DomoweKotyZwierzęta

Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski długowłosy

Charakterem bardzo zbliżony jest do brytyjskiego krótkowłosego. Nie powinno to nikogo dziwić, zważywszy na fakt, że brytyjski długowłosy wywodzi się właśnie od tej rasy. Być może właśnie z powodu zbliżonego temperamentu oraz budowy ciała federacje felinologiczne mają wątpliwości co do uznania rasy brytyjskiej długowłosej. Obowiązujący w Polsce standard FIFe akceptuje ją tylko wstępnie. Dzięki jednak takiemu statusowi, możemy opisać tę rasę jako niezależną od pozostałych.

Klasyfikacja

Na razie FCI uznało rasę brytyjską długowłosą tylko wstępnie.

Kot brytyjski dlugowłosy
Kot brytyjski długowłosy

Historia rasy

Jak nietrudno się domyślić, brytyjski długowłosy wywodzi się od rasy brytyjskiej krótkowłosej. W pierwszej połowie wieku XX krótkowłose brytyjskie zaczęto krzyżować z importowanymi rasami długowłosymi, w tym z angorą turecką i „klasycznym” persem. Hodowcom chodziło o otrzymanie kota o okrągłej, „lalkowej” głowie przy zachowaniu krótkiej sierści. Jednak w wyniku powyższych krzyżówek, w miotach brytyjskich krótkowłosych zaczęły pojawiać się kocięta pokryte półdługim futrem.

Kot brytyjski długowłosy
Kot brytyjski długowłosy

Charakterystyka

Wygląd

Ma raczej średniej wielkości ciało, ale jest za to krępy i muskularny. Sylwetka wspiera się na krótkich, ale mocnych kończynach, a gruby ogon zwęża się ku końcowi. Głowa ma kształt kuli, policzki są pulchne, wydatne, a wargi zawijają się charakterystycznie, formując tajemniczy uśmiech. Kot patrzy na świat dużymi, okrągłymi, szeroko otwartymi oczami, co w połączeniu z enigmatycznym uśmiechem tworzy obraz dziwnego, nieco baśniowego mruczka.

Sierść brytyjskiego długowłosego jest średniej długości, ale bardzo gęsta i miękka, wręcz pluszowa. Kolor futra może być niemal dowolny (najpopularniejszy jest niebieski), a kolor tęczówek nabiera odcieni od głębokiego złota do miedzi. U kotów umaszczonych punktowo oczy są niebieskie, natomiast u odmiany srebrnej spotyka się oczy w kolorze głębokiej zieleni.

Kot brytyjski długowłosy
Kot brytyjski długowłosy

Temperament

Pełen czułości brytyjski długowłosy to wspaniały towarzysz dla osób spokojnych i przyjaźnie nastawionych do życia. Potrafi też być beztroski, ale i wyważony, głównie kocice, które przejawiają wręcz królewskie maniery.

Staje się bardzo oddany i lojalny wobec opiekuna. Zbyt intensywna czułość ze strony człowieka męczy go, ale chętnie będzie chodził za swym właścicielem lub leżał obok niego.

Nie należy do kotów aktywnych, woli leniuchować. Miewa jednak czasami okresy wzmożonej aktywności, w czasie których bawi się, wygłupia i szaleje ile dusza zapragnie.

Najlepiej czuje się w domu pełnym spokoju i harmonii, podobnie jak persy, od których się wywodzi. Rzadko wspina się lub skacze z jednego siedziska na drugie. Mimo raczej flegmatycznego usposobienia toleruje dzieci i psy, jednak nie przepada za noszeniem, o czym maluchy mogą zapominać.

Samotność nie doskwiera mu zbyt mocno – radzi sobie pod nieobecność ludzi, cierpliwie czekając na ich powrót.

Kot brytyjski długowłosy
Kot brytyjski długowłosy

Szczegółowe dane/wymiary

Kot brytyjski długowłosy

  • Waga: kocury 5-8 kg, kocice 3-5 kg
  • Długość życia: 14-20 lat
Kot brytyjski długowłosy
Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski długowłosy – ciekawostki

  • Kocury są bardziej żywiołowe i beztroskie, niż kocice.
  • Brytyjski długowłosy uwielbia jedzenie, ale ze względu na mało aktywny tryb życia należy dawkować mu pokarm. Zbyt duże ilości smakołyków wywołają u niego otyłość. Dotyczy ona przede wszystkim kocurów wykastrowanych i osobników żyjących wyłącznie w mieszkaniu.
  • Wysoka waga brytyjskiego długowłosego powinna być konsekwencją rozwiniętej tkanki mięśniowej, nie tłuszczowej.
Kot brytyjski długowłosy
Kot brytyjski długowłosy

Polecamy


Baza Dinozaurów

4 komentarzy

  1. Planujecie przedstawić artykuły na temat zwierząt żyjących głębinach, np.płaszczak,połykacz,kałamarnica olbrzymia ? 🙂
    To by mnie na prawdę zaciekawiło, bo zwierzęta domowe tak nie do końca zwłaszcza koty 😛

      1. Więc czekam z niecierpliwością na opisy innych dziwacznych stworzeń mało nam znanych ze względu na środowisko, w którym żyją np.głębiny 🙂 Na temat takich zwierząt nie wiemy zbyt wiele a w samym internecie informacje są strasznie ubogie 😉
        (pytanie się pomnożyło, gdyż wczoraj była tu chyba jakaś awaria i się nie dało pisać komentarzy )

        Pozdrawiam 🙂

  2. Planujecie napisać artykuły na temat zwierząt żyjących w głębinach, np.płaszczak,połykacz, wstęgor królewski,kałamarnica olbrzymia? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button