RybyTop 10Zwierzęta

Największe ryby słodkowodne – TOP 10

7. Arapaima (Arapaima)

Największa ryba słodkowodna Ameryki Południowej, zamieszkująca Amazonkę i Essequibo. Osiągać może ponad 2 m długości, wyjątkowe okazy mierzyły nawet 2,5 m. Przeciętna masa ciała wynosi ponad 100 kg, ale najcięższe osobniki mogą ważyć nawet 200 kg. Rekordowo długa arapaima mierzyła aż 4,52 m. Ponieważ ryby te są jednymi z najbardziej pożądanych zwierząt konsumpcyjnych w Ameryce Południowej, rzadko trafiają się dzikie osobniki mierzące więcej niż 2 m.

Ryba oddychająca powietrzem

Układ oddechowy arapaimy jest przystosowany do pobierania tlenu z powietrza atmosferycznego, dlatego też musi wynurzać się co 5-15 minut. Umiejętność ta jest adaptacją do zjawiska hipoksji (niedobór tlenu w tkankach) występującego często w miejscach zalewowych Amazonii, zwiększa ona jednak ryzyko schwytania przez rybaków.

Arapaima (Arapaima).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

48 komentarzy

  1. A kto ma oceniać, że dane zwierzę jest akurat najbrzydsze :)? Znasz zapewne stare łacińskie powiedzenie „de gustibus non disputandum est” ;), każdy zatem w tym zakresie mógłby mieć odrębne zdanie.
   Wolelibyśmy już ranking najładniejszych zwierząt, choć i tu rozpętałaby się dyskusja na temat kryteriów.

 1. Nie, nie znam tego powiedzenia. A poza tym z tymi najładniejszymi to niezły pomysł 🙂 A według mnie żadne zwierzę brzydkie nie jest. Nawet blobfish czy golec.

  1. Creepu, nie masz naprawdę innych tematów? Mają Ci listę zrobić :)?
   Napisali przecież wyraźnie: „de gustibus non est disputandum” co oznacza, że o gustach się nie dyskutuje.

 2. a ja dzisiaj znalazłem nad naszym siedleckim zalewem rannego leszcza.
  Po kilkugodzinnej rehabilitacji odpłyną.

 3. mam jeszcze kilka propozycji, którymi można uzupełnić artykuł.
  piraiba, karp syjamski, jesiotr ostronosy, tajmień

  1. Dziękujemy – rzeczywiście, to również spora ryba, niemniej podawane rozmiary – 3 metry długości i waga do 300 kg nie zostały potwierdzone. Największe osobniki osiągają 180 cm i wagę nie przekraczającą 150 kg. Wygląda na to, że po uzupełnieniu ranking zamieni się w TOP20 🙂

 4. Jak już nadmienili poprzednicy, zabrakło w rankingu trzech ryb z rodziny sumowatych: sum europejski, azjatycki sum bagarius yarrelii oraz południowoamerykański sum piraiba.

 5. w artykule brakuje 5 ryb
  jesiotra syberyjskiego
  suma czerwonopłetwego
  zębacza smugowego
  arwony azjatyckiej
  i węgorza elektrycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button