Ameryka PnAzjaGadyKrokodyleZwierzęta

Aligator amerykański, missisipski i aligator chiński

Aligatory (Alligator)

Aligatory są blisko spokrewnione z krokodylami i kajmanami. Dla niewprawnego oka są prawie nie do odróżnienia od krokodyli. W przeciwieństwie jednak do swych kuzynów aligatory pływają tylko w słodkich wodach. Nie są również tak rozpowszechnione na świecie jak ich krewni.

Klasyfikacja.

  • Gromada: gady
  • Rząd: krokodyle
  • Rodzina: aligatorowate
  • Rodzaj: Alligator

Współczesna klasyfikacja obejmuje zaledwie 2 gatunki aligatora:

  • Aligator amerykański (Alligator mississippiensis)
  • Aligator chiński (Alligator sinensis)
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Aligator amerykański (Alligator mississippiensis)

Przebywa na terenach południowo-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Zamieszkuje słodkowodne tereny podmokłe, głównie bagna od Teksasu do Północnej Karoliny.

Od krokodyla amerykańskiego (Crocodylus acutus) różni go szerszy pysk oraz ciemniejsze ubarwienie. Ponadto, niebyt łatwo toleruje wodę słoną, ale efektywniej od krokodyla przystosowuje się do chłodnego klimatu.

Wielkość

Dorosłe samce mierzą od 3,4 do 4,6 m przy średniej wadze 453 kg, samice osiągają maksymalnie 2,7 – 3 m i masę ok. 90 kg.

Populacja

Populację aligatora amerykańskiego szacuje się na 1 mln osobników.

Aligator chiński (Alligator sinensis).

Aligator chiński (Alligator sinensis)

Siedliska

Występuje wyłącznie w Chinach Wschodnich w strefie podzwrotnikowej i umiarkowanej. Na siedliska wybiera zazwyczaj miejsca na niewielkiej wysokości bogate w słodkowodne akweny: bagna, jeziora, strumienie i stawy. Niezwykle ważnym siedliskiem są mokradła ze względu na występującą tam różnorodność biologiczną.

Tereny występowania i populacja

Pierwotnie zajmował większość terenów Chin, ale w latach ’50.-tych obserwowano go tylko w południowej części rzeki Changjang, po zachodni brzeg jeziora Taihu, w rejonach górskich prowincji. Zazwyczaj pozostawał w jeziorach, bagnach i strumieniach, ale w latach ’70-tych gatunek został ograniczony do niewielkiego obszaru w południowej prowincji Anhui i Zheijang.

W roku 1998 najliczniejsza populacja przebywała wzdłuż rzeki Jangcy nieopodal pól uprawnych, zaliczało się do niej… 11 osobników.

Współczesny zakres występowania został zmniejszony o 90% z powodu niszczenia siedlisk na rzecz poszerzania gruntów ornych. Większość pierwotnych terenów występowania aligatora chińskiego pełni dziś rolę pól ryżowych.

Aligator chiński (Alligator sinensis).

Przyczyny wymierania

Istotnym powodem wymierania gada są również zatrucia zjedzonymi szczurami, często również zwierzęta giną z rąk ludzi, ponieważ ci uważają je za szkodniki, boją się ich i lubią jeść ich mięso. W ciągu ostatniej dekady odnaleziono bardzo niewiele gniazd aligatora chińskiego.

Aligator chiński vs aligator amerykański

W przeciwieństwie do okazałego aligatora amerykańskiego aligator chiński jest niewielki, mierzy bowiem ok. 1,5 m długości i waży ok. 36 kg. Wyjątkowo duże okazy osiągają 2,1 m i 45 kg, choć istnieją doniesienia o 3-metrowych osobnikach. Uważa się jednak, że są to informacje nieprawdziwe.

Aligator jest całkowicie opancerzony (dotyczy to nawet części brzusznej), co jest cechą tylko kilku gatunków krokodyli.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Dieta

Rodzaj uskutecznianej diety jest uzależniony od wieku i rozmiaru danego osobnika. Młode żywią się rybami, owadami, ślimakami, skorupiakami i robakami. Wraz ze zwiększaniem rozmiarów i masy zwiększają się rozmiary zdobyczy, w tym ryb (np. niszczukokształtne), jak również żółwi, ptaków, różnych ssaków (zwłaszcza nutrie i piżmaki) oraz jeleniowatych i innych gadów.

