RybyTop 10Zwierzęta

Największe ryby słodkowodne – TOP 10

10. Sum europejski (Silurus glanis)

Sum pospolity występuje w Europie i Azji. W Europie jest największą po biełudze rybą słodkowodną. Zazwyczaj osiąga długość w przedziale 130-160 cm. Okazy powyżej 2 metrów długości są rzadkie. Sum o długości 150 cm waży zazwyczaj ok. 15-20 kg. Sum o długości 220 cm osiąga wagę ok. 65 kg.

Przy wyjątkowo dobrych warunkach sum z Niemiec o długości 249 cm ważył 89 kg, ale przebił go sum z Polski o długości 261 cm i wadze 109 kg. Duże rozmiary osiągają greckie sumy, dzięki łagodnemu klimatowi, dużej ilości pożywienia i brakowi konkurencji. Największy sum w Grecji mierzył 278 cm i ważył 144 kg. Zapewne przyczyniły się do tego dotacje z UE i było to przed kryzysem związanym z Grexitem 😉

Największe okazy sumów podobno mogą osiągać nawet 5 metrów długości i wagę ponad 400 kg, są to jednak doniesienia z XIX wieku i dziś nie tylko trudne do udowodnienia, ale raczej również mało prawdopodobne, aby sumy tej wielkości istniały.

Sum europejski (Silurus glanis)
Sum europejski (Silurus glanis).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

48 komentarzy

  1. A kto ma oceniać, że dane zwierzę jest akurat najbrzydsze :)? Znasz zapewne stare łacińskie powiedzenie „de gustibus non disputandum est” ;), każdy zatem w tym zakresie mógłby mieć odrębne zdanie.
   Wolelibyśmy już ranking najładniejszych zwierząt, choć i tu rozpętałaby się dyskusja na temat kryteriów.

 1. Nie, nie znam tego powiedzenia. A poza tym z tymi najładniejszymi to niezły pomysł 🙂 A według mnie żadne zwierzę brzydkie nie jest. Nawet blobfish czy golec.

  1. Creepu, nie masz naprawdę innych tematów? Mają Ci listę zrobić :)?
   Napisali przecież wyraźnie: „de gustibus non est disputandum” co oznacza, że o gustach się nie dyskutuje.

 2. a ja dzisiaj znalazłem nad naszym siedleckim zalewem rannego leszcza.
  Po kilkugodzinnej rehabilitacji odpłyną.

 3. mam jeszcze kilka propozycji, którymi można uzupełnić artykuł.
  piraiba, karp syjamski, jesiotr ostronosy, tajmień

  1. Dziękujemy – rzeczywiście, to również spora ryba, niemniej podawane rozmiary – 3 metry długości i waga do 300 kg nie zostały potwierdzone. Największe osobniki osiągają 180 cm i wagę nie przekraczającą 150 kg. Wygląda na to, że po uzupełnieniu ranking zamieni się w TOP20 🙂

 4. Jak już nadmienili poprzednicy, zabrakło w rankingu trzech ryb z rodziny sumowatych: sum europejski, azjatycki sum bagarius yarrelii oraz południowoamerykański sum piraiba.

 5. w artykule brakuje 5 ryb
  jesiotra syberyjskiego
  suma czerwonopłetwego
  zębacza smugowego
  arwony azjatyckiej
  i węgorza elektrycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button