AustraliaAzjaGadyTop 10WężeWęże jadowiteZwierzęta

Najbardziej jadowite węże świata – Top 10 cz. II

8. Zdradnica śmiercionośna (Acanthophis antarcticus)

Ósmy z dziesięciu najbardziej jadowitych węży zamieszkuje wschodnie i południowe wybrzeże Australii. Ich środowiskiem naturalnym są lasy i otwarte tereny wrzosowisk.

W porównaniu z innymi wężami jest on dość krótki – osiąga maksymalnie 1 metr długości. Jego charakterystyczną cechą jest szybko zwężający się ogon oraz szeroka, trójkątna głowa. Skóra zdradnicy plamistej jest szara z ciemniejszymi plamkami.

Podobnie jak inne węże odżywia się małymi ssakami oraz ptakami. Odróżnia do jednak sposób polowania. Potrafi on wiele dni leżeć bez ruchu i czekać, aż ofiara sama da się złapać w zasadzkę. Młode – zazwyczaj 10-20 – przychodzą na świat późnym latem.

Jad tego węża zawiera w sobie głównie neurotoksyny, które powodują problemy z układem nerwowym i mięśniami. Pierwszymi oznakami są opadające powieki, nudności i problemy z mówieniem. Przed wynalezieniem lekarstwa śmiertelność ukąszeń wynosiła 50%. Średnia dawka śmiertelna jadu to 0.400.

Zdradnica śmiercionośna (Acanthophis antarcticus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Strach jechać do Australii. Na 10 najbardziej jadowitych węży 9 pochodzi z Australii, zgroza, jak oni tam w ogóle z nimi żyją. Przecież te węże często im wpełzają do domów, brrr

  2. na tydzień byłem w australli i chwyttałem tam nibykobry tajpaany zddradnicaa grzbietobregi
    i węże tygrysie i nie byly straszne:-)

    1. Jeśli już, to pewnie chwytałeś te węże w obiektywie aparatu będąc w ZOO! Kilkakrotnie byłem w Australii w różnych regionach kontynentu. Węże wbrew pozorom nie są wszechobecne. Najczęściej je widać jak zbłądzą i pojawią się na trawniku posesji czy też w basenie! Zawodowy łowca węży z Gold Coast, którego poznałem, dziennie miał wezwania do max. ośmiu takich przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button