganiany.Badania (np.Rogera Tabora) wykazały że w 80% są to osobniki spokrewnione ze sobą.W takiej grupie można zaobserwować układy hierarchiczne;są osobniki dominujące i podległe.Kotki często wspólnie opiekują się potomstwem.Czasem dochodzi do konfliktów gdy np.niżej postawiony chce pierwszy dobrać się do jedzenia zostawionego przez dokarmiaczy.Koty żyjące w grupie często ocierają się o siebie i razem śpią-w ten sposób wymieniają się swoim zapachem.Identyfikacja zapachowa jest kluczowa dla tożsamości takiej grupy.Jeśli obcy zdoła wytrwać w pobliżu kolonii tak długo aż przesiąknie jej zapachem może zostać zaakceptowany.Kocięta wychowujące się tam od małego są od początku „pozytywnie zweryfikowane” dlatego po dorośnieciu pozostają zazwyczaj na miejscu.Jednak chów wsobny osłabia kondycję populacjii.W ściśle zorganizowanym stadzie dojrzałe osobniki męskie (patriarchat) lub żeńskie (matriarchat) są zawyczaj przepędzane.

  1. Nie dysponujemy tego typu danymi. Lew angolski (P. l. bleyenberghi) należy do jednych z najliczniejszy populacji żyjących na wolności. Według International Species Information System istnieje niewielka, licząca 29 osobników populacja w niewoli. Czystość genetyczna tej populacji nie jest jednak pewna. Z kolei większość lwów występujących w ogrodach zoologicznych to osobniki posiadające geny różnych podgatunków.

 11. Lwy azjatyckie z rezerwatu Gir posiadają wydłużony fałd skórny na podbrzuszu-coś jakby „kil” od łodzi.
  U lwów afrykańskich jest on nieobecny lub też słabo widoczny.

  1. Najlepsze miejsca na spotkanie lwów w Afryce, w kolejności:
   1. Mara-Serengeti
   2. Północna Bostwana
   3. Park Narodowy Krugera
   4. Północna Nomibia
   5. Dolina Luangwa, Zambia
   6. Park Narodowy Hwange, Zimbabwe

 12. Witam. Mam pytanie na temat obecnego podziału lwów na podgatunki. Kiedyś określało się podgatunek na podstawie miejsca pochodzenia: Wschodnio-Afrykański (Massaica), Południowo-Afrykański (Krugeri), Azjatycki (Persica). Obecnie coraz częściej natrafiam na podział, który został utworzony na podstawie badań genetycznych. Zgodnie z tym podziałem Lwy żyjące na Wschodzie i Południu afryki, a także w delcie Okavango to Panthera Leo Melonochaita. Natomiast lwy żyjące w Azji, Zachodzie, Środku i Północy Afryki to Panthera Leo Leo. I tu pojawia się moje pytanie. Który podział jest bardziej adekwatny, i lepiej z niego korzystać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.