29 03 2017


Koczkodany (Cercopithecus).

Autor:

|

30 lipca 2014

|

Edytowany: 30 lipca 2014

|

0 komentarzy

|

Kategoria: Afryka / Małpy / Ssaki / Zwierzęta

Koczkodany (Cercopithecus).

Koczkodany (Cercopithecus)

Koczkodany to papugi wśród naczelnych, a wszystko przez niezwykłą różnorodność kolorów, wzorów i… twarzy. Każdy gatunek ma wyjątkowe rysy, podkreślone geometrycznymi wzorami, najbardziej widocznymi na nosie. Po co natura obdarzyła koczkodany tą wyjątkową cechą?

Klasyfikacja

  • Gromada: ssaki
  • Rząd: naczelne
  • Rodzina: makakowate
  • Rodzaj: Cercopithecus

Na rodzaj Cercopithecus składa się ok. 26-28 gatunków koczkodanów.

Koczkodan nadobny (Cercopithecus neglectus).

Występowanie

Koczkodany to zwierzęta endemiczne Afryki. Przebywają w regionach subsaharyjskich, z czego większość preferuje dżungle i lasy bambusowe, ale zdarzają się też amatorzy terenów podmokłych oraz górskich lasów deszczowych. Prowadzą z reguły nadrzewny tryb życia, ale wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem z powodu wylesiania.

Koczkodan białowargi, niebieskolicy (Cercopithecus cephus).

Charakterystyka

Wygląd

Koczkodany słyną z pięknego, miękkiego futra, a wszystko dzięki umaszczeniu – każdy włos ubarwiony jest na przemian dwoma kolorami. Spotyka się niemal tęczowe koczkodany: czerwone, szare, brązowe, żółte, a nawet zielone. Dlaczego wśród koczkodanów panuje tak duża różnorodność kształtu pyska i ubarwienia? Prawdopodobnie pomaga to w identyfikacji osobników swojego gatunku, dzięki czemu nie dochodzi do rozmnażania międzygatunkowego. Zapobiega to zjawisku hybrydyzacji, które może prowadzić do wyginięcia czystych genetycznie zwierząt. Mimo to w niektórych regionach Afryki koczkodany askanius (Cercopithecus ascanius) krzyżują się z koczkodanami czarnosiwymi (Cercopithecus mitis).

Sylwetka jest szczupła, zgrabna, wsparta na czterech długich kończynach. Głowa jest proporcjonalna do ciała, pysk jest krótki, podobnie jak u makaków. Znakiem rozpoznawczym, poza ubarwieniem, jest długi, ale niechwytny ogon, który pomaga w utrzymaniu równowagi podczas poruszania się po drzewach. Osiąga długość większą od całego ciała razem z głową.

Małpy te mierzą średnio 42-56 cm długości (bez ogona), samce są cięższe od samic – ważą ponad 7 kg, samice natomiast nie przekraczają 5 kg, choć przedstawiciele najmniejszych gatunków osiągają zaledwie 2,5 kg.

Koczkodan błotny (Allenopithecus nigroviridis).

Tryb życia

Większość koczkodanów żyje w dużych, terytorialnych grupach złożonych z samic, ich młodych i jednego dorosłego samca. Aby zachować odpowiednio duży odstęp między innymi grupami, samce głośno szczekają. Podczas żerowania wiele obcych sobie grup spotyka się jednak w jednym miejscu. Małpy jedzą wspólnie owoce, liście, czasem owady lub małe kręgowce.

Sezon rozrodczy nie mieści się raczej w określonych ramach czasowych, małpy te mogą się rozmnażać przez cały rok. W zależności od gatunku, ciąża trwa 5-7 miesięcy, po której na świat przychodzi jedno młode, choć u kilku gatunków spotyka się ciąże mnogie.

Koczkodan diana (Cercopithecus diana).

Na kolejnych stronach zamieszczamy charakterystykę wybranych gatunków. Przedstawiamy najmniejszego, największego i najszybszego koczkodana.

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Tygrys bengalski (Panthera tigris tigris)
Koń Przewalskiego (Equus przewalskii).
Owczarek podhalański
Wiewiórki (Sciuridae) – skoczne gryzonie.
Słoń morski północny i południowy
Nosorożec – pancerny kolos
Kanarek (Serinus canaria).
Nowofundland
Najbardziej jadowite węże świata – Top 10 cz. II
Gigantopitek (Gigantopithecus)
Szczur (Rattus)
Platybelodon – słoń bez trąby
Mormi, kot złoty azjatycki, azjatycki kot złocisty
Nosorożec włochaty (Coelodonta antiquitatis)
Gekony – udomowione gady.
Jeleń olbrzymi, łoś irlandzki (Megaloceros giganteus)
Irbis – pantera śnieżna
Szympansy z Lasu Bili – zabójcy lwów
Kobra królewska – największy jadowity wąż świata
Rekin młot – ryba o wyjątkowej głowie
Buldog angielski

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl