AustraliaOpracowaniaZwierzęta

Fauna Australii / Zwierzęta Australii

Gady Australii

Krokodyle

Na najmniejszym kontynencie świata występują 2 gatunki krokodyli: niebezpieczny dla ludzi krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) oraz krokodyl australijski (Crocodylus johnsoni), który nie ma z nami większych zatargów.

Żółwie morskie

Wybrzeże odwiedza 6 gatunków żółwi morskich chronionych przez australijskie prawo: żółw natator zwany australijskim (Natator depressa), żółw zielony (Chelonia mydas), zagrożony wyginięciem w stopniu krytycznym żółw szylkretowy (Eretmochelys imbricata), żółw oliwkowy (Lepidochelys olivacea), karetta (Caretta caretta) oraz żółw skórzasty (Dermochelys coriacea).

Poza żółwiami morskimi spotyka się 29 gatunków słodkowodnych, pochodzących z 8 rodzajów sklasyfikowanych w rodzinie żółwi wężoszyjnych (Chelidae), jedynym przedstawicielem słodkowodnym nie należącym do niej jest miękkoskórek dwupazurzasty (Carettochelys insculpta).

W Australii nie występują żółwie lądowe.

Żółw Karetta (Caretta caretta).

Węże

Kontynent nie może również narzekać na brak różnorodności wśród jadowitych węży, których liczba może być większa od niejadowitych krewnych. Żyją tam węże z 7 różnych rodzin, a jednym z najbardziej niebezpiecznych jest tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus), Pseudonaja textilis i wąż tygrysi (Notechis scutatus). Wszystkie wymienione gady pochodzą z rodziny zdradnicowatych (Elapidae), w ramach której sklasyfikowano 200 gatunków. Nieco mrożącym krew w żyłach faktem jest informacja, że 86 a nich występuje w Australii.

Spotyka się również 33 gatunki węży morskich (Hydrophiidae), które zamieszkują północne wody krajowe; wiele z tych gadów jest bardzo jadowitych. W wodzie napotkać można też 2 gatunki węży z rodziny brodawkowcowatych (Acrochordidae) i zaledwie 11 gatunków połozowatych, które uważa się za ”świeżych” przybyszy z Azji. Poza jadowitymi wymienia też 15 gatunków duszących pytonów (Pythonidae) oraz 31 gatunków owadożernych ślepuchowatych (Typhlopidae).

Pośród pierwszej 10 najbardziej jadowitych węży świata, 9 występuje w Australii.

Tajpan pustynny (Oxyuranus microlepidotus).

Jaszczurki

Bardzo bogaty jest też świat jaszczurek – w Australii doliczono się ponad 700 gatunków z 5 rodzin. Tak więc, spotkamy 20 rodzajów, czyli 130 gatunków gekonów oraz rodzinę endemicznych beznogich jaszczurek z rodziny płatonogowatych (Pygopodidae) – wszystkie 39 gatunków sklasyfikowanych w 7 rodzajów występuje w Australii.

Ponadto, podziwiać można 70 gatunków (14 rodzajów) jaszczurek z rodziny agamowatych (Agamidae), w tym niezwykłego molocha straszliwego (Moloch horridus), agamę brodatą (Pogona) czy nieco diaboliczną agamę kołnierzastą (Chlamydosaurus kingii).

Poza nimi widuje się również waranowate – największą z nich jest waran wielki (Varanus giganteus), którego długość dochodzi do 2 m. Na terenie kraju żyje też 389 gatunków z rodziny scynkowatych (Scincidae), co stanowi ok. 50% całkowitej populacji australijskich jaszczurek.

Agama kołnierzasta (Chlamydosaurus kingii).

Płazy Australii

Ropucha aga problemem Australii

Nie zapominajmy też o płazach: 3 rdzennych rodzinach i jednej introdukowanej ropusze – adze (Rhinella marina), będącej dziś istną plagą narodu. Największą grupą żab w Australii jest rodzina żółwnikowatych (Myobatrachidae), żyje tam bowiem aż 112 gatunków z 17 – 22 rodzajów.

Żaby

Osiemnaście gatunków z dwóch rodzajów żab wąskopyskowatych (Microhylidae) występuje tylko w lasach tropikalnych północnej Australii. W lasach deszczowych Queensland spotykamy australijską żabę nadrzewną (Hylarana daemeli), której populacja cały czas spada, co dotyczy również pozostałych gatunków płazów. Uważa się, że może to być „zasługa” chorobotwórczych grzybów lub „przestarzałych” gatunków, które na półkuli północnej wyginęły ok. 3 mln lat temu na skutek zlodowaceń; gatunki z półkuli południowej mogą liczyć średnio 4,6 mln lat.

Niewykluczone zatem, że płazy z Australii są co raz mniej odporne na zmiany klimatyczne.

Dziobaki (Ornithorhynchus anatinus).

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Baza Dinozaurów

26 komentarzy

  1. A dlaczego nie :)? Czy wszystko musi być aż tak mało zaskakujące?

   Zależało nam na pokazaniu jak największej ilości typowych przedstawicieli fauny Australii, a żaby każdy zna, więc musieliśmy gdzieś umieścić dziobaka i kazuara 🙂

 1. Dzieńdobry. Na dworze leje, jak to w Polsce zwykle bywa :/ Mam nadzieję że niedługo zrealizujecie kilka moich propozycji o prehistorycznych zwierzętach. Mam tu propozycje na zwierzęta współczesne:
  Obrączkowce (Amphisbaenia)mało znane gady, należą do rzędu Squamata jak węże i jasczury.
  Agama Brodata
  Wąż jajożer
  narazie tyle, czekam na odpisanie 🙂

  1. Postaramy się 🙂 Bardzo zależy nam na artykułach, które mogą zaciekawić nieco szerszy krąg odbiorców, często bowiem otrzymujemy tematy, które interesują niewielką grupę osób. W takim wypadku zastanawiamy się nad tym, czy opracowywać taki artykuł. Zawsze jest nam milej na sercu, kiedy artykuł przeczyta kilka tysięcy osób 🙂

  1. Aby każdy użytkownik mógł mieć avatar musielibyśmy przywrócić pole e-mail przy komentarzu lub wprowadzić rejestrację. Niewiele osób jest tym zainteresowanych, zatem nie wprowadzamy takiej funkcjonalności.

  1. Odpisujemy na komentarze przy wszystkich artykułach, nie ma znaczenia kiedy zostały opublikowane. Prosimy jedynie, aby komentarze były związane z tematyką artykułu. Jeśli piszemy o słoniu, to pod artykułem o słoniach, a nie o motylach, czy rybach 😉

   Oczywiście są kwestie ogólne, które mogą być poruszone przy dowolnym artykule.

 2. Witam,
  Jaka fajna strona!
  Chcialam cos dodać w temacie zwierząt Australii.
  Kangury są wspaniałe, dobrze, że są miejsca, gdzie pomaga sie przetrwac tym, ktore z różnych powodów na wolności nie miałyby szans.
  szkoda, że tak wiele z nich ginie na drogach
  Gdy jechalam samochodem przez bezdroża Australi w pewnym momencie przestałam lczyć zabite przez auta kangury, leżące na poboczu 🙁
  Szkoda, że nie można pogodzić człowieka i jego pogoni za postępem oraz dzikiej, pięknej przyrody….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button