14 03 2015


Rekin młot – ryba o wyjątkowej głowie.

Autor:

|

16 maja 2013

|

Edytowany: 11 czerwca 2014

|

0 komentarzy

|

Kategoria: Morskie / Rekiny / Ryby / Zwierzęta

Rekin młot – ryba o wyjątkowej głowie.


Rekin młot (Sphyrna zygaena) – ryba o wyjątkowej głowie.

Rekin młot zadziwia ludzi przede wszystkim swoim wyglądem. Pierwsze, co rzuca się w oczy to jego głowa, o kształcie przypominającym młot. Zwierzę to ma jednak o wiele więcej niespotykanych powszechnie cech, mogących zadziwić bardziej niż kształt głowy. Jest to m.in. 360 stopniowe pole widzenia czy zdolność do partenogenezy, czyli rozmnażania się bez udziału samca.

Nazwa.

Rekin młot (Sphyrna zygaena), inaczej – ryba młot, kusza młot, młot, lub głowomłot pospolity. Nazwa pochodzi od charakterystycznej głowy o kształcie przypominającym młot.

Klasyfikacja.

 • Gromada: chrzęstoszkieletowe (Chondrichthyes)
 • Rodzina: młotowate (Sphyrnidae)
 • Rodzaj: Sphyrna
 • Gatunek: głowomłot pospolity (Sphyrna zygaena)

Rekin młot (Sphyrna zygaena).

Występowanie.

Rekin młot jest rybą bardzo tolerancyjną na temperaturę wody. Z tego powodu występuje prawie na całym świecie. Jeśli chodzi o obszar Atlantyku pojawia się on w okolicach Nowej Szkocji do Wysp Dziewiczych oraz od Brazylii do zachodniego wybrzeża południowej Argentyny. Ponadto można spotkać go w wodach Wysp Brytyjskich i Wybrzeża Kości Słoniowej.

Rekin młot lubi także wschodzi obszar Morza Śródziemnego, Oceanu Indyjskiego, wód Afryki Południowej, Indii oraz Sri Lanki. Występuje także w Zatoce Tonkin w południowej Japonii, Syberii, Australii oraz Nowej Zelandii.

Jeżeli chodzi o obszar Pacyfiku rekin młot zamieszkuje wody Wysp Hawajskich, Kalifornii, Panamy, Wysp Galapagos, Ekwadoru i Chile.

Uważa się, że gatunek ten nie występuje w wodach tropikalnych, chociaż są doniesienia o widywaniu rekina młota w rejonie Mozambiku oraz Zatoce Mannar należącej do Indii. Jego obecność w tropikach jest trudna do określenia ze względu na występowanie innych ryb z gatunku młotowatych.

Rekin młot (Sphyrna zygaena) może osiągać nawet 5 metrów długości.

Środowisko naturalne.

Rekin młot pływa dość blisko powierzchni wody – nie przekraczając zazwyczaj 20 metrów głębokości. Preferuje wody przybrzeżne, zatoki i ujścia rzek, ale można go spotkać czasem na otwartym szelfie kontynentalnym oraz w pobliżu wysp oceanicznych.

Zdarza się jednak, że nurkuje nawet 200 metrów w głąb oceanu.

Rekin młot migruje w zależności od pory roku. Zimą przemieszcza się w kierunku równika, a latem pozostaje w chłodniejszych wodach.

Rekin młot (Sphyrna zygaena) odbywa migracja zależnie od pory roku.

Cechy charakterystyczne.

Najbardziej charakterystyczną cechą rekina młota, jest oczywiście jego głowa przyjmująca charakterystyczny kształt młotka. Nie ma ona wycięcia na środku, co pozwala odróżnić ten gatunek od innych młotowatych.

Po bokach głowy znajdują się oczy. Takie ich umiejscowienie sprawia, że pole widzenia rekina młota wynosi aż 360 stopni. Ma on także umiejętność widzenia stereoskopowego, czyli takiego, które umożliwia ocenienie odległości, jak dzieli go od celu.

Takie zdolności u rekina młota wykształciły się najprawdopodobniej, jako wynik zajmowanego miejsca w łańcuchu pokarmowych. Rekin młot może dzięki temu szybko dostrzec swoją ofiarę, jak i zagrożenie.

Rekin młot, dzięki charakterystycznemu rozmieszczeniu oczu, posiada pole widzenia sięgające 360 stopni.

Głowomłot ma od 51 do 62 zębów – każdy w kształcie trójkąta, z gładkimi lub delikatnie nierównymi krawędziami.

Pierwsza płetwa grzbietowa tej ryby jest umiarkowanie wysoka, sierpowata i zaokrąglona na końcu. Płetwy umieszczone na piersiach i miednicy są raczej proste. Tylna płetwa ma większy rozmiar ni grzbietowa i przypomina literę „W”.

Grzbiet rekina młota ma barwę brązowo-szarą lub oliwkowo-szarą. Boki są jaśniejsze, a brzuch całkiem biały. Czasami zwierzę to ma ciemniejsze krawędzie płetw piersiowych.

Rekiny młoty to aktywne drapieżniki.

Dieta i ofiary.

Rekiny młoty to aktywne drapieżniki. Żywią rybami, płaszczkami, głowonogami, skorupiakami, krabami, krewetkami, a nawet innymi rekinami – w tym własnego gatunku.

Dieta tego zwierzęcia zależy również od miejsca występowania. W Europie Północnej jego ulubionym pokarmem jest śledź, Ameryce Północnej makrele hiszpańskie, a w Afryce Południowej kalmary oraz sardynki.

Tryb życia.

Rekiny młoty żyją samotnie lub łączą się w niewielkie kręgi. Większe grupy powstają jedynie na okres corocznych migracji lub skupiają młode rekiny, które nie osiągnęły jeszcze 1,5 metra długości. Mogą one liczyć nawet setki osobników.

Latem w czasie upałów rekiny pływają tuż pod powierzchnią wody, co można zaobserwować dzięki wystającej płetwie grzbietowej.

Zagrożeniem dla młodych są inne gatunki rekinów, a dorosłe osobniki często stają się łupem orek.

Zagrożeniem dla młodych są inne gatunki rekinów, a dorosłe osobniki często stają się łupem orek.

Niezwykłe rozmnażanie.

Samice rekina młota mogą rozmnażać się przy udziale obu płci partenogenetycznie, czyli bez udziału samca. Początkowo myślano, że żeńskie osobniki potrafią przechowywać w swoim ciele spermę nawet przez kilka lat, jednak obserwacje samicy w ogrodzie zoologicznym „Henry Doorly Zoo” w Nebrace oficjalnie potwierdziły tezę o partenogenezie.

W 2001 roku samica wydała na świat młode po przebywaniu przez kilka lat w basenie z dwoma innymi żeńskimi osobnikami. Mały rekin dodatkowo był samcem, posiadającym materiał genetyczny wyłącznie swojej matki.

Rekiny młoty stają się dojrzałe płciowo w wieku 8 lat. Ciąża trwa 10-11 miesięcy, a na świat przychodzi od 20 do 50 młodych. Poród następuje w płytkich wodach, a małe rekiny mają długość od 50 do 61 centymetrów.

Rekin młot żyje ponad 20 lat.

Samice rekina młota mogą rozmnażać się przy udziale obu płci partenogenetycznie, czyli bez udziału samca.

Rekiny i ludzie.

Rekin młot stanowi potencjalne niebezpieczeństwo dla człowieka. W 2008 roku do International Shark Attack File zgłoszono 34 przypadki ataków, z czego 17 nie było sprowokowanych przez człowieka. Jeden z nich okazał się śmiertelny.

Niewielka ilość ataków na człowieka wynika być może z rodzaju wód zamieszkiwanych przez rekiny młoty. Są to zbiorniki dość chłodne, w których ludzie niechętnie się kąpią.

Rekin młot pada też ofiarą rybaków, a jego mięso sprzedawane jest świeże, suszone, solone lub wędzone. Na większości rynków stanowi jednak pożądanego towaru – wyjątek stanowią kraje azjatyckie. Często też rybacy łowią rekiny młoty wyłącznie dla sportu.

Rekin młot (Sphyrna zygaena) osiąga wagę do 400 kg.

Dane/wymiary.

Rekin młot (Sphyrna zygaena)

 • Długość ciała: od 2,5 do 3,5 metra (maksymalnie 5 metrów)
 • Waga: do 400 kilogramów
 • Długość życia: ponad 20 lat

Rekin młot – ciekawostki.

 • Płetwy rekina młota uchodzą za przysmak w państwach azjatyckich, choć sam gatunek uważany jest za niejadalny.
 • Olej z wątroby rekina uważany jest za źródło witamin i cennych minerałów.
 • Rekin młot nie jest jedyny rodzajem ryb zaliczanym do młotowatych (Sphyrnidae).
 • Samice rekinów młotów mogą rozmnażać się bez udziału samców.

Rekin młot (Sphyrna zygaena) – szkielet.

Polecamy:

DinoAnimals.pl

Poleć artykuł

Podobne Artykuły

Kot kartuski, Chartreux
Ibis szkarłatny (Eudocimus ruber)
Purussaurus – kajman wielkości autobusu
Największe żółwie świata – Top 10
Kot japoński bobtail – symbol szczęścia
Największe krokodyle – Top 10
Kobra czarnoszyja, plująca (Naja nigricollis)
Najcięższe zwierzęta lądowe – Top 20
Munchkin – kot z krótkimi nogami
Megaterium (Megatherium) – leniwiec wielkości słonia
Tamandua i tamandua meksykańska – mrówkojady nadrzewne
Wrona siwa (Corvus cornix)
Najbardziej niebezpieczne węże świata
Platybelodon – słoń bez trąby
Kobra indyjska, okularnik indyjski (Naja naja)
Najcięższe ptaki – Top 10
Najwyżej latające ptaki – Top10
Fregaty (Fregatidae) – ptaki oceaniczne
Jadowite ssaki
Muszka owocowa (Drosophila melanogaster)
Jeżowce (Echinoidea)

O Autorze

Redakcja DinoAnimals.pl

Wydawnictwo Dobre Ściągi - DobreSciagi.pl, DinoAnimals.pl, DinoAnimals.com, Zonka.pl

Napisz komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Zonka.pl - Strefa dla dziewczyn