29 03 2017


Lew afrykański – król zwierząt

Autor:

|

26 czerwca 2012

|

Edytowany: 24 listopada 2015

|

31 komentarzy

|

Kategoria: Afryka / Azja / Kotowate / Lwy / Ssaki / Zwierzęta

Lew afrykański – król zwierząt

Lew (Panthera leo)

Przydomek „król zwierząt” lew zawdzięcza wyglądowi swojej gęstej, iście królewskiej grzywy. Naturalnym środowiskiem tego drugiego co do wielkości (po tygrysie) kota są suche obszary południowoafrykańskiej sawanny. Lwy można jednak spotkać również w… Indiach.

Występowanie

Choć lew afrykański to nieodłączny symbol Afryki, to należy wiedzieć, że lwy zamieszkiwały kiedyś również Azję, Europę, Amerykę Północną i Południową. Obecnie poza Afryką żyje jedynie lew azjatycki, perski (Panthera leo persica), który występuje w parku narodowym w Gir Forest w stanie Gudźarat, w północno-zachodnich Indiach. Żyje tam ponad 400 lwów (411 osobników, w tym  97 dorosłych samców, 162 dorosłych samic, 75 prawie dorosłych kotów oraz 77 małych lwów – dane z kwietnia 2010 roku).

Grzywa lwa

Zwierzę to jest bez wątpienia najlepiej poznanym dużym drapieżnikiem. Mimo to na temat funkcji lwiej grzywy ciągle krąży wiele hipotez. Najprawdopodobniej służy ona do dawania sygnałów w obrębie stada, może też chronić szyję przed zranieniem podczas walk z innymi zwierzętami.

Grzywa lwa znamionuje często jego pozycję w stadzie.

Grzywa lwa znamionuje jego siłę i zdrowie. Im grzywa jest bujniejsza tym groźniej wygląda lew i ma większe szanse na obronę swego terytorium. Z przeprowadzonych badań wynika, iż wygląd grzywy lwa ma wpływ na wybór samca przez samice (lwice). Grzywa lwa ciemnieje wraz z wiekiem. Pierwotnie lwy najprawdopodobniej nie posiadały grzywy. Grzywa pojawiła się u samców lwów prawdopodobnie w okresie 300 – 200 tys. lat p.n.e.

Lwy mają wyjątkowo masywną budowę ciała, co w połączeniu z dużą sprawnością czyni z nich najdoskonalsze lądowe drapieżniki. Szczęki tych olbrzymich kotów doskonale dostosowane są do chwytania i zabijania zdobyczy, a wyjątkowo duże kły mogą łatwo wbijać się w ciało ofiary. Lwy są bardzo sprytne, więc często żywią się zdobyczą odebraną innym drapieżnikom.

Lwy żyją w grupach rodzinnych

Lwy w przeciwieństwie do innych kotów nie są samotnikami (choć samotniczy tryb życia dotyka często stare lwy wypędzone ze stada przez samca alfa). Lwy żyją stadach zwanych grupami rodzinnymi. Stado takie podlega najsilniejszemu samcowi a występują w nim inne samce, kilka spokrewnionych samic i młode lwy.

Polowanie – lew skuteczny myśliwy

Podczas polowania na duże zwierzęta lwy działają w grupie. Stado może bowiem otaczać ofiarę i ścigać ją, podczas gdy pojedynczy myśliwy ma znacznie mniejsze możliwości. Samotnie polujący lew nie mógłby pokonać np. bawołu.

Lew polujący w stadzie jest bardzo skutecznym myśliwym.

Polowanie odbywa się zwykle nocą. Lwy bezszelestnie podkradają się do ofiary, po czym, gdy są już wystarczająco blisko, w kilku skokach dopadają nieszczęśnika, chwytając go za szyję. W chwilę potem jest już po wszystkim. Podczas dzielenia się zdobyczą obowiązuje ścisła hierarchia. Do jedzenia zabierają się najpierw lwy, potem lwice, a na końcu lwiątka.

Ofiary lwów

Ofiarami lwów padają głównie łatwo ulegające panice zwierzęta kopytne, takie jak antylopy gnu i zebry. Zdarza się, że polują także na dziki, jelenie, bawoły afrykańskie i zwierzęta domowe. Osobniki stare i zniedołężniałe napadają niekiedy na ludzi. Na zdobycz polują głównie samice, samce żywią się zwierzyną upolowaną przez lwice bądź odebraną innym drapieżnikom.

Łatwość hodowli

Z uwagi na łatwość hodowli w niewoli lwy często spotyka się w ogrodach zoologicznych i cyrkach. Czasem nawet konieczne jest ograniczanie ich rozrodu.

Biały lew

Biały lew.

