DomoweKotySsakiZwierzęta

Kot selkirk rex

Selkirk rex – rasa kota

Twórca rasy – Jeri Newman – nadała jej nazwę na cześć swego ojczyma. Stworzyła zatem unikalną rasę pod względem nazwy – pochodzi ona bowiem od ludzkiego imienia. Jednak nie tylko dlatego rasa wyróżnia się na tle pozostałych. Przekonajmy się, jakie inne cechy sprawiają, że selkirk rex zasłużył na status odrębnej rasy.

Klasyfikacja

Rasa nie jest uznawana przez FIFe. Akceptowana jest jednak przez pozostałe federacje felinologiczne: ICA, ACF i CFA.

Wyróżniamy dwie odmiany:

  • Selkirk Rex Shorthair – koty Selkirk rex krótkowłose
  • Selkirk Rex Longhair – koty Selkirk rex długowłose
Selkirk rex
Selkirk rex.

Historia rasy

Podobnie do cornisha i devona, zaliczających się do grupy reksów, u Selkirk rexa pojawia się niezwykła „owcza” sierść, będąca wynikiem naturalnej mutacji genetycznej.

Rasa pochodzi z amerykańskiego stanu Montana. Pierwszy znany jej przedstawiciel urodził się w 1987 roku. Kociak był jednym z sześciu młodych, które przyszły na świat w schronisku dla bezdomnych zwierząt. Jego rodzeństwo pokrywała zwyczajna krótka sierść. Charakterystyczne futro „odmieńca” nie umknęło uwadze lokalnej hodowczyni kotów perskich, Jeri Newman, który przygarnęła kotkę. Newman nadała jej imię Miss DePesto i skrzyżowała z czarnym kotem perskim. Spośród 6 kociąt, które kotka urodziła, 3 pokryte były kręconą sierścią.

Selkirk rex
Selkirk rex – długowłosy.

Charakterystyka

Wygląd

Selkirk rex to kot spory, umięśniony, o ciężkim kośćcu. Głowa jest okrągła, uszy średniej wielkości, sterczące. Oczy są duże, okrągłe – nadają kotu słodkiego wyglądu. Policzki są wyraźne i pełne.

Całe ciało pokrywa miękka warstwa gęstego, kręconego futra, które według niektórych federacji felinologicznych ma dwie postaci: długowłosą i krótkowłosą. U odmiany krótkowłosej występuje kryza wokół szyi, której długość jest taka sama jak długość reszty futra. U selkirków długowłosych kryza jest wyraźnie dłuższa, niż włosy na innych partiach ciała. U obu odmian najwięcej kędziorków pokrywa szyję, brzuch i ogon. Ubarwienie może być dowolne; spotyka się m.in. selkirki szylkretowe, czekoladowe, liliowe. Dowolny może być także kolor tęczówek.

Selkirk rex
Selkirk rex – krótkowłosy.

Temperament

Osoby, które żyją z tymi kotami, często opisują je jako słodkie i miłe. Ponadto z Selkirk rexa wychodzi prawdziwy luzak. Jego przodkami są bowiem koty perskie i brytyjskie krótkowłose, które charakteryzują się wrodzonym spokojem i czułością w stosunku do właścicieli. W przeciwieństwie jednak do wspomnianych krewnych Selkirk rex jest energiczniejszy – lubi liczne zabawy ze swymi opiekunami.

Nie zawsze będzie chętnie wskakiwał na kolana, ale nie oznacza to, że nie lubi ludzi. Ma towarzyskie usposobienie, jest tolerancyjny, ale nie może przebywać samotnie zbyt długo. Przepada za zabawami w pościg – można w nich używać „uciekającego światełka”.

Jeśli będzie zbyt długo ignorowany, dopomni się o uwagę cichym miauknięciem.

Selkirk rex długowłosy
Selkirk rex długowłosy.

Kondycja zdrowotna

Nie poznano do tej pory chorób, które mogłyby być charakterystyczne dla rasy Selkirk rex. Koty te są raczej zdrowe. W hodowli rasy bardzo istotne jest jednak zwracanie uwagi na prawidłową budowę głowy. Trzeba bowiem zapobiegać skręceniom przewodu nosowo–łzowego. Prowadziłoby to do m.in. zapaleń skóry pyszczka.

Podobnie do innych rexów, u selkirka spotyka się podrażnienia wnętrza małżowiny usznej. W obrębie rasy dochodzi też do nadmiernej produkcji woskowiny. Oba zjawiska wywołuje znaczna ilość włosów rosnących w przewodzie słuchowym.

U kotów homozygotycznych (posiadających identyczne allele danego genu) sierść może mieć tendencję do przetłuszczania się. W takiej sytuacji kot wymaga częstszych kąpieli.

Po persach koty te mogą posiadać geny odpowiedzialne za występowanie wielotorbielowatości nerek. Od brytyjskich krótkowłosych odziedziczyć mogą natomiast kardiomiopatię przerostową.

Selkirk rex długowłosy
Selkirk rex długowłosy.

Pielęgnacja

Gęsta sierść Selkirk rexa wymaga regularnego wyczesywania. Zapobiegnie to powstawaniu kołtunów i usunie martwe włosy. Jeśli kot nie będzie regularnie wyczesywany, zbędna sierść osadzać się będzie na meblach i ubraniach.

U kotów tych sierść nie brudzi się zbyt szybko, nie wymaga więc częstych kąpieli (wyjątkiem są wspomniane koty homozygotyczne). Jeśli jednak trzeba ją oczyścić, należy użyć szamponu nawilżającego, następnie spłukać i pozostawić do swobodnego wyschnięcia w ciepłym otoczeniu. Jeżeli do wysuszenia chcemy użyć suszarki, musimy liczyć się z tym, że suchy kot będzie wyglądał jak pudel.

Selkirk rex długowłosy
Selkirk rex długowłosy.

Szczegółowe dane

Selkirk rex

  • Waga: 4-6 kg
  • Wysokość w kłębie: 22-27 cm
  • Długość życia: 15-20 lat
Selkirk rex krótkowłosy
Selkirk rex krótkowłosy.

Selkirk rex – ciekawostki

  • Gen odpowiedzialny za kręconą sierść u selkirka jest dominujący. U cornisha i devona mutacja ta opiera się na genach recesywnych.
  • Kocięta selkirk rexa mają prostą sierść. Skręca się ona w okresie dojrzewania, czyli w ok. 2 roku życia
Selkirk rex długowłosy
Selkirk rex długowłosy.

Polecamy


Baza Dinozaurów

15 komentarzy

  1. Czy będzie może artykuł o wężu zbożowym? Gad jest interesujący i chciałbym się o nim dowiedzieć więcej, a wiem że tu dowiem się najwiecej:)

  2. troche jest niezgodnosci, jeri newman byla kobieta, poza tym kocieta selkirk rex sa od razu krecone od urodzenia, chyba ze jest to selkirk prostowlosy, rozrozniamy selkirki krotkowlose i dlugowlose, a wszystkie dziela sie na krecone (curly) i prostowlose (straight), dodatkowo ze wzgledu na gen dominujacy moga byc heterozygotyczne i homozygotyczne…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button