Tygrys syberyjski / tygrys amurski (Panthera tigris altaica)
Podobno piękno jest względne. Jak jednak odnieść to stwierdzenie do króla azjatyckich lasów, który swym majestatycznym wyglądem przyćmiewa inne dzikie koty?
Klasyfikacja
- Gromada: ssaki
- Rząd: drapieżne
- Rodzina: kotowate
- Rodzaj: Panthera
- Gatunek: tygrys
- Podgatunek: tygrys syberyjski
Występowanie i siedliska
Zasięg tego rzadkiego podgatunku tygrysa rozciąga się na tereny gór fałdowych Sichote-Aliń w Kraju Nadmorskim – południowo-wschodniej jednostce administracyjnej Federacji Rosyjskiej w Dalekowschodnim Okręgu Federalnym. Przebywa głównie w lasach borealnych wschodniej Rosji, ale niewielkie populacje można znaleźć w Chinach i Korei Północnej.
Choć klimat, w którym przebywa jest znacznie ostrzejszy od siedlisk innych podgatunków, ma on swoje zalety. Północne lasy iglaste, liściaste i mieszane oferują bowiem bezludne lub słabo zaludnione obszary i stabilny ekosystem. Rozległe formacje leśne pozwalają mu na dłuższe wędrówki (przemysł drzewny Rosji nie jest tak ekspansywny w porównaniu do innych krajów).
Charakterystyka
Wygląd
Tygrys syberyjski słynie z pięknego, czerwonawo-brązowego lub rdzawo-żółtego futra pokrytego licznymi, wąskimi, poprzecznymi pasami w kolorze czerni lub ciemnego brązu. Długość ciała waha się między 150, a 208 cm, wysokość w kłębie mieści się w przedziale 90 – 106 cm, a masa ciała „dobija” do 200 – 300 kg.
Sylwetka jest majestatyczna i mocna, choć wsparta na stosunkowo krótkich, ale silnych kończynach, zakończona długim ogonem.
Futro
Odcień futra jest często nieco wyblakły, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy szata zmienia się na gęstszą; jej barwa jest zdeterminowana jednak najbardziej przez region występowania. Zwierzę może pochwalić się pięknym futrem, ale w porównaniu do innych kotowatych byłego Związku Radzieckiego nie jest aż tak grube. Zaobserwowano, że osobniki z populacji zachodnich były jaśniejsze i bardziej jednolite od osobników z Dalekiego Wschodu.
W zimie sierść przybiera na gęstości, latem – na grubości. W najzimniejszych miesiącach futro staje się dłuższe, bardziej miękkie i jedwabiście gładkie. Zimową porą kot jest bardziej kudłaty, a sierść na głowie porasta nawet uszy, podobnie wyglądają włosy z tyłu głowy i wokół szyi tworzące kołnierz, co jest znakiem rozpoznawczym tego podgatunku. Latem futro nasyca się barwami rdzy i pomarańczy, a pręgi są wyraźniejsze.
Dieta i sposób polowania
Potrafi powalić niedźwiedzia himalajskiego (Ursus thibetanus) i niedźwiedzia brunatnego (Ursus arctos), jeśli populacja zwierząt kopytnych spadnie. W takiej sytuacji częściej jednak atakuje niedźwiedzie brunatne w pobliżu ich zimowisk. Tygrys poluje na nie chętniej, ponieważ nie potrafią wspinać się na drzewa, w przeciwieństwie do niedźwiedzi himalajskich, ponadto preferują bardziej otwarte przestrzenie, na których łatwiej je schwytać.
Na zwierzęta duże i niebezpieczne poluje z zaskoczenia – staje na wysokiej skale lub zasadza się na drzewie. Kiedy ofiara podejdzie, zeskakuje na nią wbijając pazury w gardło, a zęby w kark unieruchamiając ją, następnie przecina rdzeń kręgowy i gruchocze kręgosłup.
Po zabiciu niedźwiedzia drapieżnik zaczyna ucztę od grubej warstwy tłuszczu podskórnego znajdującego się na grzbiecie, górnych partiach nóg i w pachwinach.
Jak widać, choć tygrys może bardzo efektywnie polować na niedźwiedzie, istnieją jednak doniesienia o śmierci tygrysa z „ręki” niedźwiedzia, który w ten sposób broni się przed atakującym tygrysem.
Obserwatorzy zwierząt tajgi zauważyli niejednokrotnie, że niedźwiedź widzący tropy tygrysa zmieniał trasę podróży.
Dzięki ubarwieniu, tygrysowi bardzo łatwo przychodzi ukrycie się wśród traw i drzew. Jeśli w danym ekosystemie panuje harmonia, tygrys syberyjski chętnie poluje na łosie i dziki.
Tygrys syberyjski a wilk
Tygrys syberyjski obniża populację wilka szarego (Canis lupus), do tego stopnia, że w niektórych miejscach istnieje ryzyko całkowitego jego wyginięcia. Problemem jest bowiem wspólna nisza ekologiczna, przez co gatunki zwalczają się – interakcje między tymi zwierzętami dobrze obserwowano do początków XX wieku w Sichote-Aliń, gdzie liczba wilków zawsze była nikła.
Wraz ze zmniejszaniem populacji tygrysa syberyjskiego wzrasta populacja wilka szarego, dowodem na tę tezę są słowa mieszkańców regionu, którzy twierdzą, że w Sichote-Aliń nigdy wcześniej nie widziano wilków; wszystko zmieniło się w latach ’30-tych XX wieku, kiedy tygrys syberyjski stał się obiektem polowań i jego obszary zostały zajęte przez kolonizację tych terenów w końcu XIX i na początku XX wieku.
Konfrontacja tygrysa z wilkiem może skończyć się śmiercią jednego z przeciwników, ponieważ obaj mają wystarczająco dużo siły i umiejętności, aby zabić rywala. Oczywiście w przypadku wilków dotyczy to watahy, pojedynczy wilk nie jest w stanie sprostać w takiej walce królowi Syberii.
Warto wspomnieć, że tygrys nie ma w zwyczaju polować na wilki, choć istnieją 4 doniesienia o zabiciu Canis lupus bez zamiaru zjedzenia go.
Usposobienie i stosunek do człowieka
Tygrys syberyjski żyje samotnie i prowadzi nocny tryb życia. Należy do zwierząt terytorialnych, które potrafi być agresywne przy spotkaniu z intruzem wkraczającym na jego teren zaznaczony śladami zapachowymi. Mimo nieprzychylnej reputacji nie atakuje ludzi, a wręcz ich unika, chyba, że jest bardzo chory lub głodny i nie potrafi polować na „standardową” zdobycz. Bardziej można się obawiać tygrysa bengalskiego (Panthera tigris tigris), choć tygrys syberyjski jest większy.
W przeszłości tygrys syberyjski również był uważany za nieśmiałego i niegroźnego względem ludzi pod warunkiem, że nie został sprowokowany, choć zdarzyło się, że zwierzę zabiło kobietę zbierającą drewno na opał i bezbronnego oficera wojska, kiedy przechodził przez pole trzcinowe. Dodać do tego musimy najnowszy przypadek sprzed kilku dni, kiedy tygrys amurski zabił pracownika ogrodu zoologicznego w Niemczech.
Kilka razy zarejestrowano również ataki na pasterzy pracujących nad rzeką Ili oraz na dzieci. Nazywanie go jednak „ludojadem” byłoby bardzo krzywdzące.
Rozmnażanie
Płodność tygrysa syberyjskiego trwa przez cały rok. Samica sygnalizuje gotowość do kopulacji poprzez pozostawianie zapachu moczu i śladów pazurów na pniach drzew. Samica spędza z samcem do tygodnia, ruja trwa ok. 3 dni. Ciąża trwa 3 – 3,5 miesiąca a w miocie pojawiają się zwykle 2 – 4 młode, czasem 6.
Potomstwo rodzi się ślepe w osłoniętym legowisku. Kiedy matka jest głodna, zostawia kocięta same i wyrusza na polowanie. Tygryski są zależne od matki do ok. 18 miesiąca życia, po tym czasie są w stanie same polować, opuszczają matkę po przekroczeniu 2 – 3 roku życia.
Młode samice zostają dłużej z matką niż samce i zajmują terytoria ulokowane blisko rodzinnego terenu. Młodociane samce opuszczają rodzinę, podróżują samotnie i zapuszczają się na dalekie odległości, co czyni je łatwym łupem dla kłusowników i dorosłych tygrysów.
Tygrys syberyjski vs tygrys bengalski
To temat z gatunku ciekawostek, lecz z pewnością zainteresuje wiele osób.
O tygrysie bengalskim można powiedzieć w skrócie, że ma wredny charakter. Odczuwa nieprzemożną potrzebę konfrontacji i wielokrotnie obserwowano w ogrodach zoologicznych jak doprowadzał do walki z lwami czy z tygrysem syberyjskim (amurskim).
Tygrysy syberyjski, choć ma zdecydowanie spokojniejszy charakter i sam nie prowokuje takich starć, to takie potyczki zawsze wygrywa. Decyduje o tym jego wielkość, masa i zasięg ramion. Jest największym kotem i nie ma sobie równych wśród kotowatych.
Może walka pomiędzy tymi tygrysami nie przypomina pojedynku Adamka z Kliczką, ale efekt jest z grubsza podobny 🙂
Tak naprawdę to tygrysowi syberyjskiemu należałoby przyznać dostojny tytuł króla zwierząt. Lew bowiem w takiej walce ulegnie.
Lew vs tygrys
Czytelnikom szerzej zainteresowanym tematem, polecamy artykuł dokonujący analizy pojedynku lwa z tygrysem: Lew kontra tygrys – pojedynek.
Szczegółowe dane i wymiary
Tygrys syberyjski / Tygrys amurski (Panthera tigris altaica)
- Długość z ogonem: 150 – 330 cm (samice do 270 cm)
- Rekord: 348 cm na wolności i 390 cm w niewoli – samiec „Jaipur” (1999 rok)
- Jaipur długość bez ogona – 332,7 cm
- Długość ogona: 90 – 100 cm
- Wysokość w kłębie: 90 – 110 cm
- Masa: 200 – 318 kg – rekord 384 kg w stanie dzikim i 465 kg w niewoli – samiec „Jaipur” (1999 rok)
- Długość życia: ok. 15 lat
Rekordy podane dla tygrysów na wolności nie mają potwierdzonego źródła.
Tygrys syberyjski / Tygrys amurski – ciekawostki
- Tygrys syberyjski jest największym współcześnie żyjącym przedstawicielem kotowatych i jednym z największych kotowatych jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi.
- Jest zazwyczaj o 5 – 10 cm wyższy od tygrysa bengalskiego.
- Pasy na futrze są unikalne dla każdego osobnika, pełnią podobną rolę co odciski palców u człowieka.
- Niedźwiedzie stanowią 5 – 8% całkowitej diety tygrysa syberyjskiego.
- Głodny tygrys może zjeść w jedną noc ok. 27 kg mięsa, ale zazwyczaj jada mniej, bo ok. 9 kg.
- Wizerunek złotego tygrysa syberyjskiego znajduje się na herbie i fladze Kraju Nadmorskiego – symbolizuje dostatek i zwraca uwagę na ogromną różnorodność fauny i flory tego regionu.
- Tygrys to również symbol rozwoju; otwarta paszcza drapieżnika daje do zrozumienia, że jest gotów odeprzeć wszelki atak strzegąc wschodnich granic Rosji. Uniesiony ogon na herbie i fladze symbolizuje odwagę zwierzęcia.
- Tygrys syberyjski jest narażony na wyginięcie mimo wielu akcji mających na celu jego ochronę. Zwierzę pada ofiarą kłusowników pragnących jego futra. Nie bez winy są także lekarze trudniący się tradycyjną chińską medycyną.
- 5 listopada 2017 roku 15-letni tygrys syberyjski o imieniu tajfun, z ogrodu zoologicznego w Kaliningradzie, zaatakował opiekunkę, która przyszła go nakarmić. Kobietę uratowali zwiedzający, odwracając uwagę wielkiego kota, dzięki czemu udało jej się uciec. Opiekunka trafiła do szpitala. Nie wiadomo dlaczego tygrys był na wybiegu, podczas dostarczania pożywienia.
- Największy zbadany okaz tygrysa syberyjskiego ważył 465 kg.
Jeśli tu piszecie że tygrys potrafi powalić niedźwiedzia brunatnego to chyba jest nie do pokonania. Jedynym konkurentem wg mnie może być krokodyl.
Krokodyl nie stanowi dla tygrysa większego problemu. Jedyną bronią krokodyla jest paszcza. Tygrys bez większego trudu wskakuje na grzbiet krokodyla i krokodyl wówczas staje się bezradny.
Należy pamiętać, że siła szczęk krokodyla jest wielka przy zamknięciu. W trakcie rozwierania, siła jest niewielka. Człowiek otaczając ramionami paszczę krokodyla jest w stanie go unieruchomić.
Oczywiście nie bierzemy tu pod uwagę jakiegoś ekstremalnie dużego krokodyla różańcowego. Z takim przeciwnikiem tygrys raczej by nie zadzierał.
Odsyłamy do artykułu na temat tygrysa bengalskiego, który opublikujemy wkrótce. Pojawi się w nim wątek dwóch tygrysów bengalskich, które zabiły dorosłego słonia indyjskiego. Niedźwiedź brunatny woli więc unikać spotkania z tym wielkim kotem.
Najprawdopodobniej największe osobniki grizzly czy niedźwiedzia białego (niestety to inny kontynent) pokonałyby tygrysa.
Mam pytanie co by było gdyby tygrys zaatakował niedźwiedzia załóżmy grizli z zaskoczenia jakby Wyglądała taka walka czy zdołałby go wtedy powalić jakbym mógł go zabić
* jakby mugł go zabić
Moim zdaniem tak
Idzie matka z młodymi tygrys zaczyna się za skałą powoli śledzi niedzwiedzicę przepływają przez mały potok tygrys rzuca się matkę tygrys ma przewagę bo jest w wodzie niedźwiedź wychodzi tygrys ponownie atakuje i odchodzi tylko na chwilę zaraz znowu atakuje niedźwiedzia to zobaczyła i poszarpala tygrysa
Tygrys zdołał jednak się obronić i pazurami i pyskue zabija niedźwiedzia
Wiesz, tygrys aż tak wielkich niedźwiedzi jak grizli nie atakuje. Nie wiem, czy w ogóle zdobyłby się na atak. Gdyby jednak doszło do walki, to grizli jest bardzo silnym przeciwnikiem. Szczerze mówiąc powątpiewam, czy tygrys wyszedłby z takiej walki zwycięsko.
Myślę że gdyby tygrys zaatakował niedźwiedzia grizli z zaskoczenia to byłby w stanie go powalić
czlowiek obezwladni krokodyla otaczając mu paszcze ramionami, ale pod warunkiem, ze ten krokodyl nie bedzie sie ruszal, to jeden wielki mięsień i jesli by chcial to latwo zrzuci z siebie czlowieka i wtedy go dziabnie
Widziałem film w internecie gdzie 2 tygrysy bengalskie nie mogły dać rady niewielkiemu niedźwiedziowi himalajskiemu . ,,Postawił drabinę,, , Łapy z potężnymi pazurami wyciągnął do przodu. I tygrysy po kilku minutach odpuściły. Jim Corbett w swoich książkach opisywał ,że był świadkiem sytuacji gdzie niedźwiedź himalajski potrafił tygrysowi odebrać upolowaną przez niego zdobycz. Pisanie ,że tygrys syberyjski dałby radę zabić np. przeciętnego ważącego ok pół tony samca niedźwiedzia brunatnego to nieporozumienie. Owszem tygrys może zabić młodego niedźwiadka brunatnego czy wycieńczoną porodem samicę zaraz po opuszczeniu gawry po zimie ale to nie oznacza ,że jest potężniejszym drapieżnikiem od Niedźwiedzia Brunatnego.
A czy Jaipur jeszcze żyje? Proszę o szybką odpowiedź.
Nie, Jaipur już od dawna jest w krainie „wiecznych łowów” 🙂 Urodził się bowiem w latach 70-tych XX wieku.
czy tygrysy polują na ptaki?
Tygrysy nie polują na ptaki.
Szanowna redakcjo Skoro zwykły tygrys mierzył do 110 cm wysokości to ile mierzył jaipur i o ile % samica jest niższa od samca?
Pytałeś już o to po artykułem: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/ludojady-tygrysy-z-chowgarh/ i tam tez znajdziesz nasza odpowiedź na swoje pytanie.
Mam pytanie.Co trzeba zrobić żeby powstał 500 kilogramowy tygrys?Na pewno dużo jedzenia ale czy coś jest jeszcze?Proszę o szybką odpowiedź
500 kilogramowy tygrys to osobnik chorobliwie otyły. Tak jak człowiek – można by zadać pytanie, co trzeba zrobić aby powstał 500 kg człowiek? Dużo jedzenia, brak ruchu i gotowe. Mogą się na to oczywiście nałożyć zaburzenia hormonalne, które u niektórych osobników występują. Sterylizacja wg niektórych badań wpływa na większe odkładanie tkanki tłuszczowej.
W przypadku tygrysa to łatwość dostępu do pożywienia i brak ruchu (ogród zoologiczny). Nie należy jednak do tego doprowadzać – naturalna waga tygrysa syberyjskiego zazwyczaj nie przekracza 300 kg.
W ogrodach zoologicznych wiele zwierząt ze względu na łatwo dostępne pożywienie i brak ruchu osiąga większe rozmiary (zwłaszcza wagę) niż w naturze. Pisaliśmy o tym kilkakrotnie – np. goryle, harpie czy małpożery.
Rozumiemy, że zapewne w podtekście chodziło o ogromnego, wspaniale umięśnionego tygrysa, a nie otłuszczonego osobnika, który waży 500 kg? Jeśli tak, to jedynie inżynieria genetyczna mogłaby „stworzyć” takiego tygrysa. Byłby to jednak z pewnością inny gatunek.
Nawet tygrys szablozębny smilodon populator nie ważył więcej niż 400 kg, więc natura uznała, że koty większe być nie powinny 🙂
Nie ma bowiem tak dużych ofiar, na które mogłyby polować – no chyba, że na słonie 😉
najcięższy człowiek na ziemi ważył o 57 kg więcej
Czy ekolog badający tygrysa syberyjskiego mógł by przetrwać na syberi w jego środowisku
Bartku, ludzie odpowiednio wyposażeni są w stanie przetrwać w bardziej ekstremalnych warunkach niż Syberia – np. w Himalajach.
ale syberia to najźimniejszy kraj świata chyba źimniejsza od himalajów
Bartek, musisz sprecyzować w czym rzecz. Syberia zimą i Himalaje to nie są krainy, w których człowiek może żyć bez odpowiedniego wyposażenia. Odpowiednio przygotowany i wyposażony może żyć nawet na Antarktydzie, są tam bowiem stacje badawcze.
jaki jest najbardziej interesujący gatunek tygrysa ?
Bartku, wszystkie podgatunki tygrysa (Panthera tigris) są niezwykle interesujące i bardzo podobne do siebie w kontekście zachowań. Wszystkie tygrysy to jeden gatunek – istnieją jedynie ich podgatunki, stąd niewielkie różnice pomiędzy nimi.
Szukając jednak odpowiedzi na Twoje pytanie – może warto przyjrzeć się wymarłemu tygrysowi szablozębnemu.
a jaki według ciebie jest taki interesujący
Tygrys Syberyjski, bo jest największy. Z kolei bengalski jest najbardziej wojowniczy ze wszystkich.
dzięki bardzo dużo mi pomogłeś
czy w najbliższym czasie będzie artykuł o panterze perskiej i lamparcie amurskim
Zastanawiamy się nad rozbudowaniem artykułu na temat lampartów. Lampart amurski (Panthera pardus orientalis) i perski (Panthera pardus saxicolor), to podgatunki lamparta (Panthera pardus) i niewiele się różnią między sobą – główne różnice to terytorium występowania, zatem tworzenie oddzielnego artykułu dla każdego z tych kotów, nie do końca ma sens, bo powielalibyśmy informacje. Część podgatunków lampartów różni się w tak niewielkim stopniu, że często kwestionowany jest sens takiego podziału.
to lepiej będzie chyba stworzyć artykuł o lamparcie amurskim
Dlaczego o amurskim? Lampart perski jest np. największym podgatunkiem lamparta, a amurski niczym szczególnym się nie wyróżnia 🙂
ponieważ ja bardzo interesuje się lampartem amurski i bardzo chciałbym wiedzieć o nim dużo
chciałbym też zobaczyć go w jego naturalnym środowisku
Interesująca może być dla Ciebie obserwacja tych pięknych kotów online. Zoo w Tallinie uruchomiło 3 kamery, które umożliwiają oglądanie życia tych kotów: http://www.interactivezoo.eu/?id=14
Witam. Chciałbym się dowiedzieć co nieco o białych tygrysach syberyjskich. Mógłbym prosić o autora( który jak widac ma bardzo dużą wiedzę) o jakiś komentarz co do tej ?odmiany? Proszę o szybką odpowiedź.
Michale, istnienie białych tygrysów syberyjskich nie zostało naukowo udokumentowane, pomimo okazjonalnych niepotwierdzonych doniesień na temat obserwacji białych tygrysów w regionach, w których występują one w stanie dzikim. Być może, wynika to z faktu, iż biała mutacja nie istnieje w populacji dzikiego tygrysa syberyjskiego. Żadne białe tygrysy syberyjskie nie urodziły się nigdy w niewoli, pomimo faktu, że podgatunek ten był często krzyżowany na przestrzeni ostatnich kilku dziesięcioleci celem ochrony populacji i zmienności genetycznej.
Słynne białe tygrysy syberyjskie występujące w niewoli są w rzeczywistości krzyżówką tygrysów syberyjskich i bengalskich.
Nota bene, biały tygrys nie jest uważany za podgatunek tygrysa, lecza za zmutowany wariant hybrydowy istniejących podgatunków tygrysa. Jako ciekawostkę warto wymienić, iż wszystkie białe tygrysy występujące w ogrodach zoologicznych na świecie pochodzą od jednego tygrysa ze zmutowanym genem – to Mohman, schwytany w 1820 roku.
Ogladalem dokument gdzie robiono symulacje walki lwa z tygrysem syberyjskim i wygral lew.Oczywiscie jedyna realna prawdziwa weryfikacja bylaby prawdziwa walka lwa z tygrysem aczkolwiek wydaje mi sie rowniez ze lew to prawdziwy krol zwierzat.
Widziałem kilka filmów na YT przedstawiających walki tygrysa bengalskiego i lwa i to zazwyczaj tygrys był zwycięzcą. Oczywiście, że lew wygrałby walkę z dużo mniejszym tygrysem sumatrzańskim, ale z bengalskim i syberyjskim raczej nie. Ponad na YT jest film przedstawiający walkę strasznie zaczepnego tygrysa bengalskiego z tygrysem syberyjskim i to tygrys syberyjski jest górą. Ponadto tygrys jako typowy samotnik całe życie poluje. Lew jako przywódca stada, poza walkami o przywództwo w stadzie, często w polowaniach nie bierze udziału – „ceduje” to na samice, a przyłącza się w końcowej fazie, albo jedynie do posiłku. Zatem jego umiejętności walki niekoniecznie są takie dobre jak tygrysa.
Lew bierze udział w polowaniu np.na żyrafy, bawoły przylądkowe i hipopotamy ?
Zaskakuje mnie jedno napisaliscie ze konfrontacja tygrysa z wilkiem moze przynieśc smierc jednego lub drugiego.
Pytanie w jaki sposób wilk ważący max. 90kg może zabić tygrysa ważącego średnio 250kg a max nawet do 400kg. Chyba ,że chodziło wam o watahę wilków to bardziej zrozumiałe ale to tez tylko dlatego ze sa bardziej wytrzymałe wydolnościowo.
To niedopowiedzenie rzeczywiście mogło wprowadzić w błąd. Nie ma absolutnie żadnej możliwości, aby zdrowy tygrys został pokonany przez wilka. Ta kwestia dotyczy jedynie watahy, o czym wspomnieliśmy obecnie w tekście artykułu. Dziękujemy za zwrócenie na ten aspekt uwagi.
Gdy spotyka się tygrys z watahą wilków to kto najczęściej ustępuje lub wygrywa konfrontacje?
Nie ma takich statystyk. To incydentalne przypadki i nikt w praktyce ich nie zarejestrował. Odnosząc jednak to pytanie do pewnej analogii, czyli konfrontacji lwa z hienami czy likaonami (hieny są potężniejsze od wilków, likaony zaś mniejsze), to wyraźnie widać, iż jest to zależne od ilości wilków w stadzie. Obserwowane były konfrontacje wilków z niedźwiedziami – wilki są nieustępliwe i przepędzają niedźwiedzia od pokarmu.
Jeśli wataha będzie liczna i zdeterminowana (głód), to tygrys ustąpi. W przypadku 2-4 osobników wilki będą czuły respekt przed tygrysem. Jedno uderzenie łapą tygrysa może dla nich zakończyć się bowiem śmiercią.
Chyba oszaleliscie z hieny sa potezniejsze sa padlinozercami a wilki poluja maja wieksze doswiadzenie to tak jak by rabus walczyl z wojownikiem
Ty chyba jednak niewiele wiesz o hienach…
Mam na imię Bartek. Kocham wielkie koty , najbardziej tygrysy sumatrzańskie i białe oraz jaguary . Tygrysy sumatrzanskie mają piękne ciemne futro tak samo piękne jak białe . Jaguary tez mają piękne tak jak czarne jaguary . Lubie tez lwy afrykańskie i biale widziałem białe tygrysy i lwy w zoo borysew i czarne jaguary w warszawie . Podobają mi sie ruwniez lamparty perskie . mam cały pokój w wielkich kotach . Chciałbym żeby dino animals napisało artyków o białych lwach . Proszę o odpowiedzi . Bartek
Bartku, napiszemy artykuł na temat białych lwów. Zanim to jednak się stanie, już dziś parę zdań na ich temat możesz przeczytać w artykule: Lew afrykański – król zwierząt.
Ponadto na temat białych tygrysów i czarnych panter znajdziesz informacje w artykułach: Białe tygrysy, Czarna pantera. Wszystkie wielkie koty opisane są zaś tutaj: Wielkie koty.
Dziękuje .
Czy to możliwe, żeby zwierzę takiej wagi „zasadzało się na drzewie”?
Tygrysy potrafią wspinać się na drzewa, choć nie robią tego z taką łatwością i gracją jak lamparty. Jeśli upatrzą sobie szlak niedźwiedzia to potrafią wejść na drzewo w oczekiwaniu na ofiarę. Dla przykładu niedźwiedzie również mają sporą masę i wspinają się na drzewa.
O ile wiem, jeśli chodzi o niedźwiedzie brunatne, to tylko młode wchodzą na drzewa. Dorosłe osobniki są po prostu za ciężkie.
Wpisz w wyszukiwarce 'tiger on tree’. Znajdziesz szereg zdjęć tych wielkich kotów na drzewach.
A czy tygrys syberyjski wygrabły z orką ( w wodzie)?
Z orką w wodzie nic współcześnie nie jest w stanie wygrać. Tygrys w wodzie byłby zupełnie bezradny. Ponadto orka waży kilka ton, a tygrys jedynie 250 kg. Orka to król oceanów – zabójca rekinów i wielorybów.
Ale bzdury Dorosly samiec Grizzly zabilby tygrysa bardzo szybko.
A od kiedy to grizzly żyje na tych samych terenach co tygrys syberyjski, co?
Dorosłe samce gryźli kontra tygrys amurski to 50 na 50 procent
Bardziej 60 na 40
A w walce tygrys bengalski kontra syberyjski. Kto by wygrał jeśli by miały takom samom wage i wymiary, albo przynajmniej podobne?
Nikt nie jest w stanie wskazać zwycięzcy takiego pojedynku. To porównywalne koty i w przypadku walki każdy z nich mógłby wygrać.
Gdyby miły taka sama wagę wysokość i długość to wygrałby tygrys bengalski ponieważ jest bardziej agresywny niż syberyjski a agresja bardzo dużo siły daje w walce syberyjski nie mógł by się tak wkurzyć ale normalnie wygra syberyjski bo jest większy i cięższy choć to tez zależy od sposobu walki którzy uderzy jak gdzie tak jak tygrys jednym uderzeniem pokonał lwa bo coś tam mu przebił trudno na to odpowiedzieć odpowiedziałem jak mogłem
A czy zawsze wygrywa tygrys syberyjski z bengalskim? Czy tygrys bengalski nie ma żadnych szans w takim starciu? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Nati, tak jak wyżej napisał Robert, tygrys bengalski i syberyjski to porównywalne koty. W przypadku gdyby syberyjski był większy to ma większe szanse i przewagę w takim pojedynku. jeśli oba miałyby takie same rozmiary, to szanse byłyby wyrównane i bez pojedynku nie byłoby możliwości wytypowania zwycięzcy.
Jak nazywał się największy kotowaty i o ile był większy od tygrysa syberyjskiego?
Największy kotowaty to Smilodon populator. Był nieco większy od tygrysa syberyjskiego. Największe osobniki mogły osiągać 400 kg.
w moim umyśle powstało sporo kotowatych he he he
Pomijając tygrysa syberyjskiego , to czy bengalski jest większy od lwa? Bo ja sądzę że tak zaś tu podajecie że lew jest drugim kotem pod względem wielkości po tygrysie syberyjski?
Lew jest drugim, po tygrysie (jeśli nie precyzujemy podgatunków i uwzględniamy największy podgatunek). Uwzględniając podgatunki, to lew jest na trzecim miejscu za tygrysem syberyjskim i bengalskim – Największe koty. Oczywiście ten ranking można jeszcze nieco skomplikować dodając na pierwszej pozycji lygrysa (ligera) 🙂
Jak kurde przeciez zrobiliscie top 10 i podaliscie rozmiary lygrysa 3.7 a tu tygrys tak samo w nie woli jak lygrys ma 3.9
Co gdyby tygrysy Syberyjski zaatakował niedźwiedzia grizzli
Z zaskoczenia
Co gdyby tygrysy Berliński zaatakował niedźwiedzie grizli z zaskoczenia czy możliwe by było żeby wtedy go powalił I co gdyby tygrysy Berliński zaatakował niedźwiedzie grizli z zaskoczenia czy możliwe by było żeby wtedy go powalił Iza zagryzł
Moje pytanie wzięło się z tego , że przy opisie lwa napisaliście,że jest drugi po tygrysie syberyjskim.Interesuję się dzikimi kotami od dawna i wiem że jednak bangal przeważa lekko wielkością nad lwem.Pozdrawiam.
Większość źródeł podaje że amur może ważyć około 300 kg.Ja wiem że to zależy od pory roku czy dostępności pożywienia oraz czy konkretny okaz nie głodowal przez jakiś czas.Czy możemy orientacyjnie przyjąć średnią wagę dla zdrowego w sile wieku samca i samicy amura?
Niestety nie możemy – problem ten opisywaliśmy przy okazji rozbudowanej dyskusji w komentarzach na temat pojedynku lwa i tygrysa. Odsyłamy do tych rozbudowanych naszych wyjaśnień związanych ze zbyt małą próbą tygrysów w stanie dzikim oraz o bardzo rozbieżnej wadze zbadanych osobników.
Czy są jakieś udokumentowane przypadki zabicia doroslego samca niedźwiedzia brunatnego? Z lektury wielu stron polskich i zagranicznych wiem że Tygrysy głównie atakują samice i najczęściej zwierzęta które śpią snem zimowym.
To wielkość niedźwiedzia jest decydująca, nie płeć.
Pewnie tygrys amurski mógłby zabić i dużego samca, ale jak każdy drapieznik bedzie mimalizowal ryzyko odniesienia obrażeń…
Mógłbym wiedzieć jakiej średniej wielkości są niedźwiedzie brunatne które żyją w tym samym środowisku co tygrys syberyjski .Z góry dziękuję
No tak, tylko że samice niedźwiedzi są sporo mniejsze więc jedno potwierdza drugie, a mnie ciekawi Czy są lub były jakieś oficjalne publikacje które potwierdzają że Tygrys zabił dorosłego dogodnego samca niedźwiedzia, w wielu notkach encyklopedycznych takie stwierdzenia padły ale czy są wiarygodne.
Nie dysponujemy pod ręką akurat tego typu udokumentowanymi przypadkami, ale zważywszy na fakt, iż ofiarami np. tygrysów bengalskich są naprawdę dorodne samce gaurów, o czym już pisaliśmy w komentarzach, to zabicie samca niedźwiedzia nie jest wykluczone.
może słoń afrykański vs nosorożec biały?
Artur, dyskusja o pojedynkach zwierząt jest w innym miejscu.
Zdecydowanie lepiej było zadać to pytanie pod artykułem o pojedynkach zwierząt.
Niemniej znany jest przypadek zabicia nosorożca przez rozwścieczonego słonia, a nie odwrotnie. Można zatem przyjąć, że słoń ma większe szanse na zwycięstwo.
Droga redakcjo czy 20 wilków wygra z jednym tygrysem syberyjskim bo napisaliście ze się zwalczają ale wilki atakują watahami to chce wiedzieć kto kogo zwalcza
Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w jednym z naszych komentarzy powyżej.
ile tygrys ma w koncu cm bo tworze swoje artykuły i wikipedia podaje ze 115 wy w tym artykule ze 110 a w artykule top 10 najwieksze koty ze 122 i czy to jest do głowy czy w kłębie te 122
Wilczek, naucz ty się czytać. W artykule masz podany zakres wielkości i zawsze jest to wysokość w kłębie. W artykule na temat największych kotów masz maksymalną wysokość jaką osiągnął tygrys. To tak, jak najwyższy człowiek miał 272 cm, ale to rekord a nie typowy zakres.
Coś mi się tu nie zgadza… Jak samica może kopulować podczas rui z 5-6 samcami? Partner przecież praktycznie cały czas jest wtedy z samicą i nie sądzę, że pozwoliłby na coś takiego. A samice raczej też nie są zbyt chętne na takie rzeczy.
To była błędna informacja – już ją skorygowaliśmy. Dziękujemy za zwrócenie uwagi.
Co gdyby tygrys syberyjski zaatakował Niedźwiedziema grizli z zaskoczeniaCzy zdołałb czy zdołałby wtedy Go powalić i zagryźć
Tygrys nie pokonałby dużego niedźwiedzia grizli, nawet z zaskoczenia. Tygrysy, owszem polują na niedźwiedzie, ale nie na grizli. Grizli jest zbyt duży i zbyt silny, ma potężne pazury. Grizli uderzając łapami, mógłby przetrącić tygrysowi kark lub złamać kręgosłup. Oczywiście istnieje niewielka szansa, że tygrysowi udałoby się zranić niedźwiedzia w szyję i ten by się wykrwawił, ale to mało prawdopodobne. Po prostu grizli jest zbyt duży dla tygrysa syberyjskiego i jest drapieżnikiem.
A czy Niedźwiedź z takiej walki mógłby wynieść jakieś poważniejsze obrażenia ?
Bez wątpienia tak. Tygrys mógłby poważnie zranić niedźwiedzia. Wystarczyłoby aby uderzył go pazurami w pysk. To tak jak w trakcie szamotaniny czy walki, jeden ruch i można stracić np. oko.
A czy mógłbyś wtedy mieć jakieś ograniczenia np. w walce
Oczywiście, ze mógłby. Gdyby niedźwiedź stracił np. oko. Inne rany zadane przez tygrysa raczej zagoiłyby się i nie przeszkadzałyby niedźwiedziowi. Każda walka jest jednak nieprzewidywalna i ryzykowna, można sobie przecież wyobrazić, że podczas takiej walki niedźwiedź źle stanie i złamie sobie łapę.
Chodzi mi o to czy mając te rany jeszcze nie zagojone to miałby jakieś ograniczenia walce byłby po prostu niezdolny do walki albo nie na tyle żeby polować na duże zwierzęta
To zależy od tego jakie by to byłyby rany. Pomyśl, czy jak by stracił oko, to miałby ograniczenia, czy nie? Jakby został jedynie podrapany, to miałby ograniczenia, czy nie?
Z poprzednim komentarzu napisałeś że mógłby zadać poważne obrażenia np. Łapą w Pysk na pysku albo na boku to miałby jakieś ograniczenia albo po prostu byłby słabszy i przez słabiej walczył
Czy została udokumentowana rekordowa wysokość ?
Czy u zwierząt wgl mierzy się statystyki młodych jak na przykład: wysokość, długość, waga, szybkość,
rozmiar kłów, ile przepłyną itp?
Kto niby miałby to robić? Takie dane są wybiórcze, jeśli jakiś naukowiec miał ochotę zajmować się takimi pomiarami u danego gatunku.
Tak jak napisał Max, takie badania są niezwykle rzadkie.
Czy u tygrysów uszy są mierzone jeżeli tak to ile mają cm
Na pewno ktoś kiedyś dokonał takiego pomiaru, ale ja na przykład nigdzie nie spotkałem się z takimi danymi dotyczącymi długości uszu tygrysa.
Ok mam ostatnie pytanie Gdyni niedźwiedź otrzymał ranę na boku po walce z tygrysem syberyjskim byłby słabszy ponieważ np bolało by go to przy uderzeniem i walce i przez to walczył by słabiej albo walczyć by nie mógł
Gdzie tu pytanie? Napisałeś twierdzenie, które jest zgodne z prawdą.
Sory,zapomniałem dodać znaku zapytania
To w takim razie z taką raną Niedźwiedź nie mógłby walczyć albo by walczył słabo ?
Oczywiście, że tak. Tak jak człowiek – im poważniejsza rana, tym większa trudność kontynuowania walki.
Ok czyli jeśli tygrys poważnie(a może) zrani niedźwiedzia np w pysk to niedźwiedź pędzie słabiej walczył albo nie będzie mógł walczyć?A i jeszcze jedno według was ile procent jest na to niedźwiedź w takiej walce straci oko, według was
Nie sposób określić tego procentowo, bo nie ma takich statystyk z walk. Mogłoby być 10 walk i niedźwiedź nie straciłaby oka i jedna, w której od razu by stracił.
Jeśli ja miałby strzelać procentowo, to o ile w ogóle doszłoby do takiej walki, to mniej niż 20% szans na utratę oka przez niedźwiedzia. Tygrys zresztą raczej przegrałby tę walkę.
A i jeszcze jedno według was ile procent jest na to niedźwiedź w takiej walce straci oko
Mniej niż 20%.
Ale ile procent na to że tygrys zada niedźwiedziowi poważną rane np. na bok A przez nią będzie słabo walczył albo nie będzie mógł walczyć
10-20%, że tygrys zada taką ranę niedźwiedziowi. Większe szanse są, że tygrys przegra tę walkę.
Ile ile procent na to że przegra
80-90%, że tygrys przegrałby walkę z niedźwiedziem grizli.
Chyba źle zrozumiałeś wiem że tygrys raczej by przegrał ale chodzi mi o to że Ile procent jest na to że w tej walce niedźwiedź To tygrys poważnie zrani niedźwiedzia przez co niedźwiedź później będzie nie będzie będzie słabszy
Odpisałem ci powyżej. Od 10 do 20%, że tygrys zada taką ranę niedźwiedziowi.
czyli najprawdopodobniej z takiej walki niedźwiedź wyszedł by bez szwanku
Nie, tego nie powiedziałem, ale niedźwiedź grizzly byłby dla tygrysa zbyt dużym przeciwnikiem do pokonania. Niemniej w trakcie walki tygrys z pewnością podrapałby niedźwiedzia.
Czyli w takiej walce najwięcej procent jest na to że tygrys przegra I tylko podrapie niedźwiedzia ,A to podrapanie nie będzie poważne i nie będzie skutkowało dalszych polowaniach niedźwiedzia?
Tak, takie jest największe prawdopodobieństwo.
W komentarzu na górze Max napisał że wystarczyłoby żeby tygrys uderzył niedźwiedzia grizli z pazurami w Pysk i już tym Mógłby zadać niedźwiedziowi poważniejszą rane
Oczywiście, że mógłby. Dziecko też może dorosłemu włożyć palec w oko i mu to oko wybić, prawda?
Ok rozumiem ale chodzi mi oto że w tamtym komentarzu max napisał że tygrys Mógłby poważnie zranić niedźwiedzia wystarczyłoby żeby uderzył z pazuram w pysk a to raczej nie byłoby za trudne
Owszem, Max ma rację. Jeżeli tygrys zraniłby niedźwiedzia pazurami w pysk, to mogłaby to być poważna rana. Pamiętajmy jednak o 10-centymetrowych pazurach grizzly i jego sile. Tygrysowi trudno byłoby zadać taki cios.
A łapą z pazurami w bok?
Niewielka szkoda, niedźwiedź ma zbyt grube futro.
OK A ILE %NA TO ŻE TYGRYS UDERZY NIEDŹWIEDŹA W PYSK
5-10%
Ok czyli najprawdopodobniej niedźwiedź wyjdzie z takiej walki z ranami ale nie poważnymi?
Tak, najprawdopodobniej tak właśnie będzie przebiegała taka walka.
super dzięki
ale nie były by to rany kompletnie niepoważne
Nie byłyby to poważne rany.
w sęsie że ne były by to rany kompletnie nie poważne ale też nie poważne
Tak, dokładnie.
czyli coś pomiędzy?
Wiesz, że precyzyjnie nie da się odpowiedzieć co do przecinka, jakie te rany by były. To mógłby tylko pokazać realny pojedynek i nie jeden, tylko wiele.
Używaj klawisza Odpowiedz, bo tak gubi się wątek, którego to dotyczy, jeżeli za każdym razem piszesz nowy komentarz.
OK ale jeśli się na tym znasz to na twoje oko było by to coś pomiędzy
Czy znane są przypadki skrzyżowania w ogrodach zoologicznych tygrysa syberyjskiego z bengalskim?
Owszem, te koty bez problemu się krzyżują, a ponadto często władze zoo nie wiedzą co to są za tygrysy, które do nich trafiają – nie potrafią rozróżnić tygrysa bengalskiego od syberyjskiego bez znajomości rodowodu tygrysa.
Tygrys syberyjski vs niedźwiedź brunatny (nie grizzli ani kodiak ) aba zwierzęta przeciętniej wagi i wielkości walka w zamknięciu
Tygrys powinien pokonać niedźwiedzia brunatnego. Daję 60:40 dla tygrysa.
to dobrze
A niedźwiedź brunatny przeciętnej wielkości vs tygrys bengalski przeciętnej wielkości
Myślę że tygrys
2 komentarze powyżej jest odpowiedź na to pytanie. Tygrys syberyjski i bengalski, to praktycznie takie same wielkościowo koty.
A taka sytuacja tygrys syberyjski zaczaja się na niedźwiedzia brunatnego w krzakach i na niego wyskakuje
Nie robi tego, aby nie odnieść bezsensownych ran. Niemniej wynik takiego hipotetycznego pojedynku zależy od wielkości niedźwiedzia. Niedźwiedź to bardzo silny drapieżnik, niemniej przy podobnej wadze obu przeciwników, tygrys pokona niedźwiedzia.
Mi chodzi o przeciętną wagę nie podobną wagę
Ronin zapytanym i inaczej ile waży średnio tygrys bengalski a ile waży średnio niedźwiedź brunatny
Mi chodzi o średniej wielkości niedźwiedzia brunatnego i średniej wielkości tygrysa bengalskiego
Słyszałem że tygrysy najczęściej atakują śpiące niedźwiedzie Jakie szanse ma w takim razie ważący 230 kg tygrys na zabicie ŚPIĄCEGO niedźwiedzia brunatnego ważącego 280 kg
Większe, niż w bezpośrednim starciu – efekt zaskoczenia + 10%.
Czyli tygrys ma tylko 45% szans na zabicie takiego niedźwiedzia. Myśle ze gdyby nidziwiedź spał tygrys powinien mieć przynajmniej 65% szans na zabicie go
Czy obecnie tygrysy syberyjskie są faktycznie większe od bengalskich czy raczej nie? Spotkałem się kiedyś że Tygrysy Bengalskie i syberyjskie są takie same.
Historycznie tygrys syberyjskie były nieco większe niż bengalskie. Obecnie ta sytuacja nie występuje. Co więcej, z dostępnych pomiarów osobników wynika, że obecnie średnia waga tygrysów syberyjskich jest mniejsza, niż bengalskich. Wynika to konieczności przemierzania większych odległości w poszukiwaniu pożywiania oraz niestety kłusownictwa. Historycznie dziki samiec tygrysa syberyjskiego ważył średnio 215 kg, obecnie ta średnia waga wynosi 176 kg. Samica średnio waży obecnie 118 kg.
Możecie podać źródło tych danych ?
