Najbardziej zagrożone gatunki ptaków – TOP10
Gołębik grenadyjski (Leptotila wellsi)
Endemiczny gatunek wyspy Grenada w Małych Antylach. Jeden z najbardziej zagrożonych gatunków gołębia na świecie. Charakteryzuje się białym podgardlem, jasnoróżową przednią częścią głowy, jasnobrązowym czubkiem głowy i karkiem. Pióra na grzebiecie mają odcień oliwkowo-brązowy, spodnia część skrzydeł jest kasztanowa, a szyja i górna część piersi różowo-biała, blaknąca ku dolnej części piersi, brzucha i podogonia. Preferuje suche lasy w zachodniej i południowo-zachodniej części wyspy.
Już od roku 1947 największym problemem zagrażającym gatunkowi jest niszczenie siedlisk, w tym wypas zwierząt gospodarskich i, co za tym idzie, wylesianie. Nie bez echa pozostaje także wpływ drapieżników wprowadzonych na Grenadę, głównie dydelfa północnego (Didelphis marsupialis), przywiezionego wraz z Indianami.
Dużym zagrożeniem są też oposiki (Mormosa), dzikie koty, szczury czy mangusta złocista. Wszystkie te czynniki spowodowały, że dzika populacja gołębika liczy sobie dziś ok. 87 osobników.
W większości endemity z wrażliwych na zmiany środowisk. Zbyt przystosowane do specyficznych warunków swoich odciętych od reszty świata ekosystemów, aby przetrwać w dynamicznie zmieniającym się świecie zdominowanym przez człowieka. Wolne populacje prędzej czy później wyginą.
Już giną…
Na przestrzeni ostatnich 42 lat – od roku 1970 do 2012 – populacja kręgowców zmniejszyła się o 58%.
W przypadku kręgowców lądowych spadek ten wyniósł 32%, słodkowodnych 81% a morskich – 36%.
Jesteśmy potwory?? tych oceanników jest 50 na wolności i jeszcze raz powtarzam jesteśmy potwory??