29 03 2017


Megalodon – prehistoryczny rekin

Autor:

|

25 czerwca 2013

|

Edytowany: 2 czerwca 2016

|

56 komentarzy

|

Kategoria: Morskie / Rekiny / Ryby / Wymarłe / Zwierzęta

Megalodon – prehistoryczny rekin

Czy megalodon nadal żyje?

Megalodon (Carcharodon megalodon / Carcharocles megalodon) – prehistoryczny rekin

Megalodon to prehistoryczny rekin, który stał na czele łańcucha pokarmowego od 28 do 1,5 miliona lat temu, czyli od późnego oligocenu do wczesnego plejstocenu. Ze względu na swoje ogromne rozmiary i silne szczęki nie miał sobie równych. Co więc spowodowało jego wymarcie? A może – jak wciąż uważa część zwolenników teorii spiskowych – megalodon był tak doskonałym drapieżnikiem, że nadal żyje w głębinach oceanów?

Klasyfikacja

 • Gromada: ryby chrzęstnoszkieletowe (Chondrichthyes)
 • Rząd: lamnokształtne (Lamniformes)
 • Rodzina: lamnowate (Lamnidae)
 • Rodzaj: Carcharodon/Carcharocles
 • Gatunek: megalodon (Carcharodon megalodon)

Tradycyjnie uważa się, że megalodon należy do rodzaju Carcharodon. Taką przynależność przypisuje mu się głównie ze względu na podobieństwo uzębienia do innych gatunków z tego rodzaju m.in. rekina ludojada (Carcharodon carcharias). W 1923 roku pojawiła się jednak teoria, że megalodon powinien być przypisany do rodzaju Carcharocles, głównie ze względu na proces ewolucji. Przynależność megalodona pozostaje więc cały czas kwestią sporną.

Rozwarte szczęki megalodona miały ponad 2 metry średnicy.

Występowanie i środowisko naturalne

Skamieniałości megalodona wskazują na to, że był on gatunkiem kosmopolitycznym, który z łatwością przystosowywał się do różnego rodzaju środowisk. W związku z tym występował on zarówno w wodach przybrzeżnych jak i głębinowych.

Najprawdopodobniej środowisko w jakim przebywały te zwierzęta zależało akurat od momentu ich życia – dorosłe osobniki rzadziej można było spotkać przy brzegu niż młode.

Cechy charakterystyczne

Na podstawie znalezionych skamieniałości naukowcy stwierdzili, że megalodon był bardzo podobny do żarłacza białego. Ponieważ nie mieli oni dostępu do żadnych dobrze zachowanych szkieletów prehistorycznego gatunku, to właśnie ludojad służył im jako wzór do oszacowania wielkości i odwzorowania budowy.

Choć naukowcom nie udało się znaleźć dobrze zachowanych szkieletów megalodonów, znaleźli oni prawie kompletne uzębienie, co umożliwiło niemal doskonałe odwzorowanie ich szczęk.

Megalodon miał cztery rodzaje zębów, a w sumie w jego szczęce mieściło się ich aż 276, ustawionych w pięciu rzędach. Paleontolodzy sugerują, że średnica szczęk megalodona miała ponad 2 metry.

Megalodon – porównanie wielkości – obok żarłacz biały oraz nurek.

Największy nacisk szczęk – śmiertelne ugryzienie

Nie da się ukryć, że megalodon był zwierzęciem potężnym i niezwykle silnym. W 2008 roku naukowcy z Australii i Stanów Zjednoczonych na podstawie komputerowych symulacji ustalili moc, z jaką megalodon atakował swoje ofiary.

Okazało się, że siła uścisku szczęk tego prehistorycznego rekina mogła wynosić od 11 do 18,6 ton/cm2. Tak olbrzymia wartość wystarczy, aby zgnieść czaszkę wieloryba – który stanowił prawdziwy przysmak dla megalodona i był podstawą jego diety – jak winogrono…

Dla porównania, nacisk szczęk współczesnego rekina ludojada to ok. 1,8 tony/cm2. Więcej informacji na temat zwierząt z największą siłą szczęk można znaleźć w artykule – T.rex mity i fakty.

Megalodon

Powiedzmy, że megalodon :)

Dieta

Choć rekiny to zwykle bardzo oportunistyczni drapieżcy, naukowcy uważają, że megalodon był „drapieżnikiem idealnym”. Jego ogromne rozmiary, silne szczęki, a także umiejętność szybkiego pływania sprawiały, iż dietę megalodona mogły stanowił praktycznie wszystkie zamieszkujące wówczas wody zwierzęta.

Megalodon polował więc na walenie, delfiny, wieloryby, w tym kaszaloty, płetwonogie, morświny, a także gigantyczne żółwie morskie.

Rozmnażanie i rozwój

Jeśli chodzi o kwestię rozmnażania i rozwoju, megalodony nie różniły się znacząco od obecnie żyjących wielkich rekinów. Samice były żyworodne, a młode przy urodzeniu miały długość od 2 do 4 metrów.

Szacunki wielkości megalodona. Kolor szary: 20,3 metra i 103 tony wagi, kolor czerwony – ok. 16 metrów. Poniżej typowy rekin wielorybi (Rhincodon typus), oraz żarłacz biały (Carcharodon carcharias).

Wyginięcie

Skoro megalodon był tak olbrzymi i stał na szczycie drabiny drapieżców występujących w epokach od oligocenu (trzeciorzęd) do plejstocenu (czwartorzęd), co doprowadziło do jego wymarcia? Teorii na ten temat jest co najmniej kilka. Być może główną przyczyną tego było ochłodzenie się klimatu lub stopniowy zanik wielkich wielorybów, które stanowiły podstawowy składnik diety megalodonów.

Wciąż jednak część ludzi wierzy, że megalodony nie wymarły, a czają się gdzieś w głębinach oceanów. Nie ma na to jednak żadnych dowodów…

Megalodon

Megalodon i T. rex – porównanie wielkości.

Czy megalodon nadal żyje?

Ponieważ napływają do nas pytania wywołane emisją filmu przez kanał Discovery Megalodon: The Monster Shark Lives / „Megalodon: olbrzymi rekin żyje„, postanowiliśmy się do tych pytań ustosunkować. Kilka słów wyjaśnienia zatem.

Wspomniany film, to dzieło podobne do wcześniejszego filmu kanału Discovery na temat syren, których ciała podobno odnaleziono ;) Oba filmy łączy jedno – to tzw. fikcja dokumentalna (ang. docufiction ). Oba także zostały poddane miażdżącej krytyce zarówno przez środowisko naukowe jak i ze strony widzów, gdyż są fabularyzowaną fikcją. Nie chodzi o sam fakt ich powstania, ile o emisję na kanałach, które słynęły dotychczas z filmów dokumentalnych, nie zaś fantastyki naukowej. W przeciwieństwie do Syren, w „Megalodonie…” informacje, iż jest to fikcja są ledwie widoczne. Po zakończeniu emisji oryginalnej produkcji, odbywał się talk-show, w którym osoby oglądające film pytane były, czy uwierzyły, że megalodon rzeczywiście nadal żyje.

Discovery Channel bronił oczywiście swojej koncepcji, która wprowadziła wielu widzów w błąd, tłumacząc, że skoro 95% głębin oceanów nie zostało zbadanych, to kto wie, czy megalodon nadal nie istnieje (Michael Sorensen, executive producer: “It’s one of the most debated shark discussions of all time, can Megalodon exist today? It’s Ultimate Shark Week fantasy. The stories have been out there for years and with 95% of the ocean unexplored, who really knows?”) ale z marnym skutkiem.

Z napływających do nas pytań, widać jednak, że nie do końca ta historia została we właściwym kontekście przedstawiona i wielu widzów nadal odbiera ją jak film dokumentalny wyprowadzając konkluzję, że megalodon nadal żyje.

