Kot abisyński
Zwariowany przedstawiciel kotów domowych, którego korzenie do dzisiaj pozostają owiane mgłą tajemnicy. Abisyńczyk – bo o nim mowa – to jedna z tych ras, która zachwyca charakterem, ale jest przy tym bardzo wymagająca. Kot abisyński, mimo swej inteligencji, nie nadaje się dla każdego, bowiem jego żywiołowość może frustrować osoby spokojne i introwertyczne.
Klasyfikacja FIFe
- Kategoria III: Koty krótkowłose
- Kod EMS: ABY
- Inne nazwy: Abyssinian cat
- Kraj pochodzenia: wybrzeża Oceanu Indyjskiego
Historia rasy
Badania DNA wskazują, że kot abisyński pochodzi z wybrzeża Oceanu Indyjskiego oraz z Azji południowo–wschodniej. W Europie mógł pojawić się dzięki holenderskim i brytyjskim kupcom działającym w portach Kalkuty lub wysp Indonezji. W wieku XVIII egzotyczna rasa stała się bardzo popularna na wystawach w Crystal Palace.
Swą nazwę zawdzięczać może natomiast jednemu z kotów wystawowych o imieniu Zula – prawdopodobnie został on przywieziony z Abisynii (dzisiejszej Etiopii). Wiele odkryć archeologicznych, w tym biżuteria i naczynia, sugeruje jednak, że kot abisyński pochodzi z Egiptu (a konkretniej z Aleksandrii) oraz kilku rejonów znad Oceanu Indyjskiego. W tamtych rejonach wielu kolonizatorów handlowało bowiem dzikimi zwierzętami.
W USA rasa pojawiła się na początku wieku XX, ale pierwsze wzorce rasy powstały dopiero w latach trzydziestych, czyli w czasie, gdy Abisyńczyki przywożono masowo z Wielkiej Brytanii. Dzięki temu rasa przetrwała II wojnę światową, bowiem w tym okresie na Wyspach przeżyło zaledwie kilkanaście osobników. Współcześnie kot abisyński jest jedną z najpopularniejszych ras.
Charakterystyka
Wygląd
O Abisyńczyku często mawia się, że wygląda jakby dopiero został oswojony. Powodem takiej opinii jest jego umaszczenie przypominające pumę. Sierść kota abisyńskiego zmienia kolor w zależności od kąta padania światła. Przy odpowiednim oświetleniu zauważyć można ciemne pręgi na każdym włosie (tzw. umaszczenie agouti). Włos jest miękki, jedwabiście gładki i delikatni.
Kolor futra waha się między podpalanymi brązami z domieszką czerwieni a odcieniami słomianymi, czekoladowymi i czernią. Kocięta rodzą się pokryte ciemnym włosem, który stopniowo rozjaśnia się. U osobników dorosłych kolor sierści jest jednolity na całym ciele, ciemniejszy odcień występuje jednak wzdłuż kręgosłupa, na tylnej części kończyn oraz ogonie.
W obrębie rasy spotyka się też rzadsze odcienie, np. białe, liliowe i niebieskie. Nie są one jednak zasługą Abisyńczyka, ale kotów, z którymi został skrzyżowany (np. kot burmski).
Głowa jest okrągła, choć nieco klinowata. Na jej szczycie rosną okazałe, szerokie uszy. Z przodu pyska widoczne są duże, migdałowate oczy w kolorze złota lub zieleni. Między okiem i brwią dostrzec można ciemne linie. Cała sylwetka jest natomiast umięśniona, smukła, wręcz atletyczna. Budową ciała przypomina zatem połączenie krępego Persa ze szczupłym Syjamem. Ciało wsparte jest na smukłych kończynach zbudowanych z lekkich, drobnych kości. Sylwetkę wieńczy długi, zwężający się ku końcowi ogon.
Temperament
W porównaniu do innych kotów rasowych Abisyńczyk to zwierzę niebywale żywiołowe. Ponadto jest bardzo inteligentny i ciekawski, dlatego życie z nim to przygoda, ale i wyzwanie. Jego właściciel powinien być zatem osobą kreatywną, energiczną i pełną radości.
Temperament Abisyńczyka może zaskakiwać. Wydaje się czasem, że kot ten w ogóle nie sypia – jest zawsze w ruchu, uwielbia skakać, obserwować, wspinać się i towarzyszyć. Uwielbia być w centrum uwagi. Jeśli więc będziesz zbyt długo zajęty pracą przy komputerze, zwierzak zacznie bawić się Twoimi palcami tańczącymi na klawiaturze.
Ponieważ jego wielką pasją jest zabawa, opiekun powinien zaopatrzyć siebie i jego w różne kocie gadżety. Dobrze sprawdzą się piłeczki, piórka, ogółem wszystko co może się poruszać.
Umiłowanie wysokości
Znakiem rozpoznawczym Abisyńczyka jest jego umiłowanie wysokości. Znajduje sobie legowisko na różnych poziomach, aby mieć oko na cały teren. W związku z tym w domu przydałby się drapak z wieloma stanowiskami. Jeżeli jednak nie posiadamy tego dużego gadżetu, kot poradzi sobie ze znalezieniem odpowiedniego miejsca. Ponieważ jednak nie ma w zwyczaju niszczyć rzeczy, nie należy się bać o rozbijanie ważnych bibelotów (chyba, że zrobi to niechcący…).
Idealna rodzina dla Abisyńczyka to taka, która dba o jego potrzebę stałej uwagi i stymulacji umysłowo–ruchowej, Kiedy zatem wszyscy członkowie rodziny przebywają poza domem przez większość dnia, kot powinien mieć towarzystwo w postaci zaufanej osoby lub drugiego Abisyńczyka. Pozostawiony sam sobie zacznie niesamowicie psocić w poszukiwaniu ciekawego zajęcia.
Szczegółowe dane i wymiary
Kot abisyński
- Długość ciała: 60 cm
- Masa: koty: 3,5 – 5 kg; kotki: 2,5-4 kg
- Długość życia: 9-15 lat
Kot abisyński – ciekawostki
- Kot abisyński jest jedną z najstarszych ras kota domowego, ale jego historia jest w dużej mierze tajemnicą.
- Abisyńczyk jest na tyle inteligentny, że potrafi nauczyć się otwierania drzwi, szuflad i szaf.
- W 500 odcinku serialu „Simpsonowie” kot abisyński przedstawiony został jako inteligentne zwierzę, które potrafi zmieniać kanały telewizyjne.
- W obrębie rasy występuje zapalenie dziąseł, które może doprowadzić do zapalenia przyzębia. Inne schorzenia towarzyszące Abisyńczykowi to amyloidoza nerek i zwyrodnienie siatkówki.
- Osobiście zaobserwowaliśmy jego niebywałą odwagę, kiedy w obronie (tu uwaga małych dwóch psów rasy cavalier king charles spaniel) zaatakował średniej wielkości psa rasy husky syberyjski. Był nieustępliwy, fukał i drapał. Pies był zaskoczony tym brawurowym atakiem. Abisyńczyk zaś nie zamierzał ustępować.
Kot abisyński to wspaniałe stworzenie, podobnie zresztą jak kot burmanski którego mam nadzieję też wkrótce przedstawicie.
Tak – wkrótce przedstawimy kolejne rasy kotów, między innymi kota burmskiego i kota birmańskiego.
Dzień dobry, czy abisyński kot, jeśli wychowywał się razem ze szczeniakiem będzie się z nim dobrze czuł pod nieobecność właściciela? Czy pies pomoże w ciężkim znoszeniu samotności?
Owszem, akurat znamy konkretny przypadek wspólnego wychowywania psa oraz abisyńczyka. Kot abisyński nawet stawał w obronie psa 🙂