DinozauryDinozaury roślinożerneKreda

Argentynozaur (Argentinosaurus)

Argentynozaur (Argentinosaurus)

Argentinosaurus huinculensis

Roślinożerny Argentynozaur należy do grupy największych dotychczas poznanych i opisanych dinozaurów. 35 metrów długości i waga 80 ton sprawiają, że ma godne miejsce na podium.

Argentynozaur należy do grupy zauropodów (dinozaury gadziomiedniczne) oraz do rodziny tytanozaurów (Titanosauria). Rodzina Tytanozaurów obejmuje zauropody żyjące od późnej jury do końca okresu kredowego. Klasyfikowane są do niej największe (obok brachiozaurów) lądowe dinozaury w historii Ziemi.

Fragmenty jego szkieletu zostały odkryte w Ameryce Południowej, na terenie dzisiejszej Argentyny w roku 1987. Odkrywcą był Guillermo Heredia. Rodzaj ten obejmuje jeden gatunek – Argentinosaurus huinculensis, który został opisany po raz pierwszy w roku 1993.

Argentynozaur (Argentinosaurus) – rekonstrukcja.

Argentynozaur występował w późnej kredzie (100 – 90 mln lat temu). Ponieważ znalezisko zawiera jedynie fragmenty szkieletu, podawane szacunkowe dane dotyczące jego wielkości i wagi są mocno przybliżone i mogą dość znacznie odbiegać od rzeczywistości. Obecnie Argentynozaur obok swych „młodszych” kuzynów odkrytych na terenie Ameryki Południowej – Puertazaur (Puertasaurus) oraz Futalognkozaur (Futalognkosaurus dukei) – zaliczany jest do największych dinozaurów jakie kiedykolwiek występowały na Ziemi.

Patrz artykuły:

Największe dinozaury
Najcięższe dinozaury
Najdłuższe dinozaury

Ze względu na ubogi materiał pochodzący z wykopalisk (jedynie 5 procent szkieletu zostało odnalezione) – patrz rysunek poniżej, kilkakrotnie opisany holotyp tego dinozaura dość mocno odbiega w swych szacunkowych wymiarach od pierwotnie opisanego w roku 1993.

Argentynozaur (Argentinosaurus) – ubogi materiał pochodzący z wykopalisk nie pozwala na dokładne odtworzenie oraz oszacowanie wymiarów i wagi tego dinozaura.

Historia rekonstrukcji i szacowania wymiarów

• 1993. Wg wczesnej rekonstrukcji, której dokonał Gregory S. Paul długość argentynozaura wynosiła od 30 do 35 metrów, podczas gdy jego waga oszacowana została na 80–100 ton.
• 2004. Opis z roku 2004 (Mazzetta, G.V., Christiansen, P., and Farina, R.A. ) określa jego wagę w przedziale 60-88 ton, skłaniając się bardziej ku średniej wartości ok. 73 ton.
• 2006. Rekonstrukcja i opis dokonany w roku 2006 przez Carpentera, jako wzorzec podobieństwa przy opisie argentynozaura brała pod uwagę szkielet sporo mniejszego Saltazaura (Saltasaurus). Na tej podstawie Carpenter oszacował długość na nie więcej niż 30 metrów. W nieopublikowanych materiałach szacunki te są nawet mniejsze, bo wynoszą 22-26 metrów.

Argentynozaur (Argentinosaurus) A – wersja z 1994 roku: Gregory S. Paul; B – wersja z 2006 roku: Kenneth Carpenter.

Odtwarzanie szkieletu Argentynozaura

W Muzeum Historii Naturalnej w Atlancie (Fernbank Museum of Natural History Atlanta), znajduje się w ciągłej ekspozycji największy odtworzony model szkieletu Argentynozaura. Jego długość wynosi 37 metrów.

Koszt odtworzenia całego szkieletu argentynozaura pochłonął ponad milion dolarów. Ponieważ naukowcy dysponowali jedynie 5 procentami szkieletu, głównie kręgami i kością udową, reszta musiała zostać zrekonstruowana praktycznie jedynie na podstawie skamieniałości podobnych, lecz mniejszych dinozaurów. Praca nad rekonstrukcją wymagała zaangażowania paleontologów z Ameryki Południowej i USA. Jednocześnie zaangażowani byli w nią graficy zajmujący się wizualizacją 3-D oraz rzeźbiarze, którzy ostatecznie odtworzyli pełny szkielet argentynozaura.

W tym samym muzeum można obejrzeć również odtworzony szkielet drapieżnego Giganotozaura (Giganotosaurus).

Argentynozaur (Argentinosaurus) – porównanie wielkości z człowiekiem. Rekonstrukcja w Muzeum Historii Naturalnej Senckenberg – Frankfurt nad Menem.

Nazwa argentynozaura

Nazwa argentynozaura jak łatwo domyślić się pochodzi od Argentyny, gdzie znaleziono jego skamieniałe szczątki.

Cechy charakterystyczne

Charakterystyczną cechą argentynozaura są puste żebra. To niezwykła cecha, niewystępująca u innych znanych zauropodów. Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, iż była to jedna ze strategii ewolucyjnej, która pozwalała na maksymalizację rozmiaru ciała, a z drugiej strony zapewniała dużą wytrzymałość w stosunku do masy ciała dinozaura.

Dlaczego dinozaury w Ameryce Południowej były tak duże?

Dotychczas trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, dlaczego dinozaury występujące w Ameryce Południowej osiągały tak wielkie rozmiary. Jednakże fakt, że kontynent został odcięty od innych mas lądowych w okresie kredowym pomaga wyjaśnić, dlaczego w Ameryce Południowej ilość dużych gatunków była tak charakterystyczna.

Ewoluując samodzielnie tak długo, fauna rozwijała się w swój własny specyficzny sposób, a ewolucja wytworzyła pewne formy, które nie występują w innych częściach świata, z powodu biogeograficznej izolacji. Stąd takie dinozaury jak argentynozaur, puertazaur czy futalognkozaur.

Argentynozaur (Argentinosaurus) – odtworzona czaszka.

Argentynozaur (Argentinosaurus)

Odkrycie:
  • Teren dzisiejszej Argentyny
  • Odkryty: 1987 r.
  • Odkrywca: Guillermo Heredia
  • Opisany w 1993 r. przez paleontologów: José F. Bonaparte i Rodolfo Coria.
Wymiary:
  • Długość: 30-35 m
  • Wysokość w kłebie: 7.3 m
  • Wysokość z uniesioną maksymalnie szyją: do 21,5 m
  • Waga: 70 – 90 ton
  • Maksymalna prędkość: 5 km/h
Występowanie:
  • Ameryka Południowa, tereny obecnej Argentyny
  • Żył: 97-93.5 mln lat temu / okres: Cenoman – najstarszy wiek późnej kredy
Człowiek w porównaniu ze stopą argentynozaura.
Klasyfikacja:
  • Nadrząd: dinozaury
  • Rząd: dinozaury gadziomiedniczne
  • Podrząd: zauropodomorfy
  • Infrarząd: zauropody
  • (bez rangi) tytanozaury
  • Rodzina: tytanozaury
  • Rodzaj: argentynozaur
  • Gatunek: Argentinosaurus huinculensis
Największy odtworzony szkielet Argentynozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Atlancie (Fernbank Museum of Natural History Atlanta). Jego długość wynosi 37 m.

Polecamy:


Baza Dinozaurów

11 komentarzy

    1. Argentynozaur? Nie, nie powróci. Pojawią się w wyniku ewolucji inne zwierzęta, niż te, które znamy obecnie, część z nich sami stworzymy ale era dinozaurów już minęła. Natura dokonała zagłady dinozaurów, przeżyły ssaki, które współistniały z nim równolegle.

      1. W sumie szybkimi krokami do puntu osobliwości technologicznej się zbliżamy. Tylko po co odtwarzać dinozaury, które raczej doskonałe nie były. Może lepiej tworzyć organizmy doskonałe?

  1. To co się dzieje z Wikipedii, to jest jakiś dramat. Według polskiej wersji Wikipedii, argentynozaur ważył 100 ton, mierzył 44 metry ale najlepsze na koniec – miał 33 metry wysokości! Tak, wysokości. No prawie Godzilla.

  2. Z niektórych źródeł wychodzi na to że argentynozaur miał 17 m długości! Czy to choć trochę prawdopodobne?

    1. Na podstawie pracy w której opisano Patagotitan można porównując z nim argentynozaura przyjąć, że ten drugi mierzył około 35 metrów długości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button