Tygrys bengalski (Panthera tigris tigris)
Nocny łowca, którego ubarwienie świetnie maskuje go pośród traw i drzew. Piękny i niebezpieczny, a zarazem zagrożony wyginięciem – tygrys bengalski to jeden z najwspanialszych wielkich dzikich kotów.
Klasyfikacja
- Gromada: ssaki
- Rząd: drapieżne
- Rodzina: kotowate
- Rodzaj: Panthera
- Gatunek: tygrys
- Podgatunek: tygrys bengalski
Występowanie
Najliczniej występujący podgatunek tygrysa, którego populację na wolności szacuje się na 1706 – 1909 osobników (440 sztuk w Bangladeszu, 163 – 253 w Nepalu i 67 – 81 w Bhutanie). Na Półwyspie Indyjskim zamieszkuje wilgotne i suche lasy tropikalne, lasy liściaste, namorzynowe i łąki. Przebywa również w bagiennych lasach rosnących wzdłuż głównego systemu rzecznego Gangesu i Brahmaputry w Sundarbanie. Dzisiaj najlepszym siedliskiem tygrysa bengalskiego są łąki u podnóża Himalajów i liczne parki narodowe chroniące te piękne koty.
Charakterystyka
Wygląd
Przeciętny osobnik posiada żółto – pomarańczowy futro pokryte licznymi ciemnymi pasami, brzuch i wewnętrzna strona nóg ma z reguły biały kolor, a ogon jest pomarańczowy, ozdobiony ciemnymi pierścieniami. Samce są większe od samic, osiągają 270 – 310 cm długości, ogon mierzy ok. 85 – 110 cm, wysokość w kłębie dochodzi do 90 – 110 cm, a masa dobija do 221 kg.
Drobniejsze od samców samice dorastają do 240 – 265 cm długości i ważą średnio 139 kg; wysokość i długość ogona są zbliżone do wymiarów samców.
Białe tygrysy
Poza osobnikami pomarańczowymi stosunkowo często pojawiają się tygrysy białe. Ich kolor spowodowany jest mutacją genu recesywnego, ale zjawiska tego nie należy nazywać bielactwem (w rzeczywistości istnieje tylko jeden udokumentowany przypadek tygrysa – albinosa, natomiast nigdy nie zaobserwowano osobników melanistycznych).
Białe tygrysy spotyka się w Biharze, Bengalu i Asamie.
Zęby
Zęby są dlatego drapieżcy tym, czym dla człowieka dłonie; jeśli straci kły wskutek uszkodzenia lub sędziwego wieku nie będzie w stanie schwytać, ani zjeść ofiary, co doprowadzi do śmierci głodowej. U dorodnych okazów kły mogą mierzyć nawet 10 cm długości, czyli więcej niż u lwa o podobnych gabarytach.
Dieta i sposób polowania
Ofiary
Tygrys bengalski to typowy mięsożerca polujący najczęściej na duże zwierzęta kopytne, takie jak: jeleń aksis (Axis axis), sambar indyjski (Cervus unicolor) czy gaur (Bos gaurus), który potrafi ważyć nawet tonę. Rzadziej wybiera barasingę (Rucervus duvaucelii), bawoła domowego (Bubalus bubalis), nilgau (Boselaphus tragocamelus), serau (Capricornis) czy takina (Budorcas taxicolor). Spośród mniejszych ofiar interesuje go jelonek bengalski (Axis porcinus), dzik (Sus scrofa), mundżak (Muntiacus).
Ze względu na ingerencję człowieka w jego ekosystem i terytoria również my staliśmy się pozycją w jego menu…
Sposób polowania
Z reguły poluje nocą skradając się do ofiary i, mimo wielkości, jest prawie niewidoczny pośród traw. Z odległości kilku metrów wyskakuje na nieświadomą zagrożenia zdobycz. Mniejsze zwierzęta zabija wgryzając się w szyję i łamiąc kręgi szyjne, większym przegryza gardło. Mimo iż tygrys potrafi rozwinąć bardzo dużą prędkość na krótkich dystansach, szybkim i zdrowym zwierzętom zazwyczaj udaje się uciec.
Chociaż jest stworzony do jedzenia dużych ssaków kopytnych zdarza mu się zjeść żabę, mysz lub ptaka.
Spośród zwierząt kopytnych preferuje osobniki młode lub stare i schorowane, które są najłatwiejszym łupem. W większości przypadków atakuje z boku lub od tyłu. Martwą zdobycz zaciąga w inne miejsce, często oddalone o kilkaset metrów i tam dokonuje konsumpcji.
Tygrys bengalski może także upolować innego drapieżnika, np.: lamparta, szakala, wilka, lisa, krokodyla, niedźwiedzia himalajskiego, wargacza leniwego, cyjona, chociaż zwierzęta te nie są ważnym, ani częstym elementem jego diety.
Dorosłe słonie i nosorożce są zbyt duże, aby tygrys z powodzeniem je dopadł, jednak kilkakrotnie doszło do tej niezwykłej sytuacji, o czym piszemy poniżej…
Duże ofiary tygrysów – nosorożce i gaury
W Parku Narodowym Nagarahole, średnia waga ofiar tygrysów bengalskich wynosi 400 kg. To średnia z 83 polowań, pośród których znalazły się również gaury. Co ciekawe, gaury w tym parku stały się ulubioną ofiarą tygrysów bengalskich – stanowią w ich menu blisko 45%. Drugą pod względem ilości są sambary (blisko 29%). W Parku narodowym Bandipur gaury i sambary stanowią razem 73% diety tygrysów bengalskich.
W Parku Narodowym Kaziranga tygrysy od pewnego czasu polują na dorosłe nosorożce indyjskie. O ile nie byłoby nic dziwnego w tym że zabijały młode nosorożce, to trend związany z polowaniem na duże osobniki zadziwił wszystkich. W 2008 roku tygrysy zabiły 20 dorosłych nosorożców. Odnotowano dla przykładu polowanie matki z dwoma podrosłymi tygrysami (jej dziećmi). Całe polowanie zajęło tygrysom sporo czasu; teren wokół całego zajścia wygląda jak po wojnie.
Nosorożec nie jest łatwym przeciwnikiem – w wypadku wspomnianego polowania poddał się najprawdopodobniej, kiedy utknął w błocie. Władze parku przypuszczają, iż zmiana zwyczajów związanych z polowaniem na dorosłe nosorożce może być związana z dwoma kwestiami: 1. zwiększyła się populacja tygrysów, 2. dorosłe nosorożce w przeciwieństwie do bawołów przebywają samotnie, nie w stadzie, więc są poniekąd łatwiejszym łupem. Do niedawna jednak tygrysy schodziły nosorożcom z drogi – obserwujemy więc sztukę adaptacji tych wielkich kotów.
________
Park Narodowy Kaziranga znany jest zapewne wielu osobom, słynny atak tygrysa bengalskiego na przewodnika na słoniu, został bowiem uwieczniony w tym parku.
Usposobienie
Podstawową jednostką społeczną tygrysa bengalskiego jest relacja matki i potomstwa. Dorosłe osobniki bardzo rzadko wchodzą w jakiekolwiek interakcje – jedynie podczas rui i spotkań przy posiłku w okresach obfitości.
Samotnik z wyboru
Tygrys bengalski z reguły prowadzi samotniczy tryb życia, zajmując spore terytorium. Wybrany obszar jest bogaty w żywność, wodę i schronienie dostarczające spokój i odosobnienie, jednak bardzo istotne jest, aby terytoria były stosunkowo blisko osobników przeciwnej płci – „sąsiedzi” są bardzo świadomi swych wzajemnych działań. Granice areału osobniczego oznaczają moczem i wydzieliną z gruczołów zapachowych, czasem również ostrzą pazury o korę drzew.
Powierzchnia rewiru jednego samca wynosi około 55 km2 (największe mogą osiągać nawet 200 km2 latem i 110 km2 zimą), samicy – 45 km2. Ważnym elementem terenu jest zbiornik wodny, w którym lubi się kąpać, jest bowiem bardzo dobrym pływakiem. Czasem pojawia się na wyspach oddzielonych od lądu szerokim pasem morza.
Tolerancyjny…
Chociaż jest zwierzęciem samotniczym, samiec może przez pewien czas tolerować na swoim terytorium innego samca, jeśli ten dopiero szuka swojego miejsca. Samce zajmują duże tereny obejmujące terytoria kilku samic, dzięki czemu nie muszą szukać partnerek zbyt daleko. Terytoria samic pokrywają się natomiast z terenami innych osobniczek, ale obszary centralne areałów są do dyspozycji wyłącznie pani gospodarz – sąsiadująca samica nie ma tam prawa wstępu.
Granice terytoriów nie są jednak stabilne, bowiem tygrysy mają tendencję do „przesuwania się”, co zmusza sąsiadów do tego samego. Nierzadko tygrys przeprowadza się na zupełnie inne terytorium, które ma więcej do zaoferowania; nowy rezydent przenosi się na teren, który poprzedni gospodarz opuścił lub zmarł.
Rozmnażanie
Większość młodych rodzi się między grudniem i kwietniem, ale nierzadko samice rodzą między marcem i majem lub październikiem i listopadem. Najczęściej pary łączą się wiosną. Samiec szuka partnerki na jej terytorium i pozostaje z nią przez 20 – 80 dni, ale w tym okresie samica jest płodna jedynie przez 3 – 6 dni.
Po zapłodnieniu samiec wraca na swoje terytorium i nie interesuje się dalszym losem potomstwa (wielu mężczyzn czytających ten artykuł pomyślało sobie – ten to ma klawe życie ;)).
Po ok. 15 tygodniach ciąży samica znajduje bezpieczną norę (np. w skalnej szczelinie, wśród wysokich traw lub w gęstych zaroślach) i wyściela jej wnętrze swoją sierścią. Na świat przychodzi 1, maksymalnie 4 ślepe i głuche młode. Kocięta ważą 780 – 1600 g, pokrywa je gruba, wełnista sierść, którą zrzucają po 3,5 – 5 miesiącach.
Zęby mleczne pojawiają się po 2 – 3 tygodniach od urodzenia, a stałe uzębienie wyrasta po 8 – 9 tygodniu. Laktacja trwa 3 – 6 miesięcy, a pokarm stały zaczynają spożywać w ok. 2 miesiącu. Po raz pierwszy wyruszają na polowanie z matką po 5 – 6 miesiącach, a samodzielność osiągają w 2 – 3 roku życia, kiedy powoli odseparowują się od matki i szukają własnego terytorium.
Samce osiągają dojrzałość płciową w 4 – 5 roku życia, natomiast samice w 3 – 4 r.ż. Ruja występuje co 3 – 9 tygodni. Młode samce wyruszają w dalekie podróże zanim znajdą swoje miejsce, natomiast samice często pozostają blisko rodzinnego obszaru.
Tygrys bengalski vs tygrys syberyjski
Nieco szerzej tę konfrontację opiliśmy w artykule opisującym tygrysa usuryjskiego (amurskiego).
W tym miejscu warto wspomnieć, iż w niektórych ogrodach zoologicznych tygrysy te występują razem na jednym wybiegu. Ich towarzyszami są często lwy.
Z szeregu przeprowadzonych obserwacji wynika, iż tygrys bengalski ma strasznie wredny charakter – odczuwa nieustanną potrzebę konfrontacji z innymi wielkimi kotami i to on jest najczęściej prowodyrem wszelkich potyczek. Sam je bowiem rozpoczyna.
W przypadku konfrontacji z tygrysem syberyjskim, ze względu na nieco mniejsze wymiary, wagę i zasięg łap, zazwyczaj zwycięzcą jest tygrys syberyjski.
Szczegółowe dane i wymiary
Tygrys bengalski (Panthera tigris tigris)
- Długość:
- samce: 270 – 310 cm (max. 370 cm)
- samice: 240 – 265 cm
- Wysokość w kłębie: 90 – 110 cm
- Długość ogona: 85 – 110 cm
- Masa:
- samce: do 325 kg (najczęściej 230-260 kg)
- samice: średnio 140 kg (116 – 165 kg)
- Długość życia na wolności: 8-10 lat
Rekordowe osobniki
Największy tygrys bengalski
W 1967 roku upolowano tygrysa bengalskiego, który ważył 388.7 kg po zjedzeniu cielaka, jego prawdopodobna waga przed posiłkiem wynosiła ok. 325 kg. Jego całkowita długość wynosiła 338 cm. Tygrys ten jest wystawiony w Smithsonian Institution w Waszyngtonie.
Najmniejszy tygrys bengalski
Najmniejsze tygrysy bengalskie żyją w Bangladeszu. Tygrysice osiągają tam zazwyczaj wagę w przedziale 75-80 kg.
Tygrys bengalski – ciekawostki
- W 2010 roku tygrys bengalski został sklasyfikowany jako gatunek zagrożony wyginięciem. Największym zagrożeniem jest niszczenie siedlisk i kłusownictwo mające na celu zdobywanie pięknych skór i innych części ciała.
- Najmniejszy znaleziony tygrys bengalski ważył 75 – 80 kg (samica).
- Tygrys ma 6 razy lepszy wzrok od człowieka.
- Metodę polowania tygrysa, uzależnioną od ilości dostępnego pokarmu, można określić sformułowaniem: „Uczta, albo głód” – za jednym zamachem potrafi spożyć 18 – 40 kg mięsa. Po tak obfitym posiłku zwierzę może nie jeść przez następne 3 tygodnie.
- Myśliwy i przyrodnik Jim Corbett opisał incydent, podczas którego dwa tygrysy bengalskie zabiły dużego słonia.
- Choć jest drapieżnikiem leśnym, nie wdrapuje się na drzewa.
- Tygrys bengalski jest zwierzęciem narodowym Indii i Bangladeszu.
- Tygrys bengalski pojawił się wielokrotnie w kinematografii – ostatnio w głośnym przeboju kinowym „Życie Pi”. W filmie tym wyraźnie pokazano, iż tygrys zawsze, niezależnie od sytuacji pozostaje dzikim i niebezpiecznym kotem, który może zjeść swego opiekuna…
- Na początku bieżącego roku w Meksyku, podczas przedstawienia cyrkowego, tygrys bengalski zaatakował swego tresera wbijając zęby w jego szyję. Na oczach przerażonych widzów zaczął wlec tresera po arenie. Kilka minut zajęło pomocnikom tresera odpędzenie wielkiego kota. Niestety, dla tresera było już za późno…zmarł w drodze do szpitala.
Naprawdę piękne są tygrysy bengalskie. Piękne i niebezpieczne.
a jak miał byś chronić tygrysy bengalskie to w jakim rezerwacie parku narodowym bądź sanktułarium
Ranthambore National Park i w Bandhavgarh National Park.
jak miał byś chronić tygrysy bengalskie w nepalu to w jakim parku narodowym sanktułarium bądź rezerwacie
W Banke National Park i w sąsiadującym z nim Bardiya National Park.
a czy niezły był by też chitwan park narodowy do chronienia tygrysów bengalskich. I czy w chwitwan national park jest dżungla
Nie do końca, raczej przylegający do niego Indian Tiger Reserve Valmiki National Park, który jest już do tego dedykowany. W sumie oba te obszary tworzą Tiger Conservation Unit (TCU) Chitwan-Parsa-Valmiki, więc na upartego może być 🙂 Oczywiście, że jest tam dżungla.
w jakim parku narodowym był nagrywany film dzikie indie tygrysia dżungla
Pierwszy odcinek był filmowany w Parku Narodowym Kaziranga, Drugi w Parku Narodowym Tadoba i Tadoba-Andhari Tiger Reserve, oraz w satnie Maharashtra. Trzeci odcinek filmowany był w Gujarat oraz w Rajasthan.
czy to właśnie tadoba andhari tiger resrve był inspiracją rudyarda kiplingena do stworzenia lektury księga dżungli 🙂
Wiesz, Bartku, Tadoba-Andhari Tiger Reserve i Tadoba National Park powstały „nieco” później, niż żył Rudyard Kipling. Tadoba National Park powstał bowiem w 1955 roku (Kipling zmarł w 1936 r).
Inspiracją do napisania „Księgi dżungli” były zapewne tereny, które Kipling odwiedził, jak również opowieści, o których słyszał.
Jak zapewne wiesz, pisał ten zbiór opowiadań, kiedy mieszkał w Vermoncie (USA). Nie wiemy niestety, czy Kipling konkretnie widział te tereny, na których powstał wspomniany park, czy też były to zupełnie inne obszary Indii.
czy parki narodowe tadoba i tadoba andhari tiger revise różnią się od siebie czy to dwa parki narodowe połączone w jeden park narodowy 🙂
Tadoba-Andhari Tiger Reserve znajduje się w Tadoba National Park 🙂
w jakim stanie w indiach jest najwięcej hektarów dżungli nie licząc stanów chattisghar i orisa ? 🙂
Np. Wyspy Andaman i Nicobar należące do Indii pokryte są w ponad 86% lasami. To swoisty raj przyrodniczy.
wolisz chronić tygrysy bengalskie w parku narodowym pench czy tadoba ? : )
W obu parkach tygrysy mają wspaniałe warunki. Trudno tu wskazywać, który park jest lepszy.
a w którym z nich jest więcej tygrysów
W Pench National Park jest 25 tygrysów. W Tadoba Andhari Tiger Project są 43 tygrysy.
jak miał byś z filmować tygrysa bengalskiego to w jakim parku narodowym mouling czy namdapha ? : )
Wybralibyśmy raczej następujące parki: Tadoba-Andhari, Bandhavgarh, Kanha, Bandipur, Mudumalai, Pench (Madhya Pradesh), Nagzira-Navegaon, Nagarhole, Dudhwa.
gdzie według ciebie znajduje się najbardziej bujna dżungla w indiach ? : )
W Indiach jest 5 wielkich obszarów bujnej dżungli:
Madhya Pradesh: 7.75 milionów hektarów
Arunachal Pradesh: 6.73 milionów hektarów
Chhattisgarh: 5.6 milionów hektarów
Maharashtra: 5.06 milionów hektarów
Odisha: 5.03 milionów hektarów
Jeśli zaś jako bujność rozumiesz różnorodność fauny i flory to można tu wymienić Ghaty Zachodnie i Wschodnie Himalaje.
Moglibyście coś więcej napisać odnośnie zabicia słonia przez te 2 tygrysy?
Corbett w swojej książce „Jungle Lore” opisuje historię zabicia słonia azjatyckiego przed dwa tygrysy bengalskie. Słoń nieopatrznie natknął się na dwa wielkie koty w trakcie ich godów. Wg Corebett’a intencją tygrysów nie było polowanie na słonia. Po prosu słoń znalazł się w nieodpowiednim czasie, w nieodpowiednim miejscu i to rozjuszyło tygrysy, słoń bowiem chciał jej przepędzić ze swojej drogi. Dla słonia ta przygoda skończyła się przeniesieniem do krainy wiecznych pastwisk. Tygrysy zaś nawet słonia nie tknęły (nie były głodne). Słoń zmarł z upływu krwi. W opinii Corebett’a tygrysy musiały oślepić zwierzę skacząc mu na kark i zsuwając się z jego głowy. To i ukształtowanie terenu (słoń dotarł na skraj wysokiego brzegu i stał się bezbronny zdany na łaskę tygrysów) przyczyniło się do jego śmierci.
Czy istnieją jakieś udokumentowane przypadki zabicia dorosłego nosorożca przez tygrysa bengalskiego?
Owszem. W Parku Narodowym Kaziranga tygrysy od pewnego czasu polują na dorosłe nosorożce indyjskie. O ile nie byłoby nic dziwnego w tym że zabijały młode nosorożce, to trend związany z polowaniem na duże osobniki zadziwił wszystkich. W 2008 roku tygrysy zabiły 20 dorosłych nosorożców. Odnotowano dla przykładu polowanie matki z dwoma podrosłymi tygrysami (jej dziećmi). Całe polowanie zajęło tygrysom sporo czasu; teren wokół całego zajścia wygląda jak po wojnie. Nosorożec nie jest łatwym przeciwnikiem – w wypadku wspomnianego polowania poddał się najprawdopodobniej, kiedy utknął w błocie. Władze parku przypuszczają, iż zmiana zwyczajów związanych z polowaniem na dorosłe nosorożce może być związana z dwoma kwestiami: 1. zwiększyła się populacja tygrysów, 2. dorosłe nosorożce w przeciwieństwie do bawołów przebywają samotnie, nie w stadzie, więc są poniekąd łatwiejszym łupem. Do niedawna jednak tygrysy schodziły nosorożcom z drogi – obserwujemy więc sztukę adaptacji tych wielkich kotów.
________
Park Narodowy Kaziranga znany jest zapewne wielu osobom, słynny atak tygrysa bengalskiego na przewodnika na słoniu, został bowiem uwieczniony w tym parku.
A, czemu tygrysy bengalskie mają taki wredny charakter?
Tygrysy bengalskie cechuje wysoki poziom agresji. Nikt nigdy nie uzasadniał tego zachowania, po prostu takie są.
Dzięki
A czy tygrys bengalski taki normalny może ważyć ponad 300 kg? I jeszcze chciałam się spytać czemu tak krótko żyją?
Obecnie tygrysy w stanie dzikim nie osiągają takich rozmiarów ani wagi jak tygrys upolowany w 1967 roku. Składa się na to szereg czynników – głównie ekspansja ze strony człowieka i zmniejszenie populacji zwierząt na które tygrysy polują. Podobnie rzecz ma się z tygrysami syberyjskimi, o czym już pisaliśmy. Koty te w poszukiwaniu pożywienia muszą przemierzać większe dystanse i rzadziej skutecznie polują. Genetyka oczywiście pozwala im na osiągnięcie takiej wagi stąd tygrysy w ogrodach zoologicznych mające pod dostatkiem pożywienia bywają większe. Kwestia długości życia – w stanie dzikim tygrys to drapieżnik, każde polowanie to dla niego ryzyko złamania, uszkodzenia ciała, walka. Tygrysy odnoszą rany, tracą często możliwość polowania (np. złamana łapa) i dlatego nie są w stanie przeżyć więcej niż 8-10 lat.
To szkoda, że te piękne drapieżniki tak krótko żyją
Wielka szkoda. Ponadto coraz ich mniej … 🙁
A tak dokładniej na jakie niedzwiedzie polują tygrysy bengalskie?
Nati, a jakie niedźwiedzie żyją w Azji :)?
Dobra już wiem na jakie, ale czy ktoś wie jaki był największy tygrys bengalski żyjący w niewoli?
Z tymi największymi w niewoli to jest często taki problem, że one zwyczajnie są utuczone. Takie przekarmione tygrysy (zwłaszcza w Chinach) potrafią ważyć i powyżej 300 kg. Niewiele to ma jednak już wspólnego z tygrysem…
Jeżeli masz na myśli jaki jest największy tygrys bengalski w niewoli to 322,8 cm 258,2 kg.
A jak samiec jest z samicą przez te 20- 80 dni to polują razem, każdy dla siebie czy jeden dla obu?
Polują razem.
tygrysy są fajne
Czy jaguar ma jakies szanse z tym kotem ?
Nie ma najmniejszych szans
Czy jaguar ma jakies szanse z tygrysem bengalskim ?
Jaguar nie ma szans. Tygrys bengalski jest znacznie większy i cięższy (typowo ponad dwukrotnie). To zupełnie inna liga.
A lew kontra tygrys bengalski?
Tu jest mnóstwo analiz w komentarzach takiego pojedynku: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/hipotetyczne-pojedynki-zwierzat/
Tam jest 915 komentarzy nie znajdę tam tego raczej .Ale co ty sądzisz o tym starciu
Wiktor, odsyłam Cię do jeszcze innego artykułu: https://dinoanimals.pl/zwierzeta/pojedynek-tygrys-kontra-lew/
To zależy od typu starcia. Tam jest wszystko na ten temat napisane i w artykule i w komentarzach.
Tygrys wygra
kto od katy perry
ile tygrys osiąga km/h w marszu?
A ile człowiek osiąga w marszu? Zależy czy szybki, czy wolny marsz. Ponadto tygrysy raczej nie maszerują na duże odległości, wiec trudno to ocenić.
Marsz to zwykłe chodzenie bez starania się człowiek w marszu osiąga 5km/h łatwo to zmierzyć naprzyklad przez godzinę iść marszem lub prowadzić rower z licznikiem niestety nie wiem jak liczy się to u zwierząt znalazłem o wilku więc pomyślałem że o Tygrysie też może być możliwa taka informacja o mój komentarz to tylko pytanie nie rozkazuje na nie odpowiedzieć
Nie miałem zamiaru cię urazić, po prostu raczej nie ma takich danych, zgłębiam tę tematykę i się z nimi nie spotkałem.
Ile żyje dorosły samiec tygrys bengalski na wolności a ile samica ?
Samiec średnio 8, samica 10 lat.
A w jakim wieku są najsilniejsze i najsprawniejsze tak jak np. Lew-6lat
Samice tygrysa około 4, a samce około 5 roku życia są najsilniejsze. Bardzo sprawne są już od 2-3 roku życia. Od 5 roku życia sprawność się zmniejsza, ale siła zachowuje się dość długo. Podobnie jak u ludzi.
Dzięki a jeszcze jedno gdzie i jak śpią tygrysy ?
Śpią gdzie im się podoba, podobnie jak koty.`
A no tak?
A czy tygrys bengalski mugłby zabić z zaskoczenia niedźwiedzia brunatnego większego od siebie
Oczywiście, tak samo jak tygrys syberyjski to robi.
A jaką ma na to sząse jeśli zrobi to w lato
A jaką ma na to szanse
Jeśli zrobi to w lato
Chciałbym się dowiedzieć więcej o tym jak wygląda takie polowanie Tygrysa na Niedźwiedzia kiedy tygrys to robi jeśli poluje na niedźwiedzie większego od niego to jaką ma szanse na upolowanie go i czy są odnotowane jakieś przypadki zabicia Przez tygrysa Przez tygrysa niedźwiedzia brunatnego większego od niego
Jest to opisane w komentarzu Redakcji pod artykułem o tygrysie syberyjskim.
Przepraszam Ale nie znalazłem takiego komentarza
Akapit w artykule o tygrysie syberyjskim: Dieta i sposób polowania
Bardzo ci dziękuję wiem już że robi to najczęściej w pobliżu zimowisk niedźwiedzi poluje zeskakując z wysokiej skały lub drzewa Ale mam do ciebie jeszcze jedno pytanie Ja się wycenić procentowo jaką ma szanse na upolowanie niedźwiedzia brunatnego większego od ciebie z zaskoczenia taką techniką
Sądzę, że zdecydowanie poniżej 50%, dlatego robi to w ostateczności.
Ok Sorry zapomniałem jeszcze tylko jedno jakiej średniej wielkości jest niedźwiedź brunatny występujący w tym samym środowisku co tygrys syberyjski
I jakie ma szanse na ulokowanie takiego niedźwiedzia
Nie potrafię w tej chwili odpowiedzieć, terytoria jakiego niedźwiedzia brunatnego pokrywają się z obecnymi siedliskami tygrysa syberyjskiego.
Nie zmienia to postaci rzeczy, że upolowanie niedźwiedzia dużo większego od tygrysa nie wchodzi w grę. To może być niedźwiedź nie większy niż 300 kg. Siła mięśni 400 czy 500 kg niedźwiedzia jest nie do pokonania.
Dobre to w takim razie czy średniej wielkości dorosły samiec tygrysa syberyjskiego Pokona Średniej wielkości dorosłego samca niedźwiedzia brunatnego
Tygrys ma 50% szansy na pokonanie niedźwiedzia mniejszego lub równego sobie w sensie wagi. Szanse te spadają, gdy rośnie przewaga masy niedźwiedzia. Jeśli niedźwiedź waży o 50% lub więcej od tygrysa, to tygrys ma znikome szanse na zwycięstwo.
Innych miejscach widzę inaczej niż to piszesz raz widzę że tygrys pokona średniego osobnika raz widzę że 60 na 40 dla tej gry sa nie wiem już komu wierzyć
Najlepiej zorganizuj pojedynki różnych tygrysów z różnymi niedźwiedziami i oceń. W przeciwnym razie to będą tylko teoretyczne dywagacje.
Nie jesteś w stanie powiedzieć, kto wygra u ludzi w mma, boksie czy judo pojedynek, można jedynie wskazywać faworyta, a co dopiero u zwierząt, których pojedynków niewiele zaobserwowano.
W sumie to masz racje ale moim zdaniem tygrys syberyjski byłby w stanie zaskoczenia pokonać dorosłego samca niedźwiedzia brunatnego bo przecież czy gyros potrafi polować na dorosłe samce Gaurórw które ważą ponad tonę
A mógłbyś tak pisać po polsku, gyrosie 😉
a ty Rafała co o tym sądzisz jeśli tygrys zaatakuje niedźwiedzia z zaskoczenie oba osobniki średniej wielkości
rafał
Podpiszę się pod tym, co napisał Max, nie ma sensu mówić o czymś takim jak średni niedźwiedź i średni tygrys – trzeba posługiwać się konkretną wagą przy takiej analizie.
Zadam Ci pytanie – ile waży średni człowiek?
bardzo chętnie podam ci dokładną wagę ale jej nie znam
średnia waga mężczyzny to 80kg kobiety 68kg
podaje dokładną wagę. jakie szanse ma tygrys 250 kg na upolowanie niedźwiedzia 270 kg
45-50% szans na pokonanie takiego niedźwiedzia.
A z zaskoczenia
Z zaskoczenie 55-70%
Otwarta walka 40-55%
Samica tygrysa vs samiec niedźwiedzia otwarta walka
5-10%
Z zaskoczenia samica tygrysa vs samiec niedźwiedzia
10-40%
Samiec tygrysa vs samica niedźwiedzia otwarta walka
55-75% dla tygrysa
Z zaskoczenie
60-90% dla tygrysa
Samiec tygrysa vs samiec niedźwiedzia czarnego
55-65% dla tygrysa
Samiec tygrysa vs niedźwiedź 40-60%
Tygrys vs niedźwiedź polarny
20-35%
czyli tygrys 250 kg ma 55 -77 procent szans na na upolowanie z zaskoczenia niedźwiedzia 270 kg tak?
bardzo chętnie podam ci dokładną wagę ale nie wiem jaka jest. Może ty wiesz ile średnio waży niedźwiedź który żyje w tym samym środowisku co tygrys syberyjski?
średnia waga mężczyzny to 80 kg
Ja myślę że średnia waga mężczyzny to 75 kg
Obydwaj mają około 50% na zabicie drugiego
Czy jest jakieś miejsce w którym teren występowania tygrysa bengalskiego pokrywa się z terenem występowania niedźwiedzia brunatnego? Jeśli tak to gdzie
Teoretycznie na północnowschodniej granicy Indii, niemniej niedźwiedzie brunatne raczej tak daleko się nie zapuszczają.
To po prostu zapytam na jakie niedźwiedzie poluje tygrys bengalski
Tygrys bengalski poluje na niedźwiedzia himalajskiego oraz wargacza leniwego.
Czyli w tygrys bengalski może spotkać niedźwiedzia brunatnego
Hej mam dwa pytania
1)W jakim parku narodowym występują największe tygrysy bengalskie
2)Jest taka książka która bardzo dokładnie opisuje wielkości wszystkich podgatunków dzikich kotów.
Ich średnie wagi itd. w bardzo łatwy i czytelny sposób. Niestety za nic nie pamiętam co to było. Pytanie jest czy ktoś może wie co to za książka
Co do zasady wielkie koty są większe im dalej od równika, nie ważne czy na północ, czy na południe. W zimniejszym klimacie koty tego samego gatunku są większe, niż w ciepłym. W przypadku tygrysów zdaje się to potwierdzać również, gdyż największego osobnika odnotowano w 1967 roku, w stanie Uttar Pradesh w Indiach (sąsiaduje z Nepalem), który stanowi najdalej wysunięty na północ zasięg występowania tygrysów bengalskich. Z kolei w 1980 roku zmierzono dwa duże samce w Chitwan National Park, który znajduje się w Nepalu. Od tego czasu nie odnotowano większych tygrysów bengalskich w stanie dzikim. To dodatkowo potwierdza, że największe tygrysy bengalskie są na północy zasięgu występowania.
Tygrysy bengalskie potrafią upolować dorosłego gaura. Zastanawiałem się czy samiec niedźwiedzia brunatnego też by był w stanie coś takiego zrobić?
Podejrzewam, że tak, o ile byłby to duży niedźwiedź brunatny.
Czy był by tak skuteczny jak tygrys?
W sumie jest potężniejszy od tygrysa, więc powinien być skuteczny.
Pytanie
Samiec tygrysa bengalskiego vs samica niedźwiedzia polarnego
Oba zwierzęta średniej wagi
Runda 1. Otwarta walka
Runda2. Zasadzka ze strony tygrysa
W obu przypadkach obstawiam wygraną tygrysa bengalskiego. Samica niedźwiedzia polarnego nie jest duża – dwukrotnie mniejsza od samca. Średni tygrys bengalski będzie ważył podobnie, więc moim zdanie wygra.
Dzięki 🙂
czy samiec tygrysa bengalskiego (250 kg) pokona byka Gaura, ktory moze wazyc nawet 1,5 t? Co sądzicie? Sam mam wątpliwosći
Tygrysy zazwyczaj polują na młodsze lub słabsze gaury, ale udokumentowano przypadki polowania na zdrowe, dorosłe gaury ważące 900-1000 kg. 1.5 tony to raczej tygrys by musiał zmysły postradać, aby się na takiego gaura rzucić i wątpliwe (moim zdaniem) aby odniósł sukces.
Gaur to przecież kłębowisko mięśni, moim zdaniem tygrys byłby bez szans z gaurem ważącym 1.5 tony