AzjaGadyKrokodyleWymarłeZwierzęta

Rhamphosuchus jeden z największych krokodyli

Rhamphosuchus – jeden z największych krokodyli

Współczesne krokodyle występują na Ziemi w niezmienionej postaci od setek milionów lat. Pomimo zmian, jakie zaszły w tym czasie na Ziemi i obecnej dominacji ssaków, krokodyl skutecznie trwa w swej niszy ewolucyjnej. Największy z nich – krokodyl różańcowy niewiele ustępuje długością (przynajmniej jego największe osobniki) swym pradawnym przodkom. Krewniacy krokodyla, zgodnie z dewizą, że kiedyś „wszystko” było większe, postanowili jednak przyćmić współczesne krokodyle swymi rozmiarami i wagą. W kolejnych artykułach przybliżymy następujące gady:

Zaczynamy od Rhamphosuchusa.

Gavialosuchus – czaszka podobnego do Rhamphosuchusa gatunku krokodyla występującego również w okresie miocenu i oligocenu. Gavialosuchus był mniejszy niż Rhamphosuchus.

Rhamphosuchus crassidens

Rhamphosuchus to gad należący do rzędu krokodyli. Występował w okresie miocenu na terenach dzisiejszego Pakistanu. Początkowo uważany za największego krokodyla, jaki kiedykolwiek istniał. Nowsze odkrycia (rok 2000 – kompletna czaszka) umożliwiły jego dokładniejszą rekonstrukcję oraz rewizję (tu jęk zawodu) jego rozmiarów w dół. Początkowo uważano, że jego długość wahała się w granicach 15-18 metrów. Odkrycia z roku 2000 spowodowały zmianę tych szacunków na 8-11 m. Obecnie uważa, się że jego długość była bliższa 12 metrów.

Klasyfikacja w podrodzinie Tomistominae wskazywałaby, że Rhamphosuchus  jest przodkiem współczesnych krokodyli. W rzeczywistości jednak, na podstawie przeprowadzonych badań biochemicznych i molekularnych naukowcy doszli do wniosku, iż gatunek ten jest bliżej spokrewniony z gawialem. Gawial (Gavialis gangeticus) (7 m długości, 1 tona wagi) to gatunek krokodyla charakteryzujący się bardzo długim i wąskim pyskiem, który u samców jest silnie rozszerzony na końcu.

Współczesny gawial (Gavialis gangeticus) przypomina Rhamphosuchusa.

Odkrycie i nazwa

W 1840 roku zespół naukowców, którym kierowali Falconer i Cautley prowadził wykopaliska na terenie Indii. Odnalezione zostały wówczas fragmenty czaszki ogromnego krokodyla. Pomimo licznych dalszych prób, nic więcej nie udało im się znaleźć. Odnalezione fragmenty kości zostały wysłane do muzeum w Anglii.

Sam gad nazwany został Rhamphosuchus, co oznacza „krokodyla z dziobem”, ponieważ jego pysk ma charakterystyczny wygląd przypominający dziób. Uznano wówczas, iż Rhamphosuchus jest największym krokodylem jaki kiedykolwiek został odkryty. Jego wielkość oszacowano, jak pomnieliśmy wcześniej na niemal 18 metrów długości i 20 ton wagi. Jak wielokrotnie wskazywaliśmy – odkrycia mają tendencję do „kurczenia” się z biegiem lat, tak było i w tym wypadku również. Dobrze, że przynajmniej wieloryb (płetwal błękitny) nie poddał się  tej tendencji 🙂

Pomimo współczesnych odkryć, Rhamphosuchus obok takich gadów jak: Purussaurus, Deinozuch (Deinosuchus) czy Sarkozuch (Sarcosuchus) należy do największych krewniaków krokodyla. Stracił jednak od tamtego czasu sporo ze swego rozgłosu. Głównie na rzecz lepiej poznanego Sarkozucha (Sarcosuchus).

Porównanie wielkości: Purussaurus brasiliensis, Mourasuchus atopus, Sarkozuch (Sarcosuchus imperator), Deinozuch (Deinosuchus rugosus), Gryposuchus croizati, Euthecodon brumpti, Krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus) – średni wymiar. Rhamphosuchus na tym diagramie znalazłby się w czołówce.

Dieta i ofiary

Rhamphosuchus miał bardziej zróżnicowaną dietę niż jego kuzyni z podrodziny Tomistominae. Odżywiał się bowiem nie tylko rybami, lecz polował również na inne zwierzęta. Wśród jego ofiar można znaleźć praktycznie wszystkie zwierzęta, które przychodziły do wodopoju: słonie, antylopy, jelenie, świnie, konie, wielbłądy, nosorożce, krokodyle, orangutany jak również największą małpę człekokształtną Gigantopiteka (Gigantopithecus) – 3 metry wysokości i 540 kg wagi. Tak na marginesie to całkiem sporego mieliśmy tego przodka 🙂

Dieta Rhamphosuchusa zmieniała się najprawdopodobniej z wiekiem. Kiedy był młody, musiał zadowalać się najpewniej rybami i małymi kręgowcami. Z czasem, kiedy jego rozmiary stawały się coraz większe, siła i wielkość szczęk rosła, polował w zasadzie na wszystko co oddychało…

Rhamphosuchus – porównanie wielkości z człowiekiem.

Charakterystyka

Rhamphosuchus świetnie pływał i miał doskonale przystosowany wąski pysk do połowu ryb. Tak dla przypomnienia – Spinozaur (Spinosaurus) również odżywiał się głównie rybami. Wracając do Rhamphosuchusa – był najpewniej wystarczająco szybki, aby złapać nawet szybko poruszające się ryby.

Miał długi i silny ogon przystosowany do efektywnego pływania, a także krótkie, grube łapy, jak wszystkie krokodyle. Rhamphosuchus posiadał również grube, skórzaste płaty skóry, przeznaczone do dodatkowej ochrony przed rywalami, np. innymi krokodylami.

Rhamphosuchus – skamieniały fragment czaszki.

Rhamphosuchus – wymiary

  • Długość: 8 – 12 m (wcześniej uważano, że 15 – 18 m)
  • Waga: 2 – 3 tony (pierwotnie uważano, że 20 ton)

Występowanie

  • 5 – 2 mln lat temu
  • Azja – tereny obecnego Pakistanu
Rhamphosuchus w środowisku wodnym. Wizualizacja.

Klasyfikacja

  • Królestwo: zwierzęta
  • Typ: strunowce
  • Podtyp: kręgowce
  • Gromada: zauropsydy
  • Podgromada: diapsydy
  • Nadrząd: krokodylomorfy
  • Rząd: krokodyle
  • Podrodzina: Tomistominae
  • Rodzaj: Rhamphosuchus

Polecamy – wielkie krokodyle

Podobne artykuły

Baza Dinozaurów

13 komentarzy

  1. błąd się wkradł. W dziale „Polecamy” na samym dole strony jest link do artykułu „Rhamphosuchus jeden z największych krokodyli”. Ten link niepowinien tu być, ponieważ właśnie jesteśmy w tym artykule.

  2. Bardzo świetny artykuł dziekuje za niego ale czy Ramphosuchus był dłuższym prehistorycznym krogodylem czy Purrusaurus był od niego dłuższy

  3. Czyli 1 Purussaurus 2 Mourasuchus 3 Deinozuch 4 Rhamphosuchus 5 Sarcosuchus 6 Gryposuchus 7 Euthecodon 8 Barinasuchus 9 Crocodile i 10 Aligaotr ?

    1. Mourasuchus, Deinozuch oraz Rhamphosuchus według dzisiejszych analiz mogły osiągać do 12 metrów długości, zatem kwestia miejsc 2, 3 i 4 jest dyskusyjna – równie dobrze można by przyjąć dla nich wszystkich miejsce drugie.

  4. Największe okazy jakie znaleziono z tych trzech Mourasuchus Deinozuch i Rhamphosuchus mają dokładnie tak samo 12 metrów nawet o milimetr żaden nie ma więcej ? czy nie odnaleziono dokładni wszystkich kości ?

  5. Aha to mam nadziej że szybko odnajdą i jeżeli cie to denerwuje to przepraszam że tak dużo pisze ale po prostu chce wiedziec i to mi potrzebne bo tworze sam swój atlas dinzaurów

  6. Czyli Purussaurus ma 12,5m
    Mourasuchus 12m
    Deinosuchus 12m
    Sarkozuch 12m
    Rhamphosuch 12m
    Gryposuchus 10m
    Lagonosuchus 6m
    Kaprosuchus 3,3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button