AustraliaAzjaGadyTop 10WężeWęże jadowiteZwierzęta

Najbardziej jadowite węże świata – Top 10 cz. II

Najbardziej jadowite węże świata – Top 10

10. Speckled (spotted) brown snake (Pseudonaja guttata)

Pierwszą dziesiątkę najbardziej jadowitych węży otwiera gatunek występujący w centralnej części australijskiego Queensland oraz północno-wschodnich rejonach tego kraju – Pseudonaja guttata.

Wąż ma płowy, pomarańczowo-żółty kolor i pokryty jest ciemnymi, nieregularnymi plamkami. U niektórych osobników występują ciemne pasma na ciele. Brzuch ma jaśniejszą barwę niż reszta ciała – kremową z pomarańczowo-różowymi punktami. Pseudonaja guttata osiąga długość do 80 centymetrów.

Zamieszkuje on trawiaste tereny czarnoziemów. Wąż aktywny jest w dzień, a schronienie znajduje w głębokich szczelinach gleb. Żywi się głównie żabami, gadami i małymi ssakami. Składa zazwyczaj 6 jaj, a młode zaraz po wykluciu mają 20 centymetrów długości.

Średnia dawka śmiertelna jadu Pseudonaja guttata to 0.360. Choć niewiele wiadomo o składzie trucizny, z pewnością jest ona bardzo neurotoksyczna, a osoba ukąszona musi skorzystać z natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Speckled (spotted) brown snake (Pseudonaja guttata).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11Następna strona

Baza Dinozaurów

11 komentarzy

  1. Strach jechać do Australii. Na 10 najbardziej jadowitych węży 9 pochodzi z Australii, zgroza, jak oni tam w ogóle z nimi żyją. Przecież te węże często im wpełzają do domów, brrr

  2. na tydzień byłem w australli i chwyttałem tam nibykobry tajpaany zddradnicaa grzbietobregi
    i węże tygrysie i nie byly straszne:-)

    1. Jeśli już, to pewnie chwytałeś te węże w obiektywie aparatu będąc w ZOO! Kilkakrotnie byłem w Australii w różnych regionach kontynentu. Węże wbrew pozorom nie są wszechobecne. Najczęściej je widać jak zbłądzą i pojawią się na trawniku posesji czy też w basenie! Zawodowy łowca węży z Gold Coast, którego poznałem, dziennie miał wezwania do max. ośmiu takich przypadków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button