14 09 2017


Papugi (Psittacidae)

Autor:

|

29 kwietnia 2013

|

Edytowany: 22 lipca 2017

|

23 komentarzy

|

Kategoria: Ameryka Pd / Australia / Ptaki / Zwierzęta

Papugi (Psittacidae)

Papugi (Psittacidae)

Zachwycają kolorami oraz różnorodnością rozmiarów i charakterów. Jedne z najinteligentniejszych ptaków świata, niektóre gatunki są zdolne naśladować ludzką mowę. Nawet Winston Churchill posiadał towarzysza w postaci ary błękitnej o imieniu Charlie, która do dzisiaj wykrzykuje antynazistowskie hasła. Poznajmy bliżej te piękne, mądre ptaki.

Klasyfikacja

 • Gromada: ptaki
 • Nadrząd: neognatyczne
 • Rząd: papugowe

Papugi opanowały praktycznie wszystkie tropikalne i subtropikalne lasy równikowe, począwszy od dżungli amazońskiej, na lasach Australii kończąc.

Występowanie

Papugi opanowały praktycznie wszystkie tropikalne i subtropikalne lasy równikowe, począwszy od dżungli amazońskiej, na lasach Australii kończąc. Wprowadzono je również na obszary klimatu umiarkowanego, tworząc stabilne populacje w niektórych częściach USA (m.in. Nowy Jork), w Wielkiej Brytanii, Belgii i Hiszpanii. Większość gatunków prowadzi na wpół osiadły i wędrowny tryb życia. Tylko kilka z nich jest wyłącznie wędrowcami lub wyłącznie „koczownikami”.

Większość gatunków papug prowadzi na wpół osiadły i wędrowny tryb życia.

Charakterystyka

Wygląd

Papuga posiada silny, zakrzywiony w dół, szeroki dziób. Górna szczęka jest wysunięta i ruchoma względem czaszki, dzięki czemu siła nacisku dzioba jest ogromna. W jamie ustnej znajduje się mięsisty, silny język. Głowa jest duża, wyposażona w oczy osadzone po bokach. Szyja jest krótka, a tułów krępy.

Skrzydła są mocne, mają zaokrąglony kształt. Skrajny palec jest zwrotny. Pióra nie są zbyt gęste, ale długie i sztywne, często bardzo kolorowe. Nogi są wyposażone w długie pazury, dzięki nim większość papug to świetni wspinacze. Papugi mają niebywale zwinne nogi – mogą manipulować pokarmem, podając go sobie do dzioba. Można powiedzieć, że nogi pełnią rolę rąk.

Zauważono, że papugi wykazują „lewonożność” i „prawonożność”. Preferencje te są uzależnione od gatunku.

Kakadu posiadają grzebień z piór, który mogą stroszyć lub chować.

Większość papug ma zielony lub czerwony kolor piór, choć występują również papugi niebieskie, pomarańczowe, czy granatowe.

Większość papug ma zielony lub czerwony kolor piór. Kakadu, w wyniku ewolucji, są przeważnie czarne lub białe z elementami żółtymi, czerwonymi lub różowymi. Nie ma dymorfizmu płciowego w wielkości i kolorze upierzenia. Wyjątkiem jest barwnica (Eclectus roratus): samiec jest zielony, z czerwoną plamą na boku i niebieskimi brzegami skrzydeł. Samica jest natomiast czerwona (szkarłatna), z szafirowym brzuszkiem.

Papugi żywią się pąkami kwiatów, nektarem, pyłkami, nasionami, owocami, czasem stawonogami.

Dieta

Papugi żywią się pąkami kwiatów, nektarem, pyłkami, nasionami, owocami, czasem stawonogami. Ewolucja wyposażyła je w ogromne zakrzywione dzioby, stworzone wręcz do otwierania nasion i ich spożywania. Dolna szczęka miażdży łuskę nasienną, nasionko obraca się w dziobie, a łuski zostają wyplute. Dotyczy to wszystkich papugowanych z wyjątkiem sępicy (Psittrichas fulgidus).

Nasiona jedzone przez papugi są często trujące, dlatego patki usuwają te części, które zawierają najwięcej toksyn. Aby zapobiec zatruciu, papugi z obu Ameryk, Afryki i Nowej Gwinei jedzą glinę, która absorbuje toksyczne związki chemiczne kumulujące się w jelitach.

Zwisłogłówka (Loriculus) i papużka ostrosterna (Lathamus discolor) żywią się przeważnie pyłkami i nektarem. Posiadają specjalne pędzelki na języku, które zbierają to źródło pożywienia. Żałobnica żółtosterna (Calyptorhynchus funereus) żywi się owadami.

Papuga podczas lotu…

Tryb życia, usposobienie.

Trudno opisać dokładnie tryb życia papug, ponieważ niełatwo je obserwować i oznaczać. Wiadomo na pewno, że są to ptaki bardzo inteligentne, podobnie jak sójki, sroki, wrony czy kruki. Ten „dar” połączony z pięknym upierzeniem spowodował, że papugi stały się dla wielu osób zwierzętami domowymi. Potrafią się uczyć różnych sztuczek, a żako (Psittacus erithacus) umie kojarzyć słowa z ich znaczeniem. Inne gatunki, np. kea (Nestor notabilis) potrafią posługiwać się narzędziami, rozwiązują również zagadki.

Papuga posiada silny, zakrzywiony w dół, szeroki dziób. Górna szczęka jest wysunięta i ruchoma względem czaszki, dzięki czemu siła nacisku dzioba jest ogromna.

Imitacja dźwięków

Wiele papug umie naśladować ludzką mowę oraz różne dźwięki. Żako o imieniu Alex nauczył się identyfikować słowa z obiektami, potrafił liczyć i udzielać odpowiedzi na skomplikowane pytania np.: „Ile jest czerwonych kwadratów?” z 80-procentową skutecznością.

Papugi nie posiadają strun głosowych. Dźwięk wyzwalany jest poprzez wypuszczanie powietrza przez tchawicę. Różnorodność dźwięków jest wywołana zmianą głębokości i kształtu tchawicy.

Większość gatunków papug to monogamiści.

Związki i rozród

Większość gatunków papug to monogamiści. Gniazda budowane są w dziuplach, skałach, itd. Mnicha nizinna (Myiopsitta monachus) i 5 gatunków z rodzaju Agapornis (papużki nierozłączki) budują gniazda na drzewach, 3 gatunki z Australii i Nowej Zelandii tworzą gniazda naziemne. Zarówno samiec, jak i samica angażuje się w udoskonalanie lub budowanie gniazda.

Istnieją również gatunki kolonialne, np. patagonka (Cyanoliseus patagonus). Ich terytorium to miejsce gniazdowania. Pary papug i kakadu są trwałe i mocne. Partnerzy są ze sobą nawet w okresie godowym i rozpoznają się, gdy osobniki łączą się w duże stada.

Papugi to zwierzęta bardzo przyjazne, towarzyskie i inteligentne.

Papugi rozpoczynają starania o siebie poprzez zaloty inicjowane oczywiście przez samca, który wykonuje przemyślane kroki, wyglądające jak dostojny spacer lub jednoosobowa parada. Para utrzymuje swój związek dzięki wzajemnemu „głaskaniu”, iskaniu, ocieraniu.

W okresie godowym samica wysiaduje jaja. Pozostaje w gnieździe przez prawie cały okres inkubacji jaj. W przerwach jajami zajmuje się samiec. Okres inkubacji waha się między 17 a 35 dni, w zależności od gatunku. Wszystkie młode są gniazdownikami – pozostają w gnieździe dopóki nie osiągną odpowiedniego wieku i umiejętności przetrwania. Pisklęta są łyse lub pokryte rzadkim, białym puchem. W gnieździe spędzają od 3 tygodni do 4 miesięcy (kwestia gatunku).

Papugi jako zwierzęta domowe wymagają bardzo dużo uwagi i stymulacji intelektualnej.

W niewoli

Papugi to zwierzęta bardzo przyjazne, towarzyskie i inteligentne. Wszystkie te cechy wpływają na dużą sympatię ludzi względem tych barwnych ptaków. Jako zwierzęta domowe wymagają bardzo dużo uwagi i stymulacji intelektualnej niemniejszej niż 3-letnie dziecko. Aby żyły długo i szczęśliwie (dosłownie!) należy sprawić, aby miały dużo towarzystwa w postaci innych papug lub ludzi. Ważne jest również korzystanie z zabawek rozwijających papuzie umiejętności.

