01 07 2017


Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus)

Autor:

|

26 lipca 2013

|

Edytowany: 26 stycznia 2017

|

43 komentarzy

|

Kategoria: Dinozaury / Dinozaury drapieżne / Kreda

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus)

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus)

Jaszczur o zębach rekina

Karcharodontozaur to jeden największych mięsożernych dinozaurów, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały świat. Wymiary jego czaszki wskazują, że był on jeszcze masywniejszy i większy niż budzący strach tyranozaur. Mimo to, stosunek wielkości komory mózgowej do rozmiarów całego ciała wskazuje na fakt, że zwierzę to było o wiele głupsze niż inne dinozaury tego samego rodzaju… Co jeszcze charakteryzowało tego jaszczura o zębach rekina?

Klasyfikacja

 • Gromada: zauropsydy (Reptilia)
 • Nadrząd: dinozaury (Dinosauria)
 • Rząd: dinozaury gadziomiednicze (Saurischia)
 • Podrząd: teropody (Theropoda)
 • Infrarząd: karnozaury (Carnosauria)
 • Nadrodzina: allozauroidy (Allosauroidea)
 • Rodzina: karcharodontozaury (Carcharodontosauridae)
 • Rodzaj: karcharodontozaur (Carcharodontosaurus)

W oficjalnej klasyfikacji wyróżnia się dwa gatunki karcharodontozaura:

 • Carcharodontosaurus saharicus – odkryty w 1925 roku
 • Carcharodontosaurus iguidensis – odkryty w 1997 roku, ale nazwany dopiero w 2007 roku

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) – czaszka osiągała długość do 1,6 metra.

Nazwa

Nazwa „Carcharodontosaurus” pochodzi z języka greckiego. Pierwszy jej człon „karcharo” oznacza dosłownie „rekin”, drugi „odonto” tłumaczy się jako „ząb”, a trzeci „sauros” znaczy „jaszczurka”. Nazwę karcharodontozaura można tłumaczyć więc jako „jaszczur o zębach rekina”.

Występowanie

Karcharodontozaur zamieszkiwał tereny dzisiejszej północnej Afryki. To właśnie tam, a dokładniej na obszarze Algierii znaleziono po raz pierwszy jego szczątki, pozwalające opisać gatunek. Kolejne szczątki odkryto w Maroku i na terenie Republiki Nigru.

Gatunek ten występował na Ziemi około 100-93 milionów lat temu, czyli w okresie górnej kredy, w cenomanie.

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) – wizualizacja.

Odkrycie

Szczątki karcharodontozaura odkryto po raz pierwszy w 1925 roku. Odkrycia tego dokonali Charles Depéret i J. Savornin. Początkowo został on zaklasyfikowany jako Megalosaurus saharicus. Współcześnie używaną nazwę nadał mu dopiero Ernst Freiherr Stromer von Reichenbach w 1931 roku. Dalsze badania zostały jednak uniemożliwione przez wybuch II wojny światowej. Podczas nalotów bombowych szczątki karcharodontozaura uległy zniszczeniu.

Nowe skamieniałości zostały znalezione dopiero w 1995 roku przez paleontologa Paula Sereno na terenie Maroka (Carcharodontosaurus saharicus). Dwa lata później (w roku 1997 r.) badacze odkryli także drugi gatunek karcharodontozaura, którego szczątki znaleźli na terenie Nigru (Carcharodontosaurus iguidensis).

Czaszka karcharodontozaura (Carcharodontosaurus) w zestawieniu z czaszką człowieka…

Cechy charakterystyczne

Karcharodontozaur to zwierzę wyjątkowo potężne. Długość jego czaszki wynosiła około 1,6 metra – większą miał jedynie giganotozaur (Giganotosaurus) i spinozaur (Spinosaurus). Niewyobrażalnie silne szczęki wyposażone były w rzędy długich na około 20 centymetrów i ostrych jak brzytwa zębów.

Masywnie zbudowana była także krępa szyja i umięśniony tułów dinozaura. Tylne kończyny były silniejsze oraz lepiej rozwinięte niż przednie – o wiele krótsze i mniejsze. Zarówno przednie jak i tylne nogi miały ogromne pazury.

Dawniej twierdzono – głównie na podstawie rozmiarów czaszki – że karcharodontozaur to największy z dinozaurów drapieżnych. Obecnie tytuł ten przysługuje innemu przedstawicielowi wielkich gadów – spinozaurowi.

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus).

Mózg i ucho wewnętrzne

Ze względu na ilość przeprowadzonych badań, karcharodontozaur to jeden z najlepiej poznanych prehistorycznych gadów pod względem neurologicznym. Ich wyniki mówią bardzo dużo na temat powiązań między mózgiem tego gatunku dinozaura, a współcześnie żyjącymi ptakami i gadami.

Jeśli chodzi o kanały półkoliste ucha wewnętrznego przypominają one te charakterystyczne dla jaszczurek, żółwi, ale nie dla ptaków. Ich ułożenie najbardziej podobne jest do tego występującego u współczesnych krokodyli.

Tradycyjnie, aby ustalić rozmiar mózgu porównuje się rozmiar przestrzeni komory mózgowej do wymiarów całego ciała. Nie jest to jednak pomiar doskonały. Nie do końca wiadomo bowiem, jaką część tej komory faktycznie zajmował mózg.

Jeden z badaczy Hans C. E. Larsson próbował więc zminimalizować błędy w pomiarach wykorzystując do nich nie rozmiar całego ciała lecz grubość opony twardej. Jego wyniki były być może bardziej dokładne niż uzyskane tradycyjnym sposobem, ale wciąż niejednoznaczne.

Najdłuższe zęby karcharodontozaura (Carcharodontosaurus) osiągały niemal 20 cm długości. Tak, ząb na zdjęciu powyżej jest nieco krótszy, jest bowiem odłamany.

Lokomocja

Karcharodontozaur miał wyjątkowo silne i umięśnione kończyny tylne. Dzięki temu najprawdopodobniej mógł poruszać się z prędkością dochodzącą do 32 kilometrów na godzinę. Nie można jednak stwierdzić jednoznacznie jaką prędkość osiągał.

Jeśli jednak by tak było, to umiejętność szybkiego poruszania się połączona z wyjątkową siłą oraz ogromnymi ostrymi zębami, czyniłaby z karcharodontozaura niepokonanego drapieżcę.

Karcharodontozaur, choć to pewnie dla wszystkich fanów dinozaurów oczywiste, poruszał się na dwóch nogach.

Czaszka karcharodontozaura (Carcharodontosaurus).

Dieta

Karcharodontozaur był agresywnym drapieżcą, który żywił się wyłącznie mięsem. Jest wysoce prawdopodobne, że ten olbrzym mógł popadać w konflikt z innym ogromnym żyjącym ówcześnie dinozaurem – spinozaurem (Spinosaurus). Biorąc pod uwagę rozmiar obu zwierząt musiały być to wyjątkowo widowiskowe potyczki.

Karcharodontozaur był wyjątkowo aktywnym drapieżnikiem, który znajdował się bardzo wysoko w łańcuchu pokarmowym. Jego teren łowiecki mógł osiągać nawet 500 km2.

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) – porównanie wielkości z człowiekiem.

Karcharodontozaur vs Spinozaur

W 2008 roku znaleziono fragment szkieletu spinozaura, w którym jedna z kości grzebienia była odgryziona i nosiła ślady nie po zębach innego spinozaura, lecz przypominające ugryzienie karcharodontozaura. Wniosek nasuwał się więc sam – występujące na tym samym terenie i w tym samym czasie wielkie drapieżne gady musiały się ze sobą ścierać. To rzadkość, bowiem większość z wielkich drapieżców (tyranozaur, mapuzaur, giganotozaur czy torwozaur) nie posiadały równych sobie rywali w walce o pokarm.

Pomimo różnicy w wielkości (spinozaur był większy i cięższy) karcharodontozaur nie pozostawał mu dłużny 🙂

Porównanie wielkości: Spinozaur (Spinosaurus), Giganotozaur (Giganotosaurus), Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus), Tyranozaur rex (Tyrannosaurus rex), Mapuzaur (Mapusaurus).

Karcharodontozaur w kulturze

Karcharodontozaur nie był wprawdzie bohaterem żadnych filmów ani powieści, jak równie potężny tyranozaur. Zamiast tego pojawiał się w wielu grach komputerowych poświęconych właśnie dinozaurom czy budowaniu własnego parku jurajskiego.

W filmie Park Jurajski III, dochodzi do pojedynku pomiędzy spinozaurem a tyranozaurem. W rzeczywistości taki pojedynek nie mógł by mieć miejsca ze względu na odległość czasową i terytorialną dzielącą oba wielkie gady. Miejsce T. rexa mógłby jednak z powodzeniem zastąpić karcharodontozaur.

Jaki byłby wynik takiego pojedynku? O tym nieco więcej w kolejnym artykule 🙂

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus.

Szczegółowe dane/wymiary

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus)

Karcharodontozaur to jeden z najpotężniejszych drapieżnych dinozaurów jakie kiedykolwiek występowały na świecie. Długość jego ciała wynosiła najprawdopodobniej około 12-13 metrów, a waga mieściła się w przedziale od 6 do 15 ton.

Dane/wymiary
 • Długość: 12–13 m
 • Długość czaszki: 160 cm
 • Wysokość w biodrach: ok 3,6 m
 • Waga: 6–15 ton
 • Długość zębów: ok 20 cm
 • Prędkość: ok 30 km/h
Występowanie
 • Teren dzisiejszej Afryki (Algieria, Maroko i Republika Nigru)
 • Żył: 100–93 mln lat temu / górna kreda: cenoman
Odkrycie
 • Teren dzisiejszej Afryki (Algieria, Maroko i Republika Nigru)
 • Odkryty: 1925, 1931, 1995, 1997 r.
 • Odkrywca: (Depéret & Savornin, 1927) Stromer, 1931
 • Carcharodontosaurus saharicus opisany został w 1931 roku przez Stromera
 • Carcharodontosaurus iguidensis opisany został dopiero w grudniu 2007 roku przez Brusatte i Sereno

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus).

Karcharodontozaur – ciekawostki

 • Poziom inteligencji karcharodontozaura był najprawdopodobniej tak niski, że z łatwością przechytrzyłby go niewielki pudel.
 • Zęby karcharodontozaura były wielkości dużych bananów.
 • Jeśli karcharodontozaur mógł przyjmować nieco bardziej wyprostowaną sylwetkę, byłby wówczas wyższy niż dwupiętrowy budynek.
 • Jako wyjątkowo duże zwierzę, karcharodontozaur potrzebował do życia sporego terytorium. Oznacza to, że często wdawał się w walki z innymi dinozaurami zamieszkującymi te same obszary. Zarówno z dinozaurami ze swego gatunku, jak i ze spinozaurami.

Karcharodontozaur (Carcharodontosaurus) posiadał potężne pazury zarówno przy górnych jak i przy dolnych kończynach.

Polecamy

____________________

Pomóż tworzyć DinoAnimals - wpłać 1 PLN
DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Mozazaury (Mosasauridae)
Najcięższe dinozaury – Top 10
Barionyks (Baryonyx walkeri)
Największe ceratopsy – Top 10
Balaur – ptak czy dinozaur?
Kecalkoatl (Quetzalcoatlus) vs. Hatzegopteryx
Jangczuanozaur (Yangchuanosaurus)
Zagłada dinozaurów. Dlaczego wyginęły?
Paralitytan (Paralititan stromeri).
Rugops – afrykański drapieżca
Tyranozaur (Tyrannosaurus) – zabójcza potęga
Ankylozaur (Ankylosaurus)
Najmniejszy dinozaur – Heterodontosaurus i Pegomastax
Torwozaur (Torvosaurus)
Giganotozaur (Giganotosaurus)
Najcięższe drapieżne dinozaury. Teropody Top 10
Karnozaury – największe drapieżniki wśród dinozaurów
Akrokantozaur (Acrocanthosaurus atokensis)
Superzaur (Supersaurus), Ultrazaur (Ultrasauros)
Aleja gwiazd – Tyranozaury
Zaurofaganaks (Saurophaganax)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

(43) Komentarze

 1. Fanatyk teropodów
  3 lipca 2014 at 22:09

  Hipoteczne starcie Karcharodontozaura ze Spinozaurem.Jak według was mogło wyglądać takie starcie?.
  Przypuszczam że mimo wszystko poszłyby swoimi drogami ponieważ dla jednego jak i dla drugiego
  to starcie było skazywane na straty….

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   4 lipca 2014 at 00:00

   Zarówno Karcharodontozaur jak i Spinozaur to ogromne gady. Oba żyły na tym samym terenie i w podobnym okresie, więc to, że takie potyczki miały miejsce jest więcej niż pewne. Dowodem na to są choćby kości spinozaura na których znajduje się ślad po ugryzieniu pasujący do szczęk karcharodontozaura.

   Nie wiemy jak wielki był ostatecznie spinozaur – obecne szacunki podają jego długość w przedziale 12,6-18 metrów. Jeśli przyjmiemy zatem wielkość podobną do karcharodontozaura (12-13 metrów) to mielibyśmy do czynienia z przeciwnikami podobnej wielkości i masy. Oczywiście mamy tu wiele założeń, bo i waga samego karcharodontozaura jest szacowana w dużym zakresie (6-15 ton).

   Skłaniając się jednak do analizy pojedynku podobnej wielkości gadów, musielibyśmy mieć na względzie, że szczęki i uzębienie spinozaura wskazują na odżywianie się głownie rybami (podobnie jak gawial). Czaszka i szczęki karcharodontozaura wskazują, że to typowy mięsożerny zabijaka. Osobiście skłaniamy się ku tezie, że tak jak gawial ma mniejsze szanse w starciu z krokodylem, tak porównywalnej wielkości spinozaur w ostatecznym starciu miałby nieco mniejsze szanse na zwycięstwo z karcharodontozaurem – w stosunku 6:4 na rzecz karcharodontozaura.

   Oczywiście w naszej pobieżnej analizie przyjęliśmy pewne uproszczenia, o których wspominamy powyżej. W kulturze masowej i filmach prezentujących te gady mamy cały czas utrwalony stereotypowy obraz spinozaura jako gada większego od karcharodontozaura – czy jest to obraz prawdziwy, zapewne dowiemy się, jeśli pojawią się bardziej kompletne szkielety z wykopalisk w Afryce.

   • King carnotaurus rex
    3 stycznia 2017 at 16:40

    Po pierwsze jest błąd, po łacińsku tyranozaur to tyrannosaurus. Po drugie karcharo nie miał tak wielkiego terytorium jak niedźwiedź krótkopyski.
    Niedźwiedź krótkopyski potrzebuje terytorium o powierzchni od 800-1300 km. .

   • Shahen
    20 stycznia 2017 at 23:36

    Po 1 jest błąd nie po „łacińsku” tylko łacinie po 2 nie tyrannosaurus tylko Tyrannosaurus – nazwy rodzajowe w języku łacińskim piszemy zawsze z dużej litery i kursywą.

   • King Carnotaurus Rex
    22 marca 2017 at 22:23

    I tu się nie mogę zgodzić. SMG-Din 1 ma 14,2 metra długości i 9 ton wagi.

   • Olaf
    22 marca 2017 at 22:47

    Carcharodontosaurus saharicus SGM Din-1 miał raczej 12,8 metra (max. 13.5 m)

  • King Carnotaurus Rex
   26 stycznia 2017 at 17:17

   Torozaur to nie mięsożerca! To roślinożerny dinozaur z grupy ceratopsów😠

   • Redakcja DinoAnimals.pl
    26 stycznia 2017 at 17:25

    Torwozaur 😉 Thx 🙂

   • UltraRaptor 171
    25 lutego 2017 at 20:39

    O to ty! Pamiętasz mnie? To ja – Lord Bowser!

  • UltraRaptor 171
   25 lutego 2017 at 20:38

   Super artykuł (zresztą jak każdy inny )

   • King Carnotaurus Rex
    22 marca 2017 at 22:26

    Tak pamiętam cię-to ty mnie zablokowałeś, choć nic nie zrobiłem poprawiłem te 4-6 m na 3,6 metra zobacz sam w tym artykule, i musiałeś mnie zablokować

   • Karnotaurus rex
    25 marca 2017 at 11:05

    Mnie też zablokowałeś.

 2. Peter Pinetree
  15 marca 2015 at 18:57

  Spinozaur nie osiągał takich rozmiarów. Nie był agresywnym drapieżnikiem jak karcharodontozaur. Według najnowszych odkryć, spinozaur osiągał wagę 6-7 ton i nie mógł
  przekraczać długości 15 metrów(co i tak czyni go najdłuższym teropodem). Poza tym spinozaur nie mógł chodzić na dwóch nogach, gdyż jego środek ciężkości znajdował się nie w położeniu ud lecz nie mal w samym środku kręgosłupa. Natomiast karcharodontozaura można opisać jako szczytowego drapieżnika tamtych czasów. Drapieżnik ten osiągał długość 12-13 metrów i przeciętnie warzył 8 ton. Był ogromnym drapieżnikiem polującym w grupach jak jego kuzyni: giganotozaur i jeszcze większy mapuzaur. Moim zdaniem gdyby doszło da spotkania tych gadów spinozaur po prostu by odszedł jak gdyby nic się nie stało, a tym czasem karcharodontozaur ciągle by nań ryczał chcąc go odpędzić

 3. Peter Pinetree
  9 kwietnia 2015 at 20:01

  Dlaczego na pierwszym zdjęciu
  Jest daspletozaur a nie karcharadonto? Odrazu widać że
  Jego kształt czaszki jest inny!

 4. Peter Pinetree
  10 kwietnia 2015 at 20:05

  Jest taki piękny! 🙂

 5. Peter Pinetree
  16 kwietnia 2015 at 10:22

  … Ale głupi 😀

  • Marcin
   16 kwietnia 2015 at 13:30

   Dinozaury raczej do najlotniejszych nie należały 🙂

 6. Peter Pinetree
  16 kwietnia 2015 at 23:02

  Nie no T rex był dość inteligentny.

  • Marcin
   16 kwietnia 2015 at 23:36

   Podobno, ciekawe czy był mądrzejszy od raptorów.

 7. Peter Pinetree
  18 kwietnia 2015 at 10:56

  Jego stopień inteligencji był podobny do raportów.

  • Alex
   18 kwietnia 2015 at 13:05

   Raptory miały mniejsze mózgi ale większą skalę integracji 🙂

 8. Peter Pinetree
  19 kwietnia 2015 at 19:29

  Nie wydaje mi się

 9. Maksym
  14 marca 2016 at 16:25

  Czy karcharodontozaur mógłby powalić gigantozaura?

  • Rafał
   14 marca 2016 at 18:27

   To były porównywalne wielkością dinozaury, więc mógłby go powalić, choć pojedynek byłby wyrównany.

  • Łukaszello
   7 listopada 2016 at 21:28

   Maksyn czy ci chodzi gigantozaura czy giganotozaura

   • Alex
    7 listopada 2016 at 22:21

    Raczej o giganotozaura – to częsta pomyłka.

 10. Achyt
  15 grudnia 2016 at 16:36

  Cóż, Karcharodontozaur to wg. mnie jeden z nielicznych teropodów który nie byłby skazywany na porażkę w starciu z t-rexem. Był to szczytowy drapieżca ekosystemu Afryki sprzed 95 milionów lat. Patrząc na jego anatomię można wywnioskować że dysponował zabójczym ugryzieniem: posiadał wielką czaszkę pełną długich i ostrych zębów którymi zadawał głębokie rany. Nie miał tak silnych szczęk jak t-rex ale przecież ugryzienie po którym ofiara szybko się wykrwawia może być równie skuteczne. W dodatku był od t-rexa nieco większy: długość ciała miał niewiele większą, wręcz porównywalną ale osiągał większą masę ciała. to oznacza że również musiał być mocno zbudowanym teropodem który w dodatku mógł sprawnie i szybko się poruszać, zapewne szybciej od tyranozaura. Tak więc fizycznie to bardzo silny i niebezpieczny dinozaur. T.rex poza silniejszymi szczękami dysponował większą inteligencją, tylko w jaki sposób mogłaby się to przełożyć w walce? Generalnie dla mnie ewentualne starcie tych teropodów to 1:1.

  • Max
   15 grudnia 2016 at 17:58

   W bezpośrednim starciu nieco większa T. rexa inteligencja z pewnością nie miałaby znaczenia.Pośród zawodników MMA czy bokserów intelektualistów raczej nie uświadczymy 🙂 Kiedy jednak przyglądam się dużo słabszym zębom i szczękom karcharodontozaura, to jednak w takim starciu obstawiałbym T. rexa jako potencjalnego zwycięzcę.

   • Achyt
    15 grudnia 2016 at 21:22

    Faktem jest że gdyby t-rex chwycił szczękami każdego innego teropoda, zwłaszcza za wrażliwą część ciała jak np. kark to pokonałby każdego. Po prostu siła jego szczęk zrobiłaby swoje. Niemniej nie można odbierać szans karcharodontozaurowi. Jego szczęki były znacznie słabsze ale za to uzbrojone w wielkie ostre jak sztylety zęby. Gdyby ugryzł nimi t-rexa w wrażliwe miejsce to ten mógłby się szybko wykrwawić, ponadto w ewentualnym zwarciu był równie silny jeśli nie silniejszy jak t-rex. Reasumując stawiam 1:1 i uważam że wygrałby ten który ugryzłby pierwszy.

   • Maciek Dąbkowski
    24 marca 2017 at 23:41

    Achyt zgadzam się , choć nie we wszystkim – ostatnie badania wskazują jednak iż T.rex był największym teropodem. Ale no cóż , racja jego ugryzienie było zabójcze – według mnie , był w stanie w pojedynkę polować na Paralitytany gdyż tak jak piszesz – jego ugryzienie mogłoby spowodować wykrwawienie się nawet tak wielkiej ofiary. Uważam , że zostało to świetnie pokazane w ( choć nie jest to naukowe źródło ) w serialu BBC Wędrówki Z Dinozaurami ,,Kraina Gigantów ” . W tym odcinku w jednej ze scen Nigel Marven trafia na Iguanodona , którego zranił Giganotozaur – rana od ugryzienia bardzo krwawiła . W dodatku Karcharodontozaur był lżejszy i szybszy od Giganotozaura , więc kąsał tez zapewne szybciej i jego ugryzienie było jeszcze skuteczniejsze. W starciu z T.rexem również stawiam na fifty – fifty

   • Achyt
    25 marca 2017 at 09:52

    Maciek

    Ten post który wyżej napisałem był przed wynikami jakie udostępnił nam Shahen. Obecnie więc nieco większe szanse dawałbym t-rexowi bo to on okazał się masywniejszy. Ale całkowite skreślanie w takim pojedynku Giganotozaura i Karcharodontozaura jest wg. mnie błędem. Obecnie więc określałbym szanse 60-40 w stronę t-rexa 🙂

 11. kt
  17 grudnia 2016 at 18:46

  Daspletozaur miał rogi,karcharodontozaur-nie.

  • King Carnotaurus Rex
   28 marca 2017 at 17:36

   A skąd te informacje o rogach tych dinozaurów? 🙉

 12. Tymek
  21 kwietnia 2017 at 19:04

  Waga karcharodontozaura wynosiła około 7,6-9,1tony a waga spinozaura wynosiła około 8-9,8tony a długość 14-16metrów.

  • Karnotaurus rex
   21 kwietnia 2017 at 21:18

   Masa Spinozaura to minimum 10 ton, a długość to 17-18 metrów.

 13. Tymek
  22 kwietnia 2017 at 10:03

  Jak to minimum 10ton.

 14. King Carnotaurus Rex
  22 kwietnia 2017 at 14:54

  Tak, bo przeciętny Spinozaur Afrykański ważył 12 ton. 😁😃😃. A pisklęta Spinozaura miały 4 metry i ważyły 240 kilogramów. Jak? Skoro dorosły Spinozauryd Australijski miał 10 metrów, a młode 2-3 metrów, to Spinozaur jeśli rzeczywiście miał 15 metrów to były o połowę większy od Australijskiego krewnego. Tak więc jeśli tak było młody Spino miał 3-4 metrów. Co do wagi jeśli Spinozaur ważył 12 ton, to byłby 2x cięższy od Słonia afrykańskiego. A więc 240 kg, dla młodziaka, bo jest dwa razy cięższy od 120 kg słoniątka.

  • Alex
   22 kwietnia 2017 at 17:44

   Nie zapominajmy, że dinozaury to nie ssaki i wykluwały się z jaj. Młody spino, to pojęcie względne, z pewnością nie tuż po wykluciu, bo wtedy był raczej niewielki 🙂

   • King Carnotaurus Rex
    22 kwietnia 2017 at 21:35

    Jeśli dzisiaj w Afryce żyłby nieletni Spinozaur, to by zmiótł wszystkie drapieżne ssaki z powierzchni Ziemi XD! 😀 HA! HA! HA! 😃 😃 😃 😃 😃 😃 😃 😃

   • MatiNowak
    29 kwietnia 2017 at 21:59

    Po 1. Spinozaur nie ważył 12 ton a po drugie zmiótłby wszystkeie wodne , bo na inne raczej nie polował 😀 xd

 15. Achyt
  22 kwietnia 2017 at 18:50

  Droga redakcjo !

  Czy aby na pewno szkielet na ostatnim zdjęciu należy do Karcharodontozaura? Umiejscowienie otworów w czaszce oraz wygląd zębów raczej na to nie wskazują. Pzdr.

  • Redakcja DinoAnimals.pl
   22 kwietnia 2017 at 20:02

   Rzeczywiście jeśli chodzi o otwory w czaszce, to różnią się od „standardu”. Sprawdzaliśmy jednak informację źródłową i szkielet ten opisany jest jako Carcharodontosaurus.

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

DinoAnimals.pl