AustraliaAzjaGadyTop 10WężeWęże jadowiteZwierzęta

Najbardziej jadowite węże świata – Top 10 cz. II

6. Grzbietopręg jadowity (Enhydrina schistosa)

Grzbietopręg to najbardziej jadowity wąż morski. Jest to jedyny wąż w pierwszej dziesiątce, który występuje poza Australią. Można spotkać go na wybrzeżach Morza Arabskiego, Zatoki Perskiej, na południe od Seszeli i Madagaskaru, a także w Azji południowej i południowo-wschodniej. Jeszcze w tamtym roku uważano, że zamieszkuje on również wybrzeża Australii. Po przeprowadzeniu badań DNA okazało się jednak, iż jest to odrębny, niespokrewniony z grzbietopręgiem jadowitym gatunek.

Wąż ma zwykle ciemnoszare ubarwienie, a jego brzuch i boki są jaśniejsze. Osiąga długość do 140 centymetrów. Potrafi on nurkować na głębokość do 100 metrów i przebywać pod wodą 5 godzin bez konieczności wypływania na powierzchnię. Ich pożywienie stanowią głównie ryby.

Dawka śmiertelna jadu to 0.164. Składa się on z silnych neurotoksyn. Grzbietopręg jadowity jest odpowiedzialny za 90% zgonów wywołanych ukąszeniami węży morskich. Dawka śmiertelna dla człowieka to już 1,5 mg.

Grzbietopręg jadowity (Enhydrina schistosa).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Strach jechać do Australii. Na 10 najbardziej jadowitych węży 9 pochodzi z Australii, zgroza, jak oni tam w ogóle z nimi żyją. Przecież te węże często im wpełzają do domów, brrr

  2. na tydzień byłem w australli i chwyttałem tam nibykobry tajpaany zddradnicaa grzbietobregi
    i węże tygrysie i nie byly straszne:-)

    1. Jeśli już, to pewnie chwytałeś te węże w obiektywie aparatu będąc w ZOO! Kilkakrotnie byłem w Australii w różnych regionach kontynentu. Węże wbrew pozorom nie są wszechobecne. Najczęściej je widać jak zbłądzą i pojawią się na trawniku posesji czy też w basenie! Zawodowy łowca węży z Gold Coast, którego poznałem, dziennie miał wezwania do max. ośmiu takich przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button