Wg. Jose R. Castelano „Felids and Hyenas of the World” z 2020r.,
po pierwsze, nie ma już podgatunku „Panthera tigris altaica” a tygrys amurski/syberyjski to tylko odmiana geograficzna jednego z dwóch żyjących w naturze, obecnie klasyfikowanych podgatunków, czyli Panthera tigris tigris (podobnie jak inne odmiany: bengalski, południowochiński, indochiński i malezyjski, które też są jedynie odmianami geograficznymi). A drugi podgatunek to tygrys sumatrzański (Panthera tigris sondaica).
Co do wielkości to podając za przytoczoną publikacją:
Tygrys amurski/syberyjski: dł. ciała 190-280cm (samiec) 140-200cm (samica), dł. ogona 86-115cm, wys. w kłębie 105-124cm, waga 180-306kg (samiec) 160kg (samica).
Tygrys bengalski (jako druga co do wielkości odmiana geograficzna): dł. ciała 173-221cm (samiec) 157-175cm (samica), dł. ogona 85-110, wys. w kłębie 90-110cm, waga 175-260cm (samiec) 100-160cm (samica).
Tak, oczywiście. To dane pochodzące z opracowania rosyjsko-amerykańskiego z 2005 roku: „Historical and contemporary data on the body weight of wild and captive Amur tigers in comparison with other subspecies” In D. G. Miquelle; E. N. Smirnov; J.M. Goodrich.
Wg. kolejnej współczesnej pozycji: M. Sunquist, F. Sunquist ” Wild Catss of the World”:
Tygrys bengalski:
pomiar 3 sztuk samców w Nagarahole, Indie: waga 209-227kg, średnio 217kg
pomiar 7 sztuk samców w Chitwan, Nepal: waga 200-261kg, średnio 235kg
pomiar 1 sztuki samicy w Nagarahole, Indie: waga 177kg.
pomiar 19 sztuk samic w Chitwan, Nepal: waga 116-164kg, średnio 140kg.
Tygrys amurski/syberyjski:
pomiar 9 sztuk samców w Rosji: waga 195-325kg, średnio 225kg
pomiar 5 sztuk samic w Rosji: waga 96-160kg, średnio 127kg
Jak widać na bazie tej próbki badań, dymorfizm płciowy w kwestii wagi u odmiany syberyjskiej jest większy niż u odmiany bengalskiej
Ciekawe jest to że podobno tygrys syberyjski to tak naprawdę nie osobny gatunek a odmiana geograficzna zauważyłem że pomimo średniej wagi samce tygrysów syberyjskich dalej osiągają największe rozmiary
Tak, wg. obecnej systematyki tygrys amurski/syberyjski (kiedyś osobny podgatunek Panthera tigris altaica) to odmiana geograficzna. Obecnie (nie wymarłe podgatunki) tygrys ma dwa podgatunki: Panthera tigris tigris (odmiany geograficzne: t. bengalski, t. amurski/syberyjski, t. południowochiński, t. indochiński, t. malajski), oraz Panthera tigris sondaica (jedna odmiana geograficzna: t. sumatrzański/sundajski)
Nie mogę się również doczytać o podanych wymiarach w artykule „Wild catss of The World” są podane informacje o tym że cztery samce ważyły średnio 221 kg ale tutaj była prawdopodobnie mowa o tygrysach w niewoli byłe jeszcze informacja o tygrysie 175 kg cz możesz mi proszę przybliżyć skąd są informacje o podanych wymiarach ??
„Wild cats of the World”, autorstwa M. Sunquist, F. Sunquist, wydanie 2002r, podane przeze mnie dane pochodzą z tabeli 63, na stronach: 367, 368.
…to 452-stronicowa książka a nie artykuł
Racja źle się wyraziłem chodziło o książkę oczywiście
Ale dziękuje z sprostowanie
przecież tygrysy bengalskie są lżejsze pytam?
hej co to ma być tygrysy syberyjskie nie ważą 176 kg przecież tygrysy syberyjskie ważą nawet 400 kg co ty piszesz redakcjo pytam?
Redakcjo tygrysy syberyjskie ważą nawet 400 kg a nie 118 i 176 kg redakcjo pytam?
Nie ważą tyle, przeczytaj artykuł i komentarze Redakcji powyżej dotyczące wagi tygrysów,
to głupota tygrysy syberyjskie ważą nawet 400 kg a nie 118 czy 176 kg redakcjo hej hej hej co to za pierdoły pytam?
Czy to prawda że tygrys syberyjski osiąga 54 % skuteczności polując na dziki
Walka tygrys syberyjski kontra niedźwiedź grizzly kto wygra pytam?
Wystarczy przeczytać komentarze powyżej, aby poznać odpowiedź na to pytanie.
hej czy większe i cięższe są tygrysy syberyjskie czy tygrysy bengalskie pytam?
No czy cięższe są tygrysy bengalskie czy tygrysy syberyjskie no pytam pytam?????
kurde mole kurde tygrysy amurskie ważą 400 kg a nie 170 czy 120 kg wy nie rozumiecie nie znacie się to są pierdoły tygrysy syberyjskie są cięższe i większe od tygrysów bengalskich wy głupcy.
Jasne, i ciągną swoje brzuchy po ziemi ważąc 400 kg. Chyba jako tuczniki w chińskim zoo. Na pewno z taką wagą upolowałyby cokolwiek. Włącz myślenie, zanim napiszesz kolejny taki głupi komentarz, w którym usiłujesz kogoś obrazić.
to może chociaż tygrysy syberyjskie 250 kg ważą proszę ale nie są lżejsze od bengalskich tygrysów nie wmawiajcie mi takich pierdół.
A kto ci wmawia, że tygrysy syberyjskie są lżejsze od bengalskich? W każdym artykule na temat tygrysów masz sekcję szczegółowe dane, w której podane są rozmiary i waga opisywanego zwierzęcia, w tym tygrysów. Nie wiem, ile ty masz lat, ale wygląda na to, że nie nie potrafisz ze skupieniem przeczytać artykułu, skoro zadajesz wiele pytań, na które odpowiedzi są w artykułach.
hej dlaczego nie mogę zrobić komentarzu?
Możesz, tylko twoje komentarze trafiają przed publikacją do moderacji. W ostatnim czasie zacząłeś w komentarzach wyzywać ludzi od głupków i powtarzałeś te same komentarze wielokrotnie. System jest tak skonfigurowany, że takie komentarze musi przejrzeć przed publikacja moderator i albo je zatwierdzi, albo odrzuci. Nie ma w DinoAnimals miejsca na obrażanie ludzi ani na spam polegający na pisaniu 10 raz tego samego komentarza.