MałpyOpracowaniaPtakiSsakiTop 10Top 2Zwierzęta

Najbardziej inteligentne zwierzęta – TOP 10

Najmądrzejsze zwierzęta świata – TOP 10

Jako istoty dwunożne, które opanowały wszystkie kontynenty czasem trudno nam przyjąć do wiadomości, że poza nami istnieje wiele inteligentnych stworzeń. Inteligencja jako taka nie zależy bowiem od stopnia „ucywilizowania” czy ilości kończyn. Co zatem determinuje jej poziom i w czym przejawia się u konkretnych zwierząt?


W poniższym zestawieniu spróbujemy odpowiedzieć na te nurtujące pytania, zacznijmy jednak od początku.

Współczynnik encefalizacji

Opracowany przez H.J. Jerisona w latach ’60-tych, inaczej nazywany współczynnikiem umózgowienia mówi nam, ile razy większy lub mniejszy jest przeciętny mózg przedstawiciela danego gatunku od wielkości mózgu, jakiej należy oczekiwać od zwierzęcia posiadającego rozmiary typowe dla swojego gatunku. Ten sposób mierzenia inteligencji jest mniej „bezduszny” od obliczania stosunku masy ciała do masy mózgu, ponieważ w opisywanej metodzie brane pod uwagę są takie parametry, jak porównanie zużywanej energii przez mózg i ciało.

Goryle, choć nie ma ich na naszej głównej liście, również cechuje stosunkowo wysoka inteligencja, choć nie tak duża, jak ta, którą przejawiają szympansy.

Rozmiar mózgu

Zauważono, że rozmiar mózgu jest większy u dużych zwierząt, tzn. duże zwierzęta mają zazwyczaj większe mózgi od zwierząt małych. Co ciekawe, małe ssaki mają stosunkowo większe mózgi od dużych przedstawicieli gromady, np. myszy mają zbliżony do ludzi stosunek wielkości mózgu do masy ciała (1:40), a słonie mają stosunkowo niewielkie mózgi względem swych rozmiarów – stosunek ten wynosi bowiem 1:560 mimo, iż należą do najinteligentniejszych zwierząt świata.

Człowiek a zwierzęta

Większość ssaków rodzi się z mózgiem, którego waga jest bliska 90% mózgu dorosłego osobnika. Mózg człowieka w chwili narodzin to tylko 28% docelowej wagi, dla porównania mózg małego szympansa waży ok. 54% mózgu dorosłego osobnika, w przypadku delfina to 42,5% a dla słonia to 35%.

Orangutany to również bardzo mądre zwierzęta. Wykorzystują narzędzia do zdobywania pokarmu a liście jako parasolki…

Mowa – jeden z przejawów inteligencji

Język to nic innego jak wymiana informacji, w świecie zwierząt spotykamy mnóstwo przykładów porozumiewania się; od instynktownych zachowań (znakowanie terytorium zapachem, postawa ciała podkreślająca dominację lub uległość), po wyuczone werbalizowanie emocji i intencji.

Tylko istoty świadome potrafią nauczyć się języka mówionego, zatem dotyczy to nie tylko ludzi, ale wielu (jeśli nie wszystkich) gatunków zwierząt.

Koronnym przykładem na złożone metody porozumiewania się są odgłosy waleni, zwłaszcza delfinów butlonosych (Tursiops truncatus) i humbaków (Megaptera novaeangliae).

O ile delfiny posługują się systemem pisków i gwizdów, o tyle humbaki tworzą złożone, długie pieśni, które pokonują wiele kilometrów.

Makaki japońskie nauczyły się radzić sobie z mrozem podczas zimy korzystając z ciepłych źródeł.

Mowa wyuczona

Innym przykładem mowy wyuczonej są odgłosy wydawane przez koczkodany zielone (Chlorocebus aethiops), dysponujące 3-4 słowami ostrzegającymi przed drapieżcą. Kiedy małpa widzi orła, wydaje sygnał ostrzegawczy, wtedy reszta grupy zeskakuje z drzew i szuka schronienia.


Inny okrzyk można przetłumaczyć na: „Uwaga, lampart!”, po którym wskakują na drzewo.

W przypadku zbliżającego się pytona koczkodany wydają jeszcze inny odgłos, a reakcją na niego jest pozostanie na swoich miejscach i uważne obserwowanie otoczenia w celu wykrycia sunącego po cichu zabójcy.

Głos sceptyków

Sceptycy mogą stwierdzić, że odgłosy te są podyktowane instynktem, istnieją jednak dwa mocne argumenty o wyuczeniu owych zachowań:

 • Młode małpki nie rozumieją tych sygnałów.
 • Różne grupy stosują różne „słowa” dla określenia tego samego zwierzęcia.

Jakie jeszcze zwierzęta mogą wprowadzić nas w zdumienie swym intelektem?

Odpowiedzią na to pytanie niech będzie poniższy ranking. Nie wyczerpie on z pewnością opisu inteligencji zwierząt, gdybyśmy chcieli przygotować wyczerpujący ranking, z pewnością miałby on wiele stron – znalazłyby się w nim między innymi orangutany, goryle, orki, papugi, świnie, ośmiornice (potrafią odkręcić słoik) czy szczury.

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

25 komentarzy “Najbardziej inteligentne zwierzęta – TOP 10”

  1. Ośmiornice nie potrafią ułożyć kostki Rubika 🙂 Potrafią za to odkręcić słoik o czym wspominamy w artykule.

   Kwestię kostek Rubika można by nazwać eksperymentem, choć chyba bardziej medialnym, aby wciągnąć do niego zwiedzających, gdyż to oni – nie naukowcy mieli oznaczać ruchy ramion. Ten swoisty eksperyment miał wykazać, czy ośmiornice wykazują preferencje w stosunku do którejś z kończyn (podobnie jak my czy inne zwierzęta). Do tego typu zabawy wystarczyłyby dowolne inne akcesoria – kostka Rubika była jednak bardziej medialna i przyciągała uwagę widzów.

   Niestety wyników tego eksperymentu nie podano (kwestia preferencji kończyny).

  1. To kategorie pomocnicze, abyśmy mogli na pierwszej stronie wyświetlać nie tylko najnowsze artykuły z poszczególnych kategorii, ale również te, które opublikowane były wcześniej, a są warte pokazania na stronie głównej.

 1. Czy koty domowe i słonie zdają sobie sprawe z istnienia w przestrzeni martwych obiektow ( podobnie jak
  u psow ) ???
  Oraz czy kocia inteligencja ( oczywiście kot domowy ) jest podobna czy jednak niższa od psiej ?

 2. Możecie mi wyjaśnić co miał znaczyć tekst „ale jak tu na takiej liście umieścić świnie? ” Świnie są bardzo inteligentne i czyste, nie wiem co jest w nich śmiesznego, ale nie powinniście ich ignorować, to jest oznaka braku szacunku…

  1. Patrycja daj spokój 🙂 Od kiedy to świnie są czyste? Może są inteligentne i z pewnością można by o nich napisać nieco szerzej, ale większości nie kojarzą się raczej zbyt pozytywnie, no chyba, że im szynka smakuje 😉 Ponadto szacunek dla świń?

   1. Oglądałeś Cejrowskiego, gdy był na (chyba) wyspach szczęśliwych? Tam świnie to bóstwa i szacunek mają ogromny. A tak wo gule to brakuje mi tych świń. Bo mimo, że źle się kojarzą, to jednak na liście muszą się znaleźć, jeśli należą do 10 najmądrzejszych zwierząt.

 3. „Poziom inteligencji owiec jest tylko trochę poniżej (!) świńskiej”. To by znaczyło, że świnie powinny się znaleźć na tej liście POWYŻEJ owiec. A nie ma ich wcale. Już nic nie mówiąc o człowiekach… (Chyba powinienem się obrazić).

  1. Maćko, gdyby na tej liście pojawiły się „człowieki” to wiele osób by się oburzyło, że zaliczone zostały do zwierząt 😉

 4. W zestawieniu zabrakło mi ryb. To interesujące, że świat zwierząt jest pełen niezwykłych istot. Przykładowo, jak odkryła dr Chojnacka – wargatek jest przedsiębiorczą rybą – wiedzieliście o tym?

 5. nie napisaliście o tym, że krukowate potrafią ”się bawić ”, by zmniejszyć poziom stresu (widziałam w programie pt. zwierzęta doskonałe, jak dwa kruki huśtają się na gałęziach wierzby płaczącej ).

 6. Bardzo mi się podoba ta strona. Śledziłem każdy program z Davidem Attenborough i oczywiście ekipy BBC. Ostatnio pogoniłem gołębie z balkonu bo wychowały już miot a i tak samiec przyleciał z długą gałązką w dziobie jeszcze kilka razy i zerkał na mnie czy mu pozwolę znów. Pamiętam taki program o niedźwiedziach polarnych i jak to samice wykopują jamę w śniegu dwu poziomową a z młodymi przebywa tylko na wyższym piętrze bo cieplej. Czy mógłbym liczyć w przyszłości na takie zestawienie niezwykłych zachowań zwierząt?

 7. Czy hieny cętkowane nie powinny być na tej liście? Z zadaniami wymagającymi pracy zespołowej radzą sobie nawet lepiej od szympansów. Potrafią oszacować liczebność wrogów po ich głosach oraz porównać, czy jest ich więcej od hien.

  1. Owszem – nowe badania wykazały, że hieny są biegłe w rozwiązywaniu problemów, a nawet potrafią „liczyć”. Naukowcy prowadzący badania nad tymi zwierzętami uważają, że mogą mieć one poziom inteligencji zbliżony do niektórych naczelnych. Według Dr Sarah Benson-Amram hieny wykazały zdolności poznawcze na równi z niektórymi naczelnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.