Najsilniejsze szczęki ssaków – Top 30
Od wieków człowiek zadaje sobie pytanie, jak silne szczęki posiadają zwierzęta, z którymi dzielimy naszą planetę. O sile szczęk tych najpotężniejszych współcześnie żyjących zwierząt jak rekin biały, czy krokodyl różańcowy pisaliśmy już wielokrotnie, osoby zainteresowane, odsyłamy zatem do wcześniejszych artykułów o tej tematyce.
Podobnie rzecz ma się w przypadku siły nacisku szczęk wielkich prehistorycznych zwierząt, jak tyranozaur, rekin megalodon, kronozaur, deinozuch, czy sarkozuch.
Bezwzględna siła nacisku szczęk
Dziś zajmiemy się siłą nacisku szczęk ssaków. Nie tą bezwzględną jednak, lecz proporcjonalną do masy ciała zwierzęcia.
Uważni czytelnicy wiedzą, iż w wartościach bezwzględnych najsilniejsze szczęki pośród ssaków ma hiena, ciekawą informacją z pewnością dla wielu osób będzie również, iż pośród wielkich kotów, to nie lew czy tygrys ma najsilniejsze szczęki, lecz jaguar.
Ciekawostką z pewnością jest, iż tygrysy szablozębne, miały szczęki dużo słabsze od współczesnych wielkich kotów, a nawet wielu ras psów.
Względna siła nacisku szczęk – BFQ
Zaprezentowana poniżej tabela zwiera popularny współczynnik BFQ (ang. Bite force quotient). To iloraz siły zgryzu, powstały w wyniku podzielenia siły nacisku szczęk (siły ugryzienia) przez masę zwierzęcia.
Efekt może zaskakiwać, czołowe miejsca zajęte są bowiem, nie przez wielkie drapieżne ssaki, lecz przez niepozorne torbacze, jednak z diabelskim charakterem 🙂
Najsilniejsze szczęki ssaków
Zwierzę / BFQ
- Diabeł tasmański – 181
- Niełaz wielki – 179
- Likaon – 142
- Jaguar – 137
- Pantera mglista – 137
- Wilk szary – 136
- Tygrys – 127
- Pies Dingo – 125
- Gepard – 119
- Pies domowy (średnia)- 117
- Hiena cętkowana – 117
- Hiena brązowa – 113
- Lew – 112
- Cyjon – 112
- Borsuk – 109
- Puma – 108
- Ryś – 100
- Śpiewający pies z Nowej Gwinei – 100
- Lis polarny – 97
- Szakal złocisty – 94
- Lampart – 94
- Lis rudy – 92
- Kojot – 88
- Lis wirginijski – 80
- Niedźwiedź brunatny – 78
- Protel hiena grzywiasta – 77
- Jaguarundi – 75
- Baribal – 64
- Kot domowy (średnia) – 58
- Żeneta – 48
- Niedźwiedź himalajski – 44
Jakim cudem tygrys jest na hienom skoro jet o niej większy i ma słabsze szczęki (wartość bezwzględna)? Drugie pytanie: czy będzie artykuł o wartości bezwzględnej?
Również nas ta wartość zastanawia, niemniej w swojej publikacji „Bite force and predatory behaviour” autorzy takie właśnie wartości dla tygrysa i hieny podają.
Jeśli zdołamy zgromadzić takie dane, to oczywiście przygotujemy taką publikację.
Jaguar jest również większy od hieny ma słabszy ścisk a jest wyżej, wilk ma podobną masę też jest wyżej.
zauważcie moi drodzy że jest to blisko związane z szerokością szczęki. Szeroka szczęka, siła bardziej rozłożona, mniejszy nacisk na cm2
A rosomak?
ciekawi mnie, jak w tym zestawieniu, odności BFQ, wypada człowiek?
Należy podzielić siłę ugryzienia człowieka wyrażoną w Newtonach przez jego masę i otrzymamy BFQ. Przyjmuje się, że maksymalna siła ugryzienia człowieka wynosi 500-700 Newtonów, choć są przypadki, że niektóry ludzie cierpiący na nocne zaciskanie szczęk potrafią wygenerować siłę nawet 1200 Newtonów. Zatem przyjmując masę człowieka na poziomie 75 kg, to maksymalne BFQ człowieka wahałoby się od 6,6 do 9,3 lub nawet do 16 (dla 1200 Newtonów).
Tak swoją drogą przydałoby się dodanie wartości bezwzględnej, nawet bez sortowania, niemal wszystko o sile szczęk w jednym miejscu i było by pięknie.
