Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10
Oceannik maoryski (Fregetta maoriana)
Uważany za wymarły od roku 1850, ale seria obserwacji od 2003 r. pozwoliła dowiedzieć się o istnieniu nieznanej wcześniej kolonii. W 2010 r. przeklasyfikowano go na gatunek zagrożony wyginięciem w stopniu krytycznym, choć bardzo mało o nim wiadomo. Podejrzewa się jednak, że ptaki te mogą być podatne na ataki obecnych tam drapieżników, stąd „profilaktyczne” zagrożenie gatunku. Nie wiadomo również, gdzie znajdują się ich siedliska, najprawdopodobniej pochodzą z Nowej Zelandii, a dokładniej z Półwyspu Banksa na Wyspie Południowej. Kilka lat temu odkryto je również na Wyspie Północnej i Hauturu.
Oceannik to niewielki ptak o ciemnobrązowym grzbiecie i skrzydłach oraz białym zadzie i biało-czarnym brzuchu. Pierś, podgardle i nogi są całkowicie czarne. Poza sezonem lęgowym, odbywającym się w odległych lęgowiskach, są zwierzętami pelagicznymi (przebywającymi na otwartych wodach), dlatego bardzo trudno je obserwować, szacuje się jedynie, że na wolności jest ich ok. 50.
W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.
Już giną…
Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.
Jesteśmy potwory?? tych oceanników jest 50 na wolności i jeszcze raz powtarzam jesteśmy potwory??