DomowePsySsakiZwierzęta

Puli – pies Marka Zuckerberga

Puli

Puli to obok nieustraszonego komondora i kuvasza kolejny przedstawiciel węgierskich psów pasterskich. Z tymi dwiema rasami łączy go również azjatyckie pochodzenie. W przeszłości puli był zwierzęciem typowo pracującym, dziś pełni rolę nie tylko pasterza, ale również przyjaciela rodziny i obrońcy swego ludzkiego stada.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 1: Psy pasterskie i zaganiające
  • Sekcja 1: Psy pasterskie
  • Inne nazwy: Hungarian puli
  • Nie podlega próbom pracy
Puli.

Historia i pochodzenie rasy

Puli to starożytna rasa psów pasterskich z Węgier, wprowadzona przez Madziarów – plemienia z centralnej Azji, istniejącego ponad 1000 lat temu. Psa tego wykorzystywano jako pasterza chroniącego stada zwierząt hodowlanych. Współpracował on z inną węgierska rasą – komondorem, który chronił stad nocą, podczas gdy puli zajmował się tym za dnia. Kiedy do owiec zbliżał się wilk czy niedźwiedź, zadaniem puliego było wszczęcie alarmu. Wtedy do akcji wkraczał komondor mający za zadanie walczyć z napastnikiem. Mimo tego samotnie pilnujący puli również poradziłby sobie z wrogiem, bowiem jego gęsta sierść skutecznie chroni przed ciosami lub ugryzieniami. . Najważniejszym zadaniem tego psa było utrzymanie stad w ścisłej grupie, natomiast duży komondor czy kuvasz zajmował się obroną przed dużymi drapieżnikami.

W Azji wiek rasy oceniany jest na 2000 lat, ale psy bardzo podobne do puliego mogły żyć już ok. 6000 lat temu. Prawdopodobnie pojawiły się w Europie dzięki plemionom migrującym w stronę Karpat, gdzie znalazły odpowiednie miejsca do wypasania stad. W wieku XX puli stracił swą pozycję w świecie ras pasterskich na rzecz obrony domostw, współcześnie jednak rasa nie jest zbyt popularna jako zwierzę domowe.

Puli.

Charakterystyka

Wygląd

Puli ma dosyć krępą sylwetkę, pokrytą zazwyczaj czarną sierścią. Rzadziej zdarzają się odmiany białe, szare, płowe lub kremowe; u tych ostatnich spotyka się często czarna maskę.

U szczeniąt włos jest falowany i gęsty, z wiekiem formuje się w charakterystyczne sznury lub płaty. Futro posiada dwie warstwy: delikatny podszerstek i szorstki w dotyku włos okrywowy. Sierść może być stercząca i luźna, jeśli w futrze dominuje włos okrywowy lub spilśniona w przypadku, gdy większą jej część stanowi podszerstek. Ta druga odmiana jest dosyć kłopotliwa w pielęgnacji, a wg FCI uznawana jest za odmianę niepożądaną. Jeżeli natomiast obie warstwy harmonizują ze sobą, futro puliego przypomina sznury. Najdłuższe wstęgi obserwuje się na zadzie, udach i lędźwiach, najkrótsze na kończynach i głowie (włos zakrywa oczy).

Niektórzy właściciele obcinają sznury, aby pielęgnacja była wygodniejsza a psu było nieco chłodniej. Prawdziwi miłośnicy rasy uważają jednak wyjątkowe futro puliego za nieodłączny element jego wyglądu i rozpoznawalności.

Puli.

Temperament

Jako pies pasterski wykazuje wysoką inteligencję i zwinność. Mimo sporych rozmiarów jest bardzo szybki i zwrotny – potrafi w mgnieniu oka zmienić kierunek biegu, ale umie również słuchać poleceń, dlatego dobrze sprawdza się w psich sportach. Puli jest bardzo lojalny wobec właściciela i tworzy bliskie z nim relacje.

Jako pies pracujący puli jest bardzo posłuszny, skoncentrowany na zadaniu i dynamiczny. Dzięki tym cechom puli sprawdza się także jako pies policyjny. Pracując w charakterze pasterza zaciekle broni stada i terytorium. Mimo stosunkowo niewielkich gabarytów w porównaniu do komondora czy kuvasza, równie odważnie jak one staje oko w oko z drapieżnikiem, ale rzadko go atakuje.

