Charakterystyka wybranych gatunków koczkodanów.
Koczkodan rudy, patas (Erythrocebus patas) – największy koczkodan
Występowanie
Jeden z nielicznych gatunków naziemnych. Zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne, unikając gęstych lasów. Zauważono, że patas rozmnaża się bardzo wcześnie, czego powodem jest prawdopodobnie duża śmiertelność dorosłych wynikająca z prowadzenia naziemnego trybu życia.
Wielkość
Patas osiąga 85 cm długości, nie wliczając ogona mierzącego nawet 75 cm. Małpy te są również najcięższymi koczkodanami, ważącymi 4-13 kg. Dorosłe samce są znacznie większe od samic. Nie zmienia to faktu, że dorosłe samice prowadzą stado, którego liderem jest samiec.
Umaszczenie
Osobniki tego gatunku są intensywnie umaszczone; na czubku głowy rośnie ruda sierść, twarz okala jasny, długi, lekki włos, tworząc swoistego rodzaju brodę. Grzbiet również ma odcienie czerwieni, ale spód ciała nabiera kremowych lub białawych barw. Na ramionach, policzkach i brwiach dostrzeżemy ciemne, szare futro.
Życie rodzinne
Koczkodan rudy żyje w grupach złożonych z ok. 60 osobników, choć często spotyka się o wiele większe wspólnoty. W każdej takiej grupie, poza sezonem rozrodczym, znajduje się tylko jeden samiec, zmienia się to wraz z rozpoczęciem godów, kiedy do stada może dołączyć na pewien czas więcej męskich osobników.
W ok. 4 roku życia męskie potomstwo musi opuścić rodzinę, dołączając do tzw. grup kawalerskich.