MałpyOpracowaniaPtakiSsakiTop 10Zwierzęta

Najbardziej inteligentne zwierzęta – TOP 10

Najmądrzejsze zwierzęta świata – TOP 10

Jako istoty dwunożne, które opanowały wszystkie kontynenty czasem trudno nam przyjąć do wiadomości, że poza nami istnieje wiele inteligentnych stworzeń. Inteligencja jako taka nie zależy bowiem od stopnia „ucywilizowania” czy ilości kończyn. Co zatem determinuje jej poziom i w czym przejawia się u konkretnych zwierząt?

W poniższym zestawieniu spróbujemy odpowiedzieć na te nurtujące pytania, zacznijmy jednak od początku.

Współczynnik encefalizacji

Opracowany przez H.J. Jerisona w latach ’60-tych, inaczej nazywany współczynnikiem umózgowienia mówi nam, ile razy większy lub mniejszy jest przeciętny mózg przedstawiciela danego gatunku od wielkości mózgu, jakiej należy oczekiwać od zwierzęcia posiadającego rozmiary typowe dla swojego gatunku. Ten sposób mierzenia inteligencji jest mniej „bezduszny” od obliczania stosunku masy ciała do masy mózgu, ponieważ w opisywanej metodzie brane pod uwagę są takie parametry, jak porównanie zużywanej energii przez mózg i ciało.

Goryle, choć nie ma ich na naszej głównej liście, również cechuje stosunkowo wysoka inteligencja, choć nie tak duża, jak ta, którą przejawiają szympansy.

Rozmiar mózgu

Zauważono, że rozmiar mózgu jest większy u dużych zwierząt, tzn. duże zwierzęta mają zazwyczaj większe mózgi od zwierząt małych. Co ciekawe, małe ssaki mają stosunkowo większe mózgi od dużych przedstawicieli gromady, np. myszy mają zbliżony do ludzi stosunek wielkości mózgu do masy ciała (1:40), a słonie mają stosunkowo niewielkie mózgi względem swych rozmiarów – stosunek ten wynosi bowiem 1:560 mimo, iż należą do najinteligentniejszych zwierząt świata.

Człowiek a zwierzęta

Większość ssaków rodzi się z mózgiem, którego waga jest bliska 90% mózgu dorosłego osobnika. Mózg człowieka w chwili narodzin to tylko 28% docelowej wagi, dla porównania mózg małego szympansa waży ok. 54% mózgu dorosłego osobnika, w przypadku delfina to 42,5% a dla słonia to 35%.

Orangutany to również bardzo mądre zwierzęta. Wykorzystują narzędzia do zdobywania pokarmu a liście jako parasolki…

Mowa – jeden z przejawów inteligencji

Język to nic innego jak wymiana informacji, w świecie zwierząt spotykamy mnóstwo przykładów porozumiewania się; od instynktownych zachowań (znakowanie terytorium zapachem, postawa ciała podkreślająca dominację lub uległość), po wyuczone werbalizowanie emocji i intencji.

Tylko istoty świadome potrafią nauczyć się języka mówionego, zatem dotyczy to nie tylko ludzi, ale wielu (jeśli nie wszystkich) gatunków zwierząt.

Koronnym przykładem na złożone metody porozumiewania się są odgłosy waleni, zwłaszcza delfinów butlonosych (Tursiops truncatus) i humbaków (Megaptera novaeangliae).

O ile delfiny posługują się systemem pisków i gwizdów, o tyle humbaki tworzą złożone, długie pieśni, które pokonują wiele kilometrów.

Makaki japońskie nauczyły się radzić sobie z mrozem podczas zimy korzystając z ciepłych źródeł.

Mowa wyuczona

Innym przykładem mowy wyuczonej są odgłosy wydawane przez koczkodany zielone (Chlorocebus aethiops), dysponujące 3-4 słowami ostrzegającymi przed drapieżcą. Kiedy małpa widzi orła, wydaje sygnał ostrzegawczy, wtedy reszta grupy zeskakuje z drzew i szuka schronienia.

Inny okrzyk można przetłumaczyć na: „Uwaga, lampart!”, po którym wskakują na drzewo.

W przypadku zbliżającego się pytona koczkodany wydają jeszcze inny odgłos, a reakcją na niego jest pozostanie na swoich miejscach i uważne obserwowanie otoczenia w celu wykrycia sunącego po cichu zabójcy.

Podobne artykuły

Głos sceptyków

Sceptycy mogą stwierdzić, że odgłosy te są podyktowane instynktem, istnieją jednak dwa mocne argumenty o wyuczeniu owych zachowań:

  • Młode małpki nie rozumieją tych sygnałów.
  • Różne grupy stosują różne „słowa” dla określenia tego samego zwierzęcia.

Jakie jeszcze zwierzęta mogą wprowadzić nas w zdumienie swym intelektem?

Odpowiedzią na to pytanie niech będzie poniższy ranking. Nie wyczerpie on z pewnością opisu inteligencji zwierząt, gdybyśmy chcieli przygotować wyczerpujący ranking, z pewnością miałby on wiele stron – znalazłyby się w nim między innymi orangutany, goryle, orki, papugi, świnie, ośmiornice (potrafią odkręcić słoik) czy szczury.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12Następna strona

Baza Dinozaurów

47 komentarzy

    1. Ośmiornice nie potrafią ułożyć kostki Rubika 🙂 Potrafią za to odkręcić słoik o czym wspominamy w artykule.

      Kwestię kostek Rubika można by nazwać eksperymentem, choć chyba bardziej medialnym, aby wciągnąć do niego zwiedzających, gdyż to oni – nie naukowcy mieli oznaczać ruchy ramion. Ten swoisty eksperyment miał wykazać, czy ośmiornice wykazują preferencje w stosunku do którejś z kończyn (podobnie jak my czy inne zwierzęta). Do tego typu zabawy wystarczyłyby dowolne inne akcesoria – kostka Rubika była jednak bardziej medialna i przyciągała uwagę widzów.

      Niestety wyników tego eksperymentu nie podano (kwestia preferencji kończyny).

    1. To kategorie pomocnicze, abyśmy mogli na pierwszej stronie wyświetlać nie tylko najnowsze artykuły z poszczególnych kategorii, ale również te, które opublikowane były wcześniej, a są warte pokazania na stronie głównej.

  1. Czy koty domowe i słonie zdają sobie sprawe z istnienia w przestrzeni martwych obiektow ( podobnie jak
    u psow ) ???
    Oraz czy kocia inteligencja ( oczywiście kot domowy ) jest podobna czy jednak niższa od psiej ?

      1. Trochę ten współczynnik jest nie do końca obiektywny, bo kot doskonale zdaje sobie sprawę co jest zjadliwe a co nie, nie zje jak pies odchodów czy wymiocin, koty też w odróżnieniu od psów nie uprawiają miłości ze swoim potomstwem i koty, nie jak psy, dbają o higienę. Co więcej kot wie czy drzwi trzeba popchnąć czy pociągnąć, aby wejść czy wyjść oraz szarpią za klucze, bo wiedzą, że to w jakimś stopniu też odpowiada za otwieranie drzwi, a do schowanego przedmiotu itd. potrafią wrócić kilka dni później. Zdają sobie sprawę z wysokości, nie skoczą z okna czy balkonu, pies często to robi. Potrafią otworzyć szafkę z ich pokarmem by potem sobie te jedzenie rozpakować. To samo kot wywieziony na ”koniec świata” potrafi wrócić do swojego miejsca zamieszkania. I doskonale widać, że koty zdają sobie sprawę z tego, ze my ludzie to ludzie- inny ton miauczenia, proszenia, inne zaczepianie czy zabawy. Pies identycznie zachowuje się do innego psa, człowieka czy kota, kot inaczej potraktuje kota a inaczej psa. Kot zaraz po człowieku ma najbardziej rozwinięty ośrodek mowy, podobnie jak człowiek potrafi skakać po oktawach, mieć inną barwę głosu i kontrolować ten ton. Też nie bez powodu się mówi, że koty to mali lekarze. Mam dwa koty i dwa psy i szczerze inteligencją koty biją psiaki na głowę.

        1. I podobnie zresztą jak psy doskonale rozpoznają głos człowieka, reagują na imię jak i proste komendy, jak i udowodniono, że koty przyswajają i rozumieją polecenia jak i prośby ludzi, ale często to ignorują co ma związek z historią ewolucji ich gatunku.

