14 03 2015


Niedźwiedź grizzly – niedźwiedź szary.

Autor:

|

26 maja 2013

|

Edytowany: 12 września 2014

|

0 komentarzy

|

Kategoria: Ameryka Pn / Niedźwiedzie / Ssaki / Zwierzęta

Niedźwiedź grizzly – niedźwiedź szary.


Niedźwiedź grizzly, grizli, szary (Ursus arctos horribilis).

Kubuś Puchatek był uroczym misiem o małym rozumku, Miś Uszatek zawsze wspomagał dobrą radą i pilnował, aby jego przyjaciele podejmowali dobre decyzje. Obie postacie były pluszakami, ale stylizowanymi na niedźwiedzia. Kochane „misie” w realnym świecie wcale nie są kochane, ale są równie interesujące i o wiele piękniejsze, aniżeli ich animowane odpowiedniki.

Klasyfikacja.

 • Gromada: ssaki
 • Podgromada: ssaki żyworodne
 • Rząd: drapieżne
 • Rodzina: niedźwiedziowate
 • Rodzaj: Ursus
 • Gatunek: niedźwiedź brunatny
 • Podgatunek: grizzly/grizli/niedźwiedź szary

Grizli, grizzly, niedźwiedź szary (Ursus arctos horribilis).

Występowanie.

Ten rzadki podgatunek niedźwiedzia brunatnego występuje wyłącznie w Ameryce Północnej: w Kanadzie, na Alasce, a także w rezerwatach w stanach:

 • Montana.
 • Idaho.
 • Wyoming.
 • Washington.

Największa populacja przebywa w Parku Narodowym Yellowstone. Najczęściej spotykany na obszarach bogatych w zbiorniki wodne, strumienie, rzeki oraz na terenach nadmorskich i nad stawami w okresie tarła łososi.

Grizzly, to zdecydowanie nie jest pluszowy miś…

Wygląd, dieta i polowanie.

Swą nazwę niedźwiedź zyskał dzięki kolorowi sierści. W języku angielskim grizzle oznacza „szary”. Sierść grizzly może przechodzić z jasnego do prawie całkowicie czarnego, jednak futro jest zazwyczaj brązowe z popielatymi (szarymi) końcówkami. Na grzbiecie wyrasta charakterystyczny „garb” – część ciała, dzięki której łatwo odróżnić grizzly od niedźwiedzia czarnego/baribala (Ursus americanus) pozbawionego tego atrybutu.

Masywne, szerokie łapy wyposażone są w pazury, służące do obrony i łowienia ryb. Wystarczy jedno uderzenie, aby grizzly zabił zwierzę tych samych gabarytów.

Wystarczy jedno uderzenie, aby grizzly zabił zwierzę tych samych gabarytów…

Choć uważany za bestię, chętnie spożywa owoce i inne rośliny. Jest przeważnie mięsożerny, ale gdy wymaga tego sytuacja, staje się wszystkożercą. To możliwe dzięki specyficznej budowie szczęki. Jada orzechy, korzonki, glony, padlinę, gryzonie, i ryby. Ma świetny węch, potrafi wyczuć padlinę z odległości 28 km. Umie zapolować na większe zwierzę, np. na karibu (Rangifer tarandus), ale robi to tylko wtedy, gdy ma do czynienia ze słabym, młodym, albo rannym osobnikiem. Jedno karibu wystarczy samicy z małymi niedźwiadkami na 4 – 5 dni. Aby nikt nie skradł im pożywienia, matka chowa padlinę. Poluje również np. na młode łosie.

Grizzly kodiak (Ursus arctos middendorffi) jest większy od grizzly, ale jest lepszym niż on pływakiem.

Najlepszym czasem dla grizzly jest okres, gdy łososie płyną pod prąd rzek do swych miejsc tarła. Każdy niedźwiedź opracowuje własny „styl łowiecki”. Z reguły siada w wodzie nieopodal brzegu i cyklicznie wyrzuca łapą rybę na brzeg. Może również usiąść na skale pośrodku rzeki i czekać na przepływającą ofiarę. Nierzadko w jednym miejscu połowu spotyka się kilka niedźwiedzi.

Grizzly rzadko toczą ze sobą potyczki.

Osobowość, tryb życia.

Bez wątpienia grizzly w swym naturalnym środowisku jest dominatorem, nie ma bowiem w przyrodzie wrogów. Nie zamieszkuje stałego terytorium, stara się nie wchodzić w drogę innym osobnikom swego gatunku i rzadko popada w konflikty z innymi zwierzętami. Do walk dochodzi najczęściej w okresie godów, obrony pożywienia przed wilkami, albo podczas obrony młodych i zwycięzca z reguły jest tylko jeden…

Należy pamiętać, że grizzly pomimo swoich gabarytów jest bardzo szybkim drapieżnikiem. Nie sposób przed nim uciec. Grizzly osiąga bowiem prędkość 50 km/h. Nawet Usain Bolt nie zdołałby mu umknąć…

Wiosną i latem grizzly poszukuje pożywienia i snu. Gdy nadchodzi jesień, jego apetyt automatycznie wzrasta, aby wytworzyć dostateczne zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. Grizzly nie przesypia jednak całej zimy, ponieważ zapada w tzw. półsen, w czasie którego temperatura ciała jest nieznacznie obniżona. W bardziej słoneczne dni budzi się, aby poszukać więcej pożywienia. Niektóre osobniki preferują „wprowadzenie się” do gotowych kryjówek (skalne szczeliny, jaskinie), bardziej ambitne niedźwiedzie samodzielnie wygrzebują nową gawrę w ziemi.

Po śnie zimowym pierwsze wychodzą bezdzietne samice oraz samce. Po przebudzeniu wszystko znów zaczyna „kręcić się” wokół jedzenia.

Samice grizli rodzą przeważnie 2 młode w jednym miocie, a matka opiekuje się nimi przez okres 2 lat.

Rozmnażanie.

Niedźwiedzie grizzly mają jeden z najniższych współczynników rozrodu spośród wszystkich ssaków lądowych Ameryki Północnej. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. późny wiek osiągnięcia dojrzałości płciowej (ok. 5 rok życia). Inną przyczyną jest fakt, że po zapłodnieniu odbywającym się w lecie (czerwiec) organizm samicy opóźnia zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy aż do momentu zapadnięcia w sen zimowy, podczas którego może dojść do poronienia, jeśli samica nie zdobędzie odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Samice rodzą przeważnie 2 młode w jednym miocie, a matka opiekuje się nimi przez ok. 2 lata. W tym okresie nie będzie kopulować z samcami. Młode po osiągnięciu odpowiedniego wieku opuszczają matkę, ale przed osiągnięciem samodzielności mogą zostać zabite przez dorosłego, samotnego samca grizzly, co spowoduje, że samica nie będzie rodzić przez kolejne 3 lata, a nawet dłużej.

Niedźwiedź grizli w trakcie polowania na łososie w Parku Yellowstone.

Samce grizzly posiadają ogromne terytoria, dochodzące do 4 000 km2, co również utrudnia kojarzenie się par ze względu na niską gęstość zasiedlenia niedźwiedzi, a to bezpośrednio powoduje problemy z odnalezieniem zapachu samicy gotowej do rozrodu.

Kiedy jednak samiec i samica spotkają się, dochodzi do zalotów. Samiec, chcąc zdobyć samicę, wydaje ciche pomruki, dotykając delikatnie nosem jej karku i tylnej części ciała. Ciąża trwa 180 – 250 dni, poród odbywa się w zimie, w gawrze. Młode rodzą się ślepe, bezzębne i prawie gołe. Jeden maluch ma ok. 20 cm długości i waży zaledwie 450 – 700 g. Przez pierwsze miesiące przebywa w gawrze, pijąc mleko matki i ogrzewając się jej ciałem. Wraz z nadejściem kwietnia – maja pod nadzorem matki niedźwiadki opuszczają schronienie. Samica przynosi im pożywienie i uczy, jak je zdobyć. Często jednak młode zostają zabijane przez stare, samotne samce.

Młode grizzly potrafią świetnie wspinać się na drzewa.

Szczegółowe dane/wymiary.

Niedźwiedź grizzly/niedźwiedź szary (Ursus arctos horribilis).

 • Długość/Wysokość: do 2 m (rekord 3 m)
 • Wysokość w kłębie: 102 cm (rekord 150 cm)
 • Długość stępu: do 28 cm
 • Waga: samice: od 130 – 200 kg; samce: 180 – 360 (rekord 680 kg)
 • Długość życia: 20 – 25 lat
 • Grizzly tuż po urodzeniu waży nie więcej niż 0,5 kg
 • Grizzly przygotowując się do zimy (do okresu snu zimowego – hibernacji) może przybrać na wadze do 180 kg!

W kontekście wielkości niedźwiedzi grizzly jest szereg analiz, które wskazują, że samice grizzly znad rzeki Yukon ważą średnio 100 kg; grizzly z głębi kontynentu amerykańskiego ważą średnio 270kg (samice 136 kg), grizzly zamieszkujące wybrzeża ważą 408 kg (samice 227 kg).

Zróżnicowane umaszczenie niedźwiedzi grizzly.

Niedźwiedź grizzly – ciekawostki.

 • W trakcie przygotowań do snu zimowego niedźwiedź grizzly może zyskać dodatkowo 180 kg.
 • Zanim niedźwiedź wejdzie po raz pierwszy do swej gawry czeka, aż spadnie więcej śniegu, aby inne zwierzęta nie znalazły jego kryjówki.
 • Młode po urodzeniu mierzą 1/10 długości ciała swojej matki.
 • Niedźwiedź grizzly został uznany za gatunek zagrożony wyginięciem w Stanach Zjednoczonych i w części Kanady.
 • Oszacowano, że w Kanadzie i na Alasce żyje ok. 5000 niedźwiedzi grizzly, w USA poniżej 300. Dla porównania – na początku wieku XX w Ameryce Północnej żyło 80 – 100 000 tych ogromnych zwierząt.
 • W przeszłości niedźwiedź szary zamieszkiwał całą Amerykę Północną, aż po Meksyk, ale w skutek polowań i niszczenia środowiska zniknął z większości pierwotnego obszaru.
 • Mimo dużego ciężaru i wyglądu bestii, grizzly potrafi przebiec 50 – 100 m z prędkością galopującego konia.
 • Grizzly Bear to również nazwa brooklińskiego zespołu muzycznego, tworzącego indie rock i folk rock.
 • Niedźwiedź szary jest objęty ochroną od 1975 roku.
 • W latach 1977-78 nakręcony został serial „Niedźwiedź pana Adamsa” (oryg. The Life and Times of Grizzly Adams).

Kurcze, ale wstyd ;)

Polecamy:

DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kot kartuski, Chartreux
Ibis szkarłatny (Eudocimus ruber)
Purussaurus – kajman wielkości autobusu
Największe żółwie świata – Top 10
Kot japoński bobtail – symbol szczęścia
Największe krokodyle – Top 10
Kobra czarnoszyja, plująca (Naja nigricollis)
Najcięższe zwierzęta lądowe – Top 20
Munchkin – kot z krótkimi nogami
Megaterium (Megatherium) – leniwiec wielkości słonia
Tamandua i tamandua meksykańska – mrówkojady nadrzewne
Wrona siwa (Corvus cornix)
Najbardziej niebezpieczne węże świata
Platybelodon – słoń bez trąby
Kobra indyjska, okularnik indyjski (Naja naja)
Najcięższe ptaki – Top 10
Najwyżej latające ptaki – Top10
Fregaty (Fregatidae) – ptaki oceaniczne
Jadowite ssaki
Muszka owocowa (Drosophila melanogaster)
Jeżowce (Echinoidea)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zonka.pl - Strefa dla dziewczyn