Białe lwy

W oparciu o aktualną wiedzę i przeprowadzone badania określono, iż biały lew, to najczęściej osobnik albinotyczny (lew albinos). Zdarzają się jednak wśród lwów podobnie jak u tygrysów przypadki naturalnego, całkowicie białego ubarwienia. Białe ubarwienie spowodowane jest działaniem tzw. genu recesywnego, który musi występować u obojga rodziców, co zdarza się niemiernie rzadko. Białe ubarwienie z wiekiem ciemnieje, przypominając barwą kość słoniową. Podobnie jak dzieje się to u białych niedźwiedzi, których futro z białego z wiekiem staje się żółte.

Obecnie większość żyjących współcześnie białych lwów urodziła się w wyniku świadomych krzyżówek dokonanych przez człowieka i żyją w niewoli. Ponieważ białe lwy hodowane w ogrodach zoologicznych pochodzą z co najmniej trzech różnych linii genetycznych, pozwala to z optymizmem patrzeć na możliwość odtworzenia większej populacji, tak skutecznie wytrzebionej przez bezmyślnych myśliwych, dla których niezwykłym trofeum było zabicie białego lwa.

Więcej na ten temat w artykule: Białe lwy.

Biały lew

Biały lew, białe lwy / white lion, white lions

Lew – ciekawostki – Czy wiesz, że…

• Lwy doskonale widzą w każdych warunkach. Ich źrenice błyskawicznie dostosowują się do zmiany oświetlenia.
• W epoce lodowcowej gigantycznych rozmiarów lwy żyły w Europie i na Syberii.
• Dorosły lew musi zjeść 5-7 kg mięsa dziennie.
• Lwy jako jedyne z kotów żyją w stadzie.
• Lwy śpią do 12 godzin w ciągu doby choć potrafią nawet i 19 godzin! Aktywne są zatem tylko 5 godzin!
• Lew na krótkim dystansie osiąga prędkość do 60km/h – patrz: Najszybsze zwierzę na świecie.
• Pierwszy udokumentowany przypadek napotkania białego lwa pochodzi z 1928 roku.
• Lwy jako jedyne koty żyją w grupach rodzinnych.

Lew potrafi wspinać się na drzewa.

Lew (Panthera leo)

Wielkość lwa:

 • Długość ciała bez ogona:
  • samiec: 170-250 cm (rekord długości z ogonem – 360 cm)
  • samica: 140-175 cm
 • Długość ogona:
  • samiec: 90-105 cm
  • samica: 70-100 cm
 • Wysokość: do 1,2 m
 • Ciężar:
  • samiec: 150-280 kg, średnio 189,6 kg w Afryce Południowej i 174,9 kg w Afryce Wschodniej (rekord – 313 kg w stanie dzikim i 375 kg w niewoli)
  • samica: 110-185, średnio 126,9 w Afryce Południowej i 119,5 kg w Afryce Wschodniej.
 • Długość kłów: do 7 cm
 • Długość życia: na wolności do 20 lat, w niewoli do 30 lat.

Lew kontra tygrys

Lew jest drugim po tygrysie syberyjskim kotem pod względem wielkości (pomijając hybrydy – lygrys (liger)).  Od lat toczone są spory, który z kotów zwyciężyłby gdyby doszło do ich wzajemnej walki. Ludzie znający te koty doskonale, twierdzą że zwycięski z tej walki wyszedłby tygrys…

Oglądaliśmy kilka filmów, na których zarejestrowane były przypadkowe potyczki tych kotów i w zasadzie były one wyrównane.

Więcej informacji na temat pojedynku lwa z tygrysem znajduje się w artykule: Lew vs tygrys – pojedynek oraz Pojedynki zwierząt.

Lew w kadrze filmowym

Krótki film prezentujący lwy.

 

 

Polecamy:

Największe koty / largest cats

Największe koty / the largest cats

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kozły śnieżne – rogaci władcy gór
Pustułka zwyczajna (Falco tinnunculus)
Żyrafa – najwyższe zwierzę na Ziemi
Niedźwiedź malajski, biruang (Helarctos malayanus).
Szakal (Canis) – dziki pies
Aligator, krokodyl, kajman i gawial
Frynosoma rogata – jaszczurka tryskająca krwią
Ślimaki, brzuchonogi (Gastropoda)
Bielik olbrzymi (Haliaeetus pelagicus)
Krokodyl błotny (Crocodylus palustris)
Jamnik
Iguana – legwan zielony i szlachetny
Nosorożec sumatrzański (Dicerorhinus sumatrensis)
Muł – krzyżówka osła z koniem
Żółw zielony, jadalny (Chelonia mydas)
Krokodyl nilowy (Crocodylus niloticus)
Nebelung – baśniowy kot
Koń Przewalskiego (Equus przewalskii).
Najszybsze ptaki świata – Top 10
Łasica, łaska (Mustela nivalis)
Chihuahua – najmniejsza rasa psa

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(31) Komentarze

 1. Maciej
  17 lutego 2014 at 13:12

  Po co u lwów pojawiła się grzywa i jak się ona pojawiła i co robiły lwy żeby się pojawiła?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   17 lutego 2014 at 15:26

   Istnieją jedynie próby uzasadnienia istnienia lwiej grzywy, o których wspominamy w artykule. Część lwów nie ma grzywy, grzywa jest gęstsza w chłodnym klimacie. Czy grzywa się pojawiła, tak jak sugerujemy w artykule, czy też istniała od początku nie ma pewności. Wniosek o pojawieniu się grzywy najczęściej wyciągany jest bowiem na podstawie rysunków naskalnych, na których polujące lwy nie mają grzywy. Co jeśli jednak te rysunki przedstawiają lwice na polowaniu?

   U samców wykastrowanych grzywa nie pojawia się w ogóle, zależna jest więc od poziomu testosteronu.

 2. Paruz
  2 maja 2014 at 15:49

  Aham… tygrys z wysokością 110cm jest większy od lwa 120cm, wszystko stało się jasne.

  • Ewa
   2 maja 2014 at 15:57

   Tygrysy syberyjskie osiągają w kłębie do 122 cm. Na zdjęciu zaś tygrys ma uniesioną głowę, podczas gdy lew pochyloną. Poza tym kwestia wielkości nie jest jedynie kwestią wysokości, ale również maksymalnej długości oraz osiąganej wagi.

  • Zbigniew
   28 stycznia 2017 at 14:14

   Tygrys jest dłuższy od lwa, natomiast lew (samiec) ma większy łeb. Kły może mieć podobnej wielkości.

 3. Medyk
  21 sierpnia 2014 at 11:20

  Czy lwy występują również w Azji? Jeśli tak to jaka jest ich populacja i czy jest szansa na spotkanie tygrysa z lwem w środowisku naturalnym?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   21 sierpnia 2014 at 14:25

   Owszem żyją. To lwy azjatyckie, czasami zwane perskimi (Panthera leo persica). Jedynym miejscem ich występowania jest Gir Forest National Park and Wildlife Sanctuary w stanie Gudźarat na terenie Indii; w 2010 roku żyło w parku 411 lwów (97 samców, 162 samice i 152 młode). Nie ma tam tygrysów, więc te wielkie koty nie mają szansy się spotkać. Populacja lwów w parku zwiększa się sukcesywnie.

 4. Fanatyk teropodów
  25 grudnia 2014 at 18:06

  Witam
  Chcialbym sie zapytac czy lew jest wstanie poradzic na wolnosci jezeli by utraci np.dwa gorne kly ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   27 grudnia 2014 at 19:09

   Nie – lew nie będzie w stanie przeżyć na wolności bez swego podstawowego oręża. Jako samiec zostanie wypędzony ze stada, a na wolności nie znajdzie miejsca w gronie innych samców. Bez kłów nie upoluje żadnej zwierzyny, gdyż pazury to oręż służąca głównie do przytrzymywania ofiary, kły zaś służą do zadania śmiertelnego ciosu.

 5. Piotr
  18 maja 2015 at 20:29

  Lwy są szybsze od tygrysów ?

 6. ych
  16 sierpnia 2015 at 18:36

  ile osobników żyje w Senegalu i Afryce zachodniej? jaka jest najbardziej wysunięta na północ populacja ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   16 sierpnia 2015 at 23:32

   Nie ma zgodności odnośnie liczby lwów żyjących w Afryce Zachodniej. To niewielka odizolowana populacją, którą szacuje się na 850-1160 osobników. Największa samodzielna populacja występuje w Burkina Faso i liczy od 100 do 400 lwów. W Waza National Park znajduje się kilkanaście osobników. W 2012 roku w Senegalu było poniżej 50 lwów.

 7. lew król zwierząt
  29 sierpnia 2015 at 23:03

  a może lew wcale nie jest królem zwierząt? Mamy taki stereotyp na podstawie bajek i mediów.

  Skuteczność polowania ma niską, samiec generalnie raczej leży i pachnie 🙂
  Aż taki predator z niego nie jest?

  co sądzicie?

  • Michał
   30 sierpnia 2015 at 00:31

   Zerknij do artykułu o pojedynku lwa z tygrysem. Wygląda na to, że to jednak korona króla zwierząt należałaby się tygrysowi. Jeśli jednak chodzi o skuteczność, to i on nie ma jej tak zabójczej jakbyśmy tego oczekiwali.

  • Adam
   18 listopada 2015 at 19:28

   Lew tak naprawdę jest świetnym myśliwym, nawet samotny. Poluje na bawoły w przeciwieństwie to tego co jest napisane w artykule jest w stanie poradzić sobie z tym zwierzęciem. Lwy często walczą, tygrysy nie mają takich możliwości. Moim zdaniem gdyby pojedynek mógł odbyć się na wolności lew byłby górą. Myślę że lew zasługuje na tytuł króla zwierząt 🙂

   • mln
    22 lutego 2016 at 05:10

    W warunkach dzikich wygra ten który jest …większy i tym samym silniejszy obojętnie lew czy tygrys.A co do łowności wg. przeprowadzonych przez badaczy pomiarów najłowniejszymi dużymi kotami są…Irbis i Puma.Mają najwyższy procent udanych polowań co do swojej wagi(puma średnio poluje na zwierzynę 2,4 razy cięższą od siebie a Irbis 1,4)zaś lwy i lamparty o wadze równej swojej .Co ciekawe lwu wychodzi średnio co 5 polowanie(wg. obserwacji badaczy)a poluje zazwyczaj w grupie. a jeść musi minimum 5kg dziennie na osobnika..więc kto tu jest faktycznie doskonałym myśliwym?U lwów stwierdzono że jadają padlinę(w sytuacjach zwiększonej ilości konkurencji nawet do 50% ich posiłków to padlina) i często podprowadzają upolowaną zwierzynę innym np. lampartowi czy gepardowi…a nawet hienom szakalom czy likaonom..

 8. Agata
  24 listopada 2015 at 18:01

  Wiecie może jakiej długości są lwie kły? Robię prezentację o przystosowaniu drapieżników i nie mogę nigdzie tego znaleźć. Z góry dzięki!

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   24 listopada 2015 at 18:11

   Kły lwa mogą osiągać do 7 cm długości.

   • Agata
    24 listopada 2015 at 18:18

    Bardzo dziękuję! Gratuluję strony w weekend zaczynałam robić prezentację i przed 5h wczytywałam się we wszystkie zagadnienia 🙂

 9. Nati
  5 stycznia 2016 at 14:46

  Lwy dostojnie wyglądają z grzywom ale, ja zdecydowanie wole tygrys
  bez urazy

 10. Ciekawy
  20 lutego 2016 at 14:32

  Królem zwierząt w rzeczywistości jest lewiatan czyli krokodyl jest to napisane w bibli w hioba 41:1. Jak poszukacie to znajdziecie.

  • Henryk
   13 stycznia 2017 at 15:01

   Właśnie o tym przeczytałam w Biblii! Królem zwierząt Bóg nazywa naszego dinozaura.

   • Viki
    13 stycznia 2017 at 15:49

    Jakiego dinozaura?

 11. Dawid
  20 lutego 2016 at 14:38

  Ciekawy ma racje a pozatym tygrys jest wolniejszy od lwa w programie przyrodniczym powiedzieli że tygrys biega do 65 km/h a lew do 80km/h i to na dłuższych dystansach!

  • Robert
   20 lutego 2016 at 14:55

   Oj Dawid, jeśli w jakimkolwiek programie przyrodniczym powiedzieliby, że lew biega na dłuższych dystansach z prędkością 80 km/h to powinien być to ostatni program, który na tym kanale oglądałeś, gdyż jest to informacja absolutnie nieprawdziwa. Lew nie jest w stanie nawet zbliżyć się do takiej prędkości na krótkim dystansie.

 12. Chinol aka 47
  23 października 2016 at 18:04

  Czy lwy mogły by upolować nosorożca? Żyrafe i inne takie duże zwierzęta?

  • Max
   23 października 2016 at 20:10

   Jeden osobnik nie jest w stanie – to zbyt duże zwierzęta. Żyrafy potrafią się świetnie bronić nawet przed stadem lwów. Stada lwów próbują atakować czasami dorosłe żyrafy, ale z marnym skutkiem. Żyrafa najłatwiejsza jest do zaatakowania przy wodopoju, wtedy lwy mają największą szansę. Z dorosłym nosorożcem nie mają bladych szans – rozniósłby lwy na strzępy.

 13. Kasza Manna
  14 listopada 2016 at 18:39

  Bardzo dziękuję! Szukałam wszędzie informacji na temat lwów a nigdzie nie było to tak opisane i w ogóle. W wikipedii było, ale takie nie potrzebne informacje 🙂

 14. Kasza Manna
  14 listopada 2016 at 18:40

  Bardzo dziękuję! Szukałam wszędzie informacji na temat lwów a nigdzie nie było to tak opisane i w ogóle. W wikipedii było, ale takie nie potrzebne informacje 🙂 A tu są ciekawe info

 15. Arwena
  31 grudnia 2016 at 16:24

  Wlasnie! Tygrys powinen byc krolem zwierzat.Ale pasuje, lew byc krolem zwierzat,bo kto mu wejdzie w droge odrazu zjada.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl