DomowePsySsakiZwierzęta

Pies grenlandzki

Pies grenlandzki

Pies grenlandzki to jedna z najstarszych istniejących ras psów. Ze względu na ich wytrzymałość Eskimosi od tysięcy lat wykorzystywali je jako zwierzęta pociągowe, a ze względu na instynkt łowiecki używane były do polowań na foki i niedźwiedzie polarne. Psy te ciągnąc zaprzęg nie tworzyły głębszych więzi, ale traktowane jak członkowie rodziny, mocno przywiązują się do swoich opiekunów. W stosunku do ludzi są wesołe, przyjacielskie i mają żywiołowe usposobienie. Są wiernymi psami, ale potrzebują wyraźnie określonej hierarchii w grupie.

Klasyfikacja FCI

  • Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych
  • Sekcja 1 Nordyckie psy zaprzęgowe
  • Bez prób pracy
  • Inne nazwy: Grønlandshund, Grünlandshund, Greenland Dog, Kalaallit qimmiat (Qimmeq), Grønlandshunden, Esquimaux Dog
Pies grenlandzki

Historia rasy

Psy grenlandzkie to rasa szpiców zaprzęgowych pochodzących od czworonogów przywiezionych przez pierwszych osadników, którzy dotarli na Grenlandię z Syberii około 4.5 tys. lat temu i są spokrewnione z rasą husky.

Po Wikingach na Grenlandię zaczęli przybywać wielorybnicy, podróżnicy i handlarze skór. Nauczyli się od tubylców wykorzystywać psy do ciągnięcia zaprzęgów, a potem zaczęli je zabierać na wyprawy w inne rejony świata.

Kiedy kształtowała się rasa, głównymi kryteriami selekcji były gotowość do ciągnięcia sań, odporność i wytrzymałość.

W czasie polowań psy te miały wywęszyć w lodzie otwór, przez który foki wynurzają się, by zaczerpnąć powietrza. Dziś psy tej rasy znajdują się głównie w rękach amatorów sportów zaprzęgowych. Na Grenlandii co roku odbywają się mistrzostwa psich zaprzęgów, a wielu mieszkańców wyspy utrzymuje się głównie z tych psów organizując wyprawy dla turystów.

Najwięcej psów grenlandzkich żyje na Grenlandii, która administracyjnie należy do Danii (wkrótce może się to zmienić, jeśli Donald Trump dopnie swego ;)). Również w Danii spotyka się je dość często. Są popularne także w Finlandii, Szwecji, Norwegii i w Czechach.

To właśnie z tego kraju w 1996 roku przyjechała do Polski pierwsza suczka tej rasy. Polarna Legenda to pierwsza polska hodowla psów grenlandzkich i to tu właśnie przyszedł na świat pierwszy polski miot tych wspaniałych psów. Obecnie w Polsce mieszka około stu psów tej rasy.

Pies grenlandzki

Charakterystyka rasy

Pies grenlandzki ma bardzo silną budowę, gwarantującą wytrzymałość i możliwość pracy w charakterze psa zaprzęgowego w surowym klimacie. Jest bardzo mocno umięśniony. Szatę ma podwójną: z delikatnym, gęstym podszyciem i prostym, grubym włosem okrywowym. Nos duży i ciemny jest dostosowany do koloru szaty, a zimą może stać się różowy (tzw. „zimowy nos”).

Każda maść jest możliwa. We wzorcu rasy niedopuszczalny jest tylko albinizm. Dorosłe psy osiągają ponad 60 cm wysokości w kłębie i ważą około 30 kg, suki są nieco mniejsze. Zdarzają się również osobniki, których waga przekracza 40 kg.

U psów zaprzęgowych, również u psa grenlandzkiego, w ocenie bardzo istotny jest wydajny i harmonijny kłus. W ringu więc pies powinien być pokazywany na luźnej smyczy i w umiarkowanym kłusie.

Pies grenlandzki

Charakter

Pies grenlandzki to pies typowo zaprzęgowy i jest dość wymagający, jeżeli chodzi o ruch. Uwielbia aktywność fizyczną i długie wędrówki. Powinien być hodowany przez doświadczone osoby, które zapewnią mu opiekę i odpowiednią ilość ruchu. Psy te lubią dzieci, ale w zabawie bywają żywiołowe i niedelikatne. Nie sprawdzają się natomiast jako psy stróżujące.

Pies grenlandzki jest pełen energii, niezależny i oddany właścicielowi. Uwielbia pracować i jest najszczęśliwszy, mogąc pracować jako pies zaprzęgowy. Wymaga szkolenia z zakresu posłuszeństwa.

Dominujące cechy charakteru psa grenlandzkiego to energiczność i odwaga. Posiada silny instynkt drapieżnika, dąży więc do upolowania zwierzyny za każdym razem, gdy właściciel spuści go ze smyczy i może nawet atakować inne psy.

Pies grenlandzki

Zachowanie

Psy tej rasy są nie tyle szybkie, co silne i wytrzymałe. Podobnie jak inne psy północy dobrze się czują w stadzie, gdzie same ustalają hierarchię. Lepiej nie liczyć na to, że będą chciały spędzać czas leżąc na kanapie. Pozbawiony zajęcia pies grenlandzki staje się niszczycielem.

Pies grenlandzki potrzebuje dużo ruchu i jest dobrym wyborem dla osoby lubiącej aktywność na świeżym powietrzu. Nie musi ciągnąć sań, ochoczo pobiegnie przy rowerze lub potowarzyszy w uprawianiu joggingu, a na wycieczce poniesie prowiant w sakwach na grzbiecie.

Psy tej rasy potrzebują konsekwentnych i odpowiedzialnych opiekunów, którzy będą w stanie przejąć pozycję samca alfa.

Psy grenlandzkie zaakceptują niemal każde warunki życia i pracy. Zwykle lubią ludzi i są raczej przyjaźnie do nich nastawione. Potrzebują dużo ruchu, lecz są spokojne. Choć przeważnie wpuszczają obcych na posesję, to zdarza się, że nie pozwolą im wyjść.

Pies grenlandzki

Wielkość

Psy osiągają co najmniej 60 cm wysokości w kłębie, a suki przynajmniej 55 cm. Pies waży ponad 30 kg, suki są nieco lżejsze.

Umaszczenie

Spotykane jest różnorodne umaszczenie. Psy tej rasy bywają jednolicie umaszczone lub wielobarwne. We wzorcu rasy wykluczony jest jednak albinizm.

Szata

Okrywa włosowa jest podwójna. Podszycie jest delikatne i gęste, a włos okrywowy prosty i gruby, bez loków i fal. Na głowie i kończynach sierść dość krótka, a na tułowiu dłuższa i bardziej obfita. Na spodniej części ogona szata jest długa.

Długość życia

Psy tej rasy żyją około 10-11 lat, ale cieszą się dobrym zdrowiem. Zazwyczaj do końca są aktywne i pełne energii, a odchodzą nagle.

Pies grenlandzki

Odżywianie

Psy trzymane w domu mogą się żywić suchą karmą. Należy jednak pamiętać o tym, że pies pracujący w zaprzęgu musi bezwzględnie otrzymywać wysokoenergetyczny pokarm. Oprócz suchej karmy należy im podawać także tłuste mięso.

Pielęgnacja

Pielęgnacja psa grenlandzkiego nie jest skomplikowana. Należy go czesać raz w tygodniu, a w okresie linienia częściej. Podszerstek należy wyczesać za pomocą grzebienia o długich zębach.

Szkolenie

Pies grenlandzki jest przedstawicielem rasy pierwotnej i cechuje go duża niezależność, przez co jest średnio podatny na szkolenie. Wymaga ono cierpliwości, gdyż te inteligentne, ale niezależne psy nie lubią być ostro traktowane.

Kondycja zdrowotna

Pies grenlandzki jest bardzo odporny na choroby i zimno. Nie przeszkadzają im mrozy sięgające nawet -40°C, lecz źle znoszą upały i wilgoć.

Jest to rasa, gdzie problemy o podłożu genetycznym zdarzają się rzadko. Mimo to, psy te dożywają zaledwie 10-11 lat.

Psy grenlandzkie, które jako pierwsze trafiały do Europy, umierały bardzo często z powodu nosówki. Dziś na szczęście, dzięki szczepionkom, problem zniknął.

Pies grenlandzki

Szczegółowe dane / wymiary

Pies grenlandzki

  • Wysokość:
    • psy: minimum 60 cm
    • suki: minimum 55 cm
  • Waga:
    • pies: 32 – 47 kg
    • suka: 27 – 38 kg
  • Długość życia: 10-11 lat
  • Pochodzenie: Grenlandia
  • Usposobienie: odważny, zrównoważony i energiczny pies, przystosowany do pracy w zaprzęgu, wykazuje duży instynkt stadny i łowiecki, jest przyjazny wobec ludzi i nie nadaje się do stróżowania
  • Umaszczenie: dopuszczalne są wszystkie umaszczenia, z wyjątkiem albinizmu.
Pies grenlandzki

Ciekawostki

  • Grenlandzkie psy zaprzęgowe żyjące na Grenlandii do dziś zachowały wysoką czystość rasową dzięki temu, że do miejscowości powyżej kręgu polarnego na wschodnim i zachodnim wybrzeżu Grenlandii, tj. na terytorium, gdzie mieszkają psy grenlandzkie, nie mają wstępu inne rasy psów. Jeśli pies grenlandzki opuści ten rejon, nie może już wrócić
  • Zaprzęgowe psy grenlandzkie potrafią wyczuć, że lód jest zbyt cienki i wtedy odmawiają wejścia na niego
  • Psy tej rasy towarzyszyły norweskiemu eksploratorowi i zdobywcy bieguna południowego Roaldowi Amundsenowi w czasie wyprawy na Biegun Południowy.
Pies grenlandzki

Polecamy


Baza Dinozaurów

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button