RybyTop 10Zwierzęta

Największe ryby słodkowodne – TOP 10

4. Pangaz (Pangasianodon gigas)

W wierzeniach tajskich uważana z rybę wyjątkową, której należy się duży szacunek i odprawianie specjalnych rytuałów oraz składanie ofiar przed jej poławianiem. Na świecie popularna ryba konsumpcyjna, która ze względu na przełowienie jest zagrożona wyginięciem w stopniu krytycznym.

W przeszłości rybę tę znajdowano od dolnej części rzeki Mekong w Wietnamie do północnych wybrzeży chińskiej prowincji Junnan, zajmując niemal całą długość rzeki – ok. 4800 km. Z powodu poławiania współczesny zasięg występowania stanowi tylko niewielką część pierwotnych siedlisk. Obecnie żyje w małych, odizolowanych populacjach w środkowej części Mekongu. Standardowa długość ciała pangaza wynosi ok. 3 m przy masie 300 kg.

Największa ryba słodkowodna w Księdze rekordów Guinessa.

Obecnie ryba znajduje się w Księdze rekordów Guinessa jako największa ryba słodkowodna świata, nie wiadomo jednak zbyt wiele o tych zwierzętach, mimo przedsięwzięć badawczych.

Pangaz (Pangasianodon gigas).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

48 komentarzy

  1. A kto ma oceniać, że dane zwierzę jest akurat najbrzydsze :)? Znasz zapewne stare łacińskie powiedzenie „de gustibus non disputandum est” ;), każdy zatem w tym zakresie mógłby mieć odrębne zdanie.
   Wolelibyśmy już ranking najładniejszych zwierząt, choć i tu rozpętałaby się dyskusja na temat kryteriów.

 1. Nie, nie znam tego powiedzenia. A poza tym z tymi najładniejszymi to niezły pomysł 🙂 A według mnie żadne zwierzę brzydkie nie jest. Nawet blobfish czy golec.

  1. Creepu, nie masz naprawdę innych tematów? Mają Ci listę zrobić :)?
   Napisali przecież wyraźnie: „de gustibus non est disputandum” co oznacza, że o gustach się nie dyskutuje.

 2. a ja dzisiaj znalazłem nad naszym siedleckim zalewem rannego leszcza.
  Po kilkugodzinnej rehabilitacji odpłyną.

 3. mam jeszcze kilka propozycji, którymi można uzupełnić artykuł.
  piraiba, karp syjamski, jesiotr ostronosy, tajmień

  1. Dziękujemy – rzeczywiście, to również spora ryba, niemniej podawane rozmiary – 3 metry długości i waga do 300 kg nie zostały potwierdzone. Największe osobniki osiągają 180 cm i wagę nie przekraczającą 150 kg. Wygląda na to, że po uzupełnieniu ranking zamieni się w TOP20 🙂

 4. Jak już nadmienili poprzednicy, zabrakło w rankingu trzech ryb z rodziny sumowatych: sum europejski, azjatycki sum bagarius yarrelii oraz południowoamerykański sum piraiba.

 5. w artykule brakuje 5 ryb
  jesiotra syberyjskiego
  suma czerwonopłetwego
  zębacza smugowego
  arwony azjatyckiej
  i węgorza elektrycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button