AfrykaMałpySsakiZwierzęta

Koczkodany (Cercopithecus)

Koczkodan talapoin/Talapoin (Miopithecus talapoin) – najmniejszy koczkodan

Występowanie

Zamieszkuje nadbrzeżne siedliska w Angoli, południowym Kamerunie i Demokratycznej Republice Konga. Na swe siedliska wybiera lasy namorzynowe, nizinne dżungle i ujścia rzek. W przeciwieństwie do swego gabońskiego kuzyna o jasnej twarzy – Miopithecus ogouensis, talapoin z Angoli ma czerniawe umaszczenie uszu oraz skóry twarzy aż do nozdrzy. Wierzchnia część ciała pokryta jest zielonkawo – żółtym włosem, pierś i brzuch mają natomiast jaśniejszy kolor.

Wielkość

Długość ciała wynosi 26-45 cm, waga natomiast mieści się w przedziale 0,75-1,3 kg. Samce są zawsze większe i cięższe od samic.

Koczkodan talapoin (Miopithecus talapoin).

Tryb życia

Prowadzi nadrzewny tryb życia, jest aktywny za dnia, wieczorem chowa się pośród gęstej roślinności, w dolnych partiach drzew, gdzie śpi w małych grupach liczących 3-4 osobniki. Jest to jeden z najbardziej cichych gatunków małp – emituje tylko ostre gwizdy (jako sygnał ostrzegawczy). Żywi się owocami, nasionami, owadami i małymi kręgowcami.

W przeciwieństwie do większości ssaków naczelnych talapoin świetnie pływa w bagnach, może również całkowicie się zanurzyć pod wodą w poszukiwaniu pożywienia.

Małpy te formują grupy składające się z ok. 100 osobników, do których zalicza się kilka samców. Z reguł jednak przebywają w kilkunastoosobowych gromadach rodzinnych.

Koczkodany talapoin kopulują tylko w porze suchej, porody odbywają się po 5-6 miesiącach.

Koczkodan talapoin (Miopithecus talapoin) – najmniejszy z koczkodanów.

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Baza Dinozaurów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button