Powiem Ci szczerze Robert, że te wartości bezwzględne też bym z przyjemnością tu zobaczył 😉
Przykładowo porównanie nacisku szczęk tygrysa, grizzly, goryla itd.
Wymaga to na pewno czasu i zebrania wierzytelnych informacji, redakcja z pewnością kiedyś takie zestawienie stworzy. Czekamy 😀
Sami byśmy chętnie takie dane tu zobaczyli 🙂
jak to możliwe że pies domowy gryzie mocniej od lwa.Przecież to tak jakby pies york gryzł mocniej od pitbulla niewierze że kanapowiec przebija siłą szczęk króla zwierząt.
Wartość BFQ, to siła względna (w proporcji do masy). Szczęki psa nie zaciskają się zatem z większą siłą, niż szczęki lwa.
Największa sile nacisku ma krab palmowy wazy 4 kg a generuje 3300 Newtonie, czyli ma BFQ=825
A krab to ssak? Bo wg tytułu mowa tu o ssakach…
A hipopotam?
Trudno powiedzieć, sam się nad tym zastanawiałem. Natknąłem się na informację, że hipopotam ma siłę nacisku 1825 PSI, o ile to są prawdziwe dane, trudno mi jest to zweryfikować. Przeliczając to na Newtony wychodzi 1258 Netwonów/cm2. BFQ to siła nacisku w Newtonach dzielona przez masę w kilogramach. Przyjmując zetem, że hipopotam waży 2000 kg, to BFQ=1258/2000=0,6291. Choć więc siła nacisku jest spora, to ze względu na masę hipopotama BFQ jest niewielkie. O ile oczywiście przyjąłem poprawnie, że należy skonwertować PSI na Newton/cm2.
A tygrys ile ma zacisku ale bezwzględnego i lew i puma i gepard i lampart błagam powiedzcie do dla mnie bardzo wazne
Dlaczego nikt nie odpowiada redakcjo ratunku na całym internecie nie ma bezwzględnej siły zacisku lwa i tygrysa
ile zacisku szczęk ma młody wilk bgq
ile lew ma długośći kłow
Znajdź sobie artykuł o lwie i tam masz podaną długość kłów lwa.
A irbis ile ma BFQ
Irbis ma BFQ = 100.
A pantera mglista ile ma BFQ
Ile BFQ ma karakal i ocelot
ile BFQ ma serwal żbik taraj manul kot błotny i złotokot?
Sądzę, że gdyby Redakcja dysponowała takimi danymi, to pojawiłyby się w tabeli. Takie pomiary siły nacisku szczęk nie są raczej powszechnie robione.
Czy jest szansa że będzie ranking najsilniejszego dzioba wśród ptaków?
Nie bardzo wiemy jakie miałoby być kryterium w takim zestawieniu (odporność, grubość, siła dzioba).
Macie może dostęp do wiarygodnych artykułów podających bezwzględny nacisk szczęk dla poszczególnych zwierząt?
Nie ma niestety jednego opracowania, które gromadziłoby takie dane. Wyławiamy je z różnorodnych prac, dotyczących psowatych, kotowatych, małp, gadów, etc.
Np. taka praca: Maximum Estimated Bite Force, Skull Morphology, and Primary Prey Size in North American Carnivores – Jonathan H. Wiersma.
ciekawy temat, ale warto byłoby tutaj jeszcze coś dodać, lepiej opisać, artykuł bardzo niedopracowany, jeśli podaliscie wartości dla uscisku względnego, to rowniez fajnie dla porownania byloby zobaczyc bezwględny. no i ponoć hiena ma najmocniejszy bezwględy, to jakim cudem jest tutaj za np. jaguarem…?
Z hieną jest duży problem. Siła szczęk hieny jest różna w zależności od źródła i waha się znacząco od najsilniejszych szczęk wśród ssaków, do całkiem przeciętnych. Trudno nam to zweryfikować, bez przeprowadzenia badań, a jak łatwo się domyślić nie mamy możliwości aby je przeprowadzić.
Co do wartości bezwzględnych, to jeśli uda nam się kiedyś zebrać z różnych publikacji naukowych takie dane, to je z pewnością zamieścimy. Nie ma bowiem jednego źródła, w którym naukowcy przebadaliby różnorodne zwierzęta pod tym kątem i opublikowali wyniki swoich badań.
Droga redakcjo Mam pytanie kto by wygrał walkę jeden na jeden Jaguar kontra hiena cętkowana
Jaguar, bez dwóch zdań by wygrał.
Jeden na jeden to na bank jaguar.. hiena to pies, a kundle tylko w grupie silne…
Ciekaw jestem jak wypadają najmniejsze stworzenia np owady. Ponoć turkuć podjadek ma silne szczęki
Ptaki drapieżne także mają silne szczęki, ale nie wiem, czy ktokolwiek prowadził badania na świecie nad ich siłą.
Co gdyby hiena walczyła z pumą
Hiena by wygrała z puma.
A z jaguarem?
Z jaguarem by nie wygrała. Jaguar jest zbyt potężny.
hiena przegralaby zarowna z pumą i jaguarem
Z pumą to „na bank”, by wygrała. Nawet pojedyncza hiena centkowana potrafi pokonać/przegonić, zdecydowanie silniejszego od pumy lamparta.
F1 bzdura totalna. Skąd pomysl, ze lampart jest zdecydowanie silniejszy od pumy? Są podobnej sily i podobnej wielkosci. Wedlug tej tabeli puma ma silniejszy uscisk szczęk od lampart. A to, ze hiena przegoni lamparta, to nie znaczy ze jest od niego silniejsza. Lampart po prostu woli odpuścić niż narażać się na obrażenia. W walce na smierc i zycie zarowno lampart jak i puma pokonają hienę.
Oczywistym jest że lampart bez problemu pokona pumę (zakładając tą samą płeć i rozmiar). Lampart, wraz z tygrysem, lwem, jaguarem i irbisem, należy do rodzaju Panthera. I różni się od pumy mocniejszą budową ciała, a w szczególności większą głową z dłuższymi kłami i mocniejszymi mięśniami szyi. Poza tym jest również agresywniejszy.
A propo nacisku szczęk największy ma żarłacz biały. Wiem że to o ssakach, ale największy ma żarłacz biały. A niedźwiedź polarny ma większy nacisk szczęk niż ten mały kundel co jest od niego 10 razy mniejszy.
Krokodyl rozancowy ma silniejsze szczeki
Ciekawe kto by wygrał niedźwiedź polarny czy tygrys.
Raczej niedźwiedź polarny by wygrał. Jest drapieżnikiem i jest trzy razy cięższy niż tygrys.
Ciekawa jestem jak w porównaniu z tym zestawieniem prezentuje się siła uścisku szponów ptaków drapieżnych, np. orła przedniego, ale też innych, sów. Są jakieś dane na ten temat? W artykule o orle przednim jest napisane tylko, że uścisk jego łapy jest 15 razy większy od uścisku ludzkiej dłoni. A jak przedstawia się to w kg/cm2?
Nie ma niestety dostępnych źródeł z wiarygodnymi pomiarami siły nacisku szponów ptaków drapieżnych, stąd też dotychczas nie przygotowaliśmy takiego zestawienia. Bardzo trudne jest bowiem dokonanie takiego pomiaru. Uważa się, że harpia ma 15 razy silniejszy nacisk szponów niż człowiek, a np. bielik amerykański około 10 razy silniejszy (ok. 400 psi), choć można się spotkać z szacunkami dla bielika nawet na poziomie 1000 psi i więcej. Przy takich rozbieżnościach trudno niestety stworzyć rzetelne opracowanie.
Z ciekawych zestawień polecamy Największe szpony i pazury zwierząt, które choć nie zawiera siły, to prezentuje ich wielkość.
Największym walorem publikacji jest wniosek, że nauka dotąd nie zbadała tak podstawowych kwestii, jak nacisk szczęk, czy szponów zwierząt. A jak widać po komentarzach, budzą one wielkie zainteresowanie. Więcej w tym względzie mitów, niż faktów. 15 krotnie większy nacisk szpon, niż ludzki uścisk, gruchotałby rękę człowieka na miazgę (silny człowiek łamie uściskiem nadgarstek). Orzeł powinien urywać rękę. Nie wiem co na to właściciele np. bielików (wiem, że to jastrzębiowaty).
W zakresie nacisku szczęk np. krokodyli podejmowane były badania, przeprowadzał je w 2004 roku zespół Ericksona na 83 zwierzętach, co znalazło odzwierciedlenie w artykule https://dinoanimals.pl/zwierzeta/sila-nacisku-szczek-krokodyli/, pojawiały się jakieś badania dotyczące nacisku szczęk u psów, niemniej kompleksowo nikt takich badań nie prowadził.