          1. O wysokiej inteligencji kotów może świadczyć to że jeden z nich poczynił spore zasługi w badaniach nad kriogeniką egzotycznych izotopów helu o bardzo krótkim okresie rozpadu.Jego uwagi na ten temat można przeczytać w Psychical Review…
            A zaczęło się od tego że Jack Hetherington profesor wydziału fizyki Minchigan State University napisał krótką rozprawę n/t i wysłał do Psychical Rev. celem publikacji.Był jedynym autorem ale zwyczajowo (dla naukowców) przedstawił swoje dokonania w liczbie mnogiej „WE” czyli „MY”-my obliczyliśmy,my zobserwowaliśmy,my uważamy itp..Okazało się jednak że periodyk przewiduje taką formę tylko wtedy gdy autorów jest co najmniej dwóch.Profesorowi nie chciało się tekstu pisać na nowo więc znalazł sobie współautora w postaci swojego kocura Chestera.
            Ponieważ imię „Chester” brzmiało krótko i banalnie kot wystąpił jako uczony F.D.C.Willard (FELIS DOMESTICUS CHESTER-WILLARD,Willard po ojcu bo Chester był rasowym syjamem z rodowodem).
            Tak poprawiony artykuł trafił do Psych.Rev. i został opublikowany.Wzbudził spore zainteresowanie bo prof.Hetherington był postacią znaną a o F.D.C.Willardzie nikt nie slyszał…Kim mógł być ten niezwykle zdolny naukowiec..? Wielu pragnęło go osobiście poznać.Dziekan wydziału fizyki MSU zaproponował mu wspólpracę z uczelnią.Politechnika w Grenoble chciała zaprosić Willarda na 15 międzynarodową konferencję fizyki niskich temperatur.Ku osłupieniu wszystkich Hetherington stwierdził że to niemożliwe bo F.D.C.W. sypia z nim i jego żoną w jednym łóżku!!! Skandal obyczajowy jednak nie wybuchł bo tożsamość Willarda wyszła na jaw.Było dużo śmiechu a Chester zyskał nieśmiertelną sławę.Psychical Review Journal zachował klasę i pracy nie wycofał-jest tam do dzisiaj z Willardem jako współautorem (rocznik 21/1975 november).Gorzej z Francuzami-zaproszenie na konferencję do Grenoble wycofano dla obu.Jak dla mnie totalne ponuractwo i bufonada.Willard z pewnością chętnie by przyjechał i uraczył gospodarzy wykładem z dziedziny w której był biegły jak np.”SMRODOLOGIA RYBIA STOSOWANA ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM PRZYPADKU DORSZA NADPSUTEGO”.Ojczyzna wykwintnej kuchni na pewno by to doceniła…

          2. Jakoś nie mogę się przekonać do wysokiej inteligencji kotów. Wielokrotnie się im przyglądałem, ich zachowaniom i tępe, bezrozumne spojrzenia jakoś nie znamionują inteligencji.
            Jakoś nie mogę się przekonać do wysokiej inteligencji kotów. Wielokrotnie się im przyglądałem, ich zachowaniom i tępe, bezrozumne spojrzenia jakoś nie znamionują inteligencji.

            Wiem, że pewnie po tym komentarzu narażę się wszystkim właścicielom kotów, ale tej ich miłości do tych egoistycznych zwierząt także nie mogę pojąć.

  2. Możecie mi wyjaśnić co miał znaczyć tekst „ale jak tu na takiej liście umieścić świnie? ” Świnie są bardzo inteligentne i czyste, nie wiem co jest w nich śmiesznego, ale nie powinniście ich ignorować, to jest oznaka braku szacunku…

    1. Patrycja daj spokój 🙂 Od kiedy to świnie są czyste? Może są inteligentne i z pewnością można by o nich napisać nieco szerzej, ale większości nie kojarzą się raczej zbyt pozytywnie, no chyba, że im szynka smakuje 😉 Ponadto szacunek dla świń?

      1. Oglądałeś Cejrowskiego, gdy był na (chyba) wyspach szczęśliwych? Tam świnie to bóstwa i szacunek mają ogromny. A tak wo gule to brakuje mi tych świń. Bo mimo, że źle się kojarzą, to jednak na liście muszą się znaleźć, jeśli należą do 10 najmądrzejszych zwierząt.

      2. Kąpiel błotna to objaw dbania o zdrowie i urodę. Nie na darmo różne SPA na tym kasę robią a i efekty też są jakieś. Wizerunek świni jako brudnej w gnoju ryjącej i żrącej byle co. Chociaż faktycznie nie są wybredne pokarmowo to z powodu Ludzi i tego w jakich warunkach je trzymają. Ludzie zamknięci w takich warunkach wyglądali by podobnie. Tu miejsce do leżenia, tam na wydalanie, tiu koryto do jedzenia. Zero świeżego powietrza, zero deszczu, prysznica, ścisk na małej przestrzeni, różne interakcje między nimi i różnie się z nimi dzieje. Wina Ludzi. !

  3. „Poziom inteligencji owiec jest tylko trochę poniżej (!) świńskiej”. To by znaczyło, że świnie powinny się znaleźć na tej liście POWYŻEJ owiec. A nie ma ich wcale. Już nic nie mówiąc o człowiekach… (Chyba powinienem się obrazić).

