AfrykaAustraliaAzjaGadyKrokodyleZwierzęta

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Wielkość – waga i długość

Świeżo wyklute młode mierzą 25 – 30 cm długości i ważą średnio 70 g. Po ukończeniu drugiego roku życia zwierzę mierzy już 1 m przy wadze 2,5 kg, jednak dopiero po przekroczeniu 3,3 m długości samiec osiąga dojrzałość płciową, czyli w ok. 16 roku życia, podczas gdy samice stają się w pełni dorosłe po osiągnięciu 2,5 m długości – w 12 – 14 roku.

Dorosły samiec krokodyla różańcowego dobija zwykle do 4,3 – 5,2 m, ważąc 400 – 1000 kg, ale starsze osobniki płci męskiej nierzadko przekraczają 6 m i 1 tonę masy.

Z powodu kłusownictwa w wieku XX osobniki mierzące ok. 7 m są współcześnie niezwykle rzadkie, ponieważ zwierzęciu zajmuje wiele lat osiągnięcie tak imponujących rozmiarów.

Inną przyczyną rzadkości wielkich okazów mogą stać się geny odpowiedzialne za duże gabaryty, które wyeliminowano z puli genowej na skutek polowań dla trofeów. Na szczęście, w ostatnich latach przywrócono wiele siedlisk i zmniejszono kłusownictwo, zatem liczba dużych krokodyli powoli wzrasta, zwłaszcza w indyjskim stanie Orisa.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Nierównomierny przyrost masy

Masa krokodyla wzrasta wraz z długością ciała, jej przyrost nie jest jednak stały – krokodyle mierzące ponad 6 m mogą ważyć prawie 2 razy więcej od 5-metrowych braci.

Waga krokodyli może znacznie różnić się w zależności od kondycji zdrowotnej i wieku – starsze osobniki są z reguły cięższe od młodszych, ponieważ mają dostęp do lepszy areałów, bogatych w pożywienie.

U tego gatunku występuje najwyraźniejszy dymorfizm płciowy spośród wszystkich współczesnych krokodyli – samice są znacznie mniejsze od samców; typowa przedstawicielka mierzy 2,3 – 3,5 m długości.

Samice mierzące 3 metry, np. Connie i Cookie z australijskiego ZOO ważą zaledwie po 150 kg, a te mierzące nieco mniej niż 3 m będą ważyć od 80 do 100 kg. Największa zarejestrowana krokodylica mierzyła 4,2 m, co w porównaniu z najdłuższymi samcami wygląda groteskowo.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Dieta, sposób polowania i ofiary

Podobnie jak większość krokodyli, krokodyl  różańcowy nie jest wybredny :), a wybór zdobyczy uzależniony jest wyłącznie od regionu występowania. Ponadto, jako gad, potrafi przetrwać bez jedzenia bardzo długi czas.

Ze względu na rozmiar poluje na duże zwierzęta, natomiast młode wybierają mniejsze ofiary, np. małe ryby, żaby i owady, jak również wodne bezkręgowce.

Niedojrzałe osobniki preferują ryby morskie, płazy, skorupiaki, mięczaki, np. duże ślimaki i głowonogi, ptaki, małe i średnie ssaki oraz inne gady (węże, jaszczurki).

Choć potężne dorosłe krokodyle wybierają z reguły duże zwierzęta, przez całe życie podjadają niewielkie stworzenia, np. duże kraby mułowe z rodzaju Scylla, zwłaszcza w lasach namorzynowych. W Australii zjadają również emu i ptaki wodne, brodzące i nietoperze zbliżające się do powierzchni wody.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – jego ofiarami padają np. żółwie morskie.

Spośród ssaków niedojrzałe krokodyle wybierają małe gatunki kopytnych, np. jelonka bengalskiego, makaka jawajskiego, gibony, jeżozwierze, kangurowate, mangusty, wiwerowate, rudawki, zające, borsuki, taraje, kanczyle.

Dorosłe krokodyle polują na większe jeleniowate, np. sambara indyjskiego, jelenia aksis, mundżaki. Ponadto krokodyl różańcowy łapie dziki, tapiry, małpy, kangury, psy dingo, cyjony, szakale, orangutany, żółwie, pytony, warany, antylopy (serau, nilgau), duże bydło: banteng, bawoły domowe a nawet gaura.

Jako gatunek słonowodny poluje na ryby kostnoszkieletowe, węże morskie i żółwie morskie w okresie godów, kiedy zbliżają się do brzegu.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) podczas karmienia…

Generalnie, każde zwierzę, które się napatoczy, może stać się pokarmem dla tego agresywnego gada; dzięki sile i zapalczywości potrafi zabić niedźwiedzia malajskiego, albo lamparta.

Bawół domowy i gaur ważą ponad tonę i są uznawane za największą zdobycz, jaką może upolować samiec krokodyla różańcowego.

Prawdopodobnie jedynym zwierzęciem lądowym, którego krokodyl różańcowy nie dałby rady zabić jest dorosły słoń indyjski, jednak był w stanie wciągnąć pod wodę jednotonowego ogiera rasy Suffolk Punch, a w 2011 po raz pierwszy potwierdzono atak na tygrysa bengalskiego.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – najdłuższe zęby osiągają 9 cm długości….

Dzięki ostrym zębom potrafi idealnie wgryźć się w ofiarę, wręcz przyczepić się do niej. Zęby te nie są jednak stworzone do rozcinania mięsa, ale właśnie do przytrzymywania zdobyczy. Małe zwierzę jest po prostu połykane w całości, podczas gdy większe jest wciągane pod wodę, co doprowadza do jego utonięcia.

Po zabiciu ofiary krokodyl różańcowy wykonuje tzw. „śmiertelne wirowanie” – krokodyl okręca się wokół własnej osi, aby oderwać kawał mięsa, w tym samym celu może również wykonywać gwałtowne szarpnięcia głową.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) to gad preferujące słone wody.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

50 komentarzy

 1. Mi się wydawało że 6-metrowe krokodyle to rzadkość a co dopiero 7-metrowe.7-metrowe zdarzają się raz na 100 lat wg mnie

  1. To niezupełnie tak.
   Paul C. Sereno odkrywca między innymi sarkozucha twierdzi, iż krokodyle które istnieją na Ziemi od ponad 220 milionów lat i przetrwały w niemal niezmienionej postaci, choć trochę się skurczyły, mają szanse na powrót być nawet tak ogromne jak deinozuch, czy sarkozuch.

   Dziś zwyczajnie nie ma tak wielkich ofiar, aby takie krokodyle miały sens swego istnienia.

   Wg Paula Sereno obecne krokodyle w pewnym sensie skurzyły się (czytaj dostosowały) do obecnych warunków. Jego zdaniem, gdyby na Ziemi pojawiły się większe ofiary, to krokodyle na powrót byłyby duże (oczywiście, jeśli człowiek by im na to pozwolił i nie zabił ich przed osiągnięciem maksymalnych rozmiarów).

   Ta teoria ma jednak pewną słabość, krokodyl różańcowy istnieje bowiem na terenach, na których występuje słoń indyjski i nosorożec indyjski, a pomimo tego krokodyle nie są tak wielkie aby na nie polować.

   Oczywiście zdarza im się (choć rzadko) w swej bezrozumności złapać słonia za trąbę u wodopoju, ale to nie kończy się dla nich raczej dobrze…

   1. Słyszałem że pewien krokodyl mierzył 8,5 metra długości, a ten 3-nogi krokodyl to Brutus (chyba tak się nazywał, oglądałem na YouTube) rekin odgryzł mu łapę i dlatego ma 3 łapy.??

  1. Ależ nie 🙂 Tapiry większości czytelników kojarzą się z Ameryką Południową i Środkową (Panama). Zapominają o największym z tapirów, tapirze malajskim, czaprakowym (Tapirus indicus), nazywany również tapirem indyjskim lub azjatyckim, który występuje na terenach, na których panuje krokodyl różańcowy. Tapir ten staje się często jedną z ofiar tego wielkiego gada.

 2. Redakcjo,nie mogę czytać tych bzdur.Wszyscy wiedzą ,że krokodyl różańcowy
  ma najsilniejsze szczęki wśród drapieżników.Żarłacz biały jest 2.

  1. To zależy jaką wielkość przyjmujemy dla dorosłego krokodyla różańcowego – największym osobnikom nic (poza człowiekiem) nie jest w stanie zagrozić, mniejszym dorosłym osobnikom może zagrozić jedynie tygrys. Lampart, pyton i wargacz nie poradzą sobie z 450 kilogramowym lub większym krokodylem.

 3. Bzdurą jest że dorastają do 7,5m. Rekordowy osobnik mierzył 6m. Hoduję krokodyle od lat w tym różańcowe. Czasami wrzucam im 2 krowy na wybieg. Są spasione i grube, jedzenia im nie brak, najstarsze mają po 50lat a jakoś nie mam nawet 5m osobnika. Pożywienie nie jest czynnikiem który zwiększy maksymalną wielkość zwierzęcia…

  1. Gdzie w artykule jest informacja na temat 7,5 metrów? Szczegółowe dane na temat wielkości tych krokodyli oraz rekordowych osobników znajdują się w artykule, nie będziemy ich zatem tu powielali.

   W kontekście dostępności pożywiania, jest ono niezwykle istotne w kontekście wzrostu. Polecamy zapoznanie się z opracowaniami na temat wpływu tego czynnika na wzrost zwierząt i ludzi.

  1. Niestety nie ma dokładnych statystyk ataków krokodyli na ludzi. Wg IUCN-SSC Crocodile Specialist Group najgroźniejsze dla ludzi są ataki krokodyli nilowych. Wynika to z przenikania się terenów zamieszkałych przez ludzi z siedliskami krokodyli. Statystyka ataków wygląda następująco:
   krokodyle nilowe dokonują rocznie powyżej 300 ataków, z których 63% kończy się śmiercią ludzi,
   aligatory amerykańskie dokonują ok. 10 ataków rocznie, z których 6% kończy się śmiercią ludzi,
   krokodyle różańcowe 3-4 ataki rocznie, z których 25-50% jest śmiertelnych.

   1. Witam !

    Już od jakiegoś czasu czytam wasze artykuły, stąd moja prośba odnośnie poruszonego wyżej tematu może napisalibyście artykuł o najsłynniejszych zwierzętach ludojadach, jak np. tygrys z Champawat, czy krokodyl Gustave ?

    Pozdrawiam

 4. Krokodyl mierzący 7,1 m i ważący 2 tony, który został wpisany do księgi Guinnesa jest uwieczniony na jakiejś fotografii lub filmie ? Podobno nazywał się Kalia ale zdjęcia żadnego nie znalazłem… Posiadacie może jakieś nowe informacje na temat krokodyli żyjących w Parku Narodowym Bhitarkanika ? Ja osobiście szukając znalazłem jedynie informację o śmiertelnym ataku na kobietę w pobliżu owego parku.

  1. Niestety, nie ma dostępnego zdjęcia krokodyla Kalia (7.1 m). Księga Rekordów Guinessa ma obecnie zdjęcia Lolonga (6.17 m) i Cassiusa (5.48 m).
   Od czasu powstania artykułu, nic nowego nie wpadło nam w ręce na temat Bhitarkanika National Park i krokodyli tam występujących.

 5. Czy jest możliwe, aby krokodyl różańcowy osiągnął 10 metrów długości?
  Ile ważyłby taki gad i jaką siłę szczęk by miał?

  1. W dużej części odsyłamy do naszej odpowiedzi na pytanie zadane przez Maćka powyżej.
   Uzupełniając – nie ma dziś takiej możliwości – żaden krokodyl, nawet jeśli ma cieplarniane warunki w parku narodowym czy ogrodzie zoologicznym, gdzie nikt na niego nie poluje, ma pod dostatkiem pokarmu i może dożyć sędziwych dni nie przekracza 7 metrów długości.
   Gdyby jednak jakimś cudem taki 10 metrowy krokodyl się pojawił, to siłę szczęk miałby zapewne porównywalną do deinozucha.

    1. Większość nigdy nie osiąga takiej długości. Niemniej jeśli osiąga, to pod koniec życia, tak po 60 roku życia najwcześniej – krokodyle rosną bowiem przez całe życie.

     1. Przeciętnie 60-letnie krokodyle różańcowe osiągają około 4.5 – 5 metrów długości. Wyjątkowe osobniki, z dostępem do pokarmu mogą osiągać ponad 6 metrów. To tak jak z ludźmi – większość ma średni wzrost zależny od nacji, ale są tacy co osiągają i 2.5 metra. I tak samo jest z krokodylami. Nie każdy może osiągnąć 6 czy 7 metrów.

     2. Jeśli przeczytałbyś uważnie artykuł ;), to wiedziałbyś, że kiedyś występowały często, dziś kiedy człowiek zmniejszył ich siedliska, poluje na nie, to rzadko zdarzają się takie osobniki. A występują częściej w Azji, niż w Australii.

     3. To są pojedyncze osobniki. Im dalej od ludzi, tym im łatwiej dożyć sędziwego wieku i osiągnąć większe rozmiary.

 6. Kilka dni temu głośno było o krokodylu płynącym z krową w pysku, zdarzenie miało miejsce w Australii. Wędkarze nagrali całe zajście dronem. Krokodyl wygląda na dosyć sporego, jeżeli była to dorosła mućka. Może jakiś nowy rekordzik będzie 😛
  Film można zobaczyć na youtubie – ” MONSTER CROCODILE EATS COW !!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button