Kapturnica (Deroptyus accipitrinus).

Szczegółowe dane/wymiary

Papugi (Psittacidae)

 • Długość: 8 – 100 cm (zależnie od gatunku)
 • Waga: 10 g – 4 kg
 • Rozpiętość skrzydeł: do 140 cm
 • Długość życia: 15 – 80 lat (papuga Winstona Churchilla żyje do dziś, ma ponad 100 lat)

Rozpiętość skrzydeł: największych papug sięga 140 cm.

Papugi – ciekawostki

 • Niektóre sklepy zoologiczne zatrudniają specjalistów opiekujących się papugami i uczących ich ludzkich zachowań;
 • Kilka gatunków papug jest zagrożonych wyginięciem z powodu nielegalnego handlu zwierzętami i niszczeniem naturalnych papuzich siedlisk;
 • Stosunek wielkości mózgu papugi do jej ciała jest porównywalny do proporcji wyższych naczelnych;
 • Papugi nie posiadają strun głosowych. Dźwięk wyzwalany jest poprzez wypuszczanie powietrza przez tchawicę. Różnorodność dźwięków jest wywołana zmianą głębokości i kształtu tchawicy;
 • Istnieje 370 gatunków papug sklasyfikowanych w 86 rodzajach.

Papugi nie posiadają strun głosowych.

Polecamy:

____________________

Wesprzyj nas - pomóż zwierzakom
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Gawial gangesowy (Gavialis gangeticus)
Żaby – 340 gatunków płazów
Ślimaki, brzuchonogi (Gastropoda)
Żbik (Felis silvestris) – dziki kot
Muszka owocowa (Drosophila melanogaster)
Sokół norweski, Białozór (Falco rusticolus)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(23) Komentarze

 1. Maciej
  30 września 2013 at 13:26

  Mam 2 pytania:
  1.Która papuga jest najtańsza i jaka jest jej cena ale przede wszystkim bardzo dobra czytałem coś o papudze falistej i nimfie.
  2.Które zwierzę jest najmądrzejszym zwierzęciem na świecie?
  Proszę o szybką odpowiedź.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   3 października 2013 at 12:38

   Do najtańszych papug należą papużki faliste. Ich cena kształtuje się najczęściej w przedziale 30-50 zł, choć zdarza się, iż można je kupić np. w cenie 10 zł. Zależne jest to od sprzedawcy – jeśli będzie to sklep, z pewnością będzie drożej niż zakup od osób prywatnych.
   Odpowiedź na drugie pytanie już wkrótce 🙂

  • Anonim
   23 kwietnia 2014 at 18:12

   żadne zwierze nie jest najmądrzejsze. Wszystkie są równie mądre.
   Jedni sądzą że to psy
   (,,cała wiedza, suma wszystkich pytań i wszystkich odpowiedzi zawarta jest w psie”- Franz Kafka)
   inny że koty inni że papugi i tak dalej.
   A według mnie wszyscy mają tylko w połowie racje.

 2. Maciej
  3 października 2013 at 16:57

  Dziękuję za odpowiedź.Jesteście najlepszą stroną o zwierzętach jaką znam 🙂

 3. Iz.
  10 października 2013 at 17:19

  To jest piękne!!!!!

 4. Maciej
  5 listopada 2013 at 15:23

  Skoro niektóre ptaki żywią się roślinami, to czym karmią pisklęta:roślinami czy jakąś substancją?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   5 listopada 2013 at 19:29

   Ta kwestia jest zróżnicowana w zależności od gatunku – część ptaków karmi pisklęta pokarmem roślinnym, który przynoszą młodym do gniazda i najczęściej podają bezpośrednio do dziobów.
   Niektóre gatunki zaś – np. kormorany – wykorzystują metodę regurgitacji, czyli przetworzonego pokarmu.

 5. Maciej
  29 stycznia 2014 at 07:08

  Która papuga jest najdroższa?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   29 stycznia 2014 at 11:53

   Średnie ceny rynkowe jako najdroższą zazwyczaj pozycjonują arę hiacyntową (Anodorhynchus hyacinthinus) – jej ceny oscylują zazwyczaj w zakresie 7-12 tys USD i raczej nie przekraczają 14 tys. USD. De facto jednak najwyższe ceny uzyskiwano dotychczas za kakadu palmową (Probosciger aterrimus) – nawet 16 tys. USD.

