RybyTop 10Zwierzęta

Największe ryby słodkowodne – TOP 10

1. Bieługa, wyz (Huso huso)

Kończymy nasze zestawienie największą z największych, czyli potężną bieługą z rodziny jesiotrowatych. Występuje głównie w basenie Morza Kaspijskiego i Czarnego, czasem spotykana również w Morzu Adriatyckim. Samice tego gatunku są masowo poławiane dla cennej ikry, z której produkuje się wysokiej klasy kawior, tzw. kawior czarny. Ze względu na silne przełowienie (niekoniecznie legalne), bieługa jest zagrożona wyginięciem w stopniu krytycznym a szanse na jej przetrwanie są bardzo małe.

Wymiary

Bieługa rośnie przez całe życie, stąd jej ogromne rozmiary. Choć współcześnie obserwuje się osobniki mierzące 142 – 328 cm długości i ważące 19 – 264 kg (samice są większe od samców o ok. 20%) rekordowy przedstawiciel gatunku mierzył 7,2 m długości i ważył 1571 kg. Rybę tę wyłowiono z ujścia Wołgi w roku 1827. Kilka innych zapisów wspomina o osobnikach 5-metrowych. Współczesne największe bieługi osiągają ciężar ok. 1134 kg i długość ok. 4,5 m.

Bieługa, wyz (Huso huso).
Bieługa, wyz (Huso huso).

Największa ryba słodkowodna?

Jako największa ryba słodkowodna może rywalizować z ogromnym, oceanicznym samogłowem (Mola mola), natomiast o tytuł największej ryby drapieżnej staje w szranki z żarłaczem białym (Carcharodon carcharias), żarłaczem tygrysim (Galeocerdo cuvier) i rekinem polarnym (Somniosus microcephalus).

Niektórzy specjaliści nie uważają jednak bieługi za prawdziwą rybę słodkowodną, ponieważ potrafi ona przetrwać zarówno w wodzie słodkiej, jak i słonej (tzw. gatunek euryhaliczny), ponadto większość czasu spędza w akwenach słonowodnych.

Jesiotr amerykański, jesiotr biały (Acipenser transmontanus)
Jesiotr amerykański, jesiotr biały (Acipenser transmontanus)

Największe ryby słodkowodne – ciekawostki

 • Bieługa rośnie przez całe życie i dojrzewa bardzo późno – największe osobniki są jednocześnie bardzo stare. Szacuje się, że ryby tego gatunku mogą żyć nawet 118 lat.
 • Ze względu na status zagrożenia wyginięciem bieługi, kawior z jej ikry jest produktem nielegalnym w USA.
 • Żądło ogończy słodkowodnej jest najdłuższe spośród wszystkich gatunków ogończowatych – mierzy 38 cm.
 • Rekin tępogłowy jest prawdopodobnie odpowiedzialny za większość przybrzeżnych ataków rekinów.

Polecamy

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Baza Dinozaurów

48 komentarzy

  1. A kto ma oceniać, że dane zwierzę jest akurat najbrzydsze :)? Znasz zapewne stare łacińskie powiedzenie „de gustibus non disputandum est” ;), każdy zatem w tym zakresie mógłby mieć odrębne zdanie.
   Wolelibyśmy już ranking najładniejszych zwierząt, choć i tu rozpętałaby się dyskusja na temat kryteriów.

 1. Nie, nie znam tego powiedzenia. A poza tym z tymi najładniejszymi to niezły pomysł 🙂 A według mnie żadne zwierzę brzydkie nie jest. Nawet blobfish czy golec.

  1. Creepu, nie masz naprawdę innych tematów? Mają Ci listę zrobić :)?
   Napisali przecież wyraźnie: „de gustibus non est disputandum” co oznacza, że o gustach się nie dyskutuje.

 2. a ja dzisiaj znalazłem nad naszym siedleckim zalewem rannego leszcza.
  Po kilkugodzinnej rehabilitacji odpłyną.

 3. mam jeszcze kilka propozycji, którymi można uzupełnić artykuł.
  piraiba, karp syjamski, jesiotr ostronosy, tajmień

  1. Dziękujemy – rzeczywiście, to również spora ryba, niemniej podawane rozmiary – 3 metry długości i waga do 300 kg nie zostały potwierdzone. Największe osobniki osiągają 180 cm i wagę nie przekraczającą 150 kg. Wygląda na to, że po uzupełnieniu ranking zamieni się w TOP20 🙂

 4. Jak już nadmienili poprzednicy, zabrakło w rankingu trzech ryb z rodziny sumowatych: sum europejski, azjatycki sum bagarius yarrelii oraz południowoamerykański sum piraiba.

 5. w artykule brakuje 5 ryb
  jesiotra syberyjskiego
  suma czerwonopłetwego
  zębacza smugowego
  arwony azjatyckiej
  i węgorza elektrycznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button