AustraliaAzjaGadyTop 10WężeWęże jadowiteZwierzęta

Najbardziej jadowite węże świata – Top 10 cz. II

3. Tajpan australijski, nadbrzeżny (Oxyuranus scutellatus)

Miejsce na podium przypadło także tajpanowi australijskiemu, występującemu w północnej i wschodniej Australii. Zamieszkuje otwarte tereny leśne, wrzosowiska oraz trawiaste wydmy nadmorskich plaż.

Wąż ma zazwyczaj kolor jasnooliwkowy, ale jego skóra przyjmuje także barwę brązową, a czasami nawet ciemnoszarą. Brzuch jest jaśniejszy, z pomarańczowymi lub różowymi plamkami. Oczy tajpana australijskiego są czerwone. Osiąga on długość nawet 2,9 metra.

Żywi się wyłącznie małymi ssakami. Samica składa od 7 do 20 jaj, z których po 64-68 dniach wykluwają się 30 centymetrowe młode.

Dawka śmiertelna jadu tajpana australijskiego to 0.099. Trucizna jest silnie neurotoksyczna i powoduje problemy z układem nerwowym, nudności, drgawki, krwawienia wewnętrzne, zniszczenia mięśni i uszkodzenia ciała. W ekstremalnych przypadkach śmierć może nastąpić już po 30 minutach

Tajpan australijski, tajpan nadbrzeżny (Oxyuranus scutellatus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Strach jechać do Australii. Na 10 najbardziej jadowitych węży 9 pochodzi z Australii, zgroza, jak oni tam w ogóle z nimi żyją. Przecież te węże często im wpełzają do domów, brrr

  2. na tydzień byłem w australli i chwyttałem tam nibykobry tajpaany zddradnicaa grzbietobregi
    i węże tygrysie i nie byly straszne:-)

    1. Jeśli już, to pewnie chwytałeś te węże w obiektywie aparatu będąc w ZOO! Kilkakrotnie byłem w Australii w różnych regionach kontynentu. Węże wbrew pozorom nie są wszechobecne. Najczęściej je widać jak zbłądzą i pojawią się na trawniku posesji czy też w basenie! Zawodowy łowca węży z Gold Coast, którego poznałem, dziennie miał wezwania do max. ośmiu takich przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button