Puli.

Jako zwierzę domowe angażuje się w ochronę rodziny i całej posesji, w starszym wieku pogodnie towarzysząc właścicielom. Ponieważ swą rodzinę traktuje jak stado, w stosunku do obcych zachowuje dystans do momentu, w którym ukochany człowiek nie pokaże wyraźnie, że obcy nie jest zagrożeniem. Jeśli jednak ktoś mu się nie spodoba lub go zirytuje, może zaatakować bez ostrzeżenia, dlatego przy pierwszym kontakcie z nową osobą należy trzymać puliego w pewnej odległości. Nadaje się dla człowieka silnego osobowościowo, w którym zobaczy swego pana i mistrza. Wychowywanie psa należy przeprowadzać już w okresie szczenięcym – dorosły puli jest niereformowalny.

Dobrze uspołeczniony i wyszkolony jest wspaniałym towarzyszem dzieci, bawi się nawet lepiej od nich. Wobec małego człowieka wykazuje silną potrzebę ochrony – jeśli uzna, że dziecku coś zagraża, będzie je delikatnie szarpać, aby odciągnąć je od potencjalnego niebezpieczeństwa. Mimo tej opiekuńczości należy nauczyć dziecko, aby nie podchodziło do puliego gdy je lub śpi. Jeżeli od najmłodszych lat pies będzie żył z innymi zwierzętami, również one staną się jego przyjaciółmi. Zawsze należy go zapoznawać z nowym zwierzakiem, aby miał szansę zaakceptowania go na swym terytorium.

Puli.

Świetnie sprawdza się jako pies stróżujący, ponieważ jest terytorialny, posiada również silny instynkt obronny. Przejawia wrażliwość i energiczność, uwielbia dobrą zabawę (nawet jako dorosły bawi się niczym szczeniak), ale jest też odważny, wytrwały i nierzadko uparty. Wobec swych właścicieli wykazuje duże oddanie, jednak staje się nieufny w kontakcie z obcymi osobami.

Potrzebuje dużo codziennego ruchu oraz przestrzeni, najlepiej poza domem. Należy do rasy głośnej, ma bowiem tendencję do częstego szczekania. Szybko się uczy i stosunkowo łatwo go ułożyć, nie sprawdzi się jednak w mieście, ani zamkniętych pomieszczeniach ze względu na umiłowanie przyrody i głośne usposobienie. Jeśli przez dłuższy czas pozostanie bez dostępu do wolnej przestrzeni, może stać się nerwowy, niespokojny, nadpobudliwy lub wręcz przeciwnie – leniwy i wycofany.

Podobno to również puli…

Szczegółowe dane i wymiary

Puli

  • Wysokość w kłębie: psy: ok. 43 cm, suki: ok. 40 cm
  • Masa: psy: 13-15 kg, suki: 11-13 kg
  • Długość najdłuższych sznurów: 20-30 cm
  • Długość najkrótszych sznurów: 10-12 cm
  • Długość życia: 10-15 lat
Puli.

Puli – ciekawostki

  • Puli może być przodkiem współczesnych pudli. Teoria ta jest jednak wątpliwa, opiera się bowiem w dużej mierze na wyglądzie sierści – u obu ras jest ona gruba i wodoodporna. Puli nigdy jednak nie pracował jako pies dowodny.
  • Istnieją przesłanki głoszące, że psy w typie puliego były hodowane przez Sumerów.
  • Rasa uważana jest za nieliniejącą i hipoalergiczną.
  • Psy tej rasy są zasadniczo zdrowe, ale nie są całkowicie wolne od pewnych schorzeń. W jej obrębie spotyka się bowiem dysplazję biodrowa, zaćmę i progresywny zanik siatkówki.
  • Białego psa rasy puli posiada założyciel Facebooka – Mark Zuckerberg. Nosi on imię Beast (Bestia). Bestia ma swój profil na Facebooku, który zgromadził dotychczas niemal 2 miliony fanów 🙂
  • Wizerunek puliego spotkać można na węgierskich znaczkach pocztowych.
Puli.

Polecamy.


Baza Dinozaurów

2 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button