Ząb megalodona w zestawieniu z zębem karcharodontozaura (Carcharodontosaurus).

Dane/Wymiary

Megalodon (Carcharodon megalodon/Carcharocles megalodon)

Megalodon z pewnością należy do największych zwierząt, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały świat. Ustalenie jego wymiarów nie należało jednak do rzeczy łatwych. Pierwsza próba miała miejsce już w 1909 roku. Na podstawie rekonstrukcji żuchwy podejrzewano wówczas, że megalodony mogły mieć aż 30 metrów długości. Na przestrzeni lat wielkość ta ulegała jednak zmianie.

W 1973 roku badacze uznali, że wysokość szkliwa największego zęba w szczęce megalodona może mieć związek z całkowitą długością jego ciała. Na podstawie zbadania licznych próbek stwierdzono wówczas, że megalodon mógł mieć długość około 13 metrów.

W latach 90. XX wieku naukowcy stwierdzili jednak, że zęby wcale nie odzwierciedlają tak dobrze długości całkowitej megalodona jak zakładano pierwotnie. Zmodyfikowano więc metodę mierzenia zębów – teraz chodziło o jego wysokość badaną w linearnej zależności do długości ciała. Jako, że największy, znaleziony w 1993 roku ząb megalodona mierzył 16,8 centymetra, długość ciała prehistorycznego rekina miała wynosić 15,9 metra.

W 2002 roku starano się natomiast udowodnić, że długość megalodona zależy od szerokości jego zęba. Zakładano, że na jej każdy 1 centymetr przypada 1,4 metra długości. Ponieważ szerokość największego zęba wynosiła około 12 centymetrów, megalodon osiągnął długość 16,5 metra.

Obecnie uważa się więc, że megalodon osiągał długość powyżej 16 metrów – największa znaleziona próbka zbadana metodą z XXI wieku dała wynik 16,8 metra.

Megalodon

Porównanie wielkości – od góry: kaszalot ok. 16 m,  na środku megalodon ok. 16 m, na dole Livyatan melvillei (wymarły waleń) ok. 15,5 m

Masa ciała

Masa ciała megalodona zależy oczywiście od długości, którą naukowcy próbowali ustalić przez prawie 100 lat. Jeśli przyjmiemy jednak, że ten prehistoryczny rekin mierzył rzeczywiście około 17 metrów wówczas jego waga mogła wynosić w przybliżeniu 59 ton.

Jeden z modeli przyjmuje długość megalodona na 20,3 metra i wagę nawet 103 ton.

Megalodon – ciekawostki

 • Megalodon miał najprawdopodobniej tendencję do kanibalizmu.
 • Megalodony posiadały doskonale opracowane strategie polowania – według badaczy były one skuteczniejsze niż u obecnie żyjących rekinów.
 • Megalodon stał się bohaterem wielu filmów, które niestety przyniosły straty finansowe…
 • Przez ok. 2 milion lat, megalodon mógł rywalizować z drapieżnym wielorybem Livyatanem melvillei o panowanie w ocenach.

Ząb megalodona na tle zębów współczesnego żarłacza białego.

Polecamy:

____________________

Zwierzaki się ucieszą jeśli je polubiszDinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kot singapurski – najmniejsza rasa kota
Największe drapieżniki – Top 10
Heloderma arizońska (Heloderma suspectum)
Lotokoty – leśni szybownicy
Królestwo zwierząt – skorupiaki (Crustacea)
Sępy Starego Świata (Gypinae).
Moskiewski pies stróżujący
Świstaki (Marmota)
Sójka zwyczajna – „leśny krzykacz”
Koń Przewalskiego (Equus przewalskii).
Kot Manx – kot bez ogona
Kot selkirk rex
Lygrys (Liger) – największy kot na Ziemi.
Kot turecki Van
Owczarek belgijski, belgijski pies pasterski
Najdłużej żyjące rasy psów – TOP 10
Megafauna
Kondor – jeden z największych ptaków.
Kapibara (Hydrochoerus hydrochaeris)
Bażant szlachetny, pospolity.
Hipopotam – rzeczny koń

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(56) Komentarze

 1. wiktor
  26 marca 2014 at 11:42

  Nie na temat megalodona, ale może wiecie jakie i ile ryb można trzymać w oczku wodnym o pojemności 8 tys. litrów?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   26 marca 2014 at 13:02

   Dowolne ryby, które nie wymagają ciepłych wód. Przyjmuje się, że dla dorosłej ryby o długości 50 cm (przykład dla karpia) potrzeba ok. 1 m3 wody. Zatem w takim oczku (8m3) mógłbyś mieć 8 karpi. Jeśli ryby będą mniejsze to oczywiście może być ich więcej. To oczywiście jedynie sensowne zalecenia, jak zapewne wiesz stawy hodowlane mają dużo więcej ryb w 1m3 wody 🙂
   Inna metoda zakłada, iż na 1m2 powierzchni oczka suma długości ryb nie powinna przekraczać 25 cm.

   • Carnotaurus rex
    2 stycznia 2017 at 19:50

    W filmie „Megalodon-zagadka głębin” było wiele dowodów na to że megalodon nadal żyje 😀

   • Robert
    2 stycznia 2017 at 20:48

    Chyba „dowodów” 😉

 2. hmmm
  3 kwietnia 2014 at 12:37

  matka natura/ planeta ziemia może pokazała wielkim rekinom, że „żyjąc” w ten sposób wyginie. Jest wzmianka o kanibalizmie, to może pozjadały siebie wzajemnie kiedy nie było już dostatecznie wielkich wielorybów? Widzę pewną analogię do człowieka, tzn do zbrojącego się świata „postępu”

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   3 kwietnia 2014 at 13:29

   Na razie niestety nie dysponujemy żadną przekonująca teorią na temat wyginięcia tych wielkich rekinów. Póki co, to ewolucja pokazuje nam, że chyba najlepiej przygotowane do przeżycia są gady. Krokodyle niemal w pierwotnej formie istnieją już na naszej planecie od niemal 220 mln lat. Z dużym prawdopodobieństwem można więc zakładać, że kiedy nas tu już nie będzie, to krokodyle będą sobie żyły nadal 😉

   • Ewelina
    3 kwietnia 2014 at 15:32

    A człowiekowi wydaje się, że będzie panował na Ziemi na wieki 🙂 Krokodyle nawet nie zauważą, że był tu człowiek, kiedy będą sobie dalej żyły kolejne miliony lat, a nas tu już dawno nie będzie…

 3. Anonim
  3 kwietnia 2014 at 16:30

  super stronka ale niektóre fakty trochę kłócą się z wikipedią

  • Marek
   3 kwietnia 2014 at 17:02

   A od kiedy to Wikipedia jest wykładnią wszystkich mądrości :)? Porównaj dla przykładu jak bardzo różnią się opracowania wewnątrz samej Wikipedii w różnych wersjach językowych.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   3 kwietnia 2014 at 18:20

   Przygotowując artykuły opieramy się na najbardziej wiarygodnych i rzetelnych źródłach, jakie są dostępne. Dane prezentowane w naszym serwisie mogą się zatem czasami różnić od tych prezentowanych przez Wikipedię, która nie stanowi dla nas punktu odniesienia i jak wszyscy wiemy nie jest wolna od błędów lub często świadomych manipulacji.

   Ponieważ sami także nie jesteśmy w nieomylni :), więc jeśli zauważycie błąd czy literówkę, to prosimy o informację w tym względzie, abyśmy mogli nanieść korektę lub się ustosunkować.

 4. Creepu
  14 kwietnia 2014 at 18:49

  czemu filmy przyniosły straty finansowe? wytłumaczcie dokładniej

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   14 kwietnia 2014 at 20:11

   Filmy te mówiąc oględnie należały do kina klasy C, jak „Potwór z bagien 8” 😉 Zatem nikt ich nie chciał oglądać.

 5. Remig
  26 kwietnia 2014 at 21:35

  Megalodona mogły wytępic orki które polowały w grupach i pojawiły śię właśnie wtedy kiedy megalodon powoli ginoł.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   27 kwietnia 2014 at 00:30

   Orki rzeczywiście są w prostej linii potomkami delfinów, które pojawiły się przed 11 mln lat. Koegzystowały zatem razem z megalodonem przez prawie 10 mln lat. Nie przekonuje nas jednak teoria mówiąca o wytępieniu megalodonów przez orki, czy przez ich kuzynów – mniejsze rekiny. Dlaczego roki miałyby bowiem polować akurat na tak wielkie i groźne rekiny, zamiast wybierać sobie łatwiejszy łup. Chyba, że upodobałyby sobie młode megalodony. Być może jest to splot wielu czynników i do tego byśmy się skłaniali, ale jedna teoria chyba tego nie rozwiąże. W każdym razie z pewnością nie brakowało im dużych zwierząt na które mogły polować. Wieloryby bowiem przetrwały do dziś.

   • King Carnotaurus Rex
    25 stycznia 2017 at 10:20

    Moim zdaniem to megalodon by połknął wszystkie orki gdyby te chciałyby bo zjeść😎

 6. Creepu
  20 września 2014 at 21:14

  Megalodon żyje! Potwierdza to przypadek z 2013 roku. Dużo informacji na ten temat jest w programie Megalodon: zagadka głębin. ŻYJE!!!

  • Michał
   20 września 2014 at 23:16

   Fajnie by było – taki gigant! Ale z drugie strony drżałyby przed nim wszystkie wieloryby. Wydaje się to jednak mało realne, aby tak wielka ryba żyła w oceanach i do tej pory nie mielibyśmy z nią styczności. Widzimy orki, rekiny, wieloryby, więc dlaczego nie megalodony? To nie ryba głębinowa, aby się przed nami ukrywać.

 7. Creepu
  21 września 2014 at 00:07

  nurkuje na głębokosć 2 km.

 8. Art
  29 września 2014 at 19:52

  Też widziałam program na Discovery, o którym pisze Creepu. Ciekawe na ile to prawda. Czy dysponujecie może jakimiś materiałami, które konfrontują ten eksperyment z 2013r.?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   29 września 2014 at 20:19

   Obaj macie zapewne na myśli film „Megalodon: The Monster Shark Lives„.

   To dzieło podobne do wcześniejszego filmu na temat syren, których ciała podobno odnaleziono 😉 kanału Discovery. Oba zostały poddane miażdżącej krytyce zarówno przez środowisko naukowe jak i ze strony widzów, gdyż są fabularyzowaną fikcją. Nie chodzi o sam fakt ich powstania, ile o emisję na kanałach, które słynęły dotychczas z filmów dokumentalnych, a nie SF. W przeciwieństwie do Syren, w „Megalodonie…” informacje, iż jest to fikcja są ledwie widoczne. Nie wiemy, czy z filmem nadawanym w polskim kanale skojarzony był talk-show, w którym osoby oglądające film pytane były, czy wierzą iż megalodon rzeczywiście żyje.

   Discovery Channel bronił oczywiście swojej koncepcji, która wprowadziła wielu widzów w błąd, ale z marnym skutkiem.

   • Creepu
    29 września 2014 at 21:41

    Czyli to nieprawda?

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    29 września 2014 at 22:18

    Jeśli oglądałeś ten film, to tak. To fikcja ubrana w dokument, aby przyciągnąć jak najwięcej widzów.

 9. Rudaa Koniara
  13 grudnia 2014 at 22:34

  Nie można do końca udowodnić, ani istnienia, ani wyginięcia megalodona. Wydaję mi się że dowody przedstawione w filmie były dość wiarygodne, aczkolwiek nie można wkluczyć fikcji komputerowej jakiej najprawdopodobniej zastosowali twórcy tego filmu. Mam nadzieję że w przyszłości dowiemy się prawdy. 😀

 10. domucia1234567890
  5 stycznia 2015 at 09:52

  czy megalodon jeszcze żyje proszę o dokładniejsze wytłumaczenie.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   5 stycznia 2015 at 12:29

   Nie ma żadnych dowodów wskazujących na to, aby megalodony przetrwały do naszych czasów. Według obecnego stanu wiedzy, megalodony są zwierzętami wymarłymi.

 11. Lucyna
  9 marca 2015 at 11:16

  Oglądałam ten film i rzeczywiście nie byłam świadoma, że to fikcja literacka. Dzieki

 12. karol
  20 czerwca 2015 at 11:11

  czemu rekiny mają szorstką skórę?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   20 czerwca 2015 at 12:34

   Wokół skóry rekinów narosło sporo mitów.

   Na pierwszy rzut oka skóra rekina wydaje się gładka. Gdybyśmy jej jednak dotknęli, przesuwając ręką w kierunku od ogona do głowy rekina, odkrylibyśmy, że jest rzeczywiście szorstka niczym papier ścierny.

   Skóra rekina pokryta jest niewielkimi, pokrytymi żłobieniami łuskami, które wywołują taki efekt. Pomagają one rekinowi na dwa sposoby.
   Pierwszy z nich to regulacja przepływu wody, umożliwiają one rekinowi poruszanie się w niej z minimalnym oporem. Drugi, kiedy rekin płynie, łuski falują, dzięki czemu na ich powierzchni nie mogą się zadomowić pasożyty.

   Obecnie opracowuje się materiały, które mają właściwości skóry rekina. Mają one wiele zastosowań – np. strój pływacki, którego zewnętrzna strona imituje fakturę skóry rekina, dzięki temu można zwiększyć prędkość pływania o kilka procent.

 13. ych
  25 czerwca 2015 at 12:48

  czy samotny bregmophyseter był jego częstszą ofiarą?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   25 czerwca 2015 at 13:08

   Brygmophyseter mógł padać łupem megalodona (żyły w podobnym okresie), niemniej nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy tak było rzeczywiście. Opierając się na podobieństwie do dzisiejszych żarłaczy, można przyjąć, że jako drapieżnik oportunistyczny nie gardził niczym co wpadło mu w szczęki 🙂

 14. Dobre
  18 lipca 2015 at 00:44

  Czy jakiekolwiek zwierze w historii mogło z nim wygrać w konfrontacji 1 vs 1. ?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   18 lipca 2015 at 11:21

   Nie wiemy tak naprawdę jak duży był megalodon (mamy jedynie zęby), zatem jednoznacznej odpowiedzi nie można udzielić na to pytanie. Przyjmując jednak obecne szacunki zaprezentowane w artykule, możemy stwierdzić, że „nasz” płetwal błękitny w swej najlepszej formie (34 metry i 190 ton) z pewnością nie pozostałby mu dłużny, gdyby megalodonowi przyszło do głowy go zaatakować.

 15. t rex fan
  24 sierpnia 2015 at 19:44

  megalodon – najgroźniejsze zwierze wszech czasów według mie miał około 30 – 40

 16. ych
  24 sierpnia 2015 at 20:00

  Płetwonogie i delfiny i morświny co to przystawek szukał 15 metrów i 50 ton to se nie zje tyle ile musi 3 m 300kg to na zagryzkę najwięcej

  • Michał
   24 sierpnia 2015 at 20:28

   Miał urozmaiconą dietę. a bardziej serio, rekiny to oportuniści, zjadają to co im akurat wpadnie na ząb.

 17. Adrian
  4 listopada 2015 at 20:02

  Czy Szonizaur był większy od Megalodona?

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   4 listopada 2015 at 21:49

   Osiągały podobne rozmiary. Artykuł – szonizaur.

   • Adrian
    5 listopada 2015 at 14:36

    Dziękuje 🙂 A takie pytanko techniczne- czy i jak można oprawić swój komentarz albo go usunąć?

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    5 listopada 2015 at 15:33

    Nie można poprawić ani usunąć komentarza. Trzeba napisać nowy 🙂

 18. Igor
  17 lutego 2016 at 08:29

  Podczas jednej z akcji ratunkowych pod pontonem przepływa coś ogromnego ma także wielką płetwy grzbietową, więc sądzę, że to megalodon. Więc na myśl zachodzi pytanie czy na pewno wymarły?

  P.S. spory że nie ma daty ani miejsca, ale już nie pamiętam. Pozdro

 19. Maksym
  12 marca 2016 at 20:41

  Mógłby to być rekin wielorybi albo coś w tym stylu.

 20. Maksym
  12 marca 2016 at 20:42

  Megalodon to chyba najgroźniejszy morski potwór wszechczasów

  • Wiktor
   12 marca 2016 at 22:47

   Zdecydowanie, żadnego potężniejszego drapieżnika dotychczas nie odkryto.

 21. Maksym
  13 marca 2016 at 10:52

  Czy powstanie artykuł o lewiatanie wymarłym wielorybie?

 22. Maksym
  13 marca 2016 at 16:33

  Dziękuję za odpowiedź bardzo się cieszę.

 23. KO
  4 czerwca 2016 at 15:58

  Mam pytanie, we wcześniejszej odpowiedzi na komentarz ,redakcja napisała ,że płetwal błękitny nie byłby dłużny megalodonowi . W takim razie co mógłby zrobić (nawet 34 metrowy płetwal) megalodonowi? Wydaje mi się ,że raczej by go nie pogryzł. Moim zdaniem jedyne co mógłby zrobić w takiej sytuacji to jak najszybciej uciekać albo ciapnąć go ogonem i wtedy uciekać.

  • Piotr
   4 czerwca 2016 at 16:08

   Zastanówmy się – 34 metrowy płetwal wazy 180 ton, czyli jest 2 razy dłuższy i 3-4 razy cięższy. Gdyby wykorzystał swą masę i siłę ogona, to megalodon raczej by się na niego nie rzucał, tylko wybrał mniejszego osobnika do zaatakowania.

   • KO
    5 czerwca 2016 at 14:30

    OK mówisz „gdyby” ale ja nie wierzę ,że tak wielkie stworzenie mogłoby ani staranować rekina (chyba ,że byłby martwy ten rekin) ani uderzyć ogonem. Chociaż z tym ogonem jakby miał ogromne szczęście to może by dziada trafił. Przede wszystkim megalodon ma skrzela których brakuje płetwalowi i mógłby tą sytuację w jakiś sposób wykorzystać ,po drugie megalodon ma zęby których również brakuje biednemu płetwalowi. Płetwal nie miałby w takim starciu najmniejszych szans.

 24. cezar 1
  2 lipca 2016 at 19:28

  no megalodon był straszny okropny no szkoda ze go oficjalnie według współczesnej nauki nie ma bo by dał w kość tym wspaniałym sapiensom nie?

  • Hemi
   2 lipca 2016 at 20:13

   Co ty, wybiliby go, jak wszystko zresztą…

 25. ych
  24 lipca 2016 at 20:38

  człowiek by go wybił na wolności, a w oceanarium 5 osobników by pewnie zostawili

 26. Waclep
  11 grudnia 2016 at 23:20

  A możliwe że megalodon ewoluował ?

  • Alex
   12 grudnia 2016 at 11:30

   Wszystkie gatunki podlegają w pewnym stopniu ewolucji, ale rekiny zmieniły się raczej niewiele na przestrzeni milionów lat – podobnie jak żółwie, czy krokodyle.

 27. Arwena
  8 stycznia 2017 at 16:13

  Chyba nikt niewie że Megalodon naprawde istniał? Ja jusz sama niewiem?! 🙂

  • Suchomimus.pl i King carnotaurus rex
   28 stycznia 2017 at 17:35

   Arwena to po co ten artykuł skoro myślisz że megalodon nie istniał! Megalodon to największe zwierzę mięsożerne co do ciężaru [bo spinozaur jest najdłuższy!]

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl