DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Alamozaur – największy dinozaur Ameryki Północnej

Alamozaur (Alamosaurus)

Alamozaur (Alamosaurus) był zauropodem z grupy tytanozaurów (Titanosauria). Jego nazwa pochodzi od pasma górskiego Ojo Alamo w stanie Nowy Meksyk w USA, gdzie znaleziono go po raz pierwszy. Oznacza – „Jaszczur z Alamo„.

Alamozaur żył w końcowym okresie okresu kredowego (ok. 71-65 mln lat temu) na terenach Ameryki Północnej. Należał do jednych z ostatnich zauropodów na Ziemi. Pierwotnie rozmiary Alamozaura szacowano na 20-21 m długości, 6 m wysokości oraz 26-35 ton masy ciała.

W 2011 roku opisano jednak odkryte w Nowym Meksyku dwa kręgi i niekompletną kość udową, które najprawdopodobniej należą do dorosłego dinozaura z grupy zauropodów, znacznie większego od wcześniej odkrytych przedstawicieli tego gatunku, który był porównywalny z argentynozaurem czy puertazaurem. Wcześniejsze znaleziska przypisywane są młodocianym osobnikom. Obecnie szacuje się, że Alamozaur miał 35-37 m długości oraz mógł osiągać wagę 100 ton.

Update 2020: Obecne szacunki wielkość alamozaura są następujące: 26 metrów długości oraz waga 38 ton (Molina-Perez and Larramendi), Thomas Holtz z kolei szacuje go na 30 metrów a jego wagę na 72-80 ton.

Szacunki paleontologów dotyczące wielkości i wagi Alamozaura.

Alamozaur był z pewnością największym znanym dinozaurem Ameryki Północnej oraz jednym z największych dinozaurów w ogóle. Pomijając bowiem gatunki takie jak Amficelias fragillimus oraz Bruhathkayosaurus, które  uważane są za nomen dubium – czyli niepewne, Alamozaur obok takich dinozaurów jak Puertazaur i Argentynozaur byłby jednym z kandydatów do podium.

Alamozaur, Argentynozaur czy Ruyangosaurus

Ocenę wielkości i wagi oraz udzielenie odpowiedzi na pytanie, który z dinozaurów był największy, utrudnia paleontologom fakt, iż zarówno:

  • Alamozaur (Alamosaurus sanjuanensis)
  • Argentynozaur (Argentinosaurus)
  • „Chiński” kandydat do tronu – Ruyangosaurus (zauropod z grupy tytanozaurów (Titanosauria), który żył w okresie końcowym okresu kredowego na kontynencie azjatyckim, na terenie dzisiejszych Chin,

znane są niestety jedynie z fragmentarycznych szczątków. Pozwala to w tym kontekście na mocno przybliżone szacunki, niemniej jak widać wyścig ciągle trwa. Do walki o podium włącza się oczywiście również puertazaur (wg dzisiejszych szacunków, to najcięższy dinozaur) oraz odkryty w 2014 roku dinozaur z Argentyny.

Wizualizacja wyglądu Alamozaura.

Szczegółowe dane / wymiary

Alamozaur (Alamosaurus)

Wielkość

  • Wysokość: 12.2 m (od podłoża do szczytu głowy)
  • Długość: 26-30 lub 35-37 m
  • Waga: 38 – 60 – 80 ton (w zależności od szacunków), rozbieżności są spore

Występowanie

  • Ameryka Północna
  • Kreda (Mastrycht)
  • 70-66 mln lat temu

Klasyfikacja

  • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
  • Podrząd: zauropodomorfy
  • Infrarząd: zauropody
  • (bez rangi) tytanozaury
Alamozaur (Alamosaurus) – porównanie wielkości z człowiekiem.

Polecamy.


Baza Dinozaurów

7 komentarzy

  1. Nie to nie ? prawda spinozaur zabije tyranozaura, wbijając mu pazury w szyje i głowa tyranozaura leży metr od ciała. Wiem zaraz rzuci się na mnie morze psów które będą pisać że tyranozaur wygra, otóż to nie prawda ?

  2. Redakcjo uważam , że gdy tylko znajdziecie chwile czasu to należy wspomnieć o pojedynkach T.rexa z Alamozaurem 🙂

    1. Bezpośrednich dowodów na to (w sensie znalezisk np. śladów ugryzień na kościach alamozaura) na razie nie ma, ale wydaje się oczywiste, że koegzystencja tych wielkich gadów musiała nieuchronnie prowadzić do konfrontacji i do urozmaicenia diety T. rexa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button