    1. Maćko, gdyby na tej liście pojawiły się „człowieki” to wiele osób by się oburzyło, że zaliczone zostały do zwierząt 😉

  4. W zestawieniu zabrakło mi ryb. To interesujące, że świat zwierząt jest pełen niezwykłych istot. Przykładowo, jak odkryła dr Chojnacka – wargatek jest przedsiębiorczą rybą – wiedzieliście o tym?

  5. nie napisaliście o tym, że krukowate potrafią ”się bawić ”, by zmniejszyć poziom stresu (widziałam w programie pt. zwierzęta doskonałe, jak dwa kruki huśtają się na gałęziach wierzby płaczącej ).

  6. Bardzo mi się podoba ta strona. Śledziłem każdy program z Davidem Attenborough i oczywiście ekipy BBC. Ostatnio pogoniłem gołębie z balkonu bo wychowały już miot a i tak samiec przyleciał z długą gałązką w dziobie jeszcze kilka razy i zerkał na mnie czy mu pozwolę znów. Pamiętam taki program o niedźwiedziach polarnych i jak to samice wykopują jamę w śniegu dwu poziomową a z młodymi przebywa tylko na wyższym piętrze bo cieplej. Czy mógłbym liczyć w przyszłości na takie zestawienie niezwykłych zachowań zwierząt?

  7. Czy hieny cętkowane nie powinny być na tej liście? Z zadaniami wymagającymi pracy zespołowej radzą sobie nawet lepiej od szympansów. Potrafią oszacować liczebność wrogów po ich głosach oraz porównać, czy jest ich więcej od hien.

    1. Owszem – nowe badania wykazały, że hieny są biegłe w rozwiązywaniu problemów, a nawet potrafią „liczyć”. Naukowcy prowadzący badania nad tymi zwierzętami uważają, że mogą mieć one poziom inteligencji zbliżony do niektórych naczelnych. Według Dr Sarah Benson-Amram hieny wykazały zdolności poznawcze na równi z niektórymi naczelnymi.

      1. Szympansy są inteligentniejsze a ta hiena jest głupiutkim zwierzakiem no dobra hiena nie bezkręgowiec czy ryba tylko ssak ale szympansy są inteligentniejsze od tych mniej inteligentnych hien cętkowanych,hieny przepraszam że to powiem ale przy szympansach są głupiutkimi zwierzakami🙂.

  8. A co z inteligencją krokodyli? W artykule o krokodylu różańcowym napisaliście, że potrafi uczyć się złożonych zadań, czytałem też, że krokodylowate potrafią posługiwać się narzędziami-patykami, aby zwabić ptaki budujące gniazda. Jaki mają więc współczynnik enfalizacji?

    1. Tak, rzeczywiście zaobserwowano krokodyle, które przykrywały pysk gałęziami, które potencjalnie nadawały się do wykorzystania przez ptaki do budowy gniazd. Dzięki temu zwabione ptaki stawały się ofiarami krokodyli.
      Owszem, krokodyl różańcowy potrafi uczyć się złożonych zadań. Obserwuje trasy migracyjne swoich ofiar i może znać inne formy komunikacji od tych, które mu przypisujemy. Niemniej krokodyle to zwierzęta niezbyt lotne. Niewiele zmieniły się na przestrzeni milionów lat a ich poziom inteligencji w żaden sposób nie koresponduje z poziomem inteligencji ssaków.
      Na temat współczynnika encefalizacji krokodyli nie znaleźliśmy żadnych badań naukowych.

  9. 4 nagłówek powinien się nazywać „człowiek a inne zwierzęta”. Jesteśmy na portalu popularnonaukowym, opieramy się na naukowych faktach, a faktem jest że człowiek to również zwierzę. Może inteligentniejsze od innych, ale też zwierzę. Na pewno nie pokazujemy tej inteligencji głosząc że człowiek nie jest zwierzęciem…

    1. delfin jest głupi jak but nic nie potrafi pozatym od kiedy swinia jest 2 najmądrzejszym zwierzęciem? To wygląda tak
      1. Szympans
      A ten głupi delfin jest gdzieś na 379 miejscu

      1. A na jakiej podstawie tak twierdzisz, że delfin jest głupi? Jakieś argumenty? W artykule są przytoczone za inteligencją delfinów oraz mówiące o ich zdolnościach poznawczych.
        Jeśli twierdzisz, ze jest inaczej, to podaj argumenty, bo argument ja tak uważam, albo nie bo nie, to nie jest żaden argument.

        1. Z tym delfinem to był żart chciałem to zaraz napisać wiem że delfin jest bardzo mądry (najmądrzejszy że zwierząt) tylko mam wątpliwości co do tej swini
          Ps poza tym lubię delfiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button