AustraliaAzjaGadyTop 10WężeWęże jadowiteZwierzęta

Najbardziej jadowite węże świata – Top 10 cz. II

2. Eastern brown snake (Pseudonaja textilis)

Drugi najbardziej jadowity wąż to Pseudonaja textilis, zamieszkujący wschodnie rejony Australii od terenów pustynnych do wybrzeża. Występuje na bardzo szerokiej gamie siedlisk, głównie na otwartych łąkach, pastwiskach i lasach.

Wąż zmienia swój kolor od jednolicie opalonego, przez szary, aż do ciemnobrązowego. Jego brzuch jest kremowy, żółty lub lekko pomarańczowy z ciemniejszymi plamami. Średnia długość węża do 1,5  metra, a najdłuższy zarejestrowany osobnik osiągnął aż 2,4 metra.

Gatunek żywi się głównie niewielkimi gryzoniami – szczurami i myszami, co powoduje, że często można go spotkać na terenach rolniczych. Stwarza tym samym duże niebezpieczeństwo dla człowieka. Wiosną Pseudonaja textilis odbywa godowe, zrytualizowane tańce, a samica składa około 30 jaj.

Pseudonaja textilis odpowiedzialny jest za większość zgonów spowodowanych ukąszeniem węża w Australii. Dawka śmiertelna jadu to 0.053. Zawiera on silne neurotoksyny i prokoagulanty, powodujące paraliż oraz wady krzepnięcia krwi. Wraz z pojawieniem się skutecznej pierwszej pomocy i leku neutralizującego działanie jadu, przypadki śmiertelne spadły do 1-2 rocznie.

Eastern brown snake (Pseudonaja textilis)

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Strach jechać do Australii. Na 10 najbardziej jadowitych węży 9 pochodzi z Australii, zgroza, jak oni tam w ogóle z nimi żyją. Przecież te węże często im wpełzają do domów, brrr

  2. na tydzień byłem w australli i chwyttałem tam nibykobry tajpaany zddradnicaa grzbietobregi
    i węże tygrysie i nie byly straszne:-)

    1. Jeśli już, to pewnie chwytałeś te węże w obiektywie aparatu będąc w ZOO! Kilkakrotnie byłem w Australii w różnych regionach kontynentu. Węże wbrew pozorom nie są wszechobecne. Najczęściej je widać jak zbłądzą i pojawią się na trawniku posesji czy też w basenie! Zawodowy łowca węży z Gold Coast, którego poznałem, dziennie miał wezwania do max. ośmiu takich przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button