RybyTop 10Zwierzęta

Największe ryby słodkowodne – TOP 10

5. Niszczuka krokodyla (Atractosteus spatula)

Uznawana za żywą skamieniałość, bowiem zachowała pewne cechy morfologiczne najwcześniejszych przodków sprzed ok. 100 mln lat. Została wytępiona z wielu pierwotnych siedlisk z powodu niszczenia ekosystemów i przełowienia. Współczesna populacja pływa w słodkich wodach południowej części Stanów Zjednoczonych aż do Meksyku.

Niszczuka krokodyla to największa ryba Ameryki Północnej, osiągająca 2,4 – 3 m długości i ok. 140 kg masy. Rekordową rybę tego gatunku złapał rybak Kenny Williams z Vicksburg (st. Missisipi), który łowił w jeziorze Chotard. Przez przypadek schwytał w sieci niszczukę mierzącą ok. 2,6 m długości, ważącą 148 kg, natomiast jej obwód w najgrubszym miejscu wynosił 120 cm. Podobnie do bieługi pływa zarówno w wodach słodkich, jak i słonych.

Dojrzałe osobniki posiadają dwa rzędy ostrych zębów w górnej szczęce przeznaczonych do przytrzymywania ofiary. Swą nazwę zawdzięcza tym właśnie zębom oraz długiemu, krokodylemu pyskowi.

Niszczuka krokodyla (Atractosteus spatula).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

48 komentarzy

  1. A kto ma oceniać, że dane zwierzę jest akurat najbrzydsze :)? Znasz zapewne stare łacińskie powiedzenie „de gustibus non disputandum est” ;), każdy zatem w tym zakresie mógłby mieć odrębne zdanie.
   Wolelibyśmy już ranking najładniejszych zwierząt, choć i tu rozpętałaby się dyskusja na temat kryteriów.

 1. Nie, nie znam tego powiedzenia. A poza tym z tymi najładniejszymi to niezły pomysł 🙂 A według mnie żadne zwierzę brzydkie nie jest. Nawet blobfish czy golec.

  1. Creepu, nie masz naprawdę innych tematów? Mają Ci listę zrobić :)?
   Napisali przecież wyraźnie: „de gustibus non est disputandum” co oznacza, że o gustach się nie dyskutuje.

 2. a ja dzisiaj znalazłem nad naszym siedleckim zalewem rannego leszcza.
  Po kilkugodzinnej rehabilitacji odpłyną.

 3. mam jeszcze kilka propozycji, którymi można uzupełnić artykuł.
  piraiba, karp syjamski, jesiotr ostronosy, tajmień

  1. Dziękujemy – rzeczywiście, to również spora ryba, niemniej podawane rozmiary – 3 metry długości i waga do 300 kg nie zostały potwierdzone. Największe osobniki osiągają 180 cm i wagę nie przekraczającą 150 kg. Wygląda na to, że po uzupełnieniu ranking zamieni się w TOP20 🙂

 4. Jak już nadmienili poprzednicy, zabrakło w rankingu trzech ryb z rodziny sumowatych: sum europejski, azjatycki sum bagarius yarrelii oraz południowoamerykański sum piraiba.

 5. w artykule brakuje 5 ryb
  jesiotra syberyjskiego
  suma czerwonopłetwego
  zębacza smugowego
  arwony azjatyckiej
  i węgorza elektrycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button