AfrykaAustraliaAzjaGadyKrokodyleZwierzęta

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus)

Szczęki – śmiertelny uścisk. Mocne, czy słabe?

Krokodyl różańcowy dysponuje największą siłą nacisku szczęk spośród wszystkich zwierząt lądowych. Potrafi zmiażdżyć czaszkę dorosłego przedstawiciela krętorogich. W warunkach laboratoryjnych wykazano, że gad o długości 5,2 m może zacisnąć szczęki z siłą 16,460 N (1,68 tony/cm2), pokonując dotychczasowego rekordzistę – 3,9–metrowego aligatora amerykańskiego z siłą uścisku równą 9452 N (ok. 964 kg/cm2).

Ponieważ anatomia krokodyli zmieniła się nieznacznie od 80 mln lat, aktualną siłę nacisku można oszacować na podstawie możliwości wymarłych gatunków, np. 11-12-metrowego deinozucha (Deinosuchus), którego szczęka zamykała się z naciskiem ok. 103 000 N (do 10,5 tony/cm2).

Więcej na temat siły nacisku szczęk zwierząt wymarłych i współczesnych znaleźć można w artykule: T. rex mity i fakty.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – prawda, że sympatyczny :)?

Skąd jednak bierze się ta siła?

Przestrzeń dla mięśni żuchwy w czaszce jest bardzo duża, co jest widoczne na zewnątrz w postaci wypukłości po bokach głowy. Same mięśnie są bardzo twarde, prawie jak kości, zatem większość krokodylich szczęk jest przystosowanych do mocnego zaciskania.

Pomimo silnych mięśni umożliwiających zamykanie paszczy, mięśnie odpowiedzialne za jej otwieranie są małe i słabe, dzięki czemu zwierzę można obezwładnić używając kilku warstw taśmy izolacyjnej…

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Tryb życia/usposobienie

Krokodyla różańcowego można odróżnić od innych gatunków po wyborze środowiska – zajmuje z reguły zbiorniki wody słonej (stąd też angielska nazwa gatunkowa – Saltwater crocodile).

On i jego krewni posiadają tzw. gruczoły solne przy oczach, pozwalające przetrwać w słonym środowisku wodnym.

Jego alternatywna nazwa – krokodyl morski – sugeruje, że ten gatunek podróżuje między obszarami oddzielającymi morza od rzek lub po prostu wykorzystuje łatwość pływania na pełnym morzu, dzięki czemu może pokonywać duże odległości.

Krokodyl różańcowy ma jedną wspólną cechę z ptakami wędrownymi – wykorzystuje prądy oceaniczne aby w czasie pływania nie marnować dużych ilości energii (ptaki wędrowne korzystają z tzw. kominów termicznych umożliwiających lot szybowcowy – np. albatrosy).

Spośród 20 krokodyli oznaczonych nadajnikami satelitarnymi, 8 z nich wypłynęło na otwarty ocean, jeden z „podróżników” pokonał 590 km w 25 dni, inny potrzebował natomiast 20 dni na przepłynięcie 411 km.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Prądy oceaniczne

Jest na tyle „uzależniony” od prądów oceanicznych, że potrafi zatrzymać się na kilka dni w zatoce, aby poczekać na sprzyjający kierunek ruchu wody. Często i regularnie migruje w górę i w dół systemów rzecznych.

Aspołeczny typ

Większość krokodyli to zwierzęta społeczne dzielące się lęgowiskami i pożywieniem, nie dotyczy to jednak krokodyla różańcowego, jest bowiem mocno terytorialny, a dorosłe samce dzielą areał z samicami, aby odpędzać rywali. Rozmnażają się w porze deszczowej, a jaja składają w błotnych kopcach pokrytych roślinnością. Samica pilnuje gniazda i młodych przed drapieżnikami.

Ospałość

Krokodyl różańcowy zazwyczaj jest ospały, ale cecha ta u krokodyli nie należy do wad. Dzięki temu zwierzę może przetrwać nawet miesiąc bez jedzenia. W okresie „nicnierobienia” wałęsa się w wodzie lub wygrzewa na słońcu przez większość dnia, łowy rozpoczyna nocą.

Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5Następna strona

50 komentarzy

 1. Mi się wydawało że 6-metrowe krokodyle to rzadkość a co dopiero 7-metrowe.7-metrowe zdarzają się raz na 100 lat wg mnie

  1. To niezupełnie tak.
   Paul C. Sereno odkrywca między innymi sarkozucha twierdzi, iż krokodyle które istnieją na Ziemi od ponad 220 milionów lat i przetrwały w niemal niezmienionej postaci, choć trochę się skurczyły, mają szanse na powrót być nawet tak ogromne jak deinozuch, czy sarkozuch.

   Dziś zwyczajnie nie ma tak wielkich ofiar, aby takie krokodyle miały sens swego istnienia.

   Wg Paula Sereno obecne krokodyle w pewnym sensie skurzyły się (czytaj dostosowały) do obecnych warunków. Jego zdaniem, gdyby na Ziemi pojawiły się większe ofiary, to krokodyle na powrót byłyby duże (oczywiście, jeśli człowiek by im na to pozwolił i nie zabił ich przed osiągnięciem maksymalnych rozmiarów).

   Ta teoria ma jednak pewną słabość, krokodyl różańcowy istnieje bowiem na terenach, na których występuje słoń indyjski i nosorożec indyjski, a pomimo tego krokodyle nie są tak wielkie aby na nie polować.

   Oczywiście zdarza im się (choć rzadko) w swej bezrozumności złapać słonia za trąbę u wodopoju, ale to nie kończy się dla nich raczej dobrze…

   1. Słyszałem że pewien krokodyl mierzył 8,5 metra długości, a ten 3-nogi krokodyl to Brutus (chyba tak się nazywał, oglądałem na YouTube) rekin odgryzł mu łapę i dlatego ma 3 łapy.??

  1. Ależ nie 🙂 Tapiry większości czytelników kojarzą się z Ameryką Południową i Środkową (Panama). Zapominają o największym z tapirów, tapirze malajskim, czaprakowym (Tapirus indicus), nazywany również tapirem indyjskim lub azjatyckim, który występuje na terenach, na których panuje krokodyl różańcowy. Tapir ten staje się często jedną z ofiar tego wielkiego gada.

 2. Redakcjo,nie mogę czytać tych bzdur.Wszyscy wiedzą ,że krokodyl różańcowy
  ma najsilniejsze szczęki wśród drapieżników.Żarłacz biały jest 2.

  1. To zależy jaką wielkość przyjmujemy dla dorosłego krokodyla różańcowego – największym osobnikom nic (poza człowiekiem) nie jest w stanie zagrozić, mniejszym dorosłym osobnikom może zagrozić jedynie tygrys. Lampart, pyton i wargacz nie poradzą sobie z 450 kilogramowym lub większym krokodylem.

 3. Bzdurą jest że dorastają do 7,5m. Rekordowy osobnik mierzył 6m. Hoduję krokodyle od lat w tym różańcowe. Czasami wrzucam im 2 krowy na wybieg. Są spasione i grube, jedzenia im nie brak, najstarsze mają po 50lat a jakoś nie mam nawet 5m osobnika. Pożywienie nie jest czynnikiem który zwiększy maksymalną wielkość zwierzęcia…

  1. Gdzie w artykule jest informacja na temat 7,5 metrów? Szczegółowe dane na temat wielkości tych krokodyli oraz rekordowych osobników znajdują się w artykule, nie będziemy ich zatem tu powielali.

   W kontekście dostępności pożywiania, jest ono niezwykle istotne w kontekście wzrostu. Polecamy zapoznanie się z opracowaniami na temat wpływu tego czynnika na wzrost zwierząt i ludzi.

  1. Niestety nie ma dokładnych statystyk ataków krokodyli na ludzi. Wg IUCN-SSC Crocodile Specialist Group najgroźniejsze dla ludzi są ataki krokodyli nilowych. Wynika to z przenikania się terenów zamieszkałych przez ludzi z siedliskami krokodyli. Statystyka ataków wygląda następująco:
   krokodyle nilowe dokonują rocznie powyżej 300 ataków, z których 63% kończy się śmiercią ludzi,
   aligatory amerykańskie dokonują ok. 10 ataków rocznie, z których 6% kończy się śmiercią ludzi,
   krokodyle różańcowe 3-4 ataki rocznie, z których 25-50% jest śmiertelnych.

   1. Witam !

    Już od jakiegoś czasu czytam wasze artykuły, stąd moja prośba odnośnie poruszonego wyżej tematu może napisalibyście artykuł o najsłynniejszych zwierzętach ludojadach, jak np. tygrys z Champawat, czy krokodyl Gustave ?

    Pozdrawiam

 4. Krokodyl mierzący 7,1 m i ważący 2 tony, który został wpisany do księgi Guinnesa jest uwieczniony na jakiejś fotografii lub filmie ? Podobno nazywał się Kalia ale zdjęcia żadnego nie znalazłem… Posiadacie może jakieś nowe informacje na temat krokodyli żyjących w Parku Narodowym Bhitarkanika ? Ja osobiście szukając znalazłem jedynie informację o śmiertelnym ataku na kobietę w pobliżu owego parku.

  1. Niestety, nie ma dostępnego zdjęcia krokodyla Kalia (7.1 m). Księga Rekordów Guinessa ma obecnie zdjęcia Lolonga (6.17 m) i Cassiusa (5.48 m).
   Od czasu powstania artykułu, nic nowego nie wpadło nam w ręce na temat Bhitarkanika National Park i krokodyli tam występujących.

 5. Czy jest możliwe, aby krokodyl różańcowy osiągnął 10 metrów długości?
  Ile ważyłby taki gad i jaką siłę szczęk by miał?

  1. W dużej części odsyłamy do naszej odpowiedzi na pytanie zadane przez Maćka powyżej.
   Uzupełniając – nie ma dziś takiej możliwości – żaden krokodyl, nawet jeśli ma cieplarniane warunki w parku narodowym czy ogrodzie zoologicznym, gdzie nikt na niego nie poluje, ma pod dostatkiem pokarmu i może dożyć sędziwych dni nie przekracza 7 metrów długości.
   Gdyby jednak jakimś cudem taki 10 metrowy krokodyl się pojawił, to siłę szczęk miałby zapewne porównywalną do deinozucha.

    1. Większość nigdy nie osiąga takiej długości. Niemniej jeśli osiąga, to pod koniec życia, tak po 60 roku życia najwcześniej – krokodyle rosną bowiem przez całe życie.

     1. Przeciętnie 60-letnie krokodyle różańcowe osiągają około 4.5 – 5 metrów długości. Wyjątkowe osobniki, z dostępem do pokarmu mogą osiągać ponad 6 metrów. To tak jak z ludźmi – większość ma średni wzrost zależny od nacji, ale są tacy co osiągają i 2.5 metra. I tak samo jest z krokodylami. Nie każdy może osiągnąć 6 czy 7 metrów.

     2. Jeśli przeczytałbyś uważnie artykuł ;), to wiedziałbyś, że kiedyś występowały często, dziś kiedy człowiek zmniejszył ich siedliska, poluje na nie, to rzadko zdarzają się takie osobniki. A występują częściej w Azji, niż w Australii.

     3. To są pojedyncze osobniki. Im dalej od ludzi, tym im łatwiej dożyć sędziwego wieku i osiągnąć większe rozmiary.

 6. Kilka dni temu głośno było o krokodylu płynącym z krową w pysku, zdarzenie miało miejsce w Australii. Wędkarze nagrali całe zajście dronem. Krokodyl wygląda na dosyć sporego, jeżeli była to dorosła mućka. Może jakiś nowy rekordzik będzie 😛
  Film można zobaczyć na youtubie – ” MONSTER CROCODILE EATS COW !!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button