W żołądku często występują gastrolity – kamienie żołądkowe. Jeśli głód doskwiera aligatorowi zbyt mocno, próbuje nawet padliny.

Aligatory chińskie preferują ślimaki i małże, ponieważ ich uzębienie jest świetnie przystosowane do tego typu pokarmu.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Czołowy drapieżnik

Zdarzały się przypadki, kiedy większe aligatory amerykańskie zasadzały się na psy, pumy florydzkie (Puma concolor coryi), a nawet baribale (Ursus americanus); oznacza to, że na terenach występowania są czołowymi drapieżnikami regulującymi populacje innych zwierząt, zwłaszcza żółwi i nutrii.

Aligatory vs ludzie

Ogólnie rzecz biorąc, aligatory nie są agresywne względem ludzi, nawet, jeśli wkroczą na terytorium gada. Zarejestrowane ataki są nieliczne, ale lepiej nie wystawiać ich cierpliwości na próbę.

To, co odróżnia aligatory od krokodyli to właśnie podejście do człowieka – krokodyl często widzi w nas potencjalną zdobycz, dlatego atakuje od razu, aligator jest bardziej tolerancyjny, pod warunkiem, że nie zostanie sprowokowany.

Sposób polowania

Jako drapieżniki oportunistyczne, polują zazwyczaj na mniejsze zwierzęta, które mogą zabić jednym ugryzieniem i połknąć w całości. Większą zdobycz chwytają w paszczę i próbują wciągnąć pod wodę, aby ją utopić. Przy dużym zwierzęciu aligator wykonuje szybkie obroty wokół własnej osi, aby oderwać porcję mięsa od ciała (podobnie jak krokodyl). W metodzie tej kluczową rolę spełnia ogon, który musi wyginać się pod dużym kątem. Jeśli zatem ta część ciała jest unieruchomiona, aligator nie wykona „śmiercionośnego obrotu”.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Zachowania wspólne i charakterystyczne dla danego gatunku

Duże samce aligatorów są terytorialnymi samotnikami. Mniejsze osobniki często przebywają na sąsiadujących ze sobą areałach. Samice i samce największego gatunku aligatora – aligatora amerykańskiego – zaciekle bronią swych terytoriów, mniejsze gatunki (aligatory chińskie), obdarzają większą tolerancją osobniki podobnych rozmiarów.

Mimo, że ich metabolizm jest powolny, a ciało ciężkie, są zdolne do rozwijania stosunkowo dużych prędkości na bardzo krótkich dystansach.

Większość mięśni szczęk wyewoluowała do kąsania i wczepiania się w mięso, w związku z tym mięśnie odpowiedzialne za zamykanie paszczy są potężne, a mięśnie ją otwierające – stosunkowo słabe. W rezultacie, człowiek jest w stanie obezwładnić gada gołymi rękoma lub kilkoma warstwami taśmy izolacyjnej.

Młode aligatory amerykańskie, missisipskie (Alligator mississippiensis).

Nieśmiałe wobec ludzi

Wobec ludzi przejawiają nieśmiałość – wycofują się do wody i odpływają, jeśli ktoś będzie starał się do nich zbliżyć. Zachowanie to skłania niektóre osoby do podchodzenia zbyt blisko gniazd, a to z całą pewnością skończy się atakiem.

Z myślą o ludziach i zwierzętach w stanie Floryda zakazano dokarmiać dzikie aligatory. Rozpuszczone w ten sposób gady traciły jakikolwiek respekt w stosunku do człowieka i nauczyły się kojarzyć go z jedzeniem, stając się prawdziwym zagrożeniem dla turystów.

Aligatory amerykańskie...
Aligatory amerykańskie…:)

Sposób poruszania

Na ziemi aligator amerykański porusza się na 4 nogach, podnosząc brzuch. Sposób poruszania się nie przypomina jednak salamandry czy jaszczurki, jest natomiast podobny do „zwykłego” chodu.

Aligator wykorzystuje 2 formy lokomocji: „chód niski” i „chód wysoki”, zatem w przeciwieństwie do innych kręgowców lądowych, aligator zwiększa prędkość poprzez przybliżenie kończyn bardziej ku sobie.