 6. Maciej
  29 stycznia 2014 at 07:17

  Czy ara hiacyntowa potrafi mówić?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   29 stycznia 2014 at 11:55

   Tak, ara hiacyntowa (Anodorhynchus hyacinthinus) potrafi mówić. Posiada dobre zdolności do naśladowania dźwięków mowy ludzkiej.

 7. aranimfa
  13 marca 2014 at 21:03

  Mały błąd: papuga trzecia od dołu to nie kakadu, a kapturnica(Hawk – headed Parrot). Jako jedyna oprócz nimf i kakadu ma ruchomy czubek, a raczej kryzę. Czub ma jeszcze modrolotka czubata, ale nie może nim poruszać. Bardzo bym chciała tą kapturnicę – jest piękna… 🙂 Może kiedyś, kiedyś…

 8. Maciej
  21 kwietnia 2014 at 08:19

  Mam pytanie.Myślę nad kupnem papugi i która byłaby najlepsza czyli taka którą można łatwo nauczyć mówić, niedrogą i inteligentną itp.

  • Maciej
   22 kwietnia 2014 at 07:25

   Kiedy odpiszecie?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   22 kwietnia 2014 at 12:36

   Maćku, odpowiedź na Twoje pytanie jest złożona. Po pierwsze to ma być Twoja pierwsza papuga, musisz zatem sporo poczytać na temat wychowywania papug, warunków, które trzeba im zapewnić – dobrze jeśli mogą sobie polatać, a nie tylko przebywać w klatce przez całą dobę. Niektóre gatunki jak zapewne zauważyłeś mają wysokie ceny. To pochodna ich inteligencji, długowieczności, często również wielkości (zazwyczaj najdroższe są duże papugi).

   Papuga musi się Tobie podobać, to bardzo istotne kryterium wyboru. Z mową papug, jak zapewne wiesz, to raczej naśladowanie mowy ludzkiej, nie zaś mówienie samo w sobie. Jeśli będziesz chciał papugę nauczyć „mówić”, będziesz musiał poświęcić na to sporo własnego czasu, aby prowadzić z nią lekcje.

   Trudno jest nam wskazać najbardziej odpowiednią papugę dla Ciebie. Sugerujemy mniejsze i popularne ptaki jak Papużka falista, Nimfa, Aleksandretta obrożna, Papużka kozia. Z droższych papug to Żako, Kakadu i oczywiście Ara. Dużych papug jednak nie polecamy – nie zapewnisz im raczej odpowiednich warunków – gdzie rozprostują skrzydła?

   Możesz wziąć pod uwagę Gwarka (świetnie naśladuje dźwięki mowy ludzkiej) – nie jest papugą lecz ptakiem należącym do rodziny szpaków.

  • Ara
   22 kwietnia 2014 at 21:14

   Bierz papużkę falistą – najlepiej dwie. Są przepiękne, ich cena to kilkadziesiąt złotych, a koszt klatki również niewygórowany (zazwyczaj od kilkudziesięciu złotych do 200 w zależności od wielkości). Niski koszt utrzymania.

   • Maciej
    23 kwietnia 2014 at 05:51

    Właśnie bardzo mi się podobają nimfy i papużki faliste i nie wiem którą kupić

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    23 kwietnia 2014 at 11:32

    Papużki faliste nieco lepiej od nimf uczą się powtarzać mowę ludzką. Niemniej mają opinie trochę nadpobudliwych, więc bywają głośne, co może być uciążliwe. Nimfy z kolei są nieco spokojniejsze (tu przeważa opinia, iż „mówią” głównie samce). Cóż, wybór należy do Ciebie. Pamiętaj, to będą nowe obowiązki 🙂

   • Maciej
    23 kwietnia 2014 at 12:11

    A co trzeba zrobić żeby papuga po wyjściu z klatki nie załatwiała się na dywan bo nie chcę żeby było na dywanie mnóstwo odchodów

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    23 kwietnia 2014 at 13:11

    Maćku, to jest tylko ptak, nie masz na to wpływu…

 9. Creepu
  18 października 2014 at 12:23

  Niema żadnych zdjęć kakadu 🙁

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl