AustraliaOpracowaniaZwierzęta

Fauna Australii / Zwierzęta Australii

Ryby

Wody krajowe zamieszkuje ponad 4500 gatunków ryb, a 90% z nich to endemity. Ponieważ jednak w głębi kontynentu występuje mała ilość rzek, proporcjonalnie mniej spotyka się ryb słodkowodnych – tylko 300 gatunków. Dwie rodziny ryb słodkowodnych ma pochodzenie pierowotne, mowa tu o rybach kostnojęzykowych i rogozębie australijskim (Neoceratodus forsteri). Ta ostatnia wyewoluowała jeszcze przed oddzieleniem się Australii od Gondwany.

Jedną z najmniejszych ryb słodkowodnych jest gatunek Lepidogalaxias salamandroides, zamieszkujący Australię Zachodnią. Wyróżnia się przystosowaniem do życia w błocie w okresach suszy. Spotyka się też 2 gatunki rekinów słodkowodnych z rodzaju Glyphis.

Sporą grupę ryb morskich stanowią mureny (Muraenidae), hajdukowate (Holocentridae) i igliczniowate (Syngnathidae), do których zaliczają się m.in. koniki morskie. Wymienić można też 80 gatunków z rodziny strzępielowatych, w tym itaraję goliata (Promicrops lanceolatus) o długości dochodzącej do 2,7 m i masie 400 kg. Zapaleni wędkarze łowią często ryby z rodziny ostrobokowatych (Carangidae) oraz przedstawicieli gatunku Pagrus auratus.

Kazuar hełmiasty południowy.

Wielka Rafa Koralowa

Nie możemy pominąć Wielkiej Rafy Koralowej, będącej skarbnicą małych i średnich gatunków ryb rafowych, w tym apogonowatych (Apogonidae), pokolcowatych (Acanthuridae), garbikowatych (Pomacentridae), rogatnicowatych (Balistidae), pomakantowatych (Pomacanthidae), chetonikowatych (Chaetodontidae), wargaczowatych (Labridae) czy babkowatych (Gobiidae). Należy uważać na ryby jadowite, np. niektóre gatunki Synanceia, rozdymkowatych (Tetraodontidae) lub ognicę pstrą (Pterois volitans).

Wszystkie wymienione ryby posiadają na tyle silną toksynę, że mogłaby ona zabić człowieka.

Poza nimi w wodach rafowych pływa 11 gatunków jadowitych płaszczek. Największą z nich jest przedstawiciel gatunku orleniokształtnych – Dasyatis brevicaudata, natomiast jednym z największych gatunków ryb rafowych w ogóle jest barakuda (Sphyraena), jednak duże ryby z Rafy Koralowej nie powinny być spożywanie przez ludzi ze względu na ryzyko zatrucia morskimi toksynami zwanymi ciguatoksynami.

Żarłacz tygrysi, rekin tygrysi (Galeocerdo cuvier).

Rekiny przy brzegach Australii

Blisko brzegów pływa 30 różnych gatunków rekinów żarłaczowatych, w tym przedstawiciele rekinowatych (Scyliorhinidae), brodatkowatych (Orectolobidae) i koleniowatych (Squalidae) i 3 gatunki z rodziny rekinów rogatych (Heterodontiformes), mimo to, żaden z nich nie jest niebezpieczny dla człowieka.

Tylko 3 gatunki rekinów stanowią poważne zagrożenie dla ludzi: żarłacz tępogłowy (Carcharhinus leucas), żarłacz tygrysi (Galeocerdo cuvier) oraz żarłacz biały (Carcharodon carcharias).

Ochrona plaż w Australii przed rekinami

W związku z tym kilka popularnych plaż Queensland i Nowej Południowej Walii ochroniono specjalnymi sieciami. Z powodu jednak śmierci wywołanej zaplątaniem się w nie oraz przełowieniem, kilka gatunków rekinów jest zagrożonych wyginięciem.

Emu (Dromaiinae) i kangury.

Poprzednia strona 1 2 3 4 5 6Następna strona

Baza Dinozaurów

26 komentarzy

    1. A dlaczego nie :)? Czy wszystko musi być aż tak mało zaskakujące?

      Zależało nam na pokazaniu jak największej ilości typowych przedstawicieli fauny Australii, a żaby każdy zna, więc musieliśmy gdzieś umieścić dziobaka i kazuara 🙂

  1. Dzieńdobry. Na dworze leje, jak to w Polsce zwykle bywa :/ Mam nadzieję że niedługo zrealizujecie kilka moich propozycji o prehistorycznych zwierzętach. Mam tu propozycje na zwierzęta współczesne:
    Obrączkowce (Amphisbaenia)mało znane gady, należą do rzędu Squamata jak węże i jasczury.
    Agama Brodata
    Wąż jajożer
    narazie tyle, czekam na odpisanie 🙂

    1. Postaramy się 🙂 Bardzo zależy nam na artykułach, które mogą zaciekawić nieco szerszy krąg odbiorców, często bowiem otrzymujemy tematy, które interesują niewielką grupę osób. W takim wypadku zastanawiamy się nad tym, czy opracowywać taki artykuł. Zawsze jest nam milej na sercu, kiedy artykuł przeczyta kilka tysięcy osób 🙂

    1. Aby każdy użytkownik mógł mieć avatar musielibyśmy przywrócić pole e-mail przy komentarzu lub wprowadzić rejestrację. Niewiele osób jest tym zainteresowanych, zatem nie wprowadzamy takiej funkcjonalności.

    1. Odpisujemy na komentarze przy wszystkich artykułach, nie ma znaczenia kiedy zostały opublikowane. Prosimy jedynie, aby komentarze były związane z tematyką artykułu. Jeśli piszemy o słoniu, to pod artykułem o słoniach, a nie o motylach, czy rybach 😉

      Oczywiście są kwestie ogólne, które mogą być poruszone przy dowolnym artykule.

  2. Witam,
    Jaka fajna strona!
    Chcialam cos dodać w temacie zwierząt Australii.
    Kangury są wspaniałe, dobrze, że są miejsca, gdzie pomaga sie przetrwac tym, ktore z różnych powodów na wolności nie miałyby szans.
    szkoda, że tak wiele z nich ginie na drogach
    Gdy jechalam samochodem przez bezdroża Australi w pewnym momencie przestałam lczyć zabite przez auta kangury, leżące na poboczu 🙁
    Szkoda, że nie można pogodzić człowieka i jego pogoni za postępem oraz dzikiej, pięknej przyrody….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button