W wodzie pływa jak ryba, poruszając miednicą i ogonem na bogi.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Wokalizacje (dźwięki)

Aligator amerykański wokalizuje bardzo często, a rodzaj emitowanego dźwięku zależy od płci, wielkości i wieku zwierzęcia. Może wołać o pomoc, zaznaczać terytorium, grozić konkurentom lub przywoływać odpowiednich partnerów.

Młode aligatory emitują piski chwilę przed wykluciem z jaja. Niedojrzałe osobniki nawołują matkę, jeśli poczują się zagrożone.

Mimo, iż aligatory nie posiadają strun głosowych mogą ryczeć dzięki zasysaniu powietrza do płuc i wydmuchiwaniu go w specyficzny sposób, emitując głębokie, niskie ryki.

Podczas łączenia się w pary samce stosują infradźwięki w połączeniu z charakterystyczną pozą, w której głowa jest pochylona, a ogon wygięty. Fale dźwiękowe są na tyle silne, że powodują drżenie wody (tzw. taniec wody).

Chóry w sezonie lęgowym są zwykle inicjatywą samic, a podtrzymywane są przez głosy samcze. Oprócz ryków, aligator może warczeć, syczeć lub kaszleć, kiedy ostrzega lub podkreśla, że dane terytorium należy do niego.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Aligator chiński

Aligator chiński zapada w sen zimowy. W tym czasie przebywa w norach budowanych wśród mokradeł. Wraz z nadejściem wiosny jama jest używana nadal, ale o wiele rzadziej. Większość czasu spędza na wygrzewaniu się w słońcu, podnosząc w ten sposób temperaturę ciała. Dzięki intensywnemu nagrzewaniu zwierzę może być aktywne w nocy. Regulacja temperatury odbywa się także za pomocą wody – jeśli jest zbyt ciepła, kieruje się do cienia, jeśli zbyt zimna, pozostaje w słońcu.

Aligator chiński jest uznawany za najbardziej łagodnego przedstawiciela krokodyli.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Pieśni godowe

Choć zwykle samotny, często uczestniczy w zbiorowych pieśniach, rozbrzmiewających wiosną w okresie godowym. W koncertach uczestniczą obie płcie, trwają one średnio 10 minut, a samce i samice odpowiadają na nie niebywale zgodnie, wręcz jednogłośnie.

Podejrzewa się zatem, że pieśni nie są formą rywalizacji o względu partnera, ale mają za zadanie zebrać jak największą liczbę osobników w jednym miejscu. Niewykluczone również, że pieśni te nie służą żadnemu celowi.

Najmniejsze jaja pośród krokodyli

W jednym lęgu aligatora chińskiego pojawia się 20 – 30 jaj i są one, prawdopodobnie, najmniejszymi jajami spośród wszystkich krokodyli.

Młody aligator chiński (Alligator sinensis).

Rozmnażanie

Aligatory dojrzałość płciową osiągają po osiągnięciu ok. 1,8 m długości, a gody rozpoczynają się późną wiosną. W kwietniu i maju aligatory tworzą opisywane wcześniej ryczące chóry, które słychać kilka razy dziennie, 1 – 3 godziny po wschodzie słońca.

Latem samice tworzą gniazda wyłożone zbutwiałymi roślinami, dostarczającymi ciepło potrzebne do inkubacji jaj, od poziomu temperatury zależy bowiem płeć przyszłego potomstwa, która wyodrębnia się 7 – 21 dni od rozpoczęcia inkubacji.

W przypadku aligatora amerykańskiego samica składa od 20 do 50 jaj, które następnie zasypuje. Samo gniazdo może mieć ponad metr wysokości i około 2 metrów szerokości.

Przy 30 stopniach Celsjusza lub niższej w miocie pojawiają się samice, w temperaturze równej lub wyższej od 34 st. C wykluwają się samce. Szkoda, że my tak nie możemy sobie regulować płci…;)

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Stosunek liczby urodzeń samic i samców przedstawiają proporcje 5:1 (5 samic na jednego samca).

Matka zaciekle broni gniazd przed drapieżcami, a po wykluciu piskląt zaprowadza je do wody, otaczając je opieką przez okres około roku, choć zdarza się, że jest to okres dwóch lub nawet trzech lat.

Paradoksalnie, największym zagrożeniem dla młodych aligatorów są dorosłe aligatory, choć sympatyczne szopy pracze również gustują w małych aligatorach.

W momencie urodzenia aligator dysponuje tzw. zębem jajowym, który umożliwia przebicie skorupki.

Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Różnice między aligatorami a krokodylami

  • Aligatory mają szeroką głowę zbliżoną kształtem do litery „U”, krokodyle mają dłuższą i smuklejszą głowę, bardziej przypominającą literę „V”
  • Czwarty ząb krokodyla jest widoczny przy zamkniętym pysku, u aligatora jest on schowany
  • Aligatory pływają wyłącznie w wodach słodkich, podczas gdy krokodyle są dobrze przystosowane do życia w morzach
  • Krokodyle są bardziej agresywne od aligatorów
  • Aligatory mają ciemniejsze ubarwienie
  • Naturalnym miejscem występowania aligatorów są tylko Stany Zjednoczone i Chiny, krokodyle żyją w wielu regionach świata.
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Szczegółowe dane i wymiary

Aligatory (Alligator)

Aligator amerykański (Alligator mississippiensis)

  • Długość ciała: samce: 3,4 – 4,6 m (rekord 5,31 m – Floryda); samice: 2,7 – 3 m
  • Masa: samce: przeciętnie: 227 kg, rzadko rekordowe osobniki do 453 kg (potwierdzony rekord 626 kg i 403 cm długości); samice: ok. 90 kg 
  • Siła nacisku szczęk: 964 kg/cm2

Aligator amerykański ze swą ogromną siłą nacisku szczęk ustępuje na tym polu (pośród krokodyli) jedynie krokodylowi różańcowemu. Więcej na temat siły nacisku szczęk można znaleźć artykule: T.rex – mity i fakty.

Aligator chiński (Alligator sinensis)

  • Długość ciała: ok. 1,5 m (max. 2,1 m)
  • Masa: ok. 36 – 45 kg
Wśród aligatorów zdarzają się albinosy.

Aligatoryciekawostki

  • Nazwa „aligator” pochodzi z hiszpańskiego El lagarto oznaczającego „jaszczurkę” – tak bowiem hiszpańscy osadnicy nazywali na Florydzie odkryte gady.
  • Aligatory pojawiły się w oligocenie, ok. 37 mln lat temu.
  • Największy aligator został zastrzelony na Florydzie, mierzył 5,31 m długości.
  • Nie wiadomo, jak długo żyją aligatory. W 1937 roku z Niemiec do belgradzkiego ZOO przywieziono okaz, który żyje do dziś. Choć nie ma żadnej wzmianki o dacie jego urodzin, uznaje się go za najstarszego aligatora żyjącego w niewoli. W związku z tym zasłużył na własne imię – Muja.
  • Ryk amerykańskiego aligatora jest głośniejszy od odgłosów większości krokodyli.
  • Śmiertelność wśród młodych, które nie przekroczyły 1 roku życia wynosi ok. 50%.
  • Kiedy temperatura otoczenia spada poniżej 23°C aligatory przestają jeść.
Aligator amerykański, missisipski (Alligator mississippiensis).

Polecamy


Baza Dinozaurów

24 komentarzy

  1. Czy to prawda ,że aligatory amerykanskie nie dają sobie rady z pytonami?
    Znalazłem ,że największy schwytany pyton na florydzie miał 520cm długości i 75kg, jakie szanse miałby taki wąż z aligatorem ważącym nawet 250kg imającym 300cm długości?

  2. Witam szanowną redakcje.
    1. Nie wiem skąd wam sie wzieło ,że aligatory ważą średnio 453kg i mają od 3,4m. do 4,6m. dlugości, podobnie podaja inne strony internetowe oraz książki przyrodnicze.
    Kiedyś po czytaniu takich informacji wydawało mi sie ,że większośc tych aligatorów ma po 4m i wazy prawie poł tony, a jak jest naprawde? Rekordowy osobnik upolowany ważył 334kg i miał może 4m. oglądałęm również program o łowcach aligatorów (łapaczy, nie myśliwych) większośc tych gadów do których ich wzywano nie miała nawet 2 metrów.
    2. Przy krokodulu różańcowym byliście obiektywni, w przeciwieństwie do innych stron 4,2m. – 5,2m. długości. Inne strony podają że te krokodyle maja po 7m, gdzies nawet podali że do 9 dorasta. Poszperałęm w rekordowych osobnikach żyjących w niewoli nr.1. 6,17cm nr 2. 5,5m
    Czyli w naturze pewnie wygląda to tak jak napisaliście.
    3. Dzik, wikipedia podaje że samce ważą od 54kg do 320kg czytając takie coś miałem wrażenie że, większość dzików latających po polskich lasach to potwory po 200kg, tu akurat wy mi rozjaśniliście ,że te żyjące w polsce nie przekraczają setki co sie sprawdziło w rozmowie z leśniczymi.
    4.Niedźwiedz brunatny, tu to dopiero heroizacja 200kg-800kg i 3,5m. w pozycji wyprostowanej, i człowiek myślał ,że polskie miśki po pół tony ważą. Niedźwiedź Wojtek miał 185cm na dwóch łapach i ważył 250kg przy stałym dostępie do pożywienia, Polskie miśki zyjące na wolności mają pewnie po 1,5 wzrostu i wage około 120kg.
    5.Do czego zmierzam i po co to pisze? Chce zwrócić uwage ,że większość stron o zwierzętach (nie mówie tu o was) powtarza zasyszane informacje, ewntualnie zerżnięte z wikipedii bardzo często informacje zwyczajnie nie prawdziwe. Nawet książki przyrodnicze sie pod to łapią, np na 10 metrowe anakondy. Na koniec, uważam że jesteście mimo tez drobnych nadużyć najbardziej obiektywną polskojęzyczną stroną o tej tematyce.

    1. Bardzo dziękujemy za te cenne uwagi. Odnosząc się do komentarza. W przypadku średniej wagi aligatora amerykańskiego, bijemy się w pierś, to rzeczywiście nasze uchybienie. Wagę 453 kg osiągają nieliczne duże samce, średnia zaś jest o połowę niższa.
      Skorygowaliśmy tę sekcję i w chwili obecnej wszystkie dane są precyzyjne.

      W kontekście wagi niedźwiedzi brunatnych, nie wiemy czy mamy się do tego odnosić, gdyż każdy z niedźwiedzi ma poświęcony sobie oddzielny artykuł i przy każdym jego wielkość oraz waga są podane. W artykule ogólnym zawierającym przegląd niedźwiedzi brunatnych podana została maksymalna waga, jaką osiągają kodiaki (to największe z niedźwiedzi brunatnych). Oczywiście, że „polskie” niedźwiedzie są na tym tle malutkie – zapewne i temu poświęcimy osobny artykuł.

      Dziękujemy za uznanie dla naszej pracy – staramy się zawsze wszystkie dane bardzo dokładnie weryfikować i opierać o rzetelne źródła. Obalamy mity i podajemy fakty, stąd takie artykuły jak Anakonda, w których wyraźnie wskazujemy na rolę fantazji ludzkiej i pogoni za sensacją w podawaniu wymiarów. Fantazja pojawia się w sekcji – zwierzęta z mitów i baśni 🙂

      Wielokrotnie odpowiadaliśmy naszym czytelnikom, że wymiary maksymalne podobne są do wymiarów ekstremalnych ludzi. Fakt bowiem, iż najcięższy (chory) człowiek świata ważył ponad 600 kg nijak się ma do średniej wagi (w zależności od nacji) na poziomie 80 kg. Podobnie kwestia wzrostu – Robert Wadlow mierzył 272 cm, podczas gdy przeciętny biały człowiek ma nie więcej niż 180 cm. Rekordowe wartości staramy się często podawać, gdyż wielu czytelników właśnie o tym chce czytać. DA jest serwisem, w którym w sposób popularnonaukowy staramy się przekazać wiedzę na temat zwierząt, dinozaurów i roślin, nie naciągając jednak faktów, jak to czynią w większości media. Czy nam się udaje znaleźć klucz do wszystkich czytelników? Patrząc po ilości fanów i odwiedzin, raczej nie 🙂

      W kontekście innych witryn tematycznych, nie chcemy zabierać głosu, to czytelnicy sami muszą ocenić. Wikipedia zaś, jako wspaniałe źródło wiedzy, nie jest wolna od błędów i czasami, kiedy dane odbiegają w jakiś rażący sposób od wiarygodnych, podajemy to w artykułach – jak choćby przy okazji pytona tygrysiego.

      Cenimy sobie wszystkie uwagi, które pojawiają się ze strony naszych czytelników, pozwalają nam dopracować dane zagadnienie lepiej. Poza tym, mamy obecnie w serwisie opracowanych oecnie ponad pół tysiąca artykułów na temat zwierząt i dinozaurów, dziesiątki kolejnych czekają na publikację. Jeśli w którymś pojawiła się jakaś literówka, czy pojawiło się źródło mówiące o innych zachowaniach, czy danych, to staramy się to uzupełniać i poprawiać. Zawsze mogą się jednak pojawić jakieś drobne błędy, za które oczywiście przepraszamy i liczymy tu na uwagi naszych czytelników. Im więcej ich będzie, tym serwis będzie lepszy 🙂 Pozdrawiamy.

    2. Polskie miśki są średnio o kilka procent większe od grizzly z Yellowestone (wskazują na to badania słowackich naukowców). Nie podam linku, bo u zazdrośników nie liczą się dociekania i fakty, tylko blokowanie. Macie tu czytać i nie dyskutować. Taka bezpodstawna arogancja. A w niedalekiej przeszłości natrafiano na dorodne osobniki dochodzące do 400kg.

      1. Można podać link, jeśli nie będzie to spam i będzie wartościowym źródłem, to zostanie zatwierdzony. Tak jak został zatwierdzony w Twoim komentarzu przy artykule o Największych kotach. Niepotrzebne są do tego złośliwości, czy wycieczki polityczne (bo takie wcześniej były) tylko zrozumienie czym jest spam i setki prób dziennie umieszczenia komentarzy z linkami do przeróżnych witryn.

  3. Mam jedno pytanie ,był kiedyś film(zapomniałem tytułu)badacz krokodyli
    powiedział że aligator miał mocniejszy uścisk niż krokodyl ,prosze o odpowiedź:)

    1. Pisaliśmy już na ten temat kilkakrotnie – w artykule T. rex mity i fakty podajemy siłę nacisku szczęk krokodyla różańcowego (1100 kg/cm2) oraz aligatora amerykańskiego (964 kg/cm2). Krokodyl różańcowy, to największy z żyjących dziś krokodyli – posiada najpotężniejsze mięśnie szczękowe i siła nacisku jego szczęk jest największa. Być może wspomniany badacz porównywał siłę nacisku szczęk aligatora amerykańskiego i krokodyla amerykańskiego.

      1. Żeby te podawane przez Was wartości, miały wartość porównawczą, to poza siłą nacisku szczęk należaloby również podać jakiej wielkości był to osobnik. Równie dobrze mógł to być 3-metrowy krokodyl różańcowy (czyli daleki od rekordowych) a w przypadku aligatora missipijskiego mógł to być osobnik 5-meyrowy (czyli bliski rekordowym osobnikom)…

  4. To zdjęcie nad ,,Sposobem Poruszania” przedstawia Krokodyla Nilowego anie Alligatora Amerykańskiego,jak by co 🙂

    1. Jaguary polują na krokodyle, ale zawsze jest to kwestia wielkości krokodyla. W przypadku dużych osobników, jaguar nie zaatakuje. Puma teoretycznie mogłaby również upolować krokodyla, niemniej nie spotkaliśmy informacji o tego typu zachowaniach. W artykule Kajmany znajduje się zdjęcie ataku jaguara.

  5. Redakcjo, mam 2 pytania.
    1 pytanie. Jaka jest dlugosc czaszki/glowy aligatora i jaki nacisk szczek mial ten aligator?
    2 pytanie. Jak obliczyc nacisk szczek 2 osobnika na podstawie 1 osobnika, gdy znamy:
    1. Nacisk szczek i dlugosc czaszki u 1 osobnika
    2. Tylko dlugosc czaszki u 2 osobnika
    Zalozmy, ze 1 osobnik ma dlugosc czaszki 1 m i nacisk szczek 1000 N, a 2 osobnik ma dlugosc czaszki 2 m. Jaki nacisk szczek bedzie mial